Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają

Okładka książki Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają Vinciane Despret
Okładka książki Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają
Vinciane Despret Wydawnictwo: Karakter nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Au bonheur des morts. Récits de ceux qui restent
Karakter
2021-10-12
2021-10-12
Urszula Kropiwiec

Autorka analizuje sposób w jaki ludzie opowiadają o swoich kontaktach z zaświatami. Robi to bez oceny, po reportersku, z otwartością. Rodzaj ni to filozoficznej dysputy, ni to reportażu. Ciekawa, chwilami nużąca.

O matko, w sumie nic konkretnego, płytkie omówienie przykładów niedostępnych w Polsce, później historie o kontaktach, pomiędzy coś, ale po co i dla czego nie wiem. Przepraszam, ale drażni mnie ta pseudo naukowość Karakteru.

W swojej najnowszej książce Vinciane Despret podejmuje temat niełatwy, bo obecności zmarłych. "Wszystko dla naszych zmarłych" to traktat o tym, jak wielu z nas żyje ze zmarłymi, umie czytać, co do nas mówią, rozumie ich, czuje, że są obok. Bo ze śmiercią nie jest tak, że zabiera i kogoś już nie staje. Belgijska filozofka w swojej pracy zbiera własne spostrzeżenia oscylujące wokół egzystencji zmarłych, buduje je z historii, które słyszy, z rozmów, które przeprowadza. Każde z takich spotkań stanowi dla niej magiczną opowieść uczącą magicznego myślenia jak Joan Didon.

W trakcie badań sama autorka poddaje się zatem eksperymentowi pozwolenia sobie na słuchanie i wsłuchiwanie się w to, co słyszy. Zaczyna rozumieć, że wraca do niej również przeszłość dalekich przodków. Tym sposobem w książkę wplata historię przekazywaną w swojej rodzinie, czyniąc ją pełnoprawną równoległą linią fabularną. Oto poznajemy losy młodzieńca ginącego w tragicznym wypadku kolejowym na trasie z Vilvorde do Brukseli 15 lutego 1904 roku. Na tej płaszczyźnie antropolożka prowadzi swoistego rodzaju śledztwo, bowiem nie wszystkie fakty zasłyszane od ojca czy dziadka układają się w sensowną całość. Jednak kluczowe w tym, co sama zresztą podkreśla, są jednocześnie intymne przemyślenia związane z opisywanym wypadkiem, powrót do tamtego czasu, próba przywołania sytuacji sprzed lat, rekonstrukcja bohaterów, dzięki czemu następuje ich wskrzeszenie. Ta mocno felietonowa część poprzedza każdy kolejny rozdział, stanowi jakby wezwanie do przywołania pamięci, a same wycinki ubiera w pamiętnikarsko-poetycką formę, którą znakomicie się czyta.

"Wszystko dla naszych zmarłych" to nie jest książka z gatunku bestsellerowych. Czyta się ją w zamyśleniu. Dla kogoś takiego jak ja, uparcie studiującego, czym jest i dokąd nas przenosi śmierć, książka Despret to lektura obowiązkowa, potwierdzenie, że nie należę do grona samozwańczych dziwaków, którzy wierzą w komunikacyjną moc snów i potrafią umiejscawiać zmarłych. Mocno wierzę też, że jest nas więcej.

[...]
Gdy zobaczyłem zapowiedź książki Wszystko dla naszych zmarłych Vinciane Despret, wiedziałem, że chcę ją przeczytać. Z redakcyjnej notki można było wyczytać:

Ci, którzy stracili bliskich, znajdują inne sposoby radzenia sobie ze śmiercią. Wykorzystując warsztat antropologii nauki, Despret przygląda się temu, jak ludzie pozostają w relacji ze swoimi zmarłymi, ale też sposobom, w jaki zmarli są obecni – lub pojawiają się – w ich życiu.

Chciałem przeczytać, nie po to, żeby porównywać własne doświadczenia z innymi. Jestem wciąż niezmiernie ciekawy tego świata, w którym przychodzi mi żyć od dwóch lat. W zupełnie innym, nowym wymiarze. Podtytuł książki belgijskiej antropolożki brzmi Opowieści tych co zostają i mam wrażenie, że to on był głównym powodem sięgnięcia po tę pracę.
całość:

• Filozofia
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają