Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów

Okładka książki Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Okładka książki Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów
Agnieszka Cholewiak-Góralczyk Wydawnictwo: Otwarte kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Otwarte
2021-09-20
2021-09-20

Książka przeznaczona jest dla opiekunów psów, które chcą karmić psa dietą surową, a zwłaszcza gotowaną. Znajdą tam wszystko co muszą wiedzieć na temat prawidłowego przygotowania takiej diety łącznie z gotowymi, przykładowymi przepisami na posiłki i przysmaki.
Niestety, ale uważam, że książka mogłaby być co najmniej o 1/4 krótsza. Jest pełna "zapychaczy", które zwiększają objętość jak porady zero waste, zdjęcia, przepisy również dla ludzi (a przecież to książka o psiej diecie) czy cały rozdział o wyborze i rodzajach noży łącznie z ich budową (sic!). "Nie zostawiamy noży na wierchu. Brudne noże myjemy od razu. Przechowujemy z dala od dzieci i zwierząt. Używamy noży ostrożnie. Noży używamy tylko zgodnie z przeznaczeniem." Serio?

Książka "Psie Smaki" pomoże tym początkującym w przygodzie z Barfem dla psów. Nie znajdziecie tu wyłącznie kwestii związanych z żywnością, ale także inne, ważne sprawy jak sposoby przechowywania żywności, potrzebne przyrządy, jak się z nimi obchodzić, znajdziecie również gotowe przepisy na posiłki i polecajki suplementów z danych firm, ale tylko takich z którymi Autorka współpracuje. Nie bójcie się korzystać np. z Pokusy, jakość jest na równym poziomie :). BARDZO polecam.

Książka z gatunku popularno-naukowych. Coś co przynajmmniej według mnie każdy świadomy opiekun swojego psiego pupila powinien przeczytać. Jak sama autorka zaznaczyła na okładce jest to psia książka kucharska. Jednak zanim przejdziemy do przepisów poznajemy to jak działa układ pokarmowy psa. Jakie owoce, warzywa i suplementy należy stosować. Co jest szkodliwe dla naszego pupila. Dodatkowo zapoznajemy się z każdym rodzajem mięsa i jak z nim się obchodzić. W książce mamy wiele tabelek z wartościami odżywczymi poszczególnych produktów psiej diety. Mamy również wytłumaczone jak obliczać dzienne zapotrzebowanie energetyczne, na co zwracać uwagę przy zmianie żywienia, co powinno nas zaniepokoić, a co powinno być naturalną reakcją organizmu na zmiany żywieniowe. Uważam, że ta książka powinna trafić do każdego psiego opiekuna, czy to obecnego czy przyszłego. W końcu nikt z nas nie chce zaszkodzić swojemu podopiecznemu, a zdrowa psia micha to zdrowy i szczęśliwy pies. Także zachęcam do czytania!

Nie wiem skąd niezadowolenie. Mnie ta książka bardzo dużo dała. Jak ktoś chce samodzielnie robić posiłki, to powinien wiedzieć wszystkie rzeczy, które są opisane w książce. Przepisy ze składników przystępnych cenowo i dostępnych normalnie w sklepach. Dla mnie super! Polecam zdecydowanie!

Czyżby grupa Surowe kotki i psy was odesłała do przeczytania poradników na grupie (jeden chaos, informacji tyle co nic),albo tej (a najlepiej wszystkich 3 lub 4 książek autorki),bo chcieliście zobaczyć z czym to się je? Autorka sobie zrobiła piękny biznes na książkach i razem z innymi tworzy grono wyznawców na fb grupie. Nazywanie się guru, bo się zrobiło technika weterynarii (sprawdźcie sobie program tego) i jest się pasjonatem. Wciągnięcie innych, którzy kurs zawodowy nazywają studiami i są guru nad guru, którzy leczą, interpretują wyniki badań itd. No i najlepiej idźcie na konsultacje, bo po przewodnikach będziecie bardziej zagubieni niż na początku, po książce podobnie. No i balansujcie dietę zwierzaka w każdym posiłku, a jak nie to co 2-3 dni. Kupcie przez to kilogramy mięs i nową zamrażarkę i drogie suple, bo polecamy drogie suple dla psów (tańsze dla ludzi to już nie). A i kalkulatorek od powiązanych osób, a dla psów jeszcze nie ma (wcale 😂). Jeżeli chcecie, żeby tak wyglądał wasz -BARF to proszę bardzo. Jak jednak nie chcecie nowych zamrażarek i balansowania diety znacznie częściej, niż robicie to dla siebie to znajdźcie normalną grupę zagraniczną. Jak chociaż ta: www.facebook.com/groups/6584536250/?notif_id=1676602044453697¬if_t=group_r2j_approved&ref=notif a z darmowych poradników, z czego główny ma ponad 40 stron łatwo przyswajalnych konkretów dowiecie się wszystkiego, czego potrzebujecie. A dyskusje będą dotyczyć diety, a nie medycznych przypadków, o których wiedzy szukajcie w artykułach naukowych. W grupie znajdziecie za to też psie kalkulatory do planowania.

