Zagadka czwartego piętra

Okładka książki Zagadka czwartego piętra Marta Guzowska
Okładka książki Zagadka czwartego piętra
Marta Guzowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Detektywi z Tajemniczej 5 (tom 7) literatura dziecięca
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Cykl:
Detektywi z Tajemniczej 5 (tom 7)
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2021-09-02
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-02
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310135575
Tagi:
literatura polska detektywi
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zagadka Łysej Góry Marta Guzowska, Asia Gwis
Ocena 8,5
Zagadka Łysej ... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka upiornego lasu Marta Guzowska, Joanna Gwis
Ocena 8,0
Zagadka upiorn... Marta Guzowska, Joa...
Okładka książki Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej Marta Guzowska, Leszek Talko
Ocena 7,3
Morderstwo wli... Marta Guzowska, Les...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki 130-piętrowy domek na drzewie Terry Denton, Andy Griffiths
Ocena 8,1
130-piętrowy d... Terry Denton, Andy ...
Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Ocena 8,3
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...
Okładka książki Przygoda dzika Toniego Halika Magdalena Kozieł-Nowak, Mirosław Wlekły
Ocena 7,4
Przygoda dzika... Magdalena Kozieł-No...
Okładka książki Operacja Ostatni Dinozaur Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 8,1
Operacja Ostat... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Tajemnica detektywa Martin Widmark, Helena Willis
Ocena 7,8
Tajemnica dete... Martin Widmark, Hel...

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
472
445

Na półkach:

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to jeden z najwyższych i dla wielu ludzi najczęściej kojarzący się ze stolicą budynek. Powstał w 1955 roku z inicjatywy Józefa Stalina jako „dar narodu radzieckiego dla Polaków”. Jego architektem był radziecki architekt Lew Rudniew. Dziś budzi podziw, ale i głosy mówiące o jego zburzeniu. Miłośnicy literatury z całą pewnością nie raz przenosili się do jego wnętrz wraz z bohaterami książek. Tym razem możliwość poznania PKiN z innej strony mają najmłodsi czytelnicy, a zepsuta winda oraz zejście schodami z trzydziestego piętra może być powodem do przeżycia przygody oraz kolejnego detektywistycznego śledztwa. Anka, Piotrek i Jaga wraz ze szczurem Sherlockiem i Panią kustosz odkrywają, iż na czwartym piętrze ktoś ukradł... klosze.
Dzieciaki dowiedzą się, że w Pałacu Kultury i Nauki kryje się wiele tajemnic, no i rzeczywiście wiszą tam piękne żyrandole, zaprojektowane przez polskich twórców: Halinę Jastrzebowską, Wandę Zawidzką - Manteuffel i Henryka Gałczyńskiego.
"Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka czwartego piętra" kończy tę serię przygód małych detektywów. Kolejny tom "Zagadka czarnego psa", który miał premierę 13 kwietnia 2022 roku rozpoczyna nową serię, w której detektywi z Tajemniczej 5 będą tropić duchy.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to jeden z najwyższych i dla wielu ludzi najczęściej kojarzący się ze stolicą budynek. Powstał w 1955 roku z inicjatywy Józefa Stalina jako „dar narodu radzieckiego dla Polaków”. Jego architektem był radziecki architekt Lew Rudniew. Dziś budzi podziw, ale i głosy mówiące o jego zburzeniu. Miłośnicy literatury z całą pewnością nie raz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
114

Na półkach:

Akcja nie rozkręca się tak szybko. Przez pewien moment myślałam nawet, że się nie doczekam śledztwa młodych detektywów z Tajemniczej 5. Autorka opóźniła akcję, ale warto było poczekać. Śledztwo krótkie, acz intensywne, dzieje się w samym Pałacu Kultury i Nauki.
Swoją drogą pomysł fabuły warty zgapienia dla promocji PKiN.

