Świat według pszczół

Joanna Barbara Bernat
pszczelarstwo pszczoły

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Generalnie rzecz biorąc czytało mi się przyjemnie, aczkolwiek jak dla mnie za dużo niepotrzebnych informacji (np. bardzo skrócona biografia jakiegoś pszczelarza - urodził się, skończył uczelnię wyższą w wieku 13 lat i umarł (cytat niedosłowny, ale blisko)).
Interesujący był rozdział o biologii pszczół i o miodzie jako leku, chyba głównie dlatego, że były najmniej przegadane.
Nie żałuję, że przeczytałam, ale chyba nie polecam.

chaotyczna, wiedza ogólnikowa, jakby przepisywana z wikipedii, bez pogłębienia tematu,

Sarah Hambro, dziennikarka z Oslo, wybrała pszczoły miodne na bohaterów reportażu, w którym opisuje ich niezbyt długie, ale za to niezwykle interesujące życie. "Świat według pszczół" to opowieść wielowarstwowa: czytelnik znajdzie tu odrobinę biologii, kultury, filozofii, a także wiele ciekawych faktów dotyczących przeszłości i teraźniejszości.

To, co mnie osobiście urzekło w tej historii, to fakt, że autorka pisze w bardzo sugestywny, plastyczny sposób. Niejednokrotnie czułam się tak, jakbym była mieszkańcem ula, członkiem pszczelej rodziny, nie zaś tylko biernym obserwatorem. To wrażenie towarzyszyło mi przez znaczną część lektury i zapamiętam je na długo. Ponadto autorka dotyka tak wielu tematów, że nie sposób się oderwać od lektury. Wygląd i budowa ciała pszczół; hierarchia w ulu; codzienne obowiązki i przyjemności; miód, jego właściwości i różnorodne zastosowania; pszczoły w sztuce i literaturze; zagrożenia i sposoby na ochronę tych owadów; tajemnice pszczelarstwa - wszystko to Sarah Hambro zmieściła na niespełna 200 stronach książki. Jest naprawdę ciekawie, choć dosyć zwięźle, co jednak absolutnie mi nie przeszkadzało w czerpaniu przyjemności z lektury.

Jeden z bardziej zaskakujących i poruszających wątków tego reportażu to dla mnie życie trutnia, którego jedynym celem jest zapłodnić królową i... umrzeć. Nie miałam pojęcia, jak dokładnie ma się sprawa samców, do czasu zapoznania się z tą książką. Teraz już wiem, że truteń rodzi się z niezapłodnionego jaja. Każdy z nich prędzej czy później zginie. Jeśli nie uda mu się unasiennić matki w czasie lotu godowego, będzie pomagał przy ocieplaniu gniazda do końca lata, a kiedy zaczną się chłody, zostanie wypędzony na pewną śmierć. To fascynujące, choć jednocześnie smutne.

Takich zdumiewających faktów znaleźć można w książce znacznie więcej. Ile kilometrów jest w stanie pokonać pszczoła w poszukiwaniu kwitnących kwiatów? Ile nektaru potrzeba do wyprodukowania kilograma miodu? Od czego zależy jego kolor? Nie będę tego zdradzać. Sarah Hambro opisała to wszystko w bardzo przystępny i ciekawy sposób, więc najlepiej będzie, jeśli sami się przekonacie.

"Świat według pszczół" to niezwykła podróż czytelnicza, która przybliża odbiorcy życie tych niezwykłych owadów i uzmysławia, jak ważne są one dla każdego z nas. Od pszczół zależy tak naprawdę ludzka egzystencja. Powinniśmy zatem troszczyć się o nie tak, jak one troszczą się o nas. Przepięknie wydana, wciągająca opowieść o małych wielkich pszczołach miodnych. Polecam tę książkę z całego serca!

[oficjalna recenzja dla portalu Dużeka.pl]

To, co mnie osobiście urzekło...

Na zewnątrz zimno i... cicho (recenzja pisana w lutym). W naszej strefie klimatycznej o tej porze roku nie usłyszymy niestety przyjemnego brzęczenia. Dla mnie odgłosy wydawane przez niestrudzonych zapylaczy to jeden z najmilszych odgłosów "tła" na świecie.
Zanurzam się więc w świat rozbzyczanych literek. Książka Sarah Hambro to bowiem przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji o pszczołach hodowlanych i ich dzikich krewniakach. Autorka "liznęła" w niej dużo tematów - od wprowadzenia w budowę ula i strukturę panującą w pszczelej rodzinie, przez historię bartnictwa, medyczne zastosowania miodu, popularne mity i fakty dotyczące zapylaczy, obecność pszczół w literaturze, po masowe wymieranie pszczół i problemy, jakich naukowcy spodziewają się w związku ze znikaniem pożytecznych owadów.
Wyciągnęłam z tej pozycji sporo informacji, które pewnie będą dla mnie punktem wyjściowym do wczytania się w wybrany podtemat - nie ma tu wiedzy specjalistycznej, to raczej zbiór ciekawostek, anegdotek, luźnych przemyśleń i motywów. Z uwagi na takie rozproszenie i mnogość tematów trudno mi było czytać rozdziały jednym ciągiem. Rozłożyłam więc książkę na kilkanaście sesji, żeby dawkować sobie wiedzę.
Na plus jest bogata bibliografia, przyda się do głębszych zanurzeń w temacie.