Książka nic nie mówi o diecie i odżywaniu psa. Po przeczytaniu 210 stron, zostałem specjalistą od bycia zero waste, znam budowę i rodzaje noży kuchennych, wiem jakie są zamrażarki na rynku i czym się różnią poszczególne modele, czy poznałem strukturę molekularną witamin. A przy okazji dowiedziałem się o strukturze anatomicznej jajka. Natomiast o odżywianiu nie dowiedziałem się nic.

Mam wrażenie, że to kolejna książka, której kompletnie nie jestem targetem. A napewno nie spodziewałam się porad, że aby nie marnować, można mrozić żywność czy z czego składa się nóż. Można byłoby odchudzić te pozycje o porady w stylu "można mrozić jajka", a według mnie byłaby bardziej wartościowa, bez zapychających rozdziałów, które niewiele wnoszą do samego tematu.

Genialna pozycja! Obowiązkowa na półce każdego psiarza. Jeśli masz zdrowego psa, bez problemu wyliczysz jego zapotrzebowanie i wybierzesz jakiś przepis, który wystarczy dopasować pod kątem ilości i masz gotowy sposób żywienia.
Dodatkowo są przepisy na pyszne zdrowe smaki i coś dla opiekuna 😉
Polecam z całego serca.

Dodatkowo są przepisy na pyszne zdrowe smaki i coś dla opiekuna 😉
Polecam z całego serca.

