rozwińzwiń

Polskie skarby i tajemnice

Okładka książki Polskie skarby i tajemnice Amadeusz Majtka
Okładka książki Polskie skarby i tajemnice
Amadeusz Majtka Wydawnictwo: Zona Zero literatura podróżnicza
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Zona Zero
Data wydania:
2021-06-18
Data 1. wyd. pol.:
2021-06-18
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366814042
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Władcy Katarzyna Kołodziej, Amadeusz Majtka
Ocena 0,0
Władcy Katarzyna Kołodziej...
Okładka książki Uczeni i wynalazcy Katarzyna Kołodziej, Amadeusz Majtka
Ocena 0,0
Uczeni i wynal... Katarzyna Kołodziej...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
943
405

Na półkach:

Już dawno nie miałam do czynienia z tak beznadziejnie kiepską książką. Panu Amadeuszowi Majtce mocno się pomajtały tematy w trakcie tworzenia tej książki, bo zamiast pisać o skarbach Polski rozwlekał się na temat bunkrów, schronów i jakichś rozbitych samolotów z okresu II WŚ, przeplatając tekst obszernymi (!) cytatami ze stron internetowych oraz innych książek. Autor umieścił także informacje jak z przewodnika turystycznego, a mianowicie o najciekawszych obiektach do "spotkania" w różnych polskich miastach. A już kompletnie niezrozumiałe jest uwzględnienie w tekście korespondencji mailowej autora z różnymi osobami. Na koniec sugerowałabym autorowi oraz pani wykonującej korektę tekstu powrót do szkoły podstawowej w celu uzupełnienia wiedzy o zasadach pisowni, odmiany oraz stylu, bo określenia typu "info", "lokalsi", "of course", jak również wiele innych nieprawidłowych sformułowań, błędy edytorskie etc. świadczą o wyjątkowo żenująco niskim poziomie obu osób odnośnie do języka polskiego. Ogółem słabizna!

Już dawno nie miałam do czynienia z tak beznadziejnie kiepską książką. Panu Amadeuszowi Majtce mocno się pomajtały tematy w trakcie tworzenia tej książki, bo zamiast pisać o skarbach Polski rozwlekał się na temat bunkrów, schronów i jakichś rozbitych samolotów z okresu II WŚ, przeplatając tekst obszernymi (!) cytatami ze stron internetowych oraz innych książek. Autor...

więcej Pokaż mimo to

avatar
303
90

Na półkach: , ,

Autor obszernie zna temat polskich zagubionych dzieł sztuki i potrafi o tym interesująco napisać. Reszta trochę "doklejone". Niemniej polecam.

Autor obszernie zna temat polskich zagubionych dzieł sztuki i potrafi o tym interesująco napisać. Reszta trochę "doklejone". Niemniej polecam.

Pokaż mimo to

avatar
355
4

Na półkach:

Temat ciekawy, ale niestety wykonanie bardzo słabe.
Książka napisana bardzo chaotycznie i niespójnie. Na początku jedne tematy obszernie opisane, cytowane dokumenty lub jakaś prywatna korespondencja odnośnie tematu. Im bliżej końca, tym narracja jest coraz szybsza. W ostatnim rozdziale opisywane miejsca zmieniają się co akapit, można przeoczyć, że opis dotyczy nagle kolejnej miejscowości.
Ale oczywiście to kwestia gustu i komuś może taki styl odpowiadać.
Natomiast już znacznie gorszym problemem są liczne błędy. Czasem miałam wrażenie, że nikt tej książki nie czytał przed wydaniem.

