Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-28

Okładka książki Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-28 Dorota i Dariusz Grochalowie
Okładka książki Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-28
Dorota i Dariusz Grochalowie Wydawnictwo: Wyd. EW-POL BIS Paweł Uzarowicz literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-28
Wyd. EW-POL BIS Paweł Uzarowicz
2021-01-01
2021-01-01
Podróż reportaż przygoda stare samochody harcerstwo jeży jeliński automobiliści podróże harcerz podróżnicy

To były już niemal ostatnie lata, kiedy przejechanie samochodem 100 tysięcy kilometrów po świecie było wielką wyprawą i do tego niebezpieczną. I można było to zrobić mając w zasadzie jakieś grosze w kieszeni.

Przy tej okazji interesujący obraz tego jak w owym czasie ubarwiano sprawozdania i reportaże - tak, że dziś trzeba odkrywać warstwami co tu w ogóle było prawdą.

Mam mieszane uczucie co do tej książki. Fajnie, że powstała i przypomniała o p. Jelińskim i jego kompanach, którzy wykruszyli się po drodze z różnych powodów. Można zobaczyć jak wyglądała taka wyprawa, z jakimi przygodami i problemami musieli się zmierzyć uczestnicy tej wyprawy. Dużym minusem było nadmierne wyliczanie kogo bohater spotkał w czasie swojej podróży, u kogo bywał. Mam wrażenie, że te spotkania, wykłady, rauty zdominowały książkę.

Bardzo polecam! Ciekawa, zawierająca piękne zdjęcia z wyprawy, w sposób całkowicie wystarczający przybliża podróż głównego bohatera.
Przeczytałem z dużą przyjemnością.

Przeczytałem z dużą przyjemnością.

"Podróżowanie uważam za trzecią szkołę. Pierwsza - to ta w ławkach, druga - to czytanie książek, trzecia - jak wspomniałem." Jerzy Jeliński

Fenomenalnie przygotowany materiał, przemyślanie skonsolidowany i przejrzyście podany. Publikacja ujmuje rzetelnością i dokładnością, a wysoki poziom uszczegółowienia jest wielką zaletą. Zupełnie jakby autorzy czytali w myślach, trafnie spodziewali się, kiedy szukałabym dodatkowych informacji, i na domyślne zawołanie przedstawiali je. Starannie dopracowana klarowność zebranej wiedzy, chronologicznie dobrze się odnajduję, z zaciekawieniem wnikam w partie relacji z przygody. Przyjazna i płynna narracja, natychmiast wciągam się w śledzenie opisów, szalenie interesujących, tym bardziej, że Dorota i Dariusz Grochalowie uwzględniają fakty z podróży automobilem dookoła świata i sytuację w Europie pod koniec lat dwudziestych dwudziestego wieku. Mnóstwo ciekawostek krążących wokół głównego tematu, z przyjemnością je wyłapuję, zgrabnie ubarwiają wspomnienia i zapiski. Przyglądam się wycinkom z gazet, autografom z kroniki wyprawy, spisanym echom radiowych audycji, zdjęciom i pamiątkowym świadectwom.

Dociekliwie śledzę dwudziestoośmiomiesięczną podróż, zaznajamiam się z sylwetką Jerzego Jelińskiego, pierwszego Polaka i Europejczyka, który objechał samochodem świat. I kombinuję, jak samej wykorzystać silne inspiracje do odbycia równie śmiałych i ekscytujących wojaży. Zadziwiające, że wcześniej nic nie wiedziałam o odważnym harcerzu i automobiliście, że mieliśmy tak wyjątkową postać jak Jerzy Jeliński. Bogactwo przytoczonego materiału imponuje, ale i tak żałuję, że nie zachowały się do naszych czasów nakręcone i zrobione podczas podróży filmy i zdjęcia. Wspaniale, że publikacja powstała, dociera do szerokiego grona czytelników, nie tylko członków środowiska harcerskiego i kolejnych pokoleń przyjaciół i rodziny Jerzego Jelińskiego. Doceniam niezwykłą pasję podróżnika, ogromną determinację, pozytywne zafiksowanie na poznawaniu świata, pokonanie siedemdziesięciu sześciu tysięcy kilometrów przez Europę, Afrykę, Amerykę, Azję. Niejako przy okazji, nadal żywe wspomnienie Oranka, psiego towarzysza podróży, w pewnym stopniu zastępującego trzech uczestników ekspedycji, którzy z różnych przyczyn odpadli z wyprawy. Ale tego wszystkiego, kto i dlaczego, dowiedzie się już z książki. Zdecydowanie warto uwzględnić w planach czytelniczych, niesamowicie wciąga, podsuwa impulsy do osobistego poznawania świata, pozwala spojrzeć w retro przeszłość, a nawet w wybranych fragmentach skłania do refleksji. Dużo z niej wynoszę dla siebie, a to zawsze bardzo cieszy.

bookendorfina.pl

Już w pierwszym zdaniu ze smutkiem odradzam nabycie i czytanie tej książki.
Jedynie tytuł książki brzmi atrakcyjnie, a treść jest najzwyczajniej nudna.
Autorzy przygotowali chaotyczny album, który powstał zapewne na życzenie potomków i znajomych rodziny Jelińskiego.
Ta książka w takiej formie nigdy nie powinna powstać.
Brakuje informacji o samej wyprawie, za to dominują nudne dygresje.
Żenujące są sformułowania w stylu „ciekawe jak oceniali”, albo opisy życiorysu człowieka, którego epizodycznie gdzieś spotkano.
Naprawdę, szkoda 50 złotych i czasu na tę pozycję oraz pisanie recenzji na jej temat.
W ocenie dałem dwa punkty … dla drukarni, za estetyczne oraz schludne wydanie.

Już w pierwszym zdaniu ze smutkiem odradzam nabycie i czytanie tej książki.
Jedynie tytuł książki brzmi atrakcyjnie, a treść jest najzwyczajniej nudna.
Ta książka w takiej formie nigdy nie powinna powstać.
Brakuje informacji o samej wyprawie, za to dominują...

• STM
  • Audiobooki
  • ALa
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-28