W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii

Okładka książki W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii Robert Kolker
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
2021-09-15
2020-04-07
9788381913157
Jan Dzierzgowski
schizofrenia non-fiction dzieci psychiatria dramat rodzinny leczenie chorób psychicznych
Inne

Amerykański koszmar

1956 14 299

Niesamowita historia, słuchałam audiobooka, czasami gubiłam wątki - jedne ciekawsze inne mniej. Same opisy dotyczące choroby dobre, ale dla mnie za mało (wolałabym mniej o rodzinie).

Mocna książka o pogmatwanych losach rodziny naznaczonej schizofrenią. To nie tylko historia rodziny i jej członków, tych dotkniętych chorobą i nie, ale też historia leczenia schizofrenii i nabywania wiedzy o tej chorobie. Temat smutny i mało pozytywny, ale naprawdę świetna reporterska robota i super się to czyta.

O Pani!! To była mega mocna lektura!! Im dalej w las tym bardziej włos się na głowie jeżył. Co rozdział to dziękowałam opatrzności czy komu tam na górze, że z grubsza jestem zdrowa na umyśle. Po pierwsze szokujące były liczby. Dwanaścioro dzieci z czego połowa chora na schizofrenię albo choroby z jej spektrum (bo nie wiadomo, czy wszyscy byli prawidłowo zdiagnozowani) POŁOWA była chora. I to tak na poważnie krzywdzili siebie, swoich bliskich często konieczna była hospitalizacja w szpitalach w których w tamtych latach nie bardzo umiano leczyć schizofrenię, ponieważ niewiele o niej wiedziano, w sumie do tej pory ta choroba nie do końca dała się złamać i opanować. Potrafiono podawać jedynie leki które raczej szkodziły niż pomagały albo zamykano pacjentów i czekano aż im się poprawi po to, żeby ich odesłać do domu. Ze względu na swoją specyfikę ta rodzina była wykorzystana między innymi w badaniach nad tą chorobą. Między innymi na jej przykładzie próbowano znaleźć odpowiedź czym jest ta choroba co ją wywołuje jak się na nią zapada. I ewentualnie jak można ją próbować leczyć. Historia tej rodziny i tego co ją spotkało i jak sobie z tym radzili jest opisana praktycznie od początku do czasów obecnych i czyta się to jednym tchem. Powiem tak - PRZERAŻAJĄCA LEKTURA. Długo pozostanie mi w głowie. Mamy dużo szczęścia będąc ludźmi zdrowymi ( z grubsza) na umyśle.

Historia Galvinów jest ciężka i fascynująca zarazem. Skala okrucieństw przeraża i mrozi krew w sercu, zaś historia medycyny, która stara się znaleźć przyczynę oraz skuteczny lek na tę chorobę jest niesamowicie interesująca. Zmieniła nieco moje postrzeganie chorób psychicznych oraz pozwoliła mi lepiej zrozumieć osoby chorujące na schizofrenię. Książkę czyta i słucha się (ja robiłam to na przemian) wspaniale, ciężko było mi się oderwać, a nawet gdy nie czytałam, często myślałam o tej rodzinie. Bardzo polecam ten reportaż każdemu, kto lubi tego rodzaju książki

Strasznie przegadana i przeciągnięta przez co tragiczna historia tej rodziny nie wybrzmiewa z taką siłą z jaką powinna.

Losy nietypowej rodziny i historia badań nad chorobami psychicznymi. Podane w przystępny sposób. Czyta się bardzo sprawnie.

Pierwszy reportaż, który przeczytałam z takim zainteresowaniem. Książka przeplatana jest opowieściami o rodzinie Galvin z relacjami z postępów medycznych w kwestii choroby jaką jest schizofrenia. Ja miałam tę okazję pracować na oddziale psychiatrycznym i miałam styczność z osobami chorymi psychicznie. Niestety taka jest smutna prawda, że jak ma się w rodzinie osobę z zaburzeniem psychicznym, to siłą rzeczy obarczona jest tym cała rodzina. Książką zapewne będzie zachwycona również osoba, która nie jest związana z światem medycyny. Język bardzo przystępny, zrozumiały, historia bardzo wciągająca. Polecam.

Zaskakująca lektura. Zaskakująca bo większe wrażenie zrobiła na mnie historia opowiadana niejako w tle głównego wątku choroby braci Galvin. Mam na myśli obłudę Dana i Mimi Galvinów.
Oboje przykładali wielką wagę do kreowania wizerunku idealnej katolickiej rodziny. Obowiązkowa niedzielna msza święta i żadnej antykoncepcji. Przy czym nie widzieli problemu w tym, żeby samemu współżyć przed ślubem - to ciąża Mimi spowodowała, że się pobrali; żeby mieć liczne romanse - to on; żeby ze wstydu ukrywać chorobę synów; żeby bagatelizować molestowanie i gwałt na córkach (ale nie na synach!) bo kobietom to się zdarza(!) - to ona; żeby rozdzielić zżyte siostry i jedną z nich po prostu oddać na wychowanie komuś innemu. Rodzina Galvinów to sztandarowy przykład jak dysfunkcyjna staje się rodzina gdy rodzice zajmują się tylko płodzeniem dzieci i, w tym wypadku, sokolnictwem. W efekcie dwanaścioro dzieci tworzy własny świat pełen przemocy, pedofilii i narkomanii. Mimi Galvin do końca życia nie potrafiła przyznać się do błędów i przeprosić swoje dzieci, zwłaszcza córki. Za to narzekała, że nie rozumie dlaczego to wszystko ją spotkało, przecież byłą taką dobrą matką, codziennie piekła ciasto...

Rewelacyjny reportaż na temat bardzo wielodzietnej rodziny, w której aż połowa z dwanaściorga rodzeństwa zachorowała na schizofrenię w ubiegłym stuleciu. Nie tylko dowiadujemy się dużo na temat samej rodziny Galvinów, ich historii, przeżyć oraz wspomnień, ale też dostajemy wgląd w historię leczenia choroby, którą jest schizofrenia.

Czasem ciężko było mi się połapać w imionach tak licznego rodzeństwa. Tematyka również nie należy do łatwych i nie przeczytałem tej książki w pare dni. Raczej pare tygodni, bo musiałem czasami od niej odpocząć. Natomiast gdy już dobiegłem samego końca, poczułem stratę. Poczułem, że pomimo tego, że nie była to łatwa lektura, to chciałbym wiedzieć więcej na temat członków tej rodziny. Przez to, że książka prezentuje nam pełną w sensie czasu historię Galvinów, bardziej odczułem to jak szybko płynie czas. Jak ich życie zmieniało się nie do poznania po niektórych wydarzeniach. Bardzo dużo tutaj trudnych, ale jakże bardzo życiowych tematów. Polecam!

Czasem ciężko było mi się połapać w...

Najbardziej zainteresowała mnie w tej książce nie tyle relacja z kolejnych wydarzeń, ile historia tego jak przerażające losy rodziny wpłynęły na badania nad schizofrenią a tym samym sposób jej leczenia. O chorobach psychicznych nadal wiemy niewiele. Dlatego właśnie możliwość badań takich przypadków jest tak cenna, pomaga dojść do jakiś wniosków i ulżyć chorym i ich bliskim.

• Reportaż

Robert Kolker W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii Zobacz więcej