L'inconnue de la Seine

Calmann-Lévy
2021-09-21
2021-09-21
francuski

Pomysł ciekawy, ale książka niepotrzebnie rozwleczona. Zmęczyła mnie niestety.

Pomysł ciekawy, ale książka niepotrzebnie rozwleczona. Zmęczyła mnie niestety.

Miałem pecha do tego dzieła Musso. Po zachęcającej "Dziewczynie Brooklynu", zakładałem po streszczeniu, że będzie przynajmniej nawiązywała poziomem intrygi (nie wiem, jak jest chronologia dzieł Autora). A tutaj słabo, Panie, słabo :-). Banalna, wręcz infantylna opowiastka o jakiejś sekcie, nic nie zmusza do ruszenia szarych komórek, bohaterowie z lekką oligofrenią. Odradzam.
Prawdopodobnie polski wydawca postanowił wzbogacić mizerię fabuły, poprzez zatrudnienie do adaptacji audiobookowej trzech lektorów, odpowiadających głównym bohaterom tej książki. Wyszło mocno przeciętnie, czasem irytująco w swej konstrukcji. Nie był to w końcu teatr radiowy, a po prostu żonglowanie lektorami. No wiem wiem, czy było to przemyślane do końca...

"Nieznajoma z Sekwany" to thriller psychologiczny autorstwa Guillaume Musso, znanego francuskiego pisarza. Fabuła kręci się wokół zagadkowej kobiety wyłowionej z Sekwany, która nie pamięta kim jest ani co jej się przydarzyło. Młoda policjantka Roxane Keller podejmuje się śledztwa, które prowadzi ją do mrocznych tajemnic i niebezpiecznych sekretów.
Musso buduje (a raczej w mojej opinii próbuje budować) atmosferę suspensu, stopniowo odkrywając kolejne karty historii i zaskakując czytelnika nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Powieść łączy w sobie wątki kryminalne, romantyczne i obyczajowe, tworząc wciągającą i poruszającą opowieść o miłości, stracie i tożsamości.
"Nieznajoma z Sekwany" to lektura, która nie jest idealna... Niestety nie spełniła moich czytelniczych oczekiwań. Książka zdecydowanie przeciętna.

Musso buduje (a raczej w...

zapowiadała się lepiej a potem straciła tempo i to zakończenie takie od czapy

zapowiadała się lepiej a potem straciła tempo i to zakończenie takie od czapy

To moja 2 książka tego pisarza, mam jeszcze jedną książkę tego autora, ale po tej nie mam ochoty sięgać po żadną. Straszny nieład..

Książka niby fajna, niby oryginalna, niby ok... ale trochę jednak brakło spójności, logiki i lepiej zarysowanych bohaterów. Cztery gwiazdki dałam głównie za inspirację greckimi mitami (kult Bachusa) i odwołania do słynnego odlewu twarzy Nieznajomej z Sekwany, jednej z najsłynniejszych masek pośmiertnych XIX wieku (kto chce niech sobie o niej poczyta, tutaj jest link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nieznajoma_z_Sekwany_(posta%C4%87) ).

Ogólnie rzecz ujmując - fajne czytadełko do pociągu lub samolotu bo jest napisane potoczystym językiem i nie zmusza do zbytniego wysiłku umysłowego. Z drugiej strony to również jedna z tych powieści po których pozostaje taki delikatny niesmak i niedosyt. No cóż, nie wystarczy mieć dobre pomysły, trzeba je jeszcze umieć ładnie rozwinąć.

Zdecydowanie mogę ją polecić! Potrafiła trzymać w napięciu i wzbudzić moją ciekawość. Czytało się ją łatwo i szybko. Fabuła ciekawa i niespotykana jako główny wątek.

Bardzo chaotyczna. Nie da się lubić głównej bohaterki.

Bardzo chaotyczna. Nie da się lubić głównej bohaterki.

Chyba już więcej nie sięgnę po książki tego pana :/

Co za szit.

Chyba już więcej nie sięgnę po książki tego pana :/

Co za szit.

Za każdym razem obiecuję sobie, że nie sięgnę po najnowszą powieść pisarza. Jego początek twórczości i aktualne nowości to… przepaść literacka. Jakie to było złe i słabe.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022