Infantka

Okładka książki Infantka Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Infantka
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 21) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 21)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1972-01-01
1972-01-01

Powieść z cyklu powieści historycznych obejmujących dzieje Polski.
Dzieje Anny Jagiellonki , " infantki" księżniczki krwi królewskiej, która po śmierci brata-Zygmunta Augusta została zdana na łaskę szlachty polskiej . Zdana na ich wolę , próżno czekała należnego jej traktowania , jak przystało na ostatnią Jagiellonkę osiadła w Polsce . To szlachta polska wybrała przyszłego króla, na jednym ze zwołanych naprędce sejmów - Henryka Walezego , bawidamka francuskiego , który ani myślał poslubić Jagiellonkę .
Po ucieczce Henryka do Francji , Anna znowu została zdana na łaskę szlachty polskiej , która była zmuszona po dworach europejskich szukać przyszłego króla i męża dla Jagiellonki

Powieść z cyklu powieści historycznych obejmujących dzieje Polski.

„Infantka” to książka historyczna, ale nie jest trudna w odbiorze. Przedstawia dzieje Anny Jagiellonki po śmierci jej brata, króla Zygmunta Augusta, ale tylko do połowy roku 1574. Czytając wyczuwa się, że Kraszewski bardzo pozytywnie ocenia bohaterkę swojej powieści. Anna, zapomniana i usunięta na bok, godząca się ze swoim losem za życia króla, później, w czasach bezkrólewia staje się osobą wpływową, niepozwalającą senatorom sobą manipulować. Można powiedzieć, że ona przyczynia się do wyboru na króla Polski – Henryka Walezego.
Ta córa Jagiellonów jest ukazana przez Kraszewskiego jako kochająca siostra, która nie dopuszcza, aby zostały one pokrzywdzone, np. przy podziale spadku po bracie.
Dla mnie dużym plusem jest fakt, że książka jest zgodna z prawdą historyczną. Dlatego lubię, i polecam innym, książki Kraszewskiego.

Po śmerci Zygmunta Augusta w 1572 roku. . Przestaje panować dynastia Jagiellonów. Niecały rok później dochodzi do pierwszej elekcji, w wyniku której królem zostaje wybrany Henryk Walezy, Anna musi poślubić Henryka

Powieść napisana w XIX wieku, opisująca wydarzenia z XVI w., a czyta się ją jak komentarz do obecnych czasów XXI w. Okazuje się, że niektóre aspekty socjologiczne niewiele się zmieniły. Tam w istocie, pomijając różnice technologiczne i demograficzno-ekologiczne, wiele spraw wygląda bardzo podobnie, np.: jarmarczny zgiełk i przepychanki na wyborach symbolicznego władcy (który niewiele może zdziałać bez poparcia odpowiednich panów, na odpowiednich stanowiskach),kościół jako miejsce rozgrywek politycznych i protestów, podziały społeczne, terytorializmy, ciasne poglądy tak jak ciasne rajtuzy. A w tle oczywiście epidemia groźnej zarazy - "[...] czasu moru miasto, to jak czasu pożaru śpichrz ze smołą... zagnieździ się śmierć na długo." (cytat z książki)

1964

Nieciekawe, trudne czasy przedstawione - jak zwykle u Kraszewskiego - w sposób interesujący i z dużym znawstwem tematu. Umiera Zygmunt August. Jego śmierć otwiera szanse Anny - odtrąconej siostry, ponizanej na dworze królewskim. Z cichej, mało znaczącej staje się bardziej zdecydowaną, umiejącą upomnieć się o swoje prawa. Jednak czy zdoła odkryć intrygi związane z jej zamążpójściem? Kto okaże się jej prawdziwym sojusznikiem? Kto rzeczywiście będzie miał na uwadze dobro państwa, a kto postanowi wykorzystać sytuację i osiągnąć własne cele? Czy Henryk Walezy okaże się właściwym kandydatem na męża i króla Polski?

W przypadku Kraszewskiego jakakolwiek ocena poniżej "bardzo dobra" byłaby zaskoczeniem. :-)
Tu zaskoczenia nie ma. Doskonały styl, zajmująca akcja, trochę sentymentalizmu... Irytująca jest główna bohaterka, Anna Jagiellonka, która wbrew zapowiedziom Kraszewskiego siły i pazura w zasadzie nie pokazuje, za to stale tonie we łzach. Wiem, nie miała różowo w życiu, ale trochę jednak za bardzo była rozlazła. :-)
Tak czy inaczej, historię Polski w ten sposób przyswaja się bez wysiłku, a wręcz z przyjemnością.

• Powieść historyczna
  • Historyczne