Więcej:
https://bookwszkole.blogspot.com/2022/04/detektywi-z-tajemniczej-5-zagadka.html

Akcja nie rozkręca się tak szybko. Przez pewien moment myślałam nawet, że się nie doczekam śledztwa młodych detektywów z Tajemniczej 5. Autorka opóźniła akcję, ale warto było poczekać. Śledztwo krótkie, acz intensywne, dzieje się w samym Pałacu Kultury i Nauki.
Swoją drogą pomysł fabuły warty zgapienia dla promocji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2342
2339

Na półkach: , ,

Bardzo lubię serię o małoletnich detektywach. Ale ja się jako czytelnik docelowy średnio liczę, zatem ogromnie cieszy mnie, iż moje dziecko podziela tę sympatię. Z chęcią sięga po te książki, z wypiekami na policzkach rozwiązuje zagadki, co więcej samodzielnie rezerwuje kolejne tomy w bibliotece. Tym razem nasza dzielna trójka zmierzy się z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, popularnie zwanym Pekinem. Walka jest nierówna, ponieważ budynek liczy sobie trzydzieści pięter a nasi detektywi łącznie mają może cztery metry. Jednakże za pomocą obserwacji, uważnego liczenia, odrobiny matematyki i szczypty dedukcji, jak zwykle odnajdą prawidłowe wyjaśnienie tajemniczego zaginięcia kloszy. A my przy okazji dowiemy się kilku ciekawostek na temat Pałacu, jego historii oraz detali architektonicznych. Mała Jaga byłaby ze mnie dumna – też nauczyłam się tego trudnego słowa. Cóż, nie pozostaje mi nic innego, niż polecić tę książkę domorosłym śledczym.

Bardzo lubię serię o małoletnich detektywach. Ale ja się jako czytelnik docelowy średnio liczę, zatem ogromnie cieszy mnie, iż moje dziecko podziela tę sympatię. Z chęcią sięga po te książki, z wypiekami na policzkach rozwiązuje zagadki, co więcej samodzielnie rezerwuje kolejne tomy w bibliotece. Tym razem nasza dzielna trójka zmierzy się z Pałacem Kultury i Nauki w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
549
107

Na półkach:

Książka idealna dla młodego czytelnika zafascynowanego światem zagadek detektywistycznych. Sprawdzi się zarówno jako samodzielna lektura, jak i do wspólnego rodzinnego czytania. Dzięki pytaniom do czytelnika przygotowanym w kluczowych momentach fabuły, sami możemy stać się częścią tego zespołu młodych detektywów, poćwiczyć swój zmysł obserwacji, dedukcji i pomóc Ance, Piotrkowi i Jadze w rozwiązaniu zagadki czwartego piętra.

Książka idealna dla młodego czytelnika zafascynowanego światem zagadek detektywistycznych. Sprawdzi się zarówno jako samodzielna lektura, jak i do wspólnego rodzinnego czytania. Dzięki pytaniom do czytelnika przygotowanym w kluczowych momentach fabuły, sami możemy stać się częścią tego zespołu młodych detektywów, poćwiczyć swój zmysł obserwacji, dedukcji i pomóc Ance,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1450
980

Na półkach: ,

O serii książek detektywistycznych dla dzieci "Detektywi z Tajemniczej 5" Marty Guzowskiej pisałam już nie raz. Książki - w wersji papierowej czy audiobookowej - zagościły u nas na dobre, a każda kolejna część witana jest przez Wojtka z entuzjazmem (o czym pisałam wcześniej). Podobna radość zagościła u nas po otwarciu przesyłki z Zagadką czwartego piętra, która długo nie musiała czekać na swoją kolej w czytelniczym łańcuchu.

Po raz kolejny mamy do czynienia z ciekawą zagadką detektywistyczną, której rozwiązanie rzeczywiście mieści się w granicach możliwości młodych detektywów. Ta wiarygodność jest o tyle ważna, że stanowi zachętę także dla czytelników, by wraz z Piotrkiem, Jagą i Anką spróbować wytypować sprawcę. Lektura tej książki jest bowiem nie tylko rozrywką, ale też okazją do zmierzenia się z wyzwaniem.

