Drzewko szczęścia

2021-10-27
2021-01-01
9788381957137
Literatura polska

Książkę rozpoczyna rozmowa prababci Kornelii z księdzem. Zacytuję fragment który cudownie odzwierciedla klimat książki i motyw przewodni, który spaja wszystkie dzieci, wnuki i prawnuki Kornelii: "Będą mieli na to rok, Janku. Niech mi znaj­dą herb. Niech coś zro­bią, do cho­le­ry, razem, ro­dzin­nie. Bo oni nawet inne filmy oglą­da­ją, każdy na swoim kom­pu­te­rze. A na spo­tka­nia in­te­gra­cyj­ne to jeż­dżą ze swo­imi ko­le­ga­mi z pracy. Z nimi są bar­dziej zin­te­gro­wa­ni niż z ro­dzi­ną! Czy to nie wstyd? No więc wy­my­śli­łam im za­ba­wę w po­szu­ki­wa­nie herbu. Gdy go znaj­dą, prze­pi­szę im spa­dek. Jeśli im się nie uda, wszyst­ko prze­pi­je­my."
Książka jest ciepła, przezabawna, chwytająca za serducho, polecam!

Moja pierwsza styczność z tą autorką. Uważam, że na tyle udana, że przyglądałem się już innym (przyznać trzeba, że dość licznym) jej książkom, celem zaplanowania kolejnej pozycji jej autorstwa na przyszłą lekturę. Sympatyczna historia o wielopokoleniowej wiejskiej rodzinie, którą stara się scalić seniorka rodu pod pretekstem poszukiwania u swych przodków herbu szlacheckiego. Barwne postaci, dialogi i sceny zaplanowane i napisane z poczuciem humoru. Lekkie pióro, którego dokonania przyjemnie się czyta (i dobrze się słucha).

Zabawna historyjka o mądrej starszej pani.

Zabawna historyjka o mądrej starszej pani.

Przeciętna. Chyba jedna z najsłabszych powieści pani Magdy.

Przeciętna. Chyba jedna z najsłabszych powieści pani Magdy.

Historia świąteczna po świętach? A czemu by nie tym bardziej, że tutaj wszystko zaczyna się w wigilię i trwa cały rok.

Kornelia Trzpiot, seniorka rodu, leciwa ale pełna energii, z milionem pomysłów. Pewnego wigilijnego wieczoru postanawia połączyć swoją rodzinę, w której każdy żyje osobno, pretekstem do tego miało być poszukiwanie herbu rodziny Korneli, którego oczywiście nie ma. Co z tego wyniknie? Wiele ciekawych i niespodziewanych zwrotów akcji a także salwy śmiechu.

Lekka, zabawna powieść, idealna żeby się zrelaksować. Seniorka rodu to taka babcia o jakiej się marzy, dba o rodzinę i jednocześnie nie da sobie w kaszę dmuchać, jej relacja z księdzem potrafiła rozbawić mnie do łez, do tego krowa Felicja, ta potrafiła robić pod górkę. Podobała mi się przemiana bohaterów, z na początku mogłoby się wydawać nijakich, a później, barwnych, ciekawych, odkrywających co tak naprawdę jest dla nich ważne w życiu.

Książkę czyta się bardzo dobrze i nie koniecznie musi to być książka na świąteczny czas. Polecam jeśli macie ochotę na zabawną i przyjemną lekturę.

Miła odskocznia, momentami zabawna. Oczywiście, że trochę naiwna, ale w granicach rozsądku. Kolejny plus dla autorki.

W klimat świąteczny to mnie raczej nie wciągnęła,ze śmiechu również się nie zwijałam ,ale pozytywna i szybko czytająca się lektura.

Jeśli szukacie uroczej, zabawnej i dość luźnej powieści nie całkiem świątecznej to polecam. Bo mimo, że wszystko zaczyna się w Wigilię i jest to przewijający się, ważny dzień, to przez książkę przewija sie cały rok. Bohaterowie dają się lubić już od samego początku, a charakterna starsza pani nadaje całości fajnego, lekko sarkastycznego humoru. Czy poszukiwania herbu zjednoczą rodzinę? Myślę że musicie przekonać się sami!
Nie będzie to moja ulubiona książka autorki, ale była dobrze spędzonym czasem. I czyta się ją błyskawicznie 😊

Fajna opowieść o pewnej rodzinie, czyta się lekko, przyjemnie, z zainteresowaniem i co najważniejsze - można się pośmiać. ;) polecam