Strajk

Okładka książki Strajk
Eduarda Lima Wydawnictwo: Babaryba Seria: Książki ekologiczne interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
36 str. 36 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Książki ekologiczne
Babaryba
2021-04-06
2021-04-06
36 min.
Marta Tychmanowicz
zanieczyszczenie środowiska śmieci plastik ziemia ekologia zwierzęta człowiek

Zaczęło się od tego, że pewnien ptak przestałaś śpiewać. Szybko dołączyły do niego kolejne ptaki i wiele innych zwierząt. Do strajku przyłączyły się także dzieci, przestały się bawić i chodzić do szkoły.
Co jest przyczyną strajku?

Bardzo mądra książka. Porusza ważny problem zanieczyszczenia środowiska.

Serdecznie polecamy książkę. Nasze dzieci zachwycone. Wspólnie ustaliliśmy, co możemy zrobić dla środowiska.

Co jest przyczyną strajku?

Bardzo mądra książka. Porusza ważny problem zanieczyszczenia środowiska.

Serdecznie polecamy książkę. Nasze dzieci zachwycone. Wspólnie...

Ta książeczka niesie bardzo mocny i jednocześnie ważny przekaz. Pokazuje nieodpowiedzialne skutki działalności człowieka. Co się stanie gdy pewien ptak zadławi się plastikową zakrętką?

Zwierzęta na całym świecie zawarły milczące porozumienie: nie tylko przestały się odzywać, ale także współpracować z człowiekiem! Świat pogrążył się w ciszy. Ptaki przestały śpiewać, koty przestały miauczeć, nawet owady przestały bzyczeć. Z dnia na dzień kury przestały znosić jaja, krowy nie dawały więcej mleka. Dzikie zwierzęta schowały się przed wzrokiem ludzi w gęstej dżungli. Rozpoczął się strajk zwierząt! Tak właśnie zareagowały na szkodliwą działalność człowieka.

W tej książce postawiono na minimalizm. Nie ma tu wielu słów, a te które są, stanowią bardzo wymowne przesłanie. Autorka pokazala małemum czytelnikowi, jak mogłyby zareagować zwierzęta na to, co obecnie dzieje się na świecie. W bardzo ciekawy i nieszablonowy sposób w książce poruszono tematy ekologi, ziemi i naszej przyszłości, uświadamiając przy tym czytelnikom jak ważne jest dbanie o środowisko w którym żyjemy. Lektura jest w pewnym sensie apelem wystosowany do nas, ludzi, w końcu nasza szkodliwa działalność doczekała się odpowiedzi ze strony zwierząt. Myślę, że wiek przedszkolny jest jak najbardziej odpowiedni do lektury oraz do uświadamiania o problemach środowiska, nadmiarze produkcji plastiku i śmieci. Wbrew wszystkiemu to właśnie najmłodsi łapią dobre nawyki najszybciej :)

To kolejna już propozycja od wydawnictwa @wydawnictwobabaryba obok której nie można przejść obojętnie.

W „Strajku” zwierzęta milczą, to wyraz sprzeciwu, to ich bunt. I choć może brakować słów na opisanie tej książki, bo szczęka opada, to jednak nie można jej przemilczeć.

Kilka krótkich zdań, ograniczona paleta barw, ale mocnych i ostrych oraz tło, bez którego pierwszy plan nie miałby sensu – to „Strajk”, dosadny picturebook. W nim zwierzęta protestują, ptaki przestają śpiewać, konie odmawiają udziału w wyścigach, kury nie chcą już gdakać, a krowy nie dają mleka. I ten zacięty wyraz ich twarzy (pyszczków? ryjków? łebków?), broda lekko uniesiona w geście oburzenia, zaciśnięte powieki. Nastała cisza, coraz bardziej dojmująca i wymowna.

Zwierzęta całego świata demonstrują swój sprzeciw wobec ludzkich działań, które niszczą Ziemię, naturę i dom milionów gatunków. Zwierzaki mają dość. Ich smutek, apatię, rozżalenie doskonale wyczuwają dzieci. I to one przyłączają się do strajku, w nich jest nadzieja.

„Strajk” jest absolutnie dla każdego. Ma wiele warstw, które najmłodsi czytelnicy będą odkrywać z czasem. To książka, która stawia pytania, nie daje rozwiązań, gotowych propozycji, a prowokuje do rozmów. Niemy krzyk zwierzaków początkowo intryguje, potem uwiera, przeraża, aż staje się policzkiem wymierzonym w ludzkie działania. I albo przyłożymy lód do piekącego policzka, aby pomyśleć na trzeźwo albo ptaki przestaną śpiewać, bo ich po prostu zabraknie.