Młodzi bohaterowie świetnie pokazują, jak prowadzi się metodyczne, skrupulatne "śledztwo", jak stawiać hipotezy i wyciągać wnioski. W ich zachowaniu nie ma brawury, liczy się zmysł obserwacji, zadawanie pytań i logiczne myślenie. Wszystko to jednak jest podane w atrakcyjnej z punktu widzenia czytelnika formie.

Powieści z tej serii nie są przesadnie rozbudowane, dzięki czemu nawet mniej wprawny czytelnik nie poczuje się znużony czy przytoczony zbyt skomplikowaną strukturą zagadki, a jednocześnie są na tyle zajmujące, że nie pozostawiają odbiorcy z uczuciem niedosytu.

Wizualnie utrzymana jest w spójnej koncepcji kolorystycznej. Tak jak w poprzednich tomach serii tekst wzbogacają czarno-białe ilustracje uzupełnione o jeden dodatkowy kolor - taki sam jak kolor okładki. Muszę powiedzieć, że bardzo mi się ten pomysł na cechę charakterystyczną serii podoba. Podobnie jak same ilustracje rysowane prostą kreską, na których materializują się przesympatyczni bohaterowie.

Dla dorosłego odbiorcy książki wydają się dość proste i niezbyt obszerne, dlatego niech najlepszą rekomendacją będzie entuzjazm Wojtka, który dosłownie rzuca się na każdy kolejny tom z serii. Tajemnica czwartego piętra to świetna detektywistyczna historia dla młodych odbiorców, zachęcająca do włączenia się w śledztwo, z sympatycznymi bohaterami i rozgrywająca się w ciekawym miejscu. Uzupełniona o wyjaśnienia autorki, pozwala oddzielić prawdę od literackiej fikcji i cieszyć się udaną lekturą. To świetne wprowadzenie w świat literatury kryminalnej, a zarazem zachęta do współuczestniczenia w akcji. Wojtek sobie chwali i już wypatruje kolejnej książki.

O serii książek detektywistycznych dla dzieci "Detektywi z Tajemniczej 5" Marty Guzowskiej pisałam już nie raz. Książki - w wersji papierowej czy audiobookowej - zagościły u nas na dobre, a każda kolejna część witana jest przez Wojtka z entuzjazmem (o czym pisałam wcześniej). Podobna radość zagościła u nas po otwarciu przesyłki z Zagadką czwartego piętra, która długo nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6142
3443

Na półkach:

Często wydaje się nam, że młode pokolenie żyje tylko i wyłącznie w świecie technologii i ostatnią rzeczą, która mogłaby je zainteresować to historia, muzea, wykopaliska i inne tego typu miejsca. Marta Guzowska udowadnia nam, że dzieci da się zainteresować naszym dziedzictwem kulturowym, zachęcić do poznawania przeszłości, a do tego do wchodzenia w obszar metod badania naukowego. Wystarczy po prostu zabierać swoje pociechy w miejsca, w których mogą poznać wycinek naszej historii i samemu wykazywać zainteresowanie związanymi z nimi ciekawostkami oraz wspólnie czytać książki przemycające wiedzę na ten temat. Właśnie takie podejście króluje wśród rodziców z „Detektywów z Tajemniczej 5”. Jej młodzi bohaterzy są ciekawi świata i rządni rozwiązania kolejnych zagadek. Akcja całej serii książek „Detektywi z Tajemniczej 5” toczy się wokół kradzieży ważnych, zabytkowych przedmiotów. W pierwszym tomie mogliśmy prześledzić, w jaki sposób młodzi detektywi poradzą sobie ze sprawą zaginięcia broszki. Przy okazji dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek. Drugi tom natomiast zabrał nas w mroczne klimaty, a wszystko dzięki wakacjom u wujka Janka prowadzącego z kolegą z pracy i dwiema studentkami wykopaliska archeologiczne. Nie są to jednak zwykłe badania terenowe, dzięki którym wyłania się z ziemi skorupki naczyń, ale prace tuż przy cmentarzu, a do tego dotyczą niezwykłego grobu, ponieważ badaczom udało się odkryć pochówek wampiryczny. Wokół niego oczywiście dzieje się wiele pozornie niezwykłych rzeczy, ale dzieci potrafią wyjaśnić wszystko logicznie. Tak jest też w trzecim tomie pt. „Zagadka królowej myszy”, w którym dowiemy się wiele ciekawostek na temat malarstwa Olgi Boznańskiej oraz poznamy realia, w których żyła. W „Zagadce zbuntowanego robota” odwiedzamy Centrum Nauki Kopernik, gdzie mają zobaczyć adaptację „Bajek robotów”, ale okazuje się, że jeden z aktorów znika. W piątym tomie odwiedzamy dom Chopina, czyli weźmiemy udział w wycieczce do Żelaznej Woli, gdzie urodził się kompozytor i ruszymy na poszukiwanie zaginionych nut. Szósty tom pozwoli nam na zwiedzenie zakamarków „Pekinu”, czyli Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Zwykłe wycieczki, zwiedzanie w przypadki tria składającego się z Jagi, Anki i Piotrka zawsze kończą się śledztwem. Tak jest i tym razem. Na miejscu odkrywają, że wjazd na taras widokowy ma pewnego rodzaju ograniczenia. Wszystko przez awarie wind. Kiedy w końcu przychodzi ich kolej rozłączają się z tatą Anki, który zabrał ich na wycieczkę. Dzieciaki planują sprawdzić, czy faktycznie z trzydziestego czwartego piętra widać odległe zakamarki Warszawy i będą mogli zobaczyć swój dom. Jada z zafascynowaniem przygląda się kinkietom. Ich wyszukane kształty sprawiają, że często się gubi. Oczywiście fascynacją musi podzielić się ze szczurem Szerlokiem, którego dzieci zabrały na wycieczkę. Ten tradycyjnie ucieka i tym sposobem mali bohaterzy z widokowego piętra ruszają klatką schodową za sprytnym zwierzakiem. Towarzyszy im nowo poznana kustoszka, która na czas wjazdu windy z ich opiekunem planuje się nimi zaopiekować. Szybko odkrywa, że przebywanie w towarzystwie naszych bohaterów zmienia się w przygodę i zagadki. Na drzwiach mijanych pięter znajdują zagadkowe napisy. Do tego dwaj konserwatorzy budynku ciągle się gdzieś spieszą zamiast naprawiać parkiet. Jakby tego było mało w Sali Rudniewa ginie kilka osłonek z kinkietu. Kto ukradł cenne elementy? Podejrzanych jest czterech. Każdy miał możliwość i możliwe, że także motyw, ale jak odkryć kto to zrobił i odzyskać cenne osłony? Młodzi bohaterzy znajdą na to sposób.
