Kocie smaki. O zbilansowanej diecie dla kotów

Okładka książki Kocie smaki. O zbilansowanej diecie dla kotów Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Okładka książki Kocie smaki. O zbilansowanej diecie dla kotów
Agnieszka Cholewiak-Góralczyk Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2021-12-15
2021-12-15
Koty Dieta Poradnik

Autorka na pewno ma ogromną wiedzę na temat kociej dietetyki, ale niekoniecznie łączy się to z umiejętnością pisania książek. Bardzo dużo powtórzeń, niepotrzebnych (z mojej perspektywy) wtrąceń, częste zbaczanie z tematu. Momentami miałam wrażenie, że czytam podręcznik, a chwilę później, że post na facebooku. Ciężko było przebrnąć do końca, a jeszcze trudniej coś zapamiętać.

Bardzo zmęczyło mnie czytanie tej książki. Spokojnie można ją zacząć czytać mniej więcej od 130 strony, bo wcześniejsza treść nie wnosi nic istotnego. Chwilami miałam wrażenie że czytam podręcznik do biologii.
Widać że książka pisana o byle czym, byle jak najwięcej. 6 stron o nożach? Ich budowa, rodzaje noży, z czego ma być nóż, jak dbać o noże, bezpieczne użytkowanie noży. No bez jaj.
Jakby ją skrócić do samych przydatnych rzeczy to książka miałaby z max 50 stron.
Jedynie plus za przepisy i rozpisanie suplementów.

Połowa tej ksiażki to jakby na siłę pisanie o podstawowych rzeczach, byleby książka miała więcej stron... Sam język też zostawia dużo do życzenia... Niestety bardzo się zawiodłam. Uważam, że dużo więcej wiedzy i praktycznych porad można znaleźć za darmo w internecie.

Kolejna książka, która przybliża poznanie i prowadzi do jak najlepszej opieki nad kotem.

Odkąd zostałam opiekunem wesołego egzotyka staram się poprawić moją wiedzę na kocie tematy.

Tym razem wzięłam na tapet pierwszą kocią książkę kucharską. I jeżeli szukacie pozycji z przepisami do BARFa, chcecie zrozumieć dlaczego kot jest obligatoryjnym mięsożercom oraz czego nie podawać swojemu kudłatemu przyjacielowi, to dobrze trafiliście.

Polecam kociarzom :)

Książka przeznaczona jest dla opiekunów kotów, którzy chcą karmić kota dietą surową, a zwłaszcza gotowaną. Znajdą tam wszystko co muszą wiedzieć na temat prawidłowego przygotowania takiej diety łącznie z gotowymi, przykładowymi przepisami na posiłki i przysmaki.
Niestety, ale uważam, że książka mogłaby być o połowę krótsza. Jest pełna "zapychaczy", które zwiększają objętość jak porady zero waste ("już same posiadanie kota nie jest obojętne dla środowiska" WTF?!),zdjęcia, przepisy również dla ludzi (a przecież to książka o kociej diecie) czy cały rozdział o wyborze i rodzajach noży łącznie z ich budową (sic!). "Nie zostawiamy noży na wierchu. Brudne noże myjemy od razu. Przechowujemy z dala od dzieci i zwierząt. Używamy noży ostrożnie. Noży używamy tylko zgodnie z przeznaczeniem." Serio? A także ciągle powtarzanie tego samego, zwłaszcza, tego, że kot musi jeść mięso co przeczytamy dobre kilkadziesiąt razy. Dodatkowo jeśli ktoś czytał książkę o diecie dla psów mógłby ominąć połowę tej, bo części informacji to dokładnie to samo z zamieniem słów "pies" na "kot". Jeśli ktoś ma tylko psa lub tylko kota i nie zamierza czytać obydwu książek to rozumiem, jednak wiele opiekunów ma i psa i kota i w tym przypadku czytanie drugi raz tego samego jest stratą czasu. Podsumowując uważam, że spokojnie z dwóch książek można by było zrobić jedną.

Książka dla każdego świadomego opiekuna swojego futrzaka. Czyli jeden z tych tytułów, który każdy powinien mieć na półce zanim weźmie pod swoje skrzydła małą kocią kuleczkę. Ale także każdy kto już opiekuje się kotem i chce dla niego jak najlepiej. Jak sama autorka zaznaczyła na okładce jest to kocia książka kucharska. Znajdziemy w niej przede wszystkim przepisy dla naszych pupili, ale także jak suplementować dania. Dodatkowo mamy rozdział poświęcony przyborom kuchennym, które będą nam potrzebne, a także jak zabezpieczyć większe porcje przed zepsuciem. Dodatkowo zapoznajemy się z każdym rodzajem mięsa i jak z nim się obchodzić. W książce mamy wiele tabelek z wartościami odżywczymi poszczególnych produktów kociej diety. Mamy również wytłumaczone jak obliczać dzienne zapotrzebowanie energetyczne, na co zwracać uwagę przy zmianie żywienia, co powinno nas zaniepokoić, a co powinno być naturalną reakcją organizmu na zmiany żywieniowe. Z całego serduszka polecam tę książkę każdemu kociarzowi, który chce by jego pupil był najedzony i szczęśliwy!

Dla mnie mega! Można się czepiać,że często powtarzane jest,że kot to mięsożerca ale ludzie o tym zapominają. Pracuję ze zwierzakami i tyle ile jest kotów na chrupkach to szok. Polecam każdemu opiekunowi kota, który chce coś zmienić w żywieniu. Ładnie, czytelnie jest wszystko opisane. Jak ktoś ma wątpliwości co do jakiejś rzeczy może też zapytać o to autorkę bezpośrednio na grupie Surowe kotki ☺️ Mnie ta książka dała dużo odwagi żeby zacząć z dietą BARF i jej odpowiednikiem gotowanym

Nie wypróbowałam jeszcze przepisów z tej książki i nie karmię swojego kota barfem, ale jest to dobra pozycja do zapoznania się z tematem.
Dodatkowo przepisy dla ludzi, które nie pomagają zużyć nadmiaru mięsa i nie są przygotowane przez dietetyka ludzkiego, więc nie bardzo wiem po co tam są ale niech sobie będą :D

Książkę strasznie przemęczyłam. Dużo powtórzeń, wiedzy ogólnej jak dla mnie z zakresu podstawówki (dowiecie się na przykład że koty są mięsożercami i przypominane wam będzie co 30 stron),za to brak jak dla mnie potrzebnej wiedzy (tabeli ze składem różnych kawałków mięs, podane zostały tylko przykładowe lub). Książka mogłaby mieć 50 stron i wyszło by jej to na dobre, zresztą jakieś konkrety zaczynają się dopiero w połowie książki, wcześniej to głównie straszenie na jakie różne sposoby możemy zaniedbać nasze koty.

Ubolewam nad tym bo jak autorka słusznie zauważyła publikacji na temat BARFU dla kotów jest nie wiele.

Na plus podanie konkretnych marek suplementów, listy do skompletowania "wyprawki BARFowej" i przepisów, choć skorzystam może z jakiejś 1/3, bo niestety nie ma w moim mięsnym "powszechnie dostępnych" cielęciny, jagnięciny, królika, czy podrobów wołowych.

Książka przede wszystkim dla laików w temacie kocich potrzeb żywieniowych (którym polecam także "Nie dla psa (i kota)" kiełbasa tej autorki).

• Koty
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Kocie smaki. O zbilansowanej diecie dla kotów