Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika

Okładka książki Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika
Dara McAnulty Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie literatura podróżnicza
Kategoria:
literatura podróżnicza
Tytuł oryginału:
Diary of a Young Naturalist
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2021-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-19
Data 1. wydania:
2020-05-21
Język:
polski
ISBN:
9788366736962
Tłumacz:
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Tagi:
podróż przyrodnik nastolatek
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Rok zmian na zewnątrz i wewnątrz841 1 266

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
232
86

Na półkach: , ,

Bardzo ciekawy format książki, pamiętnik podzielony na 4 pory roku i skupiający się w dużej mierze na przyrodzie otaczającej autora. Do mnie ta książka do końca nie trafiła, ale trzeba przyznać, że Dara przepięknie potrafi opisywać świat natury.
Momentami nieco się dłużyła, stąd mocna 5.

Bardzo ciekawy format książki, pamiętnik podzielony na 4 pory roku i skupiający się w dużej mierze na przyrodzie otaczającej autora. Do mnie ta książka do końca nie trafiła, ale trzeba przyznać, że Dara przepięknie potrafi opisywać świat natury.
Momentami nieco się dłużyła, stąd mocna 5.

Pokaż mimo to

avatar
338
287

Na półkach:

Uważam, że wybór tej lektury był strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o ten trudny psychicznie czas. „Dziki rok” ukoił moje nerwy, a to wszystko dzięki fascynującym i obrazowym opisom przyrody. Choć pewnie nie wyniosłam z niej zbyt dużo wiedzy merytorycznej (hej, jest tam od groma nazw ptaków, miejsc czy roślin), to i tak napełniła mnie ona spokojem. Poza tym treść nie jest monotematyczna, bo oprócz natury poznajemy też osobiste doświadczenia autora i kilka wątków z namiastką jego rodziny. Te wątki przyniosły mi ogromną ulgę, bo uwielbiam ludzi z pasjami, a jego rodzina jest w swoje bardzo zaangażowana. Ponadto myślę, że te pasje pięknie się dopełniają i scalają wzajemnie ich więzy, miłość i troskę.
Nie będę Wam pisać jak wspaniałą osobą wydaje się być sam autor książki, ale zachęcam do poznania jego działalności na rzecz przyrody. Jest aktywistą w spektrum autyzmu, a ta wyjątkowość sprawia, że inaczej patrzymy na świat. Ponadto jego mama i rodzeństwo także jest w spektrum, jedynie tata jest wyjątkiem w tej układance. I to na nim właśnie polegają, gdy trzeba zrozumieć świat ludzi.
Debiutancka książka „Dziki Rok” została wydana, gdy Dara miał szesnaście lat, co już jest niesamowite samo w sobie. Naprawdę, jest to bardzo dojrzała lektura. I nie mówię tu tylko o działaniach, które podejmuje McAnulty dla chęci ochrony środowiska przyszłym pokoleniom, w tym również jego. Chodzi także o sam sposób opowiadania o naturze i jego stosunek do niej, ale i o wiedzę jaką posiada, o podejście do podróży i chęć eksplorowania świata, o doświadczenia zarówno na gruncie aktywizmu, jak i w walce ze swoimi ograniczeniami i wyzwaniami, które stawia przed nim świat.
Książka podzielona jest na pory roku i w każdej dostrzeżemy coś pięknego. Obserwujemy również zmiany, które zachodzą w głowie Dary. Ponadto jest ona okraszona kilkoma zdjęciami autora, więc wiem już, że będę chciała mieć ją fizycznie na swojej półce.

Uważam, że wybór tej lektury był strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o ten trudny psychicznie czas. „Dziki rok” ukoił moje nerwy, a to wszystko dzięki fascynującym i obrazowym opisom przyrody. Choć pewnie nie wyniosłam z niej zbyt dużo wiedzy merytorycznej (hej, jest tam od groma nazw ptaków, miejsc czy roślin), to i tak napełniła mnie ona spokojem. Poza tym treść nie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Od zawsze lubiłem kontakt z naturą. Wychowałem się na wsi, gdzie latem jako dziecko biegałem po podwórku do samego wieczora. Obserwowałem, pytałem, poznawałem świat. Prowadziłem nawet mały zeszyt, w którym rysowałem owady i zwierzęta. No dobra, dinozaury też rysowałem, kto za dzieciaka ich nie lubił. W ten sposób poznawałem otaczający mnie świat. Świat pełen zieleni i śpiewu ptaków. Dziś gdy wracam do rodzinnego domu, sporo się zmieniło. Choć ojciec od lat sadzi nowe drzewa w ogrodzie, wieś już nie jest tak dzika jak ją zapamiętałem. Pola uprawne mają dwa kolory – żółty jak rzepak i żółty jak pszenica. Żeby doznać absolutnej dziczy trzeba się zdecydowanie bardziej oddalić. Mam nadzieję, że przyjdzie mi niedługo zrobić to, a wtedy pewnie pochwalę się polowaniem z obiektywem.