Po raz kolejny nie zawiodłam się na książce Marty Guzowskiej, która bardzo umiejętnie stworzyła ciekawą intrygę z interesującymi i sympatycznymi bohaterami. Szczególnie udały jej się portrety dzieci, pokazanie konfliktu wynikającego z różnicy wieku. Mamy tu starszego brata, który niechętnie włącza siostrę do śledztwa, jest poirytowany jej potrzebą wyjmowania szczura i narażania go na zaginięcie. Towarzyszy im inteligentna, opanowana i rozwiązująca konflikty rodzeństwa Ania. Do tego pisarka w interesujący sposób pokazuje kolejne kroki prowadzenia śledztwa z pokazaniem drogi, jaką bohaterzy odkryli prawdę, zachęca do samodzielnego myślenia i znalezienia odpowiedzi. W tym celu poszczególne etapy śledztwa podsumowano pytaniami, na które młodzi czytelnicy muszą spróbować znaleźć odpowiedzi, a przy okazji uczą się metody dedukcyjnej. Sporo tu fachowego słownictwa wyjaśnionego w prosty sposób. Wszystko brzmi bardzo poważnie, ale mogę Was śmiało zapewnić, że książkę czyta się bardzo szybko, a przemycane w niej wiadomości pochłania jak bajkę o żelaznym smoku czy opowieści o najnowszych technologiach i ich możliwościach. Do tego nie zabraknie tu oczywiście technologii, przez którą dorośli czasami tracą głowę.
Dla dorosłego czytelnika akcja jest przewidywalna (no, ale nie dla dorosłych jest ona adresowana) i już w połowie lektury można się domyślić, kto jest sprawcą, ale dla dzieci rozwiązywanie zagadki będzie prawdziwą frajdą, a do tego nabędą ważnej umiejętności: zwracania uwagi na szczegóły, porównywania, wykluczania określonych rozwiązań. Stawiane przez pisarkę pytania są dla czytelników sygnałem, że w tym miejscu powinni się zatrzymać o spróbować wyjaśnić zagadki. Dzięki kolejnym krokom dzieci będą miały okazję poćwiczyć logiczne myślenie.
Książki z serii „Detektywi z Tajemniczej 5” to świetne lektury ćwiczące wiele umiejętności oraz przemycające sporą dawkę wiedzy i wzbogacające słownictwo. Każdy tom skupia się wokół innych ciekawostek historycznych. W pierwszym mogliśmy dowiedzieć się wielu informacji o kamei, a w drugim sporo wiadomości o wampirach, a w trzecim o malarstwie. W czwartym było sporo ciekawostek o robotach, a w piątym o dbaniu o eksponaty, szósty to spora dawka wiedzy o najwyższym budynku w Warszawie.
Książki napisane bardzo przystępnie. Spora dawka humoru, dobrego nastawienia do życia, dziecięcego spojrzenia na świat, naiwnego relacjonowania wydarzeń sprawiają, że kolejne przygody mają też spory urok dla dorosłych i świetnie zastąpią lekką prozę dla dorosłych, a do tego pozwolą zmienić nastawienie do świata, rozbudzą empatię, poprawią nastrój. W książce poznamy różne typy osobowości i nie tylko dorośli bywają tu specyficzni. Także dzieci mają swoje zainteresowania, sposób zdobywania i dzielenia się wiedzą, a także spojrzenia na własną samodzielność i manipulowanie poczuciem odpowiedzialności, a do tego uwielbiających jagodzianki łasuchów. Całość wzbogacona licznymi interesującymi i estetycznymi ilustracjami Agaty Raczyńskiej znaną nam ze strony graficznej serii „Zosia z ulicy Kociej”. Niedługie rozdziały z szybką akcją sprawiły, że każdą z książek pochłaniamy w jedno popołudnie. Zdecydowanie polecam.

Często wydaje się nam, że młode pokolenie żyje tylko i wyłącznie w świecie technologii i ostatnią rzeczą, która mogłaby je zainteresować to historia, muzea, wykopaliska i inne tego typu miejsca. Marta Guzowska udowadnia nam, że dzieci da się zainteresować naszym dziedzictwem kulturowym, zachęcić do poznawania przeszłości, a do tego do wchodzenia w obszar metod badania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
129
35

Na półkach:

Książka fajna jednak nie tak Ciekawa jak pozostałe z tej serii, które czytałem. Trochę mi się czytanie tej książki dłużyło.

Książka fajna jednak nie tak Ciekawa jak pozostałe z tej serii, które czytałem. Trochę mi się czytanie tej książki dłużyło.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Chcę przeczytać
    13
  • 2022
    2
  • Dla dzieci
    2
  • Posiadam
    2
  • Książki Poli
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 8/10 - rewelacyjna
    1
  • 2021
    1
  • Serie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zagadka czwartego piętra


Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także