Milion ostryg na szczycie góry

Okładka książki Milion ostryg na szczycie góry Alex Nogués
Okładka książki Milion ostryg na szczycie góry
Alex Nogués Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Znak emotikon
2021-09-20
2021-09-20
48 min.

Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Kulawa kaczka ... Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulrich Hub
Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulr...

Nie wiem jeszcze ile 6 i 8-letnie dzieci wynoszą z tej książki. Jednakże myślę sobie, że zawsze można przeczytać ponownie, ponieważ, mimo iż tekstu nie ma za dużo to treści już tak. To książka o geologii, a zatem jest ciekawie. Dla mnie było i dla dzieci też, mimo że momentami myślałam sobie, że powinny się trochę znudzić, ale dużo ilustracji i napisane naprawdę przystępnie. Książka napisana przez pasjonatów tematu. Uwielbiam takie twory. Czuć pasję.

Gdyby ktoś Was zapytał gdzie żyją ostrygi, to od razu byście odpowiedzieli, że w morzu lub oceanie. A gdyby tak spotkać ostrygi na szczycie góry? Tak, tak - dobrze czytacie! I zastanawiacie się pewnie jak się znalazły na tej górze? Już Wam spieszę z wyjaśnieniem! A w sumie nie ja, tylko autor dzisiejszej książki Alex Nogués.

„Milion ostryg na szczycie góry” to rewelacyjna publikacja, która w ciekawej formie dialogu wyjaśnia czytelnikowi geologiczne zagadnienia.
Autor ujął temat w nieszablonowy sposób wzbudzając zainteresowanie już od pierwszych stron. Krok po kroku prowadzi czytelnika przez świat skamieniałości, płyt tektonicznych, warstw geologicznych, wychodni, skał, mórz czy gór… Zachęca dzieci do odkrywania świata, do doświadczania, do sięgnięcia po lupę czy młoteczek.

Na uwagę zasługują także wspaniałe ilustracje. Miren Asaian Lora zachwyciła mnie swoją kreską. Warto wspomnieć, że książka została wyróżniona nagrodami White Ravens 2020 za wyjątkowe ilustracje oraz Basque Country Literature Illustration Award 2020.

To publikacja, która udowadnia, że wiedzę można przekazywać w sposób pobudzający ciekawość dziecka bez konieczności pokazywania tabelek czy wykresów. Widać, że książka została stworzona w wyniku pasji. A geologiczno - paleontologiczna pasja autora zaczęła się od…zakrzywionego kija i gry w golfa :) Kto wie co może zakiełkować w głowie Twojego dziecka, gdy weźmie w swoje ręce kamień czy patyk… Może i dla niego przyroda przestanie być „zamknięta jak ostryga w muszli”.

„Milion ostryg na szczycie góry” to rewelacyjna...

"Milion ostryg na szczycie góry" to przystępnie napisana, pięknie wydana popularnonaukowa książeczka dla dzieci. Także dorośli mogą wyciągnąć z niej dla siebie kilka interesujących faktów. Bardzo polecam.

Bardzo ładnie ilustrowana i wartościowa książka dla dzieci o kamieniach. Myślę, że jest przedstawiona na tyle ciekawie i przystępnie, że może być dla dzieci inspiracją. Książka wydaje się być super na prezent pod choinkę!

Jaką historię skrywa w sobie mały kamyczek?

Nie zastanawiasz się nad tym, gdy ściskasz go w dłoni. Kamyczek, to kamyczek, cóż niby ciekawego mógłby ci powiedzieć? Dużo! Może to skamieniała cząstka diplodoka lub mamuta? Może stanowił część wysokiego urwiska, a może podziwiał morskie tonie? Teraz leży w Twojej dłoni i to Ty zdecydujesz dalej o jego losie...

