Trim. Kot kartografa

Okładka książki Trim. Kot kartografa Gillian Dooley, Matthew Flinders, Philippa Sandall
Okładka książki Trim. Kot kartografa
Gillian DooleyMatthew Flinders Wydawnictwo: Wydawnictwo Nautica literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Trim, The Cartographer's Cat
Wydawnictwo Nautica
2021-10-06
2021-10-06
Jarosław Mikos
podróż morska Australia kartografia kot wspomnienia

Niestety, nie wciągnęło mnie to ani nie zainteresowało. Rozumiem wartość historyczną, niesamowite, że taki szkic powstał, ale nie zmienia to faktu, że nie za bardzo mi lektura podeszła.

Kiedy wędrowałem wzrokiem po swoich półkach i szukałem czegoś krótkiego do przeczytania, natknąłem się na "Trima. Kota kartografa". Zupełnie zapomniałem, że dostałem tę książkę w prezencie kilka miesięcy temu. Po szybkiej lekturze opisu stwierdziłem, że będzie to idealna pozycja na raz. Przeczytałem i się zachwyciłem!

"Trim. Kot kartografa" to w zasadzie zbiór kilku tekstów. Jeden z nich został spisany na początku XIX wieku przez kapitana brytyjskiej Royal Navy Matthew Findersa. Drugi jest współczesnym esejem G. Dooley nt. utworu, a trzeci i ostatni to historia oczami tytułowego kota Trima, który postanowił sprostować kilka spraw opisanych przez Findersa.

Z ogromną ciekawością czytałem o losach, przygodach, perypetiach Trima, kota okrętowego, który towarzyszył kartografowi Findersowi, kiedy ten opływał Australię i starał się narysować mapę tego kontynentu. Kapitan swój tekst z XIX wieku poświęca właśnie swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Trim jest zwierzęciem niezwykle mądrym i inteligentnym. Potrafi pływać, wspinać się po żaglach (choć z zejściem jest już trochę gorzej ;)). Jego wstydliwą cechą jest... próżność! Z zamiłowaniem oddaje się toalecie swoich białych łapek. Trim interesuje się także nauką oraz fizyką. Szczególnie upodobał sobie ciała kuliste. Jak powszechnie wiadomo kula to kształt idealny, a kot jako zwierzę ze wszech miar idealne musi się ideałami zajmować! Nie ma co zwracać uwagi na pośrednie kwadraty, czy, o zgrozo, prostokąty. Niedoczekanie! Kot jest przecież istotą od starożytności otoczoną czcią. Symbolem rzymskiej Minerwy, zwierzęciem utożsamianym z mądrością.

Czytelnik czyta o przygodach Trima z dobrotliwym uśmieszkiem na twarzy. Szczerze interesuje się jego perypetiami, fascynuje poważnymi badaniami, a przede wszystkim zastanawia, ile w tej prozie Findersa jest laudacji i wyolbrzymień na temat tytułowego zwierzęcia. Nie zmienia to jednak faktu, że rezolutny i inteligentny Trim od pierwszego poznania staje się ulubieńcem czytelnika.

Te teksty to wspaniałe świadectwo tego, jak świat zwierząt i świat ludzi się łączą, przeplatają, mieszają. To także opowieść o ogromnej sile przyjaźni. "Trim. Kot kartografa" posiada obok tego jeszcze sporą wartość historyczną, choć na niektóre wydarzenie trzeba patrzeć przez palce, z przymrużeniem oka (a czasami nawet dwóch :)).

Bezbłędna jest szata graficzna pozycji. W środku znajdują się XIX-wieczne mapy autorstwa samego Flindersa, ówczesne rysunki przedstawiające Trima czy dokumentujące odkrycia kapitana oraz współczesne ilustracje/kolaże (z kotem w roli głównej, oczywiście!).

Nawet nie wiecie, jak fajnie było czytać tę książkę! To były bardzo miło spędzone trzy godzinki lektury. Świetna odskocznia od poważniejszej literatury!

"Trim. Kot kartografa" to w zasadzie zbiór kilku...

Biorąc pod uwagę, jak niewielki tekst źródłowy był podstawą tej książeczki, to chwała autorom, że udało im się stworzyć nadal niewielką, ale jednak bardzo ciekawą pozycję do czytania. I w sumie oglądania, bo książeczka pięknie ilustrowana morskimi pejzażami i bohaterami tejże opowieści. Jednak dla kociarzy może być rozczarowująca, bo więcej tu marynarki, kartografii i odkryć geograficznych niż kota Trima. Co jednak nadal czyni z niej ciekawą pozycję do czytania.

"Trim. Kot kartografa" to gratka dla każdego miłośnika kotów. Poznajemy w niej tytułowego Trima - okrętowego kota, który towarzyszył Flindersowi m.in. podczas wyprawy do Australii.
Książka, mimo że krótka, podzielona jest na dwie części. Pierwsza zawiera oryginalny manuskrypt Flindersa, który fabularyzuje swoje przygody z Trimem (i jawnie wskazuje na to, że Flinders był kociarzem :) ). Druga część z kolei uzupełnia oraz poprawia błędy w "Hołdzie" Flindersa. Zastosowano tutaj genialny zabieg, gdyż została ona napisana w formie narracji z perspektywy Trima.
Całość została dopracowana graficznie, w książce znajdziemy wiele grafik, które nadają treści lekki charakter.

• Z_2023
  • Może kiedyś przeczytam