rozwińzwiń

Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach

Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
250
70

Na półkach: , , ,

Cóż książka w zamyślę była dobrym pomysłem tak jak i samo jej wykonanie, choć średnio przypadła mi ona do gustu, a to dlatego, iż zbiór tych filozoficznych przemyśleń trochę mnie przerósł. Oczywiście książka jest idealnym zbiorem do którego można wracać kiedy nie chce się nam przeszukiwać internetu lub też kiedy internet jakimś cudem nam nie działa, w poszukiwaniu jakiś przybliżonych myśli danego filozofa. W książce można znaleźć wiele przytoczonych myśli i sentencji wielkich filozofów, więc każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Cóż książka w zamyślę była dobrym pomysłem tak jak i samo jej wykonanie, choć średnio przypadła mi ona do gustu, a to dlatego, iż zbiór tych filozoficznych przemyśleń trochę mnie przerósł. Oczywiście książka jest idealnym zbiorem do którego można wracać kiedy nie chce się nam przeszukiwać internetu lub też kiedy internet jakimś cudem nam nie działa, w poszukiwaniu jakiś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
53
53

Na półkach:

Każdy z nas "liznął" w ten czy inny sposób nieco filozofii. Kant, Arystoteles, Hegel... -gdzieś tam, w zakamarkach pamięci dźwięczą nam te nazwiska. Ale zapewne niewielu (i na pewno w takim szerokim towarzystwie, jakie przedstawia Jonny Thomson),nie poznało głównych nurtów filozoficznych i ich przedstawicieli. Jeśli ktoś sądzi, że filozofia jest bleee, bo miał kiepskiego nauczyciela tego przedmiotu, to warto przeczytać "Filozofię dla zabieganych".
Nieświadomie, w codziennym życiu kierujemy się wieloma nurtami filozoficznymi. Stoicyzm-spojrzenie na swoje życie z góry, z boku, jak na film-ileż ciekawych rzeczy można w ten sposób się o sobie dowiedzieć. Macie przyjaciół? Zapewne tak. Arystoteles Wam podpowie o których warto szczególnie dbać.
"Jaskinia" Platona da do myślenia na temat podróży... a Statek Tezeusza skłoni do refleksji i pytania: czy przez całe życie jesteśmy tacy sami, skoro nasze komórki już w 100 proc. się wymieniły?
"Ten, kto wie, dlaczego żyje, zawsze poradzi sobie z tym, jak żyć" . Tym cytatem Nietzsche zachęcam zabieganych do poznania filozofii.

Każdy z nas "liznął" w ten czy inny sposób nieco filozofii. Kant, Arystoteles, Hegel... -gdzieś tam, w zakamarkach pamięci dźwięczą nam te nazwiska. Ale zapewne niewielu (i na pewno w takim szerokim towarzystwie, jakie przedstawia Jonny Thomson),nie poznało głównych nurtów filozoficznych i ich przedstawicieli. Jeśli ktoś sądzi, że filozofia jest bleee, bo miał kiepskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
60

Na półkach: ,

Jeśli ktoś twierdzi: "to, co mówię, jest kłamstwem", to kłamie, czy mówi prawdę?. Czy każda reguła ma wyjątki? Jeśli każda, to co jest wyjątkiem od reguły- "każda reguła ma wyjątki"? Że istnieją reguły bez wyjątów! A przecież przed chwilą co innego twierdziliśmy...
Jeśli czegoś nie rozumiemy, to nie możemy się tego nauczyć, ponieważ brak nam wystarczającej wiedzy, żeby wiedzieć, w jaki sposób zacząć. Jak wobec tego możliwe w ogóle jest uczenie się?
: "Szukać rozwiązania problemu to absurd; ponieważ albo wiesz czego szukasz, i wtedy nie problemu; albo nie wiesz czego szukasz, a wtedy nie możesz oczekiwać że cokolwiek znajdziesz"
Ta książka stawia bardzo dużo pytań ale i próbuje dajć na nie odpowiedzi- przy czym po przeczytaniu odpowiedzi..... stawiamy sobie kolejne pytania." W FILOZOFII NIE MA PŁYCIZN I KAŻDY NOWICJUSZ W TEJ DZIEDZINIE MUSI OD RAZU SKAKAĆ NA GŁĘBOKĄ WODĘ" Parafrazując cytat z pewnego filmu- ALBO FILOZOFIĘ POKOCHA SIĘ DO PIERWSZEGO RAZU, ALBO JĄ SIĘ ZNIENAWIDZI I PRZEZ RESZTĘ ŻYCIA BĘDZIE SIE JĄ OMIJAŁO SZEROKIM ŁUKIEM, a ja po lekturze tej książki zostałem na etapie zaprzyjażniania się z nią, bo przecież filozofia to nic innego jak umiłowanie mądrości(phileo-kochać,sophia-mądrość)-

