Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy

Mova
2021-11-17
2021-11-17
Rafał Lisowski
literatura faktu Everest himalaiści himalaizm Himalaje Nepal historia literatura górska

Książka bardzo super, momentami nudna, zbyt dużo opisów i szczegółów. Znów innym razem mega wciągająca. Czyta się ją powoli i chwilami ciężko.

Każda historia musi mieć swój początek.

Każda historia musi mieć swój początek.

Fakt, że dużo zasadniczo zbędnych szczegółów o drugoplanowych postaciach czy wydarzeniach, ale co jest w książce NIEzbędne...? Dla mnie te szczegóły i szczególiki tworzyły bardzo fajny nastrój opowieści, a bez nich trudno by mi było wyobrazić sobie zarówno klimat społeczno-polityczny, jak i geografię opisywanych krain. Nie do szybkiego przeczytania w celu zaabsorbowania kluczowych informacji, ale dla bardziej powolnej lektury...

"W pierwszej kolejności należało odszukać tę górę." George Mallory

Craig Storti przyjął założenie, że jego książka skończy się na tysiąc dziewięćset dwudziestym pierwszym roku, czyli w punkcie, w którym wszystkie inne książki o Evereście w przeważającej większości zaczynają się. I bardzo dobrze, gdyż właśnie zdarzenia, które miały miejsce, okoliczności, które zaistniały, ludzie, którzy mieli wpływ na krok przed zdobywaniem najwyższego szczytu na Ziemi, są równie ciekawe, wciągające, a nawet zaskakujące. Gładko weszłam w styl prezentowania materiału, a wysoka szczegółowość odpowiadała mi. Często skupiamy się na spektakularnym celu, potrafimy z wielu stron go interpretować, pod wieloma kątami rozważać, doceniać w całej rozciągłości, a jednak często umyka nam to, co działo się kilkanaście etapów wcześniej, chociażby, skąd zrodziły się inspiracje śmiałych czynów, jak wyglądały eksploracje przestrzeni, kiedy uwierzono, że coś jest możliwe do zrealizowania, kto stał za pomysłem, jakie przeszkody piętrzyły się. Autor zajmująco przybliżył, kiedy i jak intensywnie pojawiło się zainteresowanie Himalajami.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/02/nieosiagalny-everest-zanim-nadeszli.html

"W pierwszej kolejności należało odszukać tę górę." George Mallory

Początki odkrycia najwyższej góry świata. Czytając książkę „ Nieosiągalny Everest” poznajemy obszerną relację z walki o wpływy w Himalajach między mocarstwami Rosją i Wielką Brytanią. Autor opisuje w tej książce osiągnięcia pierwszych odkrywców, badaczy Himalajów. W 1921 roku wyruszyła angielska ekspedycja w poszukiwaniu góry Mount Everest. Celem wyprawy był jej rekonesans, zdobycie szczegółowej wiedzy na temat dostępności poszczególnych ścian i grani z których się składa. George Mallory i Guy Bullock, to alpejscy wspinacze, którzy jako pierwsi byli najbliżej szczytu. Cel wyprawy został osiągnięty. Mimo, że Anglicy nie zdobyli szczytu wyprawę uznano za udaną. Kosztowała wiele wysiłku wspinaczy i życie wybitnego badacza Himalajów, Aleksandra Kellasa. Autor opisuje wspaniałych wspinaczy rządnych przygód, którzy nie bali się podejmowanego ryzyka. Wręcz przeciwnie szukali wyzwań w każdej wyprawie wysokogórskiej. Charyzmatyczni, z wielkimi ambicjami, pragnący czegoś więcej od życia. Mieli głowy uniesione wysoko, w górę. Wzniesione w stronę najwyższej góry, Mount Everest. To byli zdobywcy. Książka, która może zainteresować wielu miłośników historii Himalajów.

Preludium do zmagań wysokogórskich w Himalajach i Karakorum, przeciwwaga do zdjęcia Nirmala Purji, które wykonał przy jednym ze swoich zejść ze szczytu, w 2019 roku. Korek, który stworzyli wspinacze komercyjni, mogący się stać dla nich śmiertelnym zagrożeniem, jest drugą stroną medalu do sytuacji opisanej w książce "Nieznany Everest". Zanim mogło do tego dość, zanim najwyższą górę świata przykryły sterty śmieci i można się na niej potknąć o zamarznięte ciała wspinaczy, tworzące swoiste drogowskazy, rozegrał się jeszcze ogromny kawał historii, jaki został spisany w tej książce.
Zmagania wojenne i imperialistyczne Wielkiej Brytanii, począwszy od XVIII wieku, podchody z Tybetem, zazdrośnie strzegącym swych tajemnic, bohaterskie zmagania topografów, badaczy i podróżników, pierwsze zwycięstwa człowieka w Alpach na Mont Blanc i Matterhornie, badania odporności organizmu człowieka na działanie wysokości, nazwiska, które odeszły w zapomnienie, a których osiągnięcia otworzyły drogę na szczyt tym setkom tłoczącym się przez Uskokiem Hillarego- znajdziesz tutaj ich początek i koniec.
W tym sensie jest ta kartograficzna, kronikarska opowieść klamrą spajającą koniec i początek. Miejscami nużąca, ciut przeładowana faktami i nazwiskami, ale jednocześnie to porywająca relacja o sile ludzkiego pragnienia, by odrywać to, co nieznane i nazywać to, co bezimienne.
Trochę jest tak, jakbyś postawił stopę na nieznanej ziemi i pierwszy raz spojrzał na białą smugę na horyzoncie, która okazała się najwyższą górą świata. Warto wyruszyć w tę podróż.

• Góry
  • Reportaż,podróże