We Have Till Dawn

Okładka książki We Have Till Dawn Cara Dee
Okładka książki We Have Till Dawn
Cara Dee Wydawnictwo: Independently published Cykl: We Have Till Dawn (tom 1) literatura obyczajowa, romans
We Have Till Dawn (tom 1)
We Have Till Dawn
Independently published
2020-11-09
2020-11-09
MM LGBTQ+ autyzm

Ostatnio czytam głównie po angielsku i jakoś tak wyszło, że dosłownie pochłaniałam książki jedna po drugiej. Romanse to mój ulubiony gatunek na rozluźnienie po pracy/uczelni i z ciekawością zabrałam się za We have till down - gdzie oprócz miłosnego wątku mamy również M/M oraz autystycznego bohatera. Jak wyszła ta mieszanka?

Nawet nie będę przedłużać - zaskakująco dobrze! Serio, to jedno z moich milszych zaskoczeń z ostatnich tygodni i w skali romansowej, oceniam ją tu na solidną ósemkę z dodatkowym serduszkiem. Przypadł mi do gustu styl autorki, gdzie zarówno opisy jak i dialogi robią robotę. Jest ciekawie, przyjemnie, a nierzadko również zabawnie.

Nie oszukujmy się, ten typ literatury rządzi się swoimi prawami, więc nie można oczekiwać, że dogłębnie zostaną tu zbadane wszystkie wymienione wątki.

Sceny erotyczne? Według mnie napisane naprawdę fajnie. Nie pogardziłabym za to większą ilością stron i narracją podzieloną na dwie osoby (jest tylko z perspektywy Nicka). Mimo to na pewno będę tę książkę dobrze wspominać i z wielką chęcią do niej wrócę. Czas sprawdzić pozostałe książki autorki.

Nawet nie będę przedłużać - zaskakująco dobrze!...

Naprawdę nie wiem, jak ocenić tę książkę. Może powinnam zostawić cztery gwiazdki i pójść dalej, ale to nie byłoby w porządku. Więc może chociaż kilka słów...
Czytałam i przez cały czas miałam wrażenie powierzchowności na wszystkich możliwych poziomach. Książka dotyka wielu trudnych zagadnień - autyzmu, prostytucji, ukrywania swojej orientacji. Każdy z tych problemów wymaga podejścia z pewnym szacunkiem, dokonania rozpoznania, przeprowadzenia badań, analizy psychologicznej. Tu mi tego zabrakło.
Nicky jeszcze dwa lata temu był prostytutką, zrezygnował z tego z ważnych psychologicznych powodów, ale kiedy pojawia okazja zdobycia szybkiej gotówki, odrzuca swoją traumę i wszystkie zasady, którymi dotąd się kierował i po prostu wskakuje w sam środek relacji z facetem z autyzmem, który chce uprawiać z nim seks bez zabezpieczenia, żeby coś przetestować.
Gideon jest absurdalnie bogaty i prowadzi wielką firmę, czego nie znosi, ale z jakiegoś powodu nadal to robi. Zamierza ożenić się z kobietą, która da mu dzieci, ale zanim to nastąpi, chce przetestować swoją seksualność. W tym celu narzeczona wynajmuje mu na dwa miesiące osobistą zabawkę. Już brzmi bez sensu? To dopiero początek.
**SPOILERY**
Nicky błyskawicznie i nie wiadomo dlaczego próbuje nawiązać z Gideonem relację wykraczającą poza obowiązki pracownika seksualnego - LOL nr 1.
Gideon korzysta z usług Nicky'ego, żeby przetestować swoją seksualność (Nicky jest jego pierwszym męskim partnerem),a potem okazuje się, że regularnie od lat odwiedza sex-shop, w którym masturbuje się na oczach innych klientów - LOL nr 2.
Nicky niby pracuje regularnie z dziećmi z autyzmem i rozumie uwarunkowania, ale regularnie przekracza granice Gideona i łamie zasady, które potrzebne są osobom z autyzmem, żeby prawidłowo funkcjonować. Autorka zdaje się sądzić, że miłość jest w stanie wyprowadzić człowieka z autyzmu, co jest złe na tyle sposobów, że wprost brakuje mi słów. WTF?
Gideon po raz pierwszy uprawia seks z mężczyzną, ale autorka tego nie opisuje, jakby to nie było istotne. To po co w ogóle znalazł się w takiej sytuacji? LOL nr 3.
Ale za to opisany jest ze szczegółami seks w sex-shopie na oczach innych klientów, kiedy bohaterowie odgrywają role tatuś/syn. Po co to zostało opisane? Nie mam pojęcia. WTF/LOL nr 4.
A potem, na koniec, robi się tak słodko, że zęby cierpną.
**KONIEC SPOILERÓW**
W czasie lektury bywałam znudzona, czasami zirytowana, mniej więcej po 60% zainteresowana, pod koniec leczyłam próchnicę. Nie przeczytam tej książki drugi raz na pewno, ale możliwe, że sięgnę po 2 część, bo jestem bardzo ciekawa, jak poradził sobie brat Nicky'ego. 😏
Za pierwszą część 4 gwiazdki.

• MM romans
  • Przeczytane 2022