Czytając książkę „Dziki Rok.”, wróciłem do wspomnień. Wspomnień o odkrywaniu. Choć tytuł ten to nie melancholijna podróż do młodzieńczych odkryć, to jednak wywołał we mnie takie emocje

Od zawsze lubiłem kontakt z naturą. Wychowałem się na wsi, gdzie latem jako dziecko biegałem po podwórku do samego wieczora. Obserwowałem, pytałem, poznawałem świat. Prowadziłem nawet mały zeszyt, w którym rysowałem owady i zwierzęta. No dobra, dinozaury też rysowałem, kto za dzieciaka ich nie lubił. W ten sposób poznawałem otaczający mnie świat. Świat pełen zieleni i...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Reklama
avatar
20
3

Na półkach:

"Natura i my, sprzeczność i jedność"

"Natura i my, sprzeczność i jedność"

Pokaż mimo to

avatar
524
406

Na półkach:

Opisy przyrody takie, że można poczuć jakby się było dokładnie w przedstawionym miejscu, można nawet usłyszeć dokładnie dźwięki... A oprócz tego, bardzo wnikliwie zrozumieć jak czują się autystycy w naszym głośnym i przesyconym wszystkim świecie... Można poczuć ten natłok dźwięków, wrażeń, emocji... Bardzo wyraziście. Zwykły człowiek nie zwraca na to uwagi, potrafi to przyjąć, przetworzyć... Autystyk musi włożyć ogrom wysiłku w to, żeby poradzić sobie z otaczającym światem... Niesamowicie pomaga mu w tym bliski kontakt z naturą... Ta książka po prostu uczy rozumieć zjawisko autyzmu, rozjaśnia zachowania z nim związane, a wszystko z pierwszej ręki - z relacji autora - Autystyka. Po jej przeczytaniu nie tylko się lepiej rozumie takich ludzi, ale ja też trochę im zazdroszczę - tego niewyobrażalnego zachwytu z prostych rzeczy, okazywania dziecięcej, szczerej radości bez myślenia czy tak wypada i tej głębokiej więzi z naturą :-) każdemu z nas by się to przydało :-) Polecam zdecydowanie :-)

Opisy przyrody takie, że można poczuć jakby się było dokładnie w przedstawionym miejscu, można nawet usłyszeć dokładnie dźwięki... A oprócz tego, bardzo wnikliwie zrozumieć jak czują się autystycy w naszym głośnym i przesyconym wszystkim świecie... Można poczuć ten natłok dźwięków, wrażeń, emocji... Bardzo wyraziście. Zwykły człowiek nie zwraca na to uwagi, potrafi to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
292
47

Na półkach:

Książka napisana przez chłopaka ze spektrum autyzmu. Pięknie pokazana jest w książce więź między nim, a otaczającą go naturą, która jest dla niego ogromną pasją.

Książka napisana przez chłopaka ze spektrum autyzmu. Pięknie pokazana jest w książce więź między nim, a otaczającą go naturą, która jest dla niego ogromną pasją.

Pokaż mimo to

avatar
589
512

Na półkach:

"Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika" to opis przyrody widziany oczami nastoletniego autystyka. Nie doszukamy się tutaj akcji czy wartkiej przygody. Wszystko płynie powoli, dzień po dniu. Dara pokazuje nam swój świat dzień po dniu. I chodzi tutaj nie tylko o sam opis przyrody i otaczającego świata, ale również wszelkie spostrzeżenia chłopca odnośnie jego funkcjonowania w tym świecie. Czytelnik dostaje tutaj wspaniałe opisy przyrody, zmieniających się pór roku, ale również opis życia autystycznego chłopca, jego refleksje, spostrzeżenia, uczucia i emocje w bardzo różnych sytuacjach. I ten aspekt książki był chyba dla mnie najciekawszy. Owszem, bardzo sugestywne opisy przyrody sprawiały, że gdy je czytałam czułam zapach liści, widziałam kolory wiosny czy jesieni, słyszałam szum wiatru. Każda pora roku jest opisana czytelnikowi, tak, jak widzi ją autor. To tak, jakbym siedziała obok Dary i widziała wszystko jego oczami. Mimo że nie jest to możliwe chociażby z tego względu, że jego przeżywanie przyrody będzie silniejsze i głębsze to i tak miałam wrażenie, że jestem tego uczestnikiem. Mnie jednak również poruszały kwestie dotyczące funkcjonowania Dary jako autystyka: jak przeżywa przeprowadzkę, jak czuł się w szkole, wśród obcych ludzi, na spotkaniach itp. Chociażby z tego powodu, aby lepiej poznać i zrizumieć taką osobę, warto po tę książkę sięgnąć. Wyjątkowo malownicza, piękna, mądra książka, która nie tylko pokazuje piękno jesieni czy innej pory roku, ale też piękno drugiego człowieka i jego wyjątkowość.

"Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika" to opis przyrody widziany oczami nastoletniego autystyka. Nie doszukamy się tutaj akcji czy wartkiej przygody. Wszystko płynie powoli, dzień po dniu. Dara pokazuje nam swój świat dzień po dniu. I chodzi tutaj nie tylko o sam opis przyrody i otaczającego świata, ale również wszelkie spostrzeżenia chłopca odnośnie jego funkcjonowania w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
89
2

Na półkach: ,

Historia nastolatka z autyzmem, którego wielką pasją jest natura. W książce wiele się nie dzieje, ale spostrzeżenia Dary są wyjątkowe. Polecam każdemu!!!!!!!!!!!

Historia nastolatka z autyzmem, którego wielką pasją jest natura. W książce wiele się nie dzieje, ale spostrzeżenia Dary są wyjątkowe. Polecam każdemu!!!!!!!!!!!

Pokaż mimo to

avatar
76
6

Na półkach:

Książka ciekawa, ale trochę zbyt rozwlekła.

Książka ciekawa, ale trochę zbyt rozwlekła.

Pokaż mimo to

avatar
41
17

Na półkach:

Dobra książka, czuję po niej spokój, tak po prostu.
Myślę że obcowanie z naturą jest formą terapii dla wszystkich.

Dobra książka, czuję po niej spokój, tak po prostu.
Myślę że obcowanie z naturą jest formą terapii dla wszystkich.

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Dara McAnulty Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika Zobacz więcej
Dara McAnulty Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika Zobacz więcej
Dara McAnulty Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd