Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu

Okładka książki Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu Paul Kleinman
Okładka książki Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu
Paul Kleinman Wydawnictwo: Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psych 101
Zwierciadło
2022-02-23
2022-02-23
2012-09-18
Agata Trzcińska-Hildebrandt
psychologia poradnik umysł zachowanie

Bardzo ogólne, autor raczej mało zagłębia się w temat. Poprostu przykłady, krótko i na temat.

Książka idealna dla początkujących, oraz dla tych, którzy w wolnym czasie chcą poszerzyć wiedzę. Zagadnienia psychologiczne są opisane krótko i na temat, dzięki czemu nie zanudzają czytelnika. Czcionka jest wygodna do czytania, w środku można znaleźć obrazki pomagające zrozumieć opisywane koncepcje. Warto pamiętać, że to jest wiedza w pigułce - nie znajdziemy tutaj "filozofowania" na wiele stron.

Książka omawia tylko i wyłącznie ogólniki dotyczące poszczególnych teorii, przedstawia znikomą wiedzę. Każda, krótka biografia zawiera informację jaki to wielki wpływ miały badania w/w uczonego na psychologię, jakby to była niezwykle potrzebna informacja... niektóre z teorii to prostu totalne bzdury, a przy ich opisach brakuje chociażby stosownych ilustracji jak np. Eksperyment Rorschacha. Dzięki tej książce można jedynie zniechęcić się do psychologii i utwierdzić w błędnym przekonaniu, że jest to bezwartościowa nauka. Stek tendencyjnych bzdur, nie polecam.

Książka opowiada pokrótce o najpopularniejszych gwiazdach światowej psychologii. Czytamy o ich osiągnięciach i eksperymentach, które przeprowadzali. Bardzo ciekawa książka podająca dużo informacji w pigułce. Muszę przyznać, że spodziewałam się czegoś innego. Liczyłam na więcej rozkmin, a tutaj ślizgamy się po wierzchu. Mimo to książka i tak mi się podobała. Może bardziej dla osób początkujących, rozpoczynających interesowanie się psychologią. O wielu eksperymentów już wiedziałam oraz znałam nazwiska poszczególnych psychologów. Czytając książkę, nie byłam totalnym świeżakiem w temacie. Polecam.

Nie nazwalabym tej ksiazki przewodnikiem, tym bardziej dla osob lubiacych rozkminiac. Jest to predzej rodzaj encyklopedii psychologii - zbior waznych dla psychologii nazwisk i pojec, w dodatku bez wiekszego porzadku. Zawiodlam sie troche, bo podtytul sugerowal raczej inna forme ksiazki (przynajmniej wg mnie). Jest to pozycja zbierajaca najwazniejsze kwestie z dziedziny psychologii, wiec dla osob swiezych w tym temacie bedzie dobrym poczatkiem. Osobiscie, potrzebowalabym jakiegos lepszego uporzadkowania, bo trudno sie odnalezc w rzuconych jednym po drugim pojeciu czy osobie.

Podstawowa i ogólnikowa wiedza, dla osób, które nie miały wcześniej możliwości zapoznać sie z podstawami psychologii. Nie miałam za dużych oczekiwań, ale wiedza jest tu podana w jasny, klarowny sposób, co sprawia ,że fajnie sie czyta.

Ciężko nazwać to przewodnikiem. Znajdziemy to opis zasług różnych psychologów przed 2000 rokiem. Na koniec kilka schorzeń opisanych bardzo ogólnikowo.

Bardzo mnie ta książka zawiodła. Zasugerowałam się pięknym opisem z tyłu okładki i tytułem. "Dla lubiących rozkminiać"- naprawdę liczyłam, że będzie tu okazja do myślenia, zmusi mnie do rozważań nad psychologią i działaniem ludzkich umysłów. Tymczasem dostałam potwornie okrojone biografie psychologów i szczyptę ich rozmyślań, również w skróconej wersji. Co najgorsze już czuję, że kompletnie nic z niej nie zapamiętałam. Osobiście nikomu bym jej nie poleciła.

Wypowiem się z perspektywy studentki psychologii: jak dla mnie spoko, ale ja to wszystko już wiedziałam i traktowałam tę książkę niczym szybką powtórkę i uporządkowanie materiału. Ciężko mi jednak wyobrazić sobie, aby osoba niezainteresowana tematem (a może raczej niezorientowana) uznała tę książkę za ciekawą, ponieważ według mnie nie miała ona w sobie treści zapisanych w formie ciekawej. Zbyt dużo informacji na dany temat (a tematów jest aż 56) nie ma. Dosłownie po 2-3 strony. Kojarzycie takie tomiska jak „Wielka ilustrowana encyklopedia powszechna”? Potężne księgi, gdzie było mnóstwo informacji, ale tak po kilka zdań o wszystkim, co ważne. Ta książka jest w podobnym stylu, z tym że ma niecałe 300 stron, a nie x tomów :P To tylko moje zdanie, ale czytając ciągiem przeciętny śmiertelnik nic z tego nie zapamięta. Myślę, że dla kogoś kto chciałby po krótce dowiedzieć się o czym mówi psychologia i jakie są jej najważniejsze teorie czy postacie ta książka będzie przydatna, aczkolwiek ja osobiście raczej polecam sięgnąć albo po coś innego w tym guście albo po coś bardziej konkretnego. Niemniej mi się całkiem podobało, stąd 6/10.

Szybkie i łatwe wprowadzenie w psychologię ,nawet dla tych najbardziej opornych.

• Psychologia

Dodaj cytat z książki Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu