Więzień gwiazd

Elemental
2021-05-25
2021-05-25
Science-fiction

Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...
Okładka książki Relax nr 43 Paweł Bartosiak, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Jakub Kijuc, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Mariusz Moroz, Grant Morrison, Darick Robertson, Jacek Skrzydlewski, Gerard Way, Karol Weber, Freddie Williams II, Łukasz Zabdyr
Relax nr 43 Paweł Bartosiak, Ar...
Okładka książki RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wo...

Okładka książki Pluto tom 1 Osamu Tezuka, Naoki Urasawa
Pluto tom 1 Osamu Tezuka, Naoki...
Okładka książki Dr. Stone tom 2 Boichi, Riichiro Inagaki
Dr. Stone tom 2 Boichi, Riichiro In...
Okładka książki Dr. Stone tom 8 Boichi, Riichiro Inagaki
Dr. Stone tom 8 Boichi, Riichiro In...
Okładka książki Dr. Stone tom 7 Boichi, Riichiro Inagaki
Dr. Stone tom 7 Boichi, Riichiro In...
Okładka książki Dr. Stone tom 1 Boichi, Riichiro Inagaki
Dr. Stone tom 1 Boichi, Riichiro In...

Wydawnictwo Elemental oddało w ręce polskich miłośników komiksu niezwykle intrygującą pozycję - opowieść Alfonso Fonta pt. "Więzień gwiazd". Pozycja ta, powstała w 1982 roku, stanowi jedną z najważniejszych odsłon hiszpańskiego i europejskiego komiksu na polu nurtu science-fiction, którą to wreszcie możemy poznać dziś i my. Zapraszam do lektury recenzji tego komiksu.

Ziemia, czas nieodległej, aczkolwiek wielce apokaliptycznej przyszłości. Na spalonej słońcem planecie ludzkość wiedzie swoje życie w podziemnych, przeludnionych miastach. Nieliczni - tzw. Zewnętrzniacy, wiodą swoją niebezpieczną codzienność nomadów na powierzchni. Oto jednak przedstawiciele tych dwóch światów - uciekinier z podziemnego miasta i żyjąca na powierzchni kobieta, będą zmuszeni połączyć swoje siły w walce o przetrwanie, gdy oto wyruszy za nimi pościg z ramienia władzy. Jak się bowiem okaże, ów uciekinier stanowi dla niej wielkie zagrożenie...

Alfons Font stworzył tu naprawdę dobry, intrygujący i porywający komiks, który być może nie jest dziełem odkrywczymi i nowatorskim, ale w żadnej mierze nam to nie przeszkadza w czerpaniu wielkiej przyjemności z jego odkrywania. Autor nawiązuje tu do literackiej i filmowej klasyki apokaliptycznej historii, ale czerpie z niej tylko najlepsze i sprawdzone wzorce, a następnie wpisuje w swoją własną wizję komiksowej relacji o końcu świata i walce o wolność. I w tym względzie można powiedzieć, że jest to znakomite dzieło - tak na polu fabuły, jak i ilustracyjnej szaty.

Scenariusz komiksu skupia się na losach wspominanej pary głównych bohaterów, których połączą zaskakujące obroty zdarzeń, sympatia, jak i wreszcie pragnienie zmiany życia na lepsze. Od tej chwili rozpocznie się też ich długa, wypełniona licznymi przygodami i niebezpieczna ucieczka, która będzie stanowić jednocześnie drogę ku pewnemu niezwykłemu, mitycznemu i mogącemu wiele zmienić, miejscu. I tak też mamy tu wartką akcję, liczne zaskoczenia i niespodzianki, szczyptę erotyzmu oraz niezwykły klimat zdegradowanego i totalitarnego świata przyszłości, który jest tyleż intrygującym, co i przerażającym. Jest również wielka tajemnica, która znajduje swoje ujście w mocnym i nieprzewidywalnym finale...

Niniejszego scenariusza dopełnia, a w zasadzie nadaje mu postaci, równie efektowna szata ilustracyjna, którą także stworzył sam Alfonso Font. To niezwykle klasyczne w swej postaci, pociągnięte surową kreską i imponujące swoją szczegółowością, rysunki. Cechuje je dobre kadrowanie, perfekcyjnie uchwycona dynamika scen walk i ucieczki, jak i rozmach, gdy oto autor odsłania przed nami nie tylko kolejne przygody bohaterów, ale też i zupełnie nowe i zaskakujące swoją różnorodnością, lokacje. Całości efektu dopełnia idealna dla tej opowieści, raz jeszcze surowa, czarno-biała paleta barw, która musiała takową być ze względu na klimat i wymowę tej historii...

Zachwyca nas tu nie tylko pomysłowa intryga i barwna szata ilustracyjna, ale też i chociażby kreacje kluczowych postaci oraz obraz świata tej opowieści. Co do pary głównych bohaterów, to ci są przede wszystkim prawdziwi, idealnie oddający czas i dramat miejsca w którym żyją, ale też i budzący w nas autentyczną sympatię, wielkie emocje i przekonanie, że możemy i chcemy w nich uwierzyć. Po drugiej stronie jest świat w przededniu zagłady, który przeraża tym, co na powierzchni, ale też i przeraża tym, jak wyglądają jego sztuczne, przepełnione i poddane tyrani podziemne miasta. To nie tylko ciekawe obrazy, ale też i niezwykle mroczny klimat tego świata, który udziela się nam od pierwszej strony.

Ktoś powie – kolejna opowieść o upadku świata i walce z tyranią w jego przededniu… I tak, taką właśnie jest ta historia, tyle tylko że przy okazji piekielnie interesującą, klimatyczną, mimo wszystko poprowadzoną zaskakującą ścieżką zdarzeń i fundującą świetną rozrywkę. A skoro tak, to niechaj i będzie ona w mniemaniu wielu wtórna, gdyż nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, ponieważ otrzymuję za sprawą tej lektury wielkie emocje, niezwykłe doznania i autentyczną przyjemność, a to jest wszakże tym, o co chodzi w literaturze komiksu.

Opowieść Alfonso Fonta pt. "Więzień gwiazd", to dzieło godne swojej sławy, miejsca w kanonie europejskiego komiksu science fiction i popularności, jaką jest ono darzone od wielu lat. To wspaniała historia, jej doskonałe przełożenie na karty komiksu i wielkie zaangażowanie czytelnika, co już samo w sobie mówi wiele o jakości tego tytułu. Z tych względów gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten komiks – naprawdę warto!

...

Alfonso Font (ur. 28 sierpnia 1946) to hiszpański rysownik urodzony w Barcelonie , Hiszpania . Karierę komiksową rozpoczął w latach 60. jako praktykant w lokalnym studiu Editorial Bruguera, pracując głównie przy seriach dotyczących westernów, wojen, tajemnic i horrorów, zwłaszcza dla zagranicznych wydawców. Teraz, dzięki wydawnictwu Elemental, mamy okazję zapoznać się z jednym jego ważniejszych dzieł – Więzień gwiazd (w oryginale El prisionero de las estrellas ),powstałym w 1982 roku.

Opis wydawcy:

Na planecie skazanej przez palące słońce, ludzkość żyje w przeludnionych miastach pod powierzchnią. Część ludzi nazywanych Zewnętrzniakami żyje na niegościnnej powierzchni. To historia pięknej, pełnej życia kobiety, która łączy siły z uciekającym buntownikiem w desperackiej próbie zbawienia w legendarnym miejscu zwanym – Miasto Kopuł.

Akcja komiksu ma miejsce w niedalekiej, postapokaliptycznej przyszłości. Na powierzchni, niczym w serii Mad Max, gdzie nie spojrzeć tam pustynia i ruiny. No i ogromny skwar, którego jest sprawcą dogorywające Słońce, nieubłaganie zbliżające się do eksplozji.
To w tej scenerii przychodzi nam poznać dwójkę naszych protagonistów: tajemniczego uciekiniera, którym mocno interesują się władze oraz nieokrzesaną nomadkę, będącą jedną z tzw. Zewnętrzniaków.
Policja oraz tajne służby depczą im po piętach a nasza dwójka bohaterów musi dowiedzieć się czemu.

Eksploracja świata, pościgi, tajemnice, problemy i podziały społeczne, erotyka czyli kwintesencja science fiction lat 80-tych skompresowana do jednego albumu. Autor garściami czerpie elementy tego gatunku i wkomponowuje w komiks, który na pierwszy rzut oka może wydawać się dosyć prosty. Czuć że autor w przypadku sci-fi czuje się jak ryba w wodzie.
Całość przyjemnie się czyta ze względu na dobrze utrzymane tempo akcji. Historia komiksu jest podzielona na liczne, krótkie rozdziały, które zazwyczaj się kończą zwrotem akcji, co nie pozwala nudzić się w trakcie lektury i stawia w głowie czytelnika pytanie „Co będzie dalej?”.

Graficznie jest jeszcze lepiej!
Ekspresja oraz liczba detali zaskakują i często budzą poczucie żalu, że całość jest utrzymana w kolorystyce czerni i bieli. Jest sporo ilustracji w omawianym albumie, które chciałoby się ujrzeć w bogatej kolorystyce np. jako plakat.

Podsumowując, jeżeli szukacie niezobowiązującego komiksu z gatunku science fiction, o zawrotnej prędkości akcji oraz imponującej warstwie graficznej to Więzień Gwiazd jest w sam raz dla Was.
Ponadto jego stosunkowo niska cena jak na album w twardej oprawie i w dużym formacie sprawia że komiks ten świetnie nada się jako prezent/ upominek.
Polecam!

Super tytuł. Font klasa sama w sobie! :)

Super tytuł. Font klasa sama w sobie! :)

• 📣 Ach! Moja kolekcja
  • 🍱 Komiksy

Dodaj cytat z książki Więzień gwiazd