Skamieniałości to cząstki różnych organizmów, które poddane skomplikowanym procesom chemicznym zamieniają się w kamień, i dają w ten sposób początek skałom osadowym. One są od zawsze. Przez miliony lat układały się jedna na drugiej tworząc tzw. warstwy geologiczne, i choć autor tej książki porównuje je do pięciolinii, to mnie zawsze będą się kojarzyć z tymi na torcie 😁

Każda z tych warstw to mały fragment historii naszej ziemi. Nauka zwana geologią postawiła sobie za cel, odczytać ten osobliwy zapis, bo dzięki niemu łatwiej nam zrozumieć, skąd my się tu właściwie wzięliśmy.

Tak samo jak milion ostryg na szczycie góry. A one co tu robią? Przygnał je tu jakiś huragan, a może kiedyś ta góra była pod wodą? Takie pytania postawił sobie wiele lat temu autor tej książki, gdy trafił na skamieniałą małżę u podnóża góry. Jeszcze wtedy nie przypuszczał dokąd go to znalezisko zaprowadzi. A dziś pisząc tą książkę zabiera małych czytelników w fascynującą podróż od wnętrza ziemi, aż po sam szczyt, przybliżając nam tajemną mowę kamieni 😀

Podróż ta nie miałaby takiego klimatu, gdyby nie ilustracje jej towarzyszące. Ta książką jest wizualnie zachwycającym doznaniem. Za co słusznie została nagrodzona. 💛👍

Podoba mi się sposób narracji jaki autor prowadzi z czytelnikiem, tak jakby naprawdę z nami rozmawiał. W prosty i zabawny sposób zachęca do rozejrzenia się wokół i zabawę w małego geologa. Kto wie co czeka na nas pod stopami 😄.

Jaką historię skrywa w sobie mały kamyczek?

Skamieniałości...

Ile razy zdarzyło Wam się podnieść z ziemi jakiś zbłąkany kamyk, podziwiać malujące się na jego powierzchni abstrakcyjne wzory, poczuć pod palcami chropowatą fakturę? Czy kiedykolwiek przyszło Wam do głowy, że oto trzymacie w dłoni malusieńki fragment liczącej miliardy lat historii Ziemi? "Milion ostryg na szczycie góry" ma zwrócić uwagę dzieciaków, by właśnie obok takich małych cudów nie przechodziły obojętnie!

No dobra, wszystko fajnie, ale skąd te milion ostryg wzięło się na szczycie góry?!

Cieszę się, że pytacie, bo o to właśnie tutaj chodzi! Książka przybiera formę rozmowy - wnikliwych, ale też uroczych i zabawnych pytań, które mógłby zadać mały czytelnik, oraz odpowiedzi udzielanych przed autora. Alex Nogués płynnie porusza się między różnymi dziedzinami nauki, a wszystkie aspekty przedstawia w prosty, przystępny sposób. Z każdą kolejną informacją wspólnie coraz bardziej zgłębiamy temat i poznajemy nowe fakty, które w końcu ułożą się w geologiczną historię naszej planety, tytułowych ostryg oraz ich podróży na sam szczyt!

Wiadomości jest tu akurat wystarczająco dużo, żeby rozbudzić w dzieciach ciekawość i chęć przeżycia własnej naukowej przygody, ale temat zdecydowanie nie zostaje wyczerpany. Dlatego. zachęcając pociechy do lektury "Miliona ostryg", prawdopodobnie będziecie musieli przygotować się na kolejne milion pytań!

Nie można też oczywiście nie wspomnieć o cudownie opracowanej szacie graficznej, bez której ta pozycja straciłaby nie tylko wiele z edukacyjnej wartości, ale również swój niesamowity urok! Miren Asiain Lora ozdobiła książkę przepięknymi ilustracjami, utrzymanymi w przyjemnej kolorystyce i pełnymi subtelnych szczegółów. Dzięki nim każda kolejna strona była dla mnie nowym powodem do zachwytów, a dla dzieciaków rysunki i grafiki okażą się świetnym testem na spostrzegawczość, a także pomogą im przyswoić przedstawione w "Milionie ostryg" informacje.

Na co dzień tak powszednie, pomijane i ignorowane, mogą kryć w sobie wiele tajemnic i historię tak odległą, że nie sposób jej sobie wyobrazić. Góry i składające się na nie skały zachwycają swym majestatem. Jednak czy nie jest tak, że stąpając po nich zadzieramy głowy wysoko i wypatrujemy tego, co dookoła i w oddali? Rzadko patrzymy na nie same, mając je nawet na wyciągnięcie ręki. Szkoda, bo w nich kryje się prawdziwa magia…
„Milion ostryg na szczycie góry” to fascynują opowieść o geologii autorstwa Alexa Noguésa. Oparta na zagadkach umożliwiających czytelnikowi dojście do kolejnych arkanów wiedzy o przeszłości i tajemnicach, tego po czym na co dzień stąpamy. Autor odkrywa przed czytelnikiem niezwykły podziemny świat, pełen niezwykłych stworzeń i zagadek. Bo skąd na szczycie góry wzięły się setki ostry żyjących w morskich głębinach? Sposób narracji jest niezwykle przystępny, a zadawane przez autora pytania angażują czytelnika, a co najważniejsze – zaciekawiają. Trudno oderwać się od treści, zanim nie pozna się rozwiązania tego sekretu.
Poszukiwania odpowiedzi na stawiane przez geologa pytania uzupełniane są pięknymi tablicami ze skondensowaną wiedzą, uzupełniającą prowadzony wywód. Całość opływają urokliwe ilustracje skreślone ręką Mireny Asiain Lory, utrzymane w przepełnionej spokojem morsko-ziemskiej tonacji. Idealnie współgrają z tekstem, stanowiąc ważny atut tego przesyconego wiedzą picturebooka.
Właśnie tak powinny być pisane, ilustrowane i wydawane książki edukacyjne dla dzieci! Książka oprawiona w twardą okładkę w formie albumu, który przyciąga uwagę, a z każdym kolejnym słowem rośnie fascynacja jej treścią i tematyką.
Nigdy nie uwierzyłabym, że o geologii można mówić ciekawie i niezwykle się cieszę, że dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak radykalnie zmieniłam ten pogląd.
Ps. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden, zwykle pomijany element – biografie autorów. Są lekkie, osobiste, z wyczuwalną nutką dowcipu i nostalgii. Nie mówią o wielkich osiągnięciach, ale o narodzinach pasji. Niezwykle inspirujące.

Ależ to była podróż!

Bardzo lubię kiedy książki dla najmłodszych zawierają w sobie naukę, która może rozpocząć fascynację w przeróżnych dziedzinach. W książce ''Milion ostryg na szczycie góry'' autor Alex Nogués zabiera swoich małych czytelników w podróż geologiczną na przestrzeni milionów lat. Dzieci odkrywają niezwykłe ciekawostki i badają jakie tajemnice skrywa nasza planeta. Pobudza wyobraźnię, ale przede wszystkim zainteresowanie. Córka słuchała uważnie i wskazywała interesujące ją obrazy, więc każdej stronie poświęciłyśmy więcej czasu na omawianie ilustracji stworzonych ręką Miren Asiain Lora.

Czy można wyciągnąć z niej lekcje? Oczywiście, że tak! Nie tylko autor wyjaśnia jak ostrygi znalazły się na szczycie góry, ale także dowiecie się jak postały wszystkie wzniesienia, jakie tajemnice mogą skrywać skały oraz jakie warstwy tworzą planetę i co się w nich może skrywać, ale to nie wszystko!
Zachęcam do bliższego poznania się z książką.

Ależ to była podróż!

