Fantomas. Mieczysław Zub - seryjny gwałciciel i morderca kobiet

Wydawnictwo Kryminalistyczne
2021-06-15
2021-06-15
Fantomas Mieczysław Zub seryjny morderca

Książki Pana Andrzeja Gawlińskiego biorę już w ciemno. Lubię takie historie true crime.
Mieczysław Zub czyli Fantomas to kolejny seryjny gwałciciel i morderca kobiet na Śląsku. Muszę przyznać, że pomimo tego, że są to moje okolice to o Zubie wcześniej nie miałam okazji słyszeć. Podobno Fantomas działał w cieniu Knychały dlatego milicja aż tak nie naciskała na jego zatrzymanie. Fantomas wpadł w zasadzie przez przypadek. Na miejscu kolejnego gwałtu, zgubił swą przepustkę. Nie zaprzeczał co do swoich czynów, przyznał się do winy, a zamiast procesu proponował, aby od razu powiesić go na rynku w Katowicach. Fantomas skazany został oczywiście na karę śmierci. Wykonania wyroku nie doczekał, Zub bowiem popełnił samobójstwo.

Historie oparte na faktach autentycznych, literatura faktu i reportaże mają swój unikalny klimat. Czytając głównie fikcję literacką w pewnym sensie się obojętniejemy na fakt, iż w prawdziwym świecie też istnieli, istnieją i będą istnieć seryjni mordercy, gwałciciele, prześladowcy. Tym bardziej, jeśli uświadomimy sobie, że wydarzenia przedstawione w danej książce wydarzyły się na prawdę, a co więcej - miały miejsce nie tak dawno temu i wszystko działo się w Waszej okolicy (a może i nawet w Waszym mieście) - wywołuje to w nas lekki strach, a ludzka brutalność mrozi krew w żyłach i wywołuje dreszcze. Czytając historię Fantomasa, czyli mordercy którego wcześniej nie znałam - zmroziło mi krew w żyłach, kiedy przeczytałam o tym, że najprawdopodobniej również zdarzyło mu się zgwałcić kobietę w moim mieście (chociaż nie przyznał się do tego).

Fantomas jest mniej brutalnym śląskim seryjniakiem niż chociażby Bogdan Arnold. Nie od wczoraj chyba wiadomo, że większe grono wielbicieli zbierają te historie, które ociekają brutalnością i śmiercią od samego początku, a unikalność przestępstw powoduje to, że te konkretne przypadki zapadają nam w pamięć. W historii Fantomasa nie znajdziecie takich brutalnych szczegółów i "smaczków" jak w przypadku Arnolda. Może dla niektórych jego historia będzie za mało "bogata", ale popatrzcie na to z innej strony - przenieście się do czasów, kiedy Zub grasował po śląskich drogach. Wyobraźcie sobie, że idziecie ulicą i nagle zostajecie przez niego zaatakowane i nie wiecie, jaki będzie Wasz dalszy los. Książka dr. Gawlińskiego pozwoli Wam się przenieść w czasy Zuba, poznacie kulisy jego życia, jego zbrodnie, zdjęcia z jego akt, może to być jedyna taka okazja, byście mogli poznać dogłębnie historię tego mordercy. Ja Was gorąco zachęcam do przeczytania historii Fantomasa, jak i do pozostałych książek autora, bo naprawdę WARTO! Ciężko znaleźć tak dobrze, rzetelnie napisane reportaże pełne szczegółowych opisów na polskim rynku!

Uwielbiam czytać książki o seryjnych mordercach. Po każdej skończonej pozycji pojawia się w mej głowie ta sama refleksja: jak można zrobić krzywdę, a co gorsza zabić człowieka?

Pierwszą książką Andrzeja Gawlińskiego jaką przeczytałam była o Bogdanie Arnoldzie „WŁADCA MUCH. Bogdan Arnold - seryjny morderca kobiet”. Wchłonęłam ją ekspresowo. Podobnie było z pozycją o Zubie. Czemu? Największego smaczku dodaje fakt, że autor opiera się na aktach sprawy. Wszystkie fakty zawarte w książce są autentyczne i tu ma się 100% pewności co do tej autentyczności. Ujęła mnie także staranność odtworzenia dialogów, jakie toczyły się na sali rozpraw.

Czy Mieczysław Zub był poczytalny? Czemu skończyła się jego praca w milicji? Jak został stracony?

Interesują Cię odpowiedzi? Zajrzyj do tej pozycji - naprawdę warto!

Mieczysław Zub, zwany Fantomasem, był jednym z seryjnych gwałcicieli grasujących na Śląsku w latach 80. W akcie oskarżenia prokuratur zarzucił Mieczysławowi 4 zabójstwa, 13 zgwałceń i usiłowań oraz kilka kradzieży.

Spokojny podczas przesłuchań, na sali sądowej był agresywny- niszczył salę i wyzywał uczestników. Mimo że został skazany na karę śmierci, ostatecznie wymknął się katowi.

"Fantomas. Mieczysław Zub- seryjny gwałciciel i morderca kobiet" Andrzeja Gawlińskiego to książka stworzona na podstawie akt sprawy karnej oraz teczki osobowej Zuba. Nie znajdziecie tu fikcji literackiej, a jedynie i aż to, czego naprawdę się dopuścił.

Jeśli interesuje Was tematyka true crime to polecam przyjrzeć się tej pozycji. Inne książki autora też trzymają poziom!

10/10! Świetna książka! Na początek MEGA wielki plus dla autora za korzystanie z akt sprawy karnej podczas pisania książki!Kolejnym dużym plusem jest, to że w książce zostały zamieszczone materiały ze śledztw, dochodzeń oraz osobista korespondencja Zuba a także fragmenty z jego pamiętnika. Nie zabrakło również zdjęć m.in. z miejsca przestępstwa, wizji lokalnych oraz ofiar. Dzięki tym wszystkim elementom wiem, że czytam bardzo WARTOŚCIOWĄ lekturę! Książka została napisana prostym językiem, bardzo szybko się ją czyta! Jeżeli szukacie jedynej w swoim rodzaju lektury TRUE CRIME, to zapraszam do zapoznania się z FANTOMASEM, a także pozostałymi książkami autora! :)

Dodaj cytat z książki Fantomas. Mieczysław Zub - seryjny gwałciciel i morderca kobiet