Jeśli ktoś twierdzi: "to, co mówię, jest kłamstwem", to kłamie, czy mówi prawdę?. Czy każda reguła ma wyjątki? Jeśli każda, to co jest wyjątkiem od reguły- "każda reguła ma wyjątki"? Że istnieją reguły bez wyjątów! A przecież przed chwilą co innego twierdziliśmy...
Jeśli czegoś nie rozumiemy, to nie możemy się tego nauczyć, ponieważ brak nam wystarczającej wiedzy, żeby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
8

Na półkach:

Bardzo przystępnie napisana

Bardzo przystępnie napisana

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Recenzja książki “Filozofia dla zabieganych” autorstwa Johnyego Thomsona.

Kształtowanie własnej tożsamości, mentalności, samoświadomości jest bez wątpienia kwestią fundamentalną dla każdej osoby mającej potrzebę wnikać w szczegóły ludzkiej umiejętności do tworzenia idei. Filozofia jest tym specyficznym polem nauki, które można potraktować może nieco na wyrost, ale może też nieco trafnie, jako intelektualno-językowy rodzaj rozrywki. Rozrywki wysoce twórczej i wymagającej analizy rzeczywistości
w różnych optykach.
Mało kto ma jednak czas na pełen research w celu odnalezienia sensu poszczególnych perspektyw. Dla takich właśnie zabieganych osób jest pozycja autorstwa Johnnego Thomsona “Filozofia dla zabieganych”. Zanim przejdę do omówienia struktury i wyjaśnienia, dlaczego uważam wspomnianą książkę za niezwykle interesującą, chciałbym powiedzieć, dla kogo ta pozycja zdecydowanie nie jest. Otóż jeśli szukają Państwo precyzyjnej analizy poszczególnych zagadnień i pogłębionego badania ich pochodzenia, to polecam rozejrzeć się za alternatywą. Recenzja ta dotyczy pewnego wstępnego podręcznika zawierającego całą gamę różnych idei, przy czym każdej z nich poświęcamy jedynie chwilę. Zapoznajemy się z opisem danej myśli
i przechodzimy dalej zgodnie ze strukturą.
Omawiane dzieło w swej strukturze składa się
z dziesięciu rozdziałów, do których przypisanych mamy poszczególnych omawianych filozofów i myślicieli: Religia
i metafizyka, Etyka, Nauka i psychologia, Filozofia egzystencji, Sztuka, Społeczeństwo i relacje, Wiedza i umysł, Filozofia codzienna, Literatura i język, Polityka i ekonomia.
Uproszczona forma prezentacji jest rzecz jasna niezbędną przy próbie syntezy tak dużej ilości materiału. Prostota jednak jest w mojej opinii ogromnym atutem omawianej pozycji patrząc na nią określonej perspektywy. Dzięki swojej przystępności bardzo dobrze nadaje się dla osób młodych, jako lektura mająca zaznajomić z mnogością spojrzeń na rozmaite sprawy, dla tytułowych osób zabieganych, które w natłoku obowiązków i prozy codziennego życia potrzebują ukierunkowania swoich myśli lub drogowskazu, w którą stronę zgłębiać temat w bardziej wnikliwym researchu w chwili, która będzie tego wymagać. Uważam, że warto byłoby włączyć omawianą książkę w poczet lektur np. w klasach liceum.
Podsumowując, uważam “Filozofię dla zabieganych” za bardzo interesujący punkt startowy dla szerokiego grona potencjalnych odbiorców i entuzjastów filozofii lub osób, którym zwyczajną przyjemność sprawia rozmyślanie
i zgłębianie różnych perspektyw.
Biorąc pod uwagę fakt, że w dzisiejszym świecie warto znaleźć swoje ideowe uziemienie, tego typu publikacje mogą pomóc odnaleźć początek swojej drogi do skonstruowania wewnętrznego spokoju. Ostatecznie pozycję bardzo polecam i zachęcam każdego kto akurat nie posiada tytułu naukowego z filozofii do zapoznania się.

Bartłomiej Wieteska

Recenzja książki “Filozofia dla zabieganych” autorstwa Johnyego Thomsona.