Jeśli chcesz zajrzeć do środka ksiązki, zapraszam tutaj: https://mamabasiczyta.pl/strajk/

Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia pewien ptak przestał śpiewać. W ślad za nim poszły inne zwierzęta i tak nastała cisza w przyrodzie, która wywołała wielkie poruszenie na świecie. Ale to nie wszystko – dzieci przestały się bawić i w zasadzie już nikt nie robił tego co lubił najbardziej. Tylko że… no właśnie, czemu w zasadzie ten ptak przestał śpiewać?

Ta książka jest wprost GENIALNA i idealnie pokazuje, jak ślepo podążamy za tym co mówią inny bez zastanowienia się czy jest to prawdą. Drugi aspekt to właśnie powód dla którego ten ptak przestał śpiewać… Dla mnie to taki kubeł zimnej wody, który chyba czasem przyda się każdemu z nas.

Zupełnie nie rozumiałam fenomentu tej książki, dopóki nie wzięłam jej do ręki.

Ogromnie Wam polecam. Uczmy dzieci by myślały swoimi głowami i podążały swoimi ścieżkami, dbając o siebie i innych.

Ta...

1969

Nie jestem idealna, jeśli chodzi o dbanie o ekologię, ale staram się, jak tylko mogę, by nie zanieczyszczać naszej planety. Prawdę mówiąc, nadal się tego uczę i dbam, by wraz ze mną robiły to Potworki. Co jakiś czas patrzę na książki na ten temat i podsuwam im, co ciekawsze tytuły. Tym razem padło na Strajk Eduarda Lima.

“Strajk” Eduarda Limy od wydawnictwa Babaryba to niezwykle wymowna książka dla dzieci. Skierowana jest do młodych odbiorców, jednak i nam, nieco starszym, z pewnością odbierze głos.

Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy pewnego dnia jeden z ptaków przestał śpiewać. Zamilkł i nikt nie wiedział, dlaczego. Wiele osób chciało poznać przyczynę, jednak nie było takiej możliwości. Na tym się nie skończyło. Kolejne ptaki cichły, kolejne zwierzęta zamykały swoje buzie, świat stawał się coraz bardziej milczący. Wrażenie było takie, jakby uchodziło z niego życie. Zapanował marazm, smutek, zapanowała cisza, która była niecodziennym zjawiskiem.

“Strajk” to nic innego, jak protest zwierząt. Protest wobec zmian klimatu, protest wobec szkodliwej działalności człowieka, protest, który bardzo wyraźnie pokazuje, że to my mamy na wszystko realny wpływ, ale nasza działalność nie odbija się wyłącznie na nas samych, ale na całej naturze, na zwierzętach, na roślinach, na wszystkich znanych nam ekosystemach. My, wyrzucając byle gdzie śmieci z trudno rozkładających się materiałów robimy coś bardzo złego - niszczymy to, co dała nam Matka Natura. Warto to sobie przemyśleć, po przeczytaniu książki “Strajk” jest to wręcz konieczne, gdyż samo zakończenie jest niezwykle wymowne. Do tego dochodzą nietuzinkowe, utrzymane w intrygującej, nieszablonowej kolorystyce ilustracje, które skutecznie wpadają w oko. Pamiętajmy, warto robić wszystko, by ten strajk nie okazał się naszą smutną przyszłością.

A wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia na świecie jeden ptak przestał śpiewać. Przestał i już. Nie wiedzieć dlaczego. W ślad za nim poszły inne ptaki, a następnie kolejne zwierzęta na całym świecie. Ogłoszono strajk wywieszając ogłoszenia we wszystkich językach świata. Życie zwierząt niemal przestało istnieć. Zapanował marazm, który zapoczątkował lawinę zdarzeń. Krowy nie dawały mleka, więc życie ludzkości było zagrożone.

Widzicie już jak wiele dla nas ludzi znaczą zwierzęta. Nie wyobrażacie sobie bez nich życia. Książka dla dzieci wydawnictwa Babaryba podpowie wam jedną, szalenie ważną prawdę. Zacznijcie dbać o zwierzęta, bo bez nich nie ma naszego ludzkiego istnienia. Nasze światy są ze sobą powiązane, a gdy zwierzęta zaczną strajkować lawina zacznie przybierać ogromne proporcje. Krowy nie będą dawać mleka, psy nie będą nam towarzyszyć, pszczoły nie będą zapylać roślin. A stąd już bliska droga do zakończenia cywilizacji.

"Strajk" Eduardy Limy to szalenie ważna książka. Opatrzona jest pięknymi ilustacjami zaaranżowanymi w konwencji kolorystycznej czerwieni, niebieskiego, granatu i zieleni. Kolory, które widzicie na okładce stanowią bazę wypadową do wszystkich ilustracji w książce. Tekst w książce jest bardzo minimalistyczny. Na jedną rozkładówkę przypada zaledwie kilka słów. Ale słowa są bardzo wymowne, możemy się domyślać, dlaczego zwierzęta przestały zabierać głos, dlaczego nawet dzieci nie chciały się bawić, aż w konsekwencji, dlaczego na całym świecie zapanowała kompletna cisza. Nie zdradzę wam zakończenia tej historii, możecie się domyślać, że chodzi o ekologię, o ważny dla świata temat, który ostatnio pozytywnie przybiera na sile. Rozwiązanie zagadki w książce nie przychodzi wraz z tekstem. Jest zilustrowane, ale niezwykle wymowne. Na przedostatniej stronie widać naszego ptaka, który wymownie trzyma się za brzuch.

