Historia masakry nankińskiej

Wydawnictwo Akademickie Dialog
2021-07-13
2021-07-13
Rafał Darasz
Chiny historia Chin Japonia historia Japonii Daleki Wschód Azja Wschodnia historia Azji Nankin ludobójstwo zbrodnie wojenne XX wiek historia XX wieku

To nie jest książka łatwa i nie książka do przebrnięcia "na raz". A przynajmniej do przebrnięcia trudna. I to m.in. stanowi o jej wadze. Opisuje kawałek dziejów XX w. mało u nas znany, a ściskający za gardło i po prostu - straszny. Jeszcze zanim świat usłyszał o zbrodniach nazistowskich, w Chinach miały miejsce opisane tu okrucieństwa. Co ważne do podkreślenia, książka nie epatuje przemocą, krwią, po prostu opisuje wydarzenia jak film dokumentalny (i to jest najbardziej straszne). W końcu oparta jest właśnie na dokumentacji, materiałach źródłowych. Są to materiały oficjalne, dyplomatyczne, dziennikarskie, relacje świadków, wojskowych i cywilów. Przedstawiają zbrodnię z perspektywy chińskiej, z perspektywy państw trzecich (m.in. obcokrajowców, którzy byli w tym czasie w Nankinie i którzy okazali się ostatnią - jedyną! - deską ratunku dla mieszkańców Nankinu), ale także z perspektywy japońskiej. Przemieszczanie się wojsk, tło, akty zbrodni, próby ratowania mieszkańców, a wreszcie zapiski z procesów trybunału ds. zbrodni wojennych.

To ważne, że ta książka się ukazała. Takich opracowań zdecydowanie w j. polskim brakowało - zwłaszcza, że jest to książka naprawdę rzetelna, niestronnicza, mocno zakorzeniona w materiałach źródłowych i wolna od komentarza - chyba, że komentującymi są dziennikarze z epoki. A to także komentarze ważne. Szczególnie ciekawe może się wydawać spojrzenie niemieckie na zbrodnię - Niemcy przebywający w Nankinie byli świadkami zbrodni... popełnianej przez sojusznika. Podziwiam także rzetelność relacji dziennikarskich, również tych, które już wówczas potrafiły dostrzec siłę i niebezpieczeństwo propagandy faszystowskiej, która przyczyniła się do zbrodni na taką skalę. Bardzo ważna praca dla historyków, dla sinologów, a dla każdego - przyczynek do refleksji.

Dodaj cytat z książki Historia masakry nankińskiej

Ciekawostki historyczne