Kształtowanie własnej tożsamości, mentalności, samoświadomości jest bez wątpienia kwestią fundamentalną dla każdej osoby mającej potrzebę wnikać w szczegóły ludzkiej umiejętności do tworzenia idei. Filozofia jest tym specyficznym polem nauki, które można potraktować może nieco na wyrost, ale może...

więcej Pokaż mimo to

avatar
156
5

Na półkach:

Książka jest bardzo przystępna, czyta się ją łatwo, szybko i przyjemnie. Polecam do zapoznania się z różnymi ideami w świecie filozofii. Każdej koncepcji autor poświęca nie więcej niż 3 strony, to zdecydowanie za mało, żeby zaspokoić ciekawość, ale wystarczająco, żeby dowiedzieć się, jacy filozofowie nas interesują i po jaką książkę sięgnąć w następnej kolejności.

Książka jest bardzo przystępna, czyta się ją łatwo, szybko i przyjemnie. Polecam do zapoznania się z różnymi ideami w świecie filozofii. Każdej koncepcji autor poświęca nie więcej niż 3 strony, to zdecydowanie za mało, żeby zaspokoić ciekawość, ale wystarczająco, żeby dowiedzieć się, jacy filozofowie nas interesują i po jaką książkę sięgnąć w następnej kolejności.

Pokaż mimo to

avatar
732
87

Na półkach:

Książka składa się z 134 rozdziałów o długości maksymalnie 3-4 stron. Każdy rozdział w bardzo wielkim skrócie streszcza wielką ideę filozoficzną, od Sokratesa, przez myślicieli europejskich XVII wieku, aż po ekoterroryzm Thanosa we współczesnym filmie Marvela.
Treść jest bardzo przystępna, napisana lekkim językiem, bez nadmiernych trudnych słów jakie mógłby zastosować autor, żeby się popisać swoim wyrafinowaniem.
Uważam jednak, że lepiej byłoby zrezygnować z mnogości tematów i rozwijać te najważniejsze, dodać trochę retorycznych pytań, a może nawet jakieś ćwiczenia myślowe dla czytelnika, gdyż czytanie tego jednym ciągiem było dla mnie trochę bezrefleksyjne. Może inaczej odebrałabym książkę, gdybym przeczytała jeden rozdział i zostawiła sobie cały dzień, żeby nad nim porozmyślać. To po prostu zbiór najważniejszych idei, ktoś może się zainteresować głębiej jakimś tematem, ale szerszego wyjaśnienia nie znajdzie w tej książce.

Książka składa się z 134 rozdziałów o długości maksymalnie 3-4 stron. Każdy rozdział w bardzo wielkim skrócie streszcza wielką ideę filozoficzną, od Sokratesa, przez myślicieli europejskich XVII wieku, aż po ekoterroryzm Thanosa we współczesnym filmie Marvela.
Treść jest bardzo przystępna, napisana lekkim językiem, bez nadmiernych trudnych słów jakie mógłby zastosować...

więcej Pokaż mimo to

avatar
91
4

Na półkach:

Krótki i treściwie. Faktycznie bardzo dobra do czytania w drodze, a i język bardzo lekki poruszający ważkie kwestie.

Krótki i treściwie. Faktycznie bardzo dobra do czytania w drodze, a i język bardzo lekki poruszający ważkie kwestie.

Pokaż mimo to

avatar
64
36

Na półkach:

Fajne i zabawne wprowadzenie do filozofii. Krótko i treściwie wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Osobiście nie spodziewałem się tu filozofii z pop-kultury jak Joker czy Thanos, ale fajnie, że jednak zostały zamieszczone

Fajne i zabawne wprowadzenie do filozofii. Krótko i treściwie wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Osobiście nie spodziewałem się tu filozofii z pop-kultury jak Joker czy Thanos, ale fajnie, że jednak zostały zamieszczone

Pokaż mimo to

avatar
27
9

Na półkach:

Krótki i przystępny wstęp do filozoficznych rozważań dla przeciętnego zjadacza chleba. Z racji formuły jednak wiele konceptów zostało znacząco spłyconych. Wielkim minusem jest to, że poprzez słowa wylane na papier oraz selekcję filozofów możemy niestety poznać światopogląd autora, co może negatywnie wpłynąć na doznanie czytelnika.

Krótki i przystępny wstęp do filozoficznych rozważań dla przeciętnego zjadacza chleba. Z racji formuły jednak wiele konceptów zostało znacząco spłyconych. Wielkim minusem jest to, że poprzez słowa wylane na papier oraz selekcję filozofów możemy niestety poznać światopogląd autora, co może negatywnie wpłynąć na doznanie czytelnika.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 585
  • Przeczytane
    888
  • Posiadam
    230
  • Teraz czytam
    176
  • 2022
    29
  • Filozofia
    22
  • 2023
    21
  • Ulubione
    20
  • Chcę w prezencie
    16
  • Audiobooki
    8

Cytaty

Więcej
Jonny Thomson Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach Zobacz więcej
Jonny Thomson Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach Zobacz więcej
Jonny Thomson Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także