To książka dla wrażliwych dzieci, ale też dla świadomych dorosłych. Być może dziecko nie zrozumie o co chodzi, lecz rolą rodzica jest wytłumaczyć, dlaczego powinniśmy dbać o nasze środowisko. "Strajk" to kolejna książka wydawnictwa Babaryba, która dotyka tematów ekologii. I jak zawsze jest to książka, która trafia w punkt. Niedawno zrecenzowałam książkę "Ocieplenie klimatu", a z serii książek o ekologii pojawiły się także: "Śmieci", "Plastik fantastik?" i "Woda". Na pewno sięgnę też po inne książki, bo mają one niesamowity przekaz.

To nasze zadanie by uczynić świat lepszym. To zadanie człowieka. A kto, jak nie młody człowiek ma w sobie największą siłę by zmienić świat. Bądźmy lepszymi ludźmi dla środowiska. Kształtujmy postawę ekologiczną już u najmłodszych, a takie książeczki jak "Strajk" są najlepszą drogą, by zakorzenić w dziecku prawidłowe postawy.

Zwierzęta strajkują. Czy człowiek zrozumie jaką krzywdę wyrządza środowisku?

Zwierzęta przestają się odzywać. Całą historię zapoczątkował pewien ptak, który przestał śpiewać. W ślad za nim poszły kolejne zwierzęta. Koty, wilki, kury. Kolejne zwierzęta przyłączały się do niemego strajku, przestały współpracować z człowiekiem. Pewnego dnia nawet w ślad za nimi poszły dzieci, zapanowała cisza.

Ten oszczędny w słowach, pięknie ilustrowany picture book zwraca uwagę czytelnika na to, jak człowiek szkodzi zwierzętom swoją nieodpowiedzialnością. Wystarczy jeden mały śmieć, niepozorna rzecz, która może zdziałać tak wiele złego. Czy zwierzęta wymierając „krzyczą”, zwracają na siebie uwagę człowieka? Nie.

Ta prosta w odbiorze i lekturze książka pomoże w uświadomieniu już 3,4,5latków jak ważne jest abyśmy dbali o przyrodę dookoła nas.

Sprawdźcie jaki finał ma ta historia. Polecam serdecznie. Wcale nie trzeba podsuwać dzieciom grubych tomów i skomplikowanych tekstów, aby obudzić w nich szacunek i dbałość o otaczającą nas przyrodę i wychowywać na małych ekologów.

Zwierzęta strajkują. Czy człowiek zrozumie jaką krzywdę wyrządza środowisku?

Na pierwszy rzut oka „Strajk” to bardzo prosta książka. Mało w niej tekstu (dosłownie zdanie na rozkładówkę), a na ilustracjach mamy ograniczoną paletę kolorów – występuje właściwie kilka barw, ale za to intensywnych i wyrazistych. Zdanie są krótkie, ale mówią wiele. Podobnie ilustracje. To doskonały przykład tego, że nie trzeba mówić wiele, aby w dosadny sposób przekazać ważne treści.

W książce czytamy o strajku zwierząt. Odmówiły one współpracy z człowiekiem, zbuntowały się i wystąpiły przeciwko niszczącej środowisko ludzkiej działalności. Zwierzęta zawarły milczące porozumienie, „odwróciły się plecami” (dosłownie i w przenośni) od człowieka – to ich forma protestu na to, co dzieje się na naszej planecie.

Książka należy do serii ekologicznych książek @wydawnictwababaryba. Znalazły się w niej również te mówiące o wodzie, plastiku, śmieciach i ociepleniu klimatu. A ekologia to, zwłaszcza we współczesnym świecie, bardzo ważna kwestia, z której także nasze dzieci powinny zdawać sobie sprawę.

W „Strajku” pojawia się motyw wycieczek po safari, zoo, cyrków, nagrywania zwierząt w ich naturalnym środowisku… Cała seria ekologicznych książek to świetny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi. A nic tak do dzieci nie przemawia jak ilustracja, zobrazowanie tematu, ciekawa forma.

Szczególnie przejmujące i wręcz przerażające są ilustracje na ostatnich stronach książki – ptak wypluwający plastikową zakrętkę i całe ich stosy leżące na ziemi…. A to my sami jesteśmy za to odpowiedzialni. I warto uświadomić to naszym dzieciom – bo to my i kolejne pokolenia mamy bezpośredni wpływ na to, co dzieje się i będzie działo z planetą Ziemią. Z naszą planetą.

jesli nie zadbamy o planetę i rozsądne gospodarowanie odpadami, wkