Wędrowiec do Świtu

Okładka książki Wędrowiec do Świtu Łukasz Woźniak OFMCap
Okładka książki Wędrowiec do Świtu
Łukasz Woźniak OFMCap Wydawnictwo: POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa filozofia, etyka
filozofia, etyka
POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa
2018-01-01
2018-01-01

Książka porusza tak wiele ważnych tematów, że można do niej wracać i wracać. Wszystko to opowiedziane w sposób mądry, dojrzały, często dowcipny i okraszone różnorodnymi cytatami.
Słowa, że świat ma już swojego Zbawiciela i nie ja nim jestem, pomagają złapać dystans i spuścić nieco powietrza.

Pytania są niebezpieczne,
Nie ruszaj ich, będą spały.
Zapytasz – zbudzisz, i znacznie więcej
Niż myślisz pytań powstanie.
Jonathan Carroll

Generalnie człowiek cierpi na taką przypadłość, że gdy zacznie pytać, to nie może skończyć. Wystarczy spojrzeć na małe dzieci, których buzia otwiera się rano (w tym samym momencie co powieki),a zamyka dopiero po Dobranocce. Jednak, o ile dziecięce pytania nie zawsze wymagają ponadpodstawowej wiedzy, o tyle dylematy wieku dojrzalszego często już tak. A jeśli dodatkowo są to zagadnienia dotyczące Boga czy duchowości – leżymy.

„Wędrowiec do Świtu” to książka, w której o. Łukasz Woźniak OFMCap stara się przekazać to, co dla niego jest ważne i to, o co kiedyś sam pytał. Doświadczenie i wiedza zdobyte podczas misji w Gabonie, sesji formacyjnych, licznych konferencji i rekolekcji, pozwoliły Autorowi na udzielenie odpowiedzi na zagadnienia, które dziś mogą męczyć każdego człowieka. W siedemnastu rozdziałach ojciec kapucyn stara się wyjaśnić dylematy dotyczące nas wszystkich. W dużej mierze koncentruje się na człowieku. O. Woźniak uświadamia, jak wielką krzywdę czynimy sobie sami przez brak wybaczenia, uleganie pokusom i trwanie w kryzysach. Porusza kwestię naszego widzenia Boga oraz błędów, jakie wówczas popełniamy. Uczy, jak przezwyciężyć trudności związane z przyjęciem i rozumieniem Ewangelii. Nade wszystko jednak wzywa do nieustannej modlitwy i bezgranicznemu zaufaniu Bogu, bo to jest recepta na wszystkie ludzkie wahania, problemy i wątpliwości.

„Mam nadzieję, że znajdziesz na kolejnych stronach coś naprawdę dla siebie, coś, co pomoże Ci choć trochę w Twojej wędrówce wiary i będzie odpowiedzią na pytania, które zadajesz sobie od dawna. Może lepiej zrozumiesz kryzysy i trudności, które dopadają nas na drodze duchowego wzrastania.” – wstęp, s. 7.

To mądra książka, która zostaje w czytelniku. Wymaga dużo uwagi, ale warto poświęcić jej czas, bo nie będzie to czas zmarnowany. Zawarte w niej przemyślenia zmuszają do zadumy, zmieniają sposób patrzenia na sprawy, z którymi wcześniej trudno było żyć. Daje nadzieję i moc, by zastanowić się nad sobą. I uczy, by nie brać na swoje barki bolączek całego świata, z którymi i tak nie możemy nic zrobić. O. Łukasz Woźniak OFMCap rozpoczyna „Wędrowca do Świtu” usłyszanym od swojego współbrata zdaniem. Zdaniem, które z jednej strony jest oczywiste, a z drugiej tak często zapominane. „Pamiętaj, że ten świat ma już swojego Zbawiciela i nie jesteś nim ty!”. Tylko tyle.

Pytania są niebezpieczne,
Nie ruszaj ich, będą spały.
Zapytasz – zbudzisz, i znacznie więcej
Niż myślisz pytań powstanie.
Jonathan Carroll

Dodaj cytat z książki Wędrowiec do Świtu