Szarak za miedzą. Prywatne życie pola

Okładka książki Szarak za miedzą. Prywatne życie pola John Lewis-Stempel
Wydawnictwo Poznańskie
2021-07-28
2021-07-28
Anna Bańkowska, Hanna Jankowska
natura łąka przyroda zwierzęta rolnik pole zboża

Opowieść rolnika fantasty, który postanowił hodować chwasty. Czytelnik towarzyszy autorowi w kolejnych etapach pracy na polu, które ma stać się oazą dla dzikich zwierząt. Stempel pisze bardzo poetycko, emocjonalnie ale w książce nie brakuje treści merytorycznych. Pojawia się tu dużo odniesień do literatury i folkloru. Można się też zapoznać ze zwariowaną brytyjską nomenklaturą ornitologiczną. Książka jest bardzo ładnie wydana, mimo, że w miękkiej okładce i na szarawym papierze, do tego świetnie przetłumaczona i do korekty też nie można się przyczepić.

Przyznaję, że to jeden z moich ulubionych autorów, ale wcale z tego powodu nie ma u mnie forów. Barwny język. Zrozumienie natury i to jak tłumaczy czytelnikowi to sztuka, którą u niego podziwiam. Wątek humorystyczny jak zawsze się pojawia.

John Lewis-Stempel - angielski pisarz i rolnik zarazem - dokonuje eksperymentu, wynajmuje poletko ziemi i metodami naturalnymi, niejednokrotnie staromodnymi, uprawia na nim zboże i kwiaty polne. Celem jest stworzenie w tym miejscu wysepki bioróżnorodności.

Przez rok Lewis-Stempel prowadzi przepełnione wrażliwością, pełne wręcz malarskich opisów, notatki z obserwacji powracających na Flinders przedstawicieli flory i fauny. Zważywszy na to, jak bardzo ostatnimi czasy w literaturze opisów przyrody ubywa, jest to rzecz na wagę złota.

Autor z jednakowym zaangażowaniem śledzi rosnącą liczbę zamieszkujących pole dżdżownic, trzmieli, motyli, jak też ptasiej drobnicy, krukowatych, pustułek, czy gryzoni, lisów, a wreszcie tytułowych zajęcy. Jest to postawa (co smutne) niedzisiejsza, świadoma zasadniczej wartości bioróżnorodnosci, którą nowoczesne rolnictwo, niewątpliwie strzałem w stopę, systemowo tępi.

Lewis-Stempel przybliża czytelnikom swoją więź z uprawianą ziemią - pełną wdzięczności, szacunku, równowagi w dawaniu i braniu i niestety także zupełnie niepopularną w dobie nastawionego na wysoką wydajność rolnictwa przemysłowego.

Wzruszająca książka.

Więcej takich pozytywnie zakręconych ludzi. Bez patosu, ale odrobinę poetyczne opisy odradzania się pola i życia na dotychczas jednorodnym , opuszczonym przez bioróżnorodność skrawku ziemi. Wystarczyło dać trochę spokoju i czasu by móc z powrotem obserwować wracających mieszkańców pola.

Raport o końcach świata z właściwą dla Anglików lekkością, bez patosu, wciąż jednak na poważnie. Dużo można się dowiedzieć z tej książki.

Nostalgia przeogromna wylewa się z kart książki. Trudno się dziwić.

Nostalgia przeogromna wylewa się z kart książki. Trudno się dziwić.

Niezwykły zmysł obserwacji połączony z obszerną wiedzą zarówno przyrodniczo-rolniczą, jak i historyczną autora zaowocował tak wspaniałymi opisami życia na polu, że nie raz miałam poczucie, że stoję obok i wszystko widzę na własne oczy. Przeszkadzały mi jedynie zbyt obszerne cytaty i wiersze.

” Szarak za miedzą. Prywatne życie pola” książka wydana przez Wydawnictwo Poznańskie. Jej autor John Lewis-Stempel pochodzi ze starej angielskiej rodziny osiadłej w Herefordshire od 700 lat. I choć w jego rodzinie byli przedstawiciele wielu zawodów : farmerzy, leśnicy, dworzanie, robotnicy rolni, księża on sam początkowo zajął się historią. Z czasem jednak wrócił do miejsca swojego urodzenia i tam rozpoczął uprawę roli i hodowlę zwierząt gospodarskich.
Na kolejnych kartach książki towarzyszymy autorowi w codziennych pracach polowych. Począwszy od przygotowania ziemi poprzez orkę, bronowanie, ręczny wysiew ziarna pszenicy aż do żniw.
Równolegle z życiem roślin toczy się i rozkwita życie zwierząt. Na polu pojawiają się stopniowo kolejne gatunki owadów zapylających, ptaków których tam od dawno już nie widziano, ssaków. Tytułowe szaraki zakładają tam rodziny, pojawiają się lisy i jeże.
Wszystko to przedstawione w sposób ciekawy, wciągający, z uczuciem.
To urocza książka dla miłośników przyrody i ogrodników.