"ŚWIAT WEDŁUG PSZCZÓŁ" SARAH HAMBRO

Niezwykle fascynująca historia dzięki której dowiemy się co zawdzięczamy pszczołom.
Jasne, że miód, ale czy tylko ? Ten malutki owad, tak bardzo wiele nam daje.
Poznamy jakie panują zasady w ulu i dowiemy się jak bardzo intensywne, aczkolwiek niezwykle krótkie jest życie pszczoły.
To że rządzi Królowa wiemy, matriarchat całkowity.

Autorka jest norweską dziennikarką i zafascynowana opowieściami pary pszczelarzy zdecydowała się napisać książkę o tych niesamowitych owadach.
Będzie trochę filozofii, historii, kultury oraz sporo fascynujących faktów i anegdot.
Świetna lektura dla każdego kto chciałby wiedzieć coś więcej.

Mnie najbardziej zaciekawił rozdział dotyczący trzeciego rodzaju pszczół.
Są większe niż robotnice, ale mniejsze od królowej. To trutnie- samce ula. Jako jedyne samce w ulu mają tylko jeden cel, a mianowicie - rozmnożyć się i umrzeć.
Dowiemy się jak przedziwna rolę odgrywają trutnie,

Całość podzielona jest na szesnaście rozdziałów i po kolei mamy :
Krótkie życie pszczół, Królewska egzystencja, Przedziwna rola trutni, Tajemnicza pszczoła- błądzenie w ciemności, Miasta z wosku - architektura pszczół, Pszczoły i ewolucja, Smak miodu - miód jako produkt spożywcy, Polowanie na miód, Jak oswoić pszczoły, Od łupieżu do grzybicy stóp - miód jako lek, Boska pszczoła, Pszczoła polityczna -owad wyznaczający trendy, Świadoma pszczoła, Pszczoły niewidzialnego - pszczoła w sztuce, Cisza nadchodzi - pszczoły w niebezpieczeństwie, Nigdy nie obiecywałem ci ogrodu pełnego róż - miejskie pszczelarstwo i uprawa dla zapylaczy
Jest oczywiście przedmowa, posłowie i podziękowania oraz wykaz źródeł.

Wszystko napisane w sposób zrozumiały. Prosty język i styl powoduje, że lekturę czyta się niezwykle szybko, lekko i z zaciekawieniem.

"ŚWIAT WEDŁUG PSZCZÓŁ" SARAH HAMBRO

Jasne, że miód, ale czy tylko ? Ten malutki owad, tak bardzo wiele nam daje.
To że rządzi Królowa wiemy, matriarchat...

Mały owad a tyle z niego pożytku.

Pszczoła - żółtoczarny owad, który wytwarza pyszny miód. Znana jest ludziom od Starożytności i jak się okazuje ciężko by świat bez niej funkcjonował.

Książka jest interesująca, zawiera dużo ciekawostek, o których kompletnie nie wiedziała. Jak widać człowiek się uczy całe życie.

Czytając książkę cały czas przed oczami miałam bajkę "Pszczółka Maja" i piosenkę z czołówki Zbigniewa Wodeckiego. Takie małe wspomnienia z dzieciństwa przywołuje mi tak książka.

Mały owad a tyle z niego pożytku.

Czytając książkę cały czas przed oczami miałam bajkę...

Na półkach: , , , ,

Nie urzekło mnie to. O ile rozdziały typowo biologiczne jeszcze dają radę (chociaż i tak uważam, że wieją lekko nudą), o tyle jakieś rozdziały zawierające dywagacje i luźne nawiązania do historii czy kultury (związane jednak jakoś z pszczołami) nie wciągneły mnie w ogóle.

Dla pasjonatów tematu, którzy o pszczołach wiedzą wszystko - ci może znajdą tu coś, czego jednak nie wiedzą. Ale dla osoby średnio zaawansowanej w temacie nie bardzo jest tu czego szukać, bo jest jednak ogólnikowo, nudno i nie zawsze na temat.

Kapitalna publikacja dla tych, którzy chcą nie tylko więcej dowiedzieć się o pszczołach, badaniach nad ich zwyczajami, gatunkami. Działaniach podejmowanych w celu rozwoju populacji.
Ciekawe opisy dotyczące roli pszczół i trutni w ulu. Próba odmitologizowania roli królowej. Spora dawka wiedzy nt. różnych rodzajów miodów.
Umiejętne połączenie wiedzy popularnej i naukowej.

Umiejętne połączenie wiedzy popularnej i naukowej.

"Świat według pszczół" to ciekawa opcja dla początkujących i niedoświadczonych osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o tych niezwykłych oraz pożytecznych owadach. Myślę, że to całkiem dobry pomysł na prezent, gdyż książka zawiera nie tylko mnóstwo przydatnych informacji, ale również jest przepięknie wydana.

Sarah Hambro dzieli się z czytelnikiem nie tyle swoim doświadczeniem a wiedzą zgromadzoną przez inne osoby. W swojej książce powołuje się na liczne badania i teksty naukowe. Poza tym przywołuje sporo ciekawostek z takiego codziennego życia pszczół, ich rutyny i zachowania podczas różnych sytuacji.

Spędziłam miło czas ze "Światem według pszczół", dowiedziałam się sporo nowych rzeczy, choć styl pisania autorki nie do końca mi odpowiadał. Niestety często używała ona zdrobnień, co mnie przyprawiało o szybsze bicie serca. Rozdziały nie były długie, więc mnie nie nudziły. Do tego dobór prezentowanych tematów był różnorodny, więc to także urozmaicało czas spędzony z tym tytułem.

Sarah Hambro dzieli się z czytelnikiem nie tyle...

O pszczołach wyłącznie dla pasjonatów pszczół.

O pszczołach wyłącznie dla pasjonatów pszczół.