Ciekawość świata i pokora. Droga do szczęścia według Małego Księcia

Zuzanna Mądrzak Zuzanna Mądrzak
15.02.2022

Wydany w 1943 roku „Mały Książę” to książka-fenomen. Od niemal 80. lat wzrusza, śmieszy, prowokuje do refleksji i inspiruje kolejne pokolenia czytelników. W „Żyć jak Mały Książę” Stéphane Garnier idzie o krok dalej. Uważnie przygląda się lekcjom Antoine de Saint-Exupéry'ego i tworzy z nich dziennik podróży dla tych, którzy chcą odnaleźć swoje wewnętrzne dziecko, podążyć za nim, odzyskać beztroskę, ciekawość świata i prawdziwe szczęście.

Ciekawość świata i pokora. Droga do szczęścia według Małego Księcia

Magia „Małego Księcia”

Od pierwszego wydania „Małego Księcia” minie w przyszłym roku 80 lat. Przez ten czas książka doczekała się przekładu na 375 języków – jest najchętniej, obok Biblii, tłumaczonym dziełem na świecie.

Antoine de Saint-Exupéry stworzył opowieść uniwersalną, dorastającą z czytelnikami. Tam, gdzie dzieci widzą chłopca wyruszającego w ekscytującą podróż po wszechświecie, dorośli odnajdują życiowe prawdy o ludzkiej naturze. Kiedy dzieci śmieją się z obrazka słonia pożartego przez węża, dorośli znajdują pole do refleksji nad tym, jak bagaż doświadczeń ogranicza wyobraźnię i każe widzieć zwyczajny kapelusz.

W tym chyba tkwi fenomen tej powiastki filozoficznej wśród dojrzałych odbiorców. Poznawanie naszego – spowszedniałego – z perspektywy chłopca z obcej planety, otwiera oczy na to, co ważne. Pozwala cofnąć się do szczerej, dziecięcej ciekawości, spojrzeć inaczej na codzienne oczywistości, zagłębić się w istotę rzeczy i poczuć empatię – wobec innych, ale też wobec siebie – dorosłego, któremu pęd dojrzewania odebrał wielką część radości życia. Bo, jak pisze Stéphane Garnier, „w jakiś sposób wszyscy, choćby tylko częściowo, jesteśmy Małym Księciem, mimo że czasami zdarza nam się o tym zapominać.”

Lekcje Małego Księcia

„Mały Książę prawdopodobnie ucieleśnia inne podejście do życia niż to, którym kierujemy się teraz” pisze Garnier i dodaje: „chciałem przede wszystkim skupić się na postaci Małego Księcia, na jego słowach, wątpliwościach, poszukiwaniach i wartościach, na uosabianych przez niego marzeniach, jak również ideach, które wyraża”.

Autor wyznaje, że wracając do lektury „Małego Księcia” po latach chciał zrozumieć motywacje i inspiracje chłopca z gwiazd. „Żyć jak Mały Książę” wychodzi z założenia, że Garnierowi udało się przyswoić ideały przekazane przez Saint-Exupéry'ego. Książka jest zapisem prób wprowadzania tych ideałów w życie przez autora i drogowskazem dla innych.

Jakie prawdy dla ludzi XXI wieku można wyciągnąć z książki napisanej w zupełnie innych czasach? Jakich lekcji udziela Mały Książę? W jaki sposób zmienia życie dorosłych, którzy spotkają go na swojej drodze?

Garnier zachęca przede wszystkim do spojrzenia na świat z perspektywy dziecka. Odnalezienia zdziwienia i nowości, zakwestionowania sztywnych kryteriów oceny innych, zaciekawienia się drugim człowiekiem i czerpania radości z interakcji, zamiast szacowania opłacalności znajomości. Słuchania własnych pragnień, jasnego określania, na czym nam zależy i dążenia do celu. Wiary, że wszystko jest jeszcze możliwe.

Umiejętność zobaczenia baranka przez ściany skrzynki – to jednocześnie zaproszenie i obietnica, które nam składa Mały Książę, aby przywrócić odrobinę czystej magii do naszego życia.

Stéphane Garnier, „Żyć jak Mały Książę”

Dziennik podróży

„Żyć jak Mały Książę” jest czymś pomiędzy pamiętnikiem a poradnikiem. W każdym rozdziale Garnier sięga do wspomnień z własnej młodości, przywołuje je pod wpływem refleksji nad lekturą „Małego Księcia”, a następnie przekłada na język ideałów i potencjalnych zmian.

Każdy rozdział ma oparcie zarówno w życiu autora, jak i treści książki Saint-Exupéry'ego i skupia się na konkretnej wartości, jaką można wyciągnąć z jej lektury. Umieć zamknąć rozdział, odróżnić sprawy pilne od ważnych, zostawić po sobie ślad, dostrzegać niewidzialne, tkać więzi – Garnier krok po kroku rozgryza istotę niezwykłej osobowości i perspektywy małego podróżnika z planety B-612, przekłada ją na przykłady z własnego dzieciństwa i w końcu pyta czytelnika: „a gdyby tak…” proponując zmianę myślenia i zachowania.

Stéphane Garnier nadaje swojej książce strukturę podróży. Każdy epizod zaczyna się zasadniczym pytaniem stanowiącym podsumowanie jakiejś wartości z „Małego Księcia”. Na końcu rozdziałów znajduje się „dzienniki podróży”, podsumowanie, które ma pobudzić czytelnika do konkretnego działania oraz aforyzm z serii „A mój Mały Książę powiedział mi…”.

Nie ma tu nachalnych nawoływań do działania, ale znajdzie się sporo eksperymentów myślowych, odwoływania się do wspomnień, zachęty do samoobserwacji, refleksji i próby wprowadzenia zmian, chociażby najdrobniejszych. Garnier nie powołuje się na filozofów i psychologów – płynie z Małym Księciem i interpretuje jego podróż z perspektywy współczesnego człowieka.

Szczęśliwe dziecko w ciele dorosłego

Ten ślad po dziecku o otwartym umyśle, marzycielu, optymiście, którym byliśmy, to najpiękniejszy dar, jaki Mały Książę może nam ofiarować, gdy zgubimy się w dżungli życia, utkniemy w sytuacji bez wyjścia, w ciemności. Tylko Mały Książę, który w nas żyje, pomoże nam się podnieść, kiedy los rzuci nas na kolana” – pisze Garnier, świadomie bądź nie odwołując się do psychologicznej terapii schematów zapoczątkowanej przez Jeffrey'a E. Younga.

I życzyć sobie – tak, ciągle sobie życzyć – byśmy pewnego dnia, gdy już będziemy duzi, wystarczająco duzi, nie zapomnieli wyciągnąć ręki do tego dziecka, które nigdy nie opuści naszego serca, które nie porzuci swoich marzeń i dobroci, dziecka, którym wszyscy pozostajemy mimo upływu lat.

Stéphane Garnier, „Żyć jak Mały Książę”

Terapia schematów zakłada, że dorosłe sposoby radzenia sobie z emocjami kształtują się w dzieciństwie na podstawie interakcji z ważnymi dla nas osobami. Według teorii, można wyodrębnić kilka odmiennych trybów dziecięcych, które „włączają się” u dorosłych osób w wyniku różnych bodźców, w tym między innymi dziecko złoszczące się, wrażliwe i to, do którego odwołuje się Garnier – dziecko szczęśliwe: zadowolone i spełnione.

Autor skupia się na pozytywach i do tego samego zachęca czytelnika. Ma jednak świadomość, że życie jest złożoną układadanką, że wiele rzeczy zabiega o naszą uwagę, rozprasza, odciąga od tego, co ważne. Lekcje Małego Księcia nie są więc magicznymi rozwiązaniami, prostymi jak pstryknięcie palcami. Ale dają nadzieję, że jeszcze nie jest za późno, na odnalezienie swojej pierwotnej natury.