Temat ciekawy, ale niestety wykonanie bardzo słabe.
Książka napisana bardzo chaotycznie i niespójnie. Na początku jedne tematy obszernie opisane, cytowane dokumenty lub jakaś prywatna korespondencja odnośnie tematu. Im bliżej końca, tym narracja jest coraz szybsza. W ostatnim rozdziale opisywane miejsca zmieniają się co akapit, można przeoczyć, że opis dotyczy nagle...

więcej Pokaż mimo to

avatar
80
80

Na półkach:

Pomyśleć można iż Polskie muzea i miejsca pamięci wiele posiadają z Polskich skarbów kulturowych... Jednak to wszystko, co posiadamy to zaledwie ułamek tego, co udało się zatrzymać i odzyskać. Wiele jeszcze pozostaje jako zaginione bądź zniszczone.

Polskie skarby o których mowa w tytule to nasze dobra kulturowe, które zrabowane zostały głównie podczas II Wojny Światowej. Są to m.in. Obrazy, artefakty, cenne zastawy czy dawne zniszczone budynki.

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz słyszał o złotym pociągu, bursztynowej komnacie czy jajach Feberge.

Wielkim źródłem takich skarbów jest także nasze Polskie Morze Bałtyckie, które skrywa liczne wraki.

Z książki dowiemy się o najważniejszych dotychczasowych znaleziskach.

Przeczytamy również o słynnych polskich arystokratach bądź ludziach blisko związanych z poszczególnymi dziełami, wojennych kolekcjonerach.
Czy tzw "osoby zabezpieczające" - naukowcy, historycy i urzędnicy zabezpieczały i ukrywały cenne dzieła, czy jednak rabowali je dla siebie.

Dopiero ta książka uświadomiła mi jakie dziedzictwo kulturowe posiada mój region. Zdecydowanie Najprzyjemniej czytało się o swojej okolicy. Bydgoszcz, Toruń, Gniezno- miłe wspomnienie miejsc w których się bywa.

Górny czy Dolny Śląsk, Opole, Szczecin, Gdańsk, Kalisz, Warszawa, Kraków czy Tarnów to te miasta m.in autor porusza w książce.

Wielką i nieodkrytą kopalnią skarbów pozostaje nadal nasze Morze Bałtyckie - z zewnątrz piękna oprawa a pod powierzchnią drugi świat - świat skarbów. Eksploracja wraków to nie tylko chęć odkrycia, ale też ratunek dla Morza i nadmorskich terenów przed wyciekami zatopionych paliw i katastrofą ekologiczną.

Większą liczbą zrabowanych dóbr w porównaniu do II Wojny Światowej był tylko Potop Szwedzki.
Praktycznie każde miasto i wieś posiada tajemnice historyczne, dlatego warto wiedzieć trochę więcej w tych kwestiach.

Pomyśleć można iż Polskie muzea i miejsca pamięci wiele posiadają z Polskich skarbów kulturowych... Jednak to wszystko, co posiadamy to zaledwie ułamek tego, co udało się zatrzymać i odzyskać. Wiele jeszcze pozostaje jako zaginione bądź zniszczone.

Polskie skarby o których mowa w tytule to nasze dobra kulturowe, które zrabowane zostały głównie podczas II Wojny Światowej....

więcej Pokaż mimo to

avatar
703
556

Na półkach:

Ciekawa pozycja napisana w formie przewodnika po polskich województwach oraz najnowszych odkryciach archeologicznych. Całość uzupełniają wędrówki autora - pasjonata zaginionych skarbów, jego prywatne tropy, korespondencja z potomkami osób mieszkających dawniej na ziemiach polskich itp. Całość czyta się szybko, lecz bez "rumieńców", nie jest to literatura przygodowa a raczej zachęta do samodzielnego odwiedzenia opisanych w książce miejsc. Dla miłośników historii polecam z czystym sumieniem dla pasjonatów akcji i przygód raczej odradzam.

