Advertisement

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Okładka książki Harry Potter and the Philosopher's Stone J.K. Rowling
Okładka książki Harry Potter and the Philosopher's Stone
J.K. Rowling Wydawnictwo: Bloomsbury Cykl: Harry Potter (tom 1) Ekranizacje: Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2002) fantasy, science fiction
Harry Potter (tom 1)
Bloomsbury
2014-09-01
2014-09-01
Ekranizacje:
Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2002)

Harry Potter - tej postaci chyba nikomu nie muszę przedstawiać.
Kamień Filozoficzny to pierwsza część przygód młodego czarodzieja. Pierwsza część, która krok po kroku wprowadza nas w świat czarodziejów i równie czarodziejskich intryg.
Dla mnie zaś to powrót do historii, która raz na zawsze odmieniła moje dzieciństwo i pokazała mi, że czytanie książek nie musi być przykrym szkolnym obowiązkiem.

Harry Potter - tej postaci chyba nikomu nie muszę przedstawiać.

Powróciłam do książki po prawie 20 latach i nadal mnie zachwyca.
Jest to wspaniała opowieść o magii i przyjaźni. Tym razem książkę czytałam synowi, ale bawiłam się równie dobrze jak on. Z całą pewnością można powiedzieć, że jest to pozycja nie tylko dla młodych, ale również dla starszych - książka idealna do wspólnego czytania!

Powróciłam do książki po prawie 20 latach i nadal mnie zachwyca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedyne co mogę powiedzieć to, to że głupia byłam nie chcąc sięgnąć po Harry’ego Potter’a będąc młodsza, a zrobiłam to dopiero teraz będąc po oglądaniu całej serii filmów za namową mojego chłopaka już jakiś czas temu. Żałuję, że tyle czekałam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

“Harry Potter i kamień filozoficzny” to pierwsza część siedmiotomowego cyklu autorstwa angielskiej powieściopisarki J.K. Rowling. Opowiada ona o początkach przygód młodego czarodzieja, Harry’ego Pottera, którego imię zna cały czarodziejski świat. Chłopiec ten jako jedyny zdołał przeżyć spotkanie z okrutnym czarnoksiężnikiem – Lordem Voldemortem.

W dniu swoich jedenastych urodzin Harry dowiaduje się, że jest najprawdziwszym czarodziejem i zaczyna uczęszczać do Hogwartu – najlepszej Szkoły Magii i Czarodziejstwa na świecie. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Ronem i Hermioną, wpada na trop kamienia filozoficznego i odkrywa, że komuś bardzo zależy na jego zdobyciu.

Ta magiczna opowieść o przyjaźni, miłości i tajemnicach zdobyła serca milionów czytelników na całym świecie. Światowa premiera „Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego” miała miejsce w 1997 roku, a od tego czasu stała się jednym z największych bestsellerów literackich1. Choć ocenę 10/10 pozostawiam indywidualnym gustom, to warto podkreślić, że ta książka wciąż zachwyca zarówno młodych, jak i starszych czytelników. 📚🔮

W dniu swoich jedenastych...

Od dziecka uwielbiam filmy i w podstawówce miałam nawet podejście do książek, przeczytałam wtedy pierwsze 3 części i tak mijały lata a ja nie sięgnęłam po nie ponownie. Wydanie edycji domów było dla mnie impulsem, aby w końcu ponownie sięgnąć do tego świata.
Pierwszy tom czytało mi się naprawdę miło, mogę otwarcie przyznać, że w przypadku tej części twórcy filmu wykonali rewelacyjną robotę odwzorowując fabułę. Oczywiście są drobne różnice i to te smaczki sprawiły, że naprawdę fajnie mi się to czytało. Uzupełniło mi to świat czarodziejów o nowe elementy i informacje i nie mogę się doczekać kolejnych tomów, aby dalej poznawać tajniki Hogwartu.

Pierwsza część sagi o małym czarodzieju. Uwielbiam całą sagę. Mam nawet takie gadżety jak książka kucharska H.P. (nieoficjalna) i sweter z motywem Harrego oraz przepiękne księgowe wydania powieści ilustrowane przez Jima Kay'a. Najbardziej jednak lubię słuchać wydania audiobookowego bezbłędnie i z uczuciem czytanego przez Piotra Fronczewskiego, zrobił mistrz robotę. Książka jest wspaniała, podoba się i dorosłym, i młodzieży, i oczywiście dzieciom (to przecież zawsze ja!). Lubię całe to universum, które jest bardzo przemyślane z najdrobniejszymi szczegółami.. ach te fasolki różnych smaków zajadane w drodze do Hogwartu, listy przedmiotów do zabrania do szkoły, z włączeniem zwierzęcego towarzystwa, przypomnijmy- uczniowie mogą posiadać jedną sowę lub żabę. Wszystkie postacie są pełnokrwiste, żywe, prawdziwe....choć trochę z innego wymiaru ;) Poznajemy Hagrida, gajowego w lesie i profesora Dumbledora oraz surową opiekunkę Gryffindoru, prof. Mac Gonagall i cała rzesz przeróżnych innych wykładowców, przeważnie ogromnie osobliwych. W tej części Harry i jego przyjaciele próbują odkryć tajemnicę schowka na 3 piętrze, którego pilnuje milusiński Hagrida - sympatyczny piesek o trzech głowach i z wielkimi kłami, niejaki Puszek. Zakończenie jest zaskakujące. Aha - dla fanów, można zrobić sobie test Tiary w internecie i dowiecie się, do którego domu byście trafili :) Mi jakoś nie chce wyjść Gryffindor i ciągle okazuje się, że będę u Krukonów. Muszę pomajstrować z odpowiedziami.

Rozczarowanie. Rzadko tak bywa, ale film bardziej mi się podobał.

Rozczarowanie. Rzadko tak bywa, ale film bardziej mi się podobał.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy z perspektywy czasu Harry Potter dalej działa? Na czym polegał jego fenomen i... czy nie jest nieco przereklamowany? Zainteresowanych tym tematem zapraszam na mój materiał o tej legendarnej serii młodzieżowej. :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Harry Potter & Kamień Filozoficzny to historia w krainie magii. Opowiada o chłopcu który po stracie rodziców zostaje pozostawiony na progu drzwi nieprzychylnych mu Ciotki i Wuja, którzy ukrywają tajemnice śmierci rodziców chłopca którego wszyscy czarodzieje nazywają chłopcem który przeżył.
Harry Potter pewnego dnia dostaje list od tajemniczej osoby ten list jak się potem okaże jest specjalny, wuj mu zabiera list i zobaczy coś co go zaniepokoi tym czymś jest pieczęć szkoły dla czarowników. Harry nie odpowiada Więc listy sypią się garściami potem setki jest tych listów, wtedy wuj postanawia uciekać zabiera Harrego, żonę i syna nad morze zamykają się w latarni morskiej. Wuj próbuję rozpalić ogień w kominku lecz ma tylko parę opakowań po batonikach i cipsach. W te samą noc gdy wbija północ Harry przypomina sobie o 11 urodzinach wtem słyszy boom boom boom do drzwi, gdy drzwi się otwierają ktoś je wyrywa zawiasów Harry chowa się gdy widzi że do pomieszczenia wchodzi olbrzym, zauważa syna wujostwa i nazywa go Harrym, ten mu na to ale ja nie jestem Harry, prawdziwy Harry wychodzi z ukrycia i mówi Harry to ja. Olbrzym siada na kanapie zarywa ja i daje mu list z którego Harry dowiaduje się że od urodzenia jest zapisany do szkoły magii i czarodziejstwa w Hodwart. Harry jest zaskoczony że jest czarodziejem. Hagrid mówi Harremu co się stało z jego rodzicami że zły czarownik zabił ich i próbował zabić i jego lecz mu się nie udało ten zły czarownik nazywał się voldemort. Hagrid daje Harremu bilet na pociąg Harry ma iść na peron 9i3/4 dziwne nie. W pociągu w drodze do szkoły poznaję dwójkę przyjaciół Hermione i Rona ich przygody są niesamowite a pierwszą z nich jest szukanie tego co było w krypcie 913 w banku grindota. ona mi się bardzo podobała była moją ulubioną książką w poprzednich latach

Żałuję, że przeczytałam to dopiero teraz. Kocham.

Żałuję, że przeczytałam to dopiero teraz. Kocham.

• Harry Potter