“Psie smaki” to kolejny – i to ogromny! - krok do poszerzenia wiedzy opiekunów i poprawy dobrostanu zwierząt. Tytuł książki nie do końca oddaje jej treść, ponieważ "Psie smaki'' to coś więcej niż książka kucharska. Autorka Agnieszka Cholewiak-Góralczyk jest dietetykiem psów i kotów o ogromnej wiedzy ale przede wszystkim o ogromnym doświadczeniu - pod jej dietetyczną opieką znajdują się setki psów i kotów, zarówno zdrowych jak i chorych. W książce spotykają się więc wiedza naukowa (zajrzyjcie do bibliografii!) i wiedza praktyczna. Dowiemy się z niej nie tylko jak przygotowywać samodzielnie posiłki ale również dlaczego powinniśmy robić to tak, a nie inaczej i jak takie posiłki powinny wyglądać. To nie tylko zbiór przepisów, ale kompendium wiedzy z zakresu żywienia psów.
Jest więc i rozdział o układzie pokarmowym, jego anatomii i fizjologii oraz rozdział o najważniejszych składnikach odżywczych, w którym do akcji wkracza lek. wet Aleksandra Szuba. W książce znajdziecie też jej komentarze oraz przepisy uwielbiane przez jej psiaki. A psiaków ma Ola całkiem sporo-jej stadko to dziesięć psów rasy syberian husky. Dzięki temu zksiążki możecie dowiedzieć się również, jak to jest barfować, gdy Twoje psy zjadają dziennie jedynie 10 kg mięsa…
Dalej mamy informacje które pomogą nam w wyborze elementów diety naszego psiaka-mięsa, warzyw, suplementów. Korzystając z przepisów zamieszczonych w Psich Smakach robimy to zatem świadomie, wiedząc dlaczego akurat te a nie inne składniki, wybierając to, co będzie najlepsze dla naszego pupila.
Tym, których przeraża to całe „krojenie, mieszanie , gotowanie, mrożenie'' z pomocą przyjdą rozdziały dotyczące kwestii technicznych - wyboru noży i innych narzędzi, omawiające spodoby gotowania i przechowywania gotowych posiłków.
I wreszcie – przepisy! Różnorodne, proste i bardziej skomplikowane, a przy każdym dokładne informacje o zawartości składników odżywczych i kaloryczności – dokładnie wiemy co zjada nasz psiak. Są też przepisy na przysmaki i absolutnie genialny pomysł – przepisy na dania dla ludzi, które pomogą rozwiązać odwieczne problemy typu „co zrobić z wątróbką która została po zrobieniu BARFa”. Cała książka jest zresztą napisana w duchu ‘zero waste’.
Póki co w żywieniu psów i kotów nadal rządzą karmy gotowe ale samodzielne przygotowanie posiłków staje się coraz popularniejsze. Nie dziwi to, gdy weźmie się pod uwagę problemy z dostępnością karm, zmieniającymi się składami, pogarszającą się-niestety-jakością. Rynek karm jest ogromny a mimo to dla zwierząt ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi i zwierząt chorych znalezienie odpowiedniej karmy graniczy z cudem, a często w ogóle nie jest możliwe. Co wtedy? Samodzielne przygotowywanie (lub przy wsparciu dietetyka) jest wtedy jedyną opcję. Diety domowe czy też BARF są tak naprawdę przyszłością psiego i kociego żywienia. I nie jest prawdą, że jest to „wiedza tajemna" dostępna dla wybranych, wymagająca ogromnego nakładu pracy i wielu lat nauki. "Psie smaki'' to w pewnym sensie "odczarowanie'' samodzielnego żywienia naszych pupili. Pokazanie, że to wcale nie jest trudne, skomplikowane i poza zasięgiem przeciętnego opiekuna. Przepisy są uniwersalne - co wbrew pozorom wcale nie kłóci się z ideą BARFa jako diety dostosowywanej indywidualnie do stanu zdrowia i wymagań konkretnego zwierzęcia. Jeśli pies jest zdrowy to nie wymaga jakiegoś szczególnego modyfikowania diety a gotowe przepisy umożliwiają każdemu opiekunowi podawanie posiłków ze składników dobrej jakości, nieprzetworzonych, których skład znamy i sami kontrolujemy.
W "Psich smakach” nie ma jednak miejsca na żywieniowy terroryzm", podejście "BARF i tylko BARF'', krytykę opiekunów i narzucanie "jednego, słusznego zdania”. Nie chcesz karmić samodzielnie? Okej, wybierz odpowiednie puszki. Nie chcesz podawać surowego? Mięso możesz też gotować. Nie masz czasu? Przygotowuj posiłki kiedy masz możliwość, zacznij od samodzielnego przygotowywania zdrowych przysmaków...
Dla kogo są przeznaczone „Psie smaki”?
- dla opiekunów którzy chcą zdobyć albo usystematyzować wiedzę o żywieniu psów
- dla tych, którzy chcą ale nie wiedzą jak i od czego zacząć samodzielne żywienie swojego pupila
- dla tych, którzy nie mają czasu albo ochoty samodzielnie przygotowywać przepisy
Ale uwaga!
Ta książka niż jest podręcznikiem BARFa! . Nie znajdziecie w niej dokładnej instrukcji do kalkulatora, ścisłych wytycznych jak układać przepisy, jak je modyfikować. Może być jednak wprowadzeniem do diety BARF dla osób, które chcą się dowiedzieć o co w ogóle w BARFie chodzi - na przykład jakie suplementy się stosuje i dlaczego albo jak wygląda samo jego przygotowywanie.
Miałam możliwośc obserwować, jak książka powstawała - ile Autorki włożyły w nią nie tylko pracy i wysiłku ale i miłości do zwierząt. Bo "Psie smaki" powstały z prawdziwej troski o psie zdrowie i dobre samopoczucie

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam! Polecam serdecznie! W książce znajdziecie wszystko co najważniejsze, od wyjaśnienia całego układu pokarmowego psa, po działanie poszczególnych suplementów, witamin i składników odżywczych. W książce znajdziecie też tabele z rzeczami toksycznymi dla psiaków, obliczenia kaloryczności i zawartości składników w danym mięsie, a przepisy są super proste i ... pyszne!
Polecam całym serduszkiem! Warto kupować i czytać! :)

• POSIADAM NA REGALE
  • Zwierzęta
  • G_Poradniki
  • Chcę przeczytać, mam
  • Pies i kot

Dodaj cytat z książki Psie smaki. O zbilansowanej diecie dla psów