Ciekawa pozycja napisana w formie przewodnika po polskich województwach oraz najnowszych odkryciach archeologicznych. Całość uzupełniają wędrówki autora - pasjonata zaginionych skarbów, jego prywatne tropy, korespondencja z potomkami osób mieszkających dawniej na ziemiach polskich itp. Całość czyta się szybko, lecz bez "rumieńców", nie jest to literatura przygodowa a raczej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
408
406

Na półkach:

Być jak Indiana Jones

Mimo że nowy rok już się zaczął, to przychodzę do Was z recenzją książki, którą skończyłam jeszcze w grudniu. Kto z nas nie chciał być w dzieciństwie archeologiem, podróżnikiem i odkrywcą niczym Indiana Jones? Do dziś uwielbiam filmy z serii o Indianie i do dziś uwielbiam czytać o zaginionych skarbach, ukrytych artefaktach i cennych zabytkach.

Amadeusz Majtka w swojej publikacji "Polskie skarby i tajemnice" udowadnia nam, że nie musimy wzdychać do zagranicznych skarbów, bo w Polsce mamy ich pod dostatkiem, a drugie tyle czeka na odkrycie bądź spowija woal tajemnicy.

Kocham takie książki, które traktują o historii, przybliżają miasta polskie i wzbudzają ciekawość historiami o skarbach i tajemnicach, które czekają na rozwiązanie. Omawiana dziś przeze mnie publikacja jest świetnie napisana, z humorem, w oparciu o bogatą bibliografię i sprawdzone źródła, ze świetnymi komentarzami autora, z cudownymi wklejkami, które urozmaicają lekturę książki, jak także czarno-białymi ilustracjami które przykuwają uwagę czytelnika.

Najbardziej zaintrygowały mnie losy zaginionej Bursztynowej Komnaty, obrazu Potret Młodzieńca Rafaela Santi i skarbów, dość niebezpiecznych dla środowiska i ludzi, które skrywają wody Bałtyku. Jednak pozostałe artykuły i wędrówka przez całą Polskę była fascynująca, a ciekawostki i wiedza o polskich skarbach, odkrytych i nadal zaginionych, bezcenna.

Polecam Wam z całego serca lekturę tejże książki, myślę, że warto poczytać o polskich skarbach, miastach i ich tajemnicach. Chcecie poczuć się jak Indiana Jones, to sięgajcie i czytajcie "Polskie skarby i tajemnice". Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu ZonaZero.

Być jak Indiana Jones

Mimo że nowy rok już się zaczął, to przychodzę do Was z recenzją książki, którą skończyłam jeszcze w grudniu. Kto z nas nie chciał być w dzieciństwie archeologiem, podróżnikiem i odkrywcą niczym Indiana Jones? Do dziś uwielbiam filmy z serii o Indianie i do dziś uwielbiam czytać o zaginionych skarbach, ukrytych artefaktach i cennych zabytkach....

więcej Pokaż mimo to

avatar
327
214

Na półkach: , ,

Gorąco polecam książkę, bo opisuje historię najnowszą i najnowsze znaleziska. Polska zdecydowanie staje się ciekawym miejscem, nadal nieodkrytym. Aż nie można się doczekać zwiedzania i dalszych poszukiwań.

Gorąco polecam książkę, bo opisuje historię najnowszą i najnowsze znaleziska. Polska zdecydowanie staje się ciekawym miejscem, nadal nieodkrytym. Aż nie można się doczekać zwiedzania i dalszych poszukiwań.

Pokaż mimo to

avatar
476
475

Na półkach:

Amadeusz Majtka „Polskie skarby i tajemnice”

Książka o zaginionych skarbach, dziełach sztuki, kolekcji Potockich, tajnej fabryce, żydowskich diamentach, nieodkrytych czołgach, samolotach i statkach, złotym pociągu, bursztynowej komnacie, zaginionym mieście, tajemnicach Białegostoku, archeologicznych odkryciach, sekretach alei Anstadta, masońskich obiektach, zagadce z Bytomia, Linii Mołotowa,...

