rozwińzwiń

Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają

Okładka książki Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają Vinciane Despret
Okładka książki Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają
Vinciane Despret Wydawnictwo: Karakter nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Au bonheur des morts. Récits de ceux qui restent
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2021-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2021-10-12
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366147898
Tłumacz:
Urszula Kropiwiec
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
581
333

Na półkach:

Autorka analizuje sposób w jaki ludzie opowiadają o swoich kontaktach z zaświatami. Robi to bez oceny, po reportersku, z otwartością. Rodzaj ni to filozoficznej dysputy, ni to reportażu. Ciekawa, chwilami nużąca.

Autorka analizuje sposób w jaki ludzie opowiadają o swoich kontaktach z zaświatami. Robi to bez oceny, po reportersku, z otwartością. Rodzaj ni to filozoficznej dysputy, ni to reportażu. Ciekawa, chwilami nużąca.

Pokaż mimo to

avatar
20
17

Na półkach:

O matko, w sumie nic konkretnego, płytkie omówienie przykładów niedostępnych w Polsce, później historie o kontaktach, pomiędzy coś, ale po co i dla czego nie wiem. Przepraszam, ale drażni mnie ta pseudo naukowość Karakteru.

O matko, w sumie nic konkretnego, płytkie omówienie przykładów niedostępnych w Polsce, później historie o kontaktach, pomiędzy coś, ale po co i dla czego nie wiem. Przepraszam, ale drażni mnie ta pseudo naukowość Karakteru.

Pokaż mimo to

avatar
7
7

Na półkach:

W swojej najnowszej książce Vinciane Despret podejmuje temat niełatwy, bo obecności zmarłych. "Wszystko dla naszych zmarłych" to traktat o tym, jak wielu z nas żyje ze zmarłymi, umie czytać, co do nas mówią, rozumie ich, czuje, że są obok. Bo ze śmiercią nie jest tak, że zabiera i kogoś już nie staje. Belgijska filozofka w swojej pracy zbiera własne spostrzeżenia oscylujące wokół egzystencji zmarłych, buduje je z historii, które słyszy, z rozmów, które przeprowadza. Każde z takich spotkań stanowi dla niej magiczną opowieść uczącą magicznego myślenia jak Joan Didon.

W trakcie badań sama autorka poddaje się zatem eksperymentowi pozwolenia sobie na słuchanie i wsłuchiwanie się w to, co słyszy. Zaczyna rozumieć, że wraca do niej również przeszłość dalekich przodków. Tym sposobem w książkę wplata historię przekazywaną w swojej rodzinie, czyniąc ją pełnoprawną równoległą linią fabularną. Oto poznajemy losy młodzieńca ginącego w tragicznym wypadku kolejowym na trasie z Vilvorde do Brukseli 15 lutego 1904 roku. Na tej płaszczyźnie antropolożka prowadzi swoistego rodzaju śledztwo, bowiem nie wszystkie fakty zasłyszane od ojca czy dziadka układają się w sensowną całość. Jednak kluczowe w tym, co sama zresztą podkreśla, są jednocześnie intymne przemyślenia związane z opisywanym wypadkiem, powrót do tamtego czasu, próba przywołania sytuacji sprzed lat, rekonstrukcja bohaterów, dzięki czemu następuje ich wskrzeszenie. Ta mocno felietonowa część poprzedza każdy kolejny rozdział, stanowi jakby wezwanie do przywołania pamięci, a same wycinki ubiera w pamiętnikarsko-poetycką formę, którą znakomicie się czyta.

"Wszystko dla naszych zmarłych" to nie jest książka z gatunku bestsellerowych. Czyta się ją w zamyśleniu. Dla kogoś takiego jak ja, uparcie studiującego, czym jest i dokąd nas przenosi śmierć, książka Despret to lektura obowiązkowa, potwierdzenie, że nie należę do grona samozwańczych dziwaków, którzy wierzą w komunikacyjną moc snów i potrafią umiejscawiać zmarłych. Mocno wierzę też, że jest nas więcej.

W swojej najnowszej książce Vinciane Despret podejmuje temat niełatwy, bo obecności zmarłych. "Wszystko dla naszych zmarłych" to traktat o tym, jak wielu z nas żyje ze zmarłymi, umie czytać, co do nas mówią, rozumie ich, czuje, że są obok. Bo ze śmiercią nie jest tak, że zabiera i kogoś już nie staje. Belgijska filozofka w swojej pracy zbiera własne spostrzeżenia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
865
849

Na półkach:

[...]
Gdy zobaczyłem zapowiedź książki Wszystko dla naszych zmarłych Vinciane Despret, wiedziałem, że chcę ją przeczytać. Z redakcyjnej notki można było wyczytać:

Ci, którzy stracili bliskich, znajdują inne sposoby radzenia sobie ze śmiercią. Wykorzystując warsztat antropologii nauki, Despret przygląda się temu, jak ludzie pozostają w relacji ze swoimi zmarłymi, ale też sposobom, w jaki zmarli są obecni – lub pojawiają się – w ich życiu.

Chciałem przeczytać, nie po to, żeby porównywać własne doświadczenia z innymi. Jestem wciąż niezmiernie ciekawy tego świata, w którym przychodzi mi żyć od dwóch lat. W zupełnie innym, nowym wymiarze. Podtytuł książki belgijskiej antropolożki brzmi Opowieści tych co zostają i mam wrażenie, że to on był głównym powodem sięgnięcia po tę pracę.
[...]
całość:
https://www.speculatio.pl/wszystko-dla-naszych-zmarlych/

[...]
Gdy zobaczyłem zapowiedź książki Wszystko dla naszych zmarłych Vinciane Despret, wiedziałem, że chcę ją przeczytać. Z redakcyjnej notki można było wyczytać:

Ci, którzy stracili bliskich, znajdują inne sposoby radzenia sobie ze śmiercią. Wykorzystując warsztat antropologii nauki, Despret przygląda się temu, jak ludzie pozostają w relacji ze swoimi zmarłymi, ale też...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    139
  • Przeczytane
    45
  • Posiadam
    9
  • 2022
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2023
    3
  • 2021
    2
  • Filozofia
    2
  • Ebook
    2
  • Przeczytane w 2022
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wszystko dla naszych zmarłych. Opowieści tych, co zostają


Podobne książki

Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Konceptualizacja w terapii poznawczo-behawioralnej Małgorzata Łysiak, Wojciech Stefaniak
Ocena 9,0
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...

Przeczytaj także