John. Lat 39. Ornitolog amator i ekolog kochający poezję. Kocha pole, kocha poezję i łączy te dwa zamiłowania w jednym czasie. Tak w wielkim skrócie, bo mądrości życiowej, wiedzy i doświadczenia to u tego faceta mnóstwo.

Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie tę książkę, tytuł mnie trochę zmylił ale to moja wina, bo jednak podtytuł dużo wyjaśnia. I choć od początku książki miłość nie było, to fajna to była przygoda.

W dużym skrócie to historia rolnika i jego pola, od znalezienia kawałka ziemi po dożynki. Streścić trudno, bo jest i o uprawie, i o polnych zwierzętach. Od rodzaju gleby, metod siania po zające, różnorodne ptaki i hodowlę owiec. Mnóstwo o ekologii, bo to główne przesłanie książki. Lewis bowiem, wbrew wszystkiemu; sąsiadom, zaleceniom, modzie postanawia uprawiać swoje pole w sposób ekologiczny, tak jak przed wieloma latami robili to mieszkańcy wsi. Jest bez nawozów, bez nowoczesnego sprzętu za to z ogromną radością wita na swoim poletku zwierzęta, których w okolicy już dawno nie widziano.

Są też wspomnienia, o dawnych rytuałach i zwyczajnym życiu wsi parędziesiąt lat wstecz, które naprawdę mrożą krew w żyłach. Zasady BHP to mało, tam jakby i pomyślunku brakowało. Wszystko to bogato okraszone staroangielską poezją, serio, facet zna wiersz na każdą okazję!

Całkiem niedawno przeczytałam "Życie pasterza" James Rebanks. Tematycznie to bardzo podobne książki ale muszę przyznać, że "Szarak" wypada w tym zestawieniu gorzej. Bez wątpienia jest tu mnóstwo ciekawych tematów, mnóstwo fragmentów sobie zaznaczyłam ale jednak styl jest dość toporny, miejscami nużący. Mnie się podobało, ale mam świadomość, że to bajdurzenia nie jest dla każdego.

Co jest dość budujące! Czytając o ubogim krajobrazie angielskiej wsi, pocieszam się, że w Polsce nie mamy aż tak źle. Nie wiadomo wprawdzie jak długo jeszcze nasze oczy cieszyć będą pola maków, chabrów, rzepaku i innych ale doceniajmy póki są.

Ponieważ zajączki i króliczki są związane z dzisiejszymi Świętami, chciałabym Wam przedstawiać książkę, która udało mi się przeczytać. Mówię udało, bo już od dawna nie wiem co o niej napisać. Może nie ma tu tematu Świat ale na pewno przyrody znajdziecie tu tak dużo jak w "Nad Niemnem" Orzeszkowej.

Dawno już mnie aż tak nie pokonała żadna książka. Możemy tu znaleźć dosłownie to co w opisie " historia naturalna przekazana z bliska. Powstała z wnikliwej obserwacji roślin i zwierząt."

Oczywiście nie zniechęcam, każdy z nas ma inny gust. Jednym podoba się Małgosia a innym Kasia 🤣.
Także zachęcam, przeczytajcie i podzielcie się opinią. Ja niestety nie znalazłam tu nic dla siebie. Miałam wrażenie, że czytam ciągłe o oraniu pola na wszelkie sposoby.

Książka podzielona jest na VI rozdziałów
I. Spróbuję sił na tym polu
II. John Oracz
III. Obsiewaj pola ziarnem
IV. Złociste morze
V. Ludzie i żniwne myszy
VI. Obrót ziemi
Dla mnie ostatni rozdział był najbardziej wciągający i ciekawy.

Chciałabym poznać wasze opinie. Ktoś czytał? Ktoś ma w planach?

Dawno już mnie aż tak nie pokonała żadna książka. Możemy tu znaleźć...

• Przyroda
  • Reportaż