Piękna. Z głębią, bo do głębin sięga, by wspiąć się na samą górę.
Ostryga. Niepozorne stworzenie, kryjące w sobie tajemnicę o Matce Ziemi.
Poruszyła nas ta książka. Każdego na swój sposób - synka na sposób trzylatka, mnie na bardziej dorosły, w który dobra literatura dziecięca otwiera nowe drzwi. Na jej stronach stajesz się geologiem. Trzymasz lupę, młotek, ołówek i notujesz przejawy życia, przeszłych zdarzeń. Skały śpiewają Ci pieśń o powstawaniu. Przenikasz przez warstwy - wiedzy, przygody, nauki, geologiczne, z których każda mówi o swoim charakterze.
"Brudne" ilustracje w klimacie morskiej toni tworzą niesamowitą aurę. Rzeczywiście przybliżają do nas do podwodnych zakamarków, ale i do grudek ziemi, które możemy wziąć w dłonie i obejrzeć. Z każdej strony. Usłyszeć opowieść o nas samych. Mnie ujęły i uważam, że to stonowanie i brak krzykliwości - w odróżnieniu od wszechobecnych silnych bodźców - wycisza i koncentruje.
Bliska, z nutą refleksji nad minionym i szczyptą archeologii. Mądra, a tego nam w literaturze dziecięcej potrzeba. O ostrydze, która jest odkrywczą siłą i pcha naprzód. Do aktywności, poszukiwania skarbów, edukacji. Znajdowania w przyrodzie życiodajnej siły.
To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą wyruszyć na wyprawę do krainy geologii. Dla tych, którzy chcą zdobywać świat!

Piękna. Z głębią, bo do głębin sięga, by wspiąć się na samą górę.
Ostryga. Niepozorne stworzenie, kryjące w sobie tajemnicę o Matce Ziemi.

Niesamowite jaka ta książka jest tajemnicza! Ilekroć czytałam każą ze stron otrzymywałam zmyłkę, która była świetną zabawą! Już od początku autor każe nam się przypatrzyć rysunkowi i pyta, co na nim widzimy. Następnie zapewnia, że to nie to co jako pierwsze rzuciło nam się w oczy. Następnie mamy kolejny obrazek z nakazem obserwacji, którą również błędnie odgadłam. Już na trzeciej stronie z całych sił wytężałam wzrok, ale nadal nie widziałam tego, co miałam zobaczyć. Dopiero na piątej faktycznie to widzę! Niesamowite, jak ja dorosła kobieta tak dałam się zmylić! Roześmiałam się niesamowicie, bo to było zabawne i takie do przewidzenia, jednak ze względu na słowa, których pisarz używał, gdzieś mi to umykało.
Szósta strona to prawdziwa zagadka, którą z ochotą poznałam. Nie jest na tyle nadzwyczajna, że małe dziecko nie mogłoby jej poznać. Wręcz polecam szkrabom nawet od siódmego roku życia, by uczyły się wiedzy i spostrzegawczości, gdyż nadmieniony temat jest ważny, prawdziwy i nieco smutny. Aż nie mogłam uwierzyć w jak prosty i zrozumiały sposób czytałam o skamielinach i dziejach ziemi. To jakby czytać historię nitki, która gdzieś się zawieruszyła, a znaleziona pokazała nam cały motek i następnie rzeczy, które z niej można wykonać. Tak jest tutaj z tą książką. Wygląda całkiem niewinnie i zaczyna się zabawą. Następnie zwraca nasza uwagę banalnym rozwiązaniem i opisaniem jego, co oznacza, jak powstało i gdzie się znajdowało.
A czy wiecie jak powstaje skamielina? Bardzo często słyszałam to pytanie z ust dzieci, kiedy tylko pani napomknęła o tym w szkole. Tutaj zostanie to przedstawione za pomocą rysunku i rzeczy, które dzieci znają i rozumieją czym są.
W jaki sposób zmienia się nasz klimat? W jaki sposób porusza się morze? Ktoś powie, że płynie z prądem, ale czy napewno? Jak powstaje góra? Co to jest geologia, magma, skamieniałość i wychodnia? Niby pytania bardzo trudne, ale właśnie z pomocą tej książki zobaczycie, że nawet małe dziecko w bardzo prosty sposób może na te pytania odpowiedzieć:-) Niesamowita!!!

• Dla dzieci
  • Chcę kupić
  • Dla szkrabów
  • Dziecięce - (3) na przyszłość
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Milion ostryg na szczycie góry