Odnalezienie w sobie dziecka szczęśliwego to podróż bardziej skomplikowana, potrzeba czegoś więcej niż dobre chęci, uważność i siła woli. Przez lata budujemy systemy obronne i sposoby radzenia sobie z życiem pomimo przeszłych doświadczeń.

„Żyć jak Mały Książę” nie jest GPS-em, szczegółową mapą tego labiryntu, ale… może sprawdzić się jako kompas, nadać ogólny kierunek.

Specjalista od szczęścia

Przedstawiany jako kronikarz, eseista, tekściarz, specjalista od komunikacji i programista, Stéphane Garnier mógłby równie dobrze występować jako guru od satysfakcji z życia.

„Żyć jak Mały Książę” to kolejna książka tego autora, której celem jest przybliżenie czytelników do szczęścia, rozumianego jako spełnienie, radość, świadome przeżywanie życia. Garnier nie ukrywa, że szczęście jest stanem ulotnym i trudno uchwytnym. Jednocześnie konsekwentnie powtarza, że w dużej mierze zależy ono od nawyków myślowych.

„Żyć jak Mały Książę” oznacza pogodzenie się z tym, że wszystko, czego nauczyliśmy się, dorastając, jest co najwyżej połowiczną prawdą, jeśli nie kompletną bzdurą. 

Stéphane Garnier, „Żyć jak Mały Książę”

Teoria szczęścia Garniera opiera się na przekonaniu, że z wiekiem człowiek przestaje żyć zgodnie z naturą, w zamian poddając się presji społeczeństwa, nierealistycznym wymaganiom i wynikającym z nich lękom i stresowi. Należy więc cofać się do źródła i postępować w zgodzie z sobą.

W poszukiwaniu spełnienia Stephen Garnier inspiruje się analizą transakcyjną Erica Berne'a, filozofią indyjską oraz… stylem życia kotów. Na polskim rynku można znaleźć jego poradniki z serii „Żyć jak kot” oraz książkę „A właśnie że będę szczęśliwa! Sztuka tworzenia dobrego i pełnego radości życia”.

Przeczytaj fragment książki:

Żyć jak mały książę

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Żyć jak Mały Książę” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lucy Fair - awatar
Lucy 17.02.2022 22:31
Czytelniczka

Miałabym poszukiwać wewnętrznego dziecka w celu jego odnalezienia i zaznania szczęścia? No nie, dziękuję. I nie przeszkadza mi w tej konstatacji fakt, że właściwie wszystko czego się dowiaduję to kompletna bzdura.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PureLogos  - awatar
PureLogos 17.02.2022 21:33
Czytelnik

"(...) dziennik podróży dla tych, którzy chcą odnaleźć swoje wewnętrzne dziecko, podążyć za nim, odzyskać beztroskę, ciekawość świata i prawdziwe szczęście" - a wszystko to w książeczce liczącej ok. 250 stron. Po przeczytaniu powyższego artykułu oraz udostępnionego fragmentu książki, nie mogę pozbyć się wrażenia, że jednak mamy tutaj do czynienia z sofistą o zacięciu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Virgo13  - awatar
Virgo13 15.02.2022 16:24
Czytelnik

"Jak poradzić sobie ze światem, który nas czasem wyczerpuje?"
Wyłączyć TV i wziąć wolne od czytania komentarzy na forach.

Mnie świat nie wyczerpuje, tylko zderzanie z ludzką głupotą. Ponieważ w życiu realnym takie zderzenia są nieuniknione to należy ograniczyć jeszcze te wirtualne.

Zgodzę się z cytatem odnośnie powrotu do natury (w pewnym sensie), czy może raczej do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 15.02.2022 14:45
Czytelniczka

Też mam w planach odświeżenie starego wydania, które jest u mnie od wielu, wielu lat
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gerbera41  - awatar
Gerbera41 15.02.2022 14:19
Czytelniczka

Zabieram się właśnie za lekturę tej książki😊💖🍀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zuzanna Mądrzak - awatar
Zuzanna Mądrzak 15.02.2022 12:01
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post