O zmierzchu

2019-01-30
2019-01-30
9788395203824
Justyna Czechowska
Wydawnictwo Pauza singiel życie singla kobieta

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Nie rozumiem tych słabych ocen. Chociaż wróć, rozumiem. Do czytalnia też są potrzebne kompetencje, o czym dziś nikt nie przypomina. Łatwo oceniać wszystko - od sushi w barze, przez lakier do paznokci, a na końcu książkę. Niestety lub stety właśnie, literatura piękna to nie serial z Netflixa.
„Do czego to zmierza? O czym to bylo? O nic nie chodziło. Nuda.” - czytam tu w recenzjach.

Chodziło o konstrukcje i przemyślaną książkę, kompletną i dobrze napisaną, według mnie równie dobrą, co inne rzeczy tej autorki. To jest intelektualistka, świadoma warsztatu i kontekstu, obserwująca i badająca człowieka, nie produkuje frytek do Maca, żeby było dla każdego smacznie.

Według mnie trochę chaotyczna. Przez ilość wątków nie jestem też pewna o czym była, bo wydaje mi się że jednak nie o doktoracie którego promotorką była główna bohaterka.

Niestety trochę się rozczarowałam lekturą. Zdecydowanie bardziej podobała mi się inna powieść autorki - "Utonęła". "O Zmierzchu" to po prostu nic specjalnego. Przeciętna historia bez zaskoczeń, o której pewnie za jakiś czas zapomnę.

Mimo że chyba po raz pierwszy odnalazłam chwilową, minimalną nic porozumienia z bohaterką Teresę Bohman, jestem lekko zniesmaczona i zirytowana poruszanymi motywami i infantylnymi zachowaniami kobiet w jej powieściach. To lekka historia, jednak niezbyt przyjemna, pełna wulgarnych wypowiedzi i zachowań.

Za trzecim razem przeszło, ale to wciąż jest dla mnie najsłabsza powieść Bohman. Nawet się ociupinkę rozczarowałam

Świetna książka bardzo interesującej autorki Therese Bohman. Wydawnictwo Pauza wydaje wspaniałą literaturę.

Z trzech przeczytanych dotąd przeze mnie powieści Bohman ta jest najtrudniejsza w odbiorze. Niewiele się tu dzieje, a dziedzina, którą zajmuje się bohaterka, nie należy do popularnych i powszechnie znanych. Karolina Andersson jest bowiem profesorką historii sztuki, badającą malarstwo szwedzkiego modernizmu i opiekującą się doktorantami. Mamy tu więc sporo rozważań z tej dyscypliny, co miejscami dla przeciętnego czytelnika może być po prostu nudne, bo kto z nas słyszał o jakiejś Ebbie Ellis. Poza tym wciąż śledzimy refleksje samotnej bohaterki, wynikające z jej nieudanych relacji z mężczyznami, towarzyszymy jej rozmowom z pracownikami wydziału i spotkaniom - tym oficjalnym i tym całkiem prywatnym, do tego poznajemy historię dziwnych badań naukowych rosyjskich uczonych. Rysuje się z tego smutny obraz niespełnionej kobiety, która wciąż szuka dla siebie właściwej drogi. Interesująca pozycja.

W mojej opinii - najlepsza z trzech dostępnych książek Therese Bohman. Może to kwestia tego, ze dwie poprzednie słuchałam w audio. Gdy sie to czyta, głowna bohaterka nie wydaje się tak infantylna jak te, o których się słucha. Książka jest w zasadzie o niczym, bardziej skupiamy się na samych przemyśleniach bohaterki.

Jakie to było nudne i nijakie 🤦🏽‍♀️

Jakie to było nudne i nijakie 🤦🏽‍♀️

Literacko ładna, pomysł dobry, mnie wciągnęła.

Literacko ładna, pomysł dobry, mnie wciągnęła.