Tajne wojny ZSRR

Okładka książki Tajne wojny ZSRR Aleksander Okorokow
Okładka książki Tajne wojny ZSRR
2017-01-01
2017-01-01
9788394072018
Stanisław Kalinowski

Książka rosyjskiego badacza przedstawia udział wojsk ZSRR podczas największych konfliktów "Zimnej Wojny". Poza oczywistymi konfliktami jak Wietnam, Korea, Węgry czy wojny izraelsko-arabskie autor porusza też temat wsparcia jakiego Związek Radziecki udzielał takim krajom jak Algieria. Praca jest podzielona na kilkanaście rozdziałów poświęconych różnym krajom czy konfliktom, w każdym z nich autor wychodząc od ogólnych, globalnych założeń przechodzi do pomocy militarnej i gospodarczej przekazywanej przez ZSRR niezwykle dokładnie analizując działania, uzbrojenie i straty ponoszone przez Sowietów. Na plus też można zaliczyć autorowi, że sięga po różne wspomnienia radzieckich żołnierzy, notatki prasowe czy wywiady z uczestnikami wydarzeń, co czyni narrację żywszą i nie aż tak suchą jak mogłoby się wydawać. Książka zawiera również sporo anegdot, porównań technicznych czy ciekawostek o metodach walki także bloku zachodniego. Praca posiada też pewne nacechowanie ideologiczne, autor raczej stara się być w miarę obiektywnym, ale trzeba pamiętać, że patrzy na opisywane wydarzenia głównie z radzieckiej perspektywy. Pewnym problemem mogą być dość śmiałe niektóre tezy autora czy powoływanie się na co najmniej wątpliwe autorytety. Brak aparatu naukowego niestety czyni książkę problematyczną, ale też autor miał dostęp do ciekawych źródeł, co mimo wszystko powinno zaciekawić osoby zainteresowane tematem, zwłaszcza, że niektóre kwestie jak rozminowywanie Algierii wydają się u nas sprawami mało znanymi.

• Rosja

Dodaj cytat z książki Tajne wojny ZSRR