Sądzę, że spodoba się bardziej historykom i poszukiwaczom skarbów. Autor dużo wspomina o II wojnie światowej, rzeczach i osobach z nią związanych. Osobiście nie przepadam za historią ale skusiłam się na tę pozycję, ot tak z ciekawości. Zainteresowały mnie zaginione obrazy niedaleko mojej miejscowości. Fascynujące zaskoczenie!

Lektura bogata w liczne fotografie, listy, zapiski, korespondencje. 📸📜 Widać, że Amadeusz Majtka włożył w to dużo pracy, zaangażowania i pasji, by podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, pokazać zagadki naszego kraju i nie tylko. 👍

Amadeusz Majtka „Polskie skarby i tajemnice”

Książka o zaginionych skarbach, dziełach sztuki, kolekcji Potockich, tajnej fabryce, żydowskich diamentach, nieodkrytych czołgach, samolotach i statkach, złotym pociągu, bursztynowej komnacie, zaginionym mieście, tajemnicach Białegostoku, archeologicznych odkryciach, sekretach alei Anstadta, masońskich obiektach, zagadce z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
475
474

Na półkach:

„Z tajemnicą jest jak z jajkami,
nie należy wkładać ich wiele do jednego koszyka”.


Stephen King








Być może nie wiecie, ale polskie ziemie kryją wiele tajemnic, skarbów i legend. Nie, które z nich są głośno omawiane, jednak o wielu opinia publiczna nie ma zielonego pojęcia. Uwielbiamy wyjeżdżać na wakacje do krainy Faraonów, Pól Elizejskich, czy walk Gladiatorów, nie wiedząc, ile niesamowitych historii skrywa nasz kraj.


Najgłośniejszą z legend, o której mówi się, do dziś jest Złoty Pociąg. 12 wagonów pełnych złota, ogromna ilość kosztowności oraz dobra zrabowane z całej Europy. W roku 2015 dwóch mężczyzn uznało, że odnalazło legendę kolei polskiej. Istnienia pociągu nikt nie potwierdził historycznie w przeciwieństwie do największej tajemnicy II wojny światowej, Bursztynowej Komnaty.


Wspaniałe, panele ścienne całkowicie wykonane z masy bursztynowej, w XVIII zostały specjalnie przygotowane na zamówienie króla Prus Fryderyka I Hohenzollerna. W roku 1716 król podarował je carowi Piotrowi I. Podczas wojny kompleks pałacowy Carskie Sioło w Petersburgu splądrowali Niemcy, zabierając panele z bursztynu. Po wywiezieniu komnaty do Królewca. Nie wiadomo, czy Niemcom udało się wywieść panele po nalocie brytyjskim, jednak zwolennicy teorii niemieckich uważają, że być może Hitler ukrył komnatę w jednym z poniemieckich zamków w Bolkowie, Lidzbarku Warmińskim, Pasłęku i Człuchowie.


Kolejną z niewyjaśnionych tajemnic jest skarb Templariuszy. Zapewne wszyscy słyszeli o Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Zakon ufundowano by ochraniać pielgrzymów, którzy wędrują do Jerozolimy. Potęga Templariuszy na przestrzeni lat bardzo wzrosła i zaczęła przerażać władców i sam Watykan. Na początku XIV wieku król Filip IV Piękny wraz z papieżem Klemensem V skasował zakon, oskarżając go o złodziejstwo i herezję. Zakon był obecny w Polsce od roku 1155, mówi się, że złoto w którego posiadaniu byli Templariusze może być ukryte gdzieś w okolicach kaplicy w Chwarszczanach.


Nie można również zapomnieć o złocie Inków w Nidzicy, czy skarbu Talleyrandów, to wszystko dotyczy naszego pięknego kraju, a zapewne to dopiero początek tajemnic, o których nie wiemy.




Pan Amadeusz Majtka napisał wspaniałą pozycję Polskie Skarby i tajemnice. Książka traktuje o największych nieodkrytych dotąd skarbach, tajemnicach i zagadkach ukrytych na terenie Polski. Z tej pozycji dowiecie się o polskiej Atlantydzie, dziełach sztuki, które trafiły aż pod Andy, co skrywa Morze Bałtyckie tak chętnie oblegane przez turystów, oczywiście poczytacie również obszernie o Złotym Pociągu, Bursztynowej Komnacie i innych skarbach Dolnego Śląska.


Pozycja ta jest objazdem po tajemnicach w całej Polsce. Autor w swej publikacji przedstawia nam sekrety m.in. Podlasia, Mazowsza, województwa świętokrzyskiego, czy Łódzkiego. Wspaniałym dodatkiem do pozycji są fantastyczne zdjęcia, i niesamowita wprost bibliografia. Książka zachwyca rzetelnością pisarza i wciąga od pierwszej strony.


Przyznam, że o połowie informacji zawartych w książce nie słyszałam. Publikacja okazała się wspaniałą podróżą przez nasz piękny kraj. Wiedza Pana Majtka jest cudowna, a fantastyczne przystępne opisy powodują, że po publikację mogą sięgać również młodzi czytelnicy. Jak mówi przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, myślę, że zamiast wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu przygód, warto wybrać się w opisane przez autora zakątki Polski i poznać historię i tajemnicę naszego pięknego kraju. Zachęcam, do zapoznania się z Polskimi skarbami i tajemnicami jestem pewna, że miłośnicy podróży będą zachwyceni.

„Z tajemnicą jest jak z jajkami,
nie należy wkładać ich wiele do jednego koszyka”.


Stephen King








Być może nie wiecie, ale polskie ziemie kryją wiele tajemnic, skarbów i legend. Nie, które z nich są głośno omawiane, jednak o wielu opinia publiczna nie ma zielonego pojęcia. Uwielbiamy wyjeżdżać na wakacje do krainy Faraonów, Pól Elizejskich, czy walk Gladiatorów, nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
793
793

Na półkach: , ,

Polskie skarby i tajemnice. Bardzo ładnie wydana książka.
Dużo zdjęć i to kolorowych 🤩😁
Autor opisuje znaleziska, albo i to co jeszcze do odkrycia na terenach całej Polski a także morza. I ten właśnie rozdział najbardziej mi się podobał. O statkach zatopionych podczas wojny w Bałtyku. Nie tylko kryją skarby ale i niebezpieczeństwo. Ze względu na ogromne ilości paliw i nie tylko, grozi nam katastrofa ekologiczna. Na dnie morza na pewno znajdziemy złoto, kosztowności, broń, czołgi jak i samochody. Statkami było przewożone wszystko. Może nawet Bursztynowa Komnata?
Dla mnie pewno interesująca była wzmianka o Poznaniu, bo to moje okolice. Ale nie zabrakło tu Wrocławia, Gorzowa, Rzeszowa, Łodzi czy Warszawy.

Fajna, ciekawa książka. Polecam każdemu miłośnikowi historii ale nie tylko. Czasami warto oderwać się od kryminałów i romansów, choć na chwilę 😘

Polecam

Polskie skarby i tajemnice. Bardzo ładnie wydana książka.
Dużo zdjęć i to kolorowych 🤩😁
Autor opisuje znaleziska, albo i to co jeszcze do odkrycia na terenach całej Polski a także morza. I ten właśnie rozdział najbardziej mi się podobał. O statkach zatopionych podczas wojny w Bałtyku. Nie tylko kryją skarby ale i niebezpieczeństwo. Ze względu na ogromne ilości paliw i nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    33
  • Chcę przeczytać
    20
  • Historia
    3
  • Posiadam
    2
  • Polska
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Prezentowe
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • Reportaż
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Więcej
Amadeusz Majtka Polskie skarby i tajemnice Zobacz więcej
Amadeusz Majtka Polskie skarby i tajemnice Zobacz więcej
Amadeusz Majtka Polskie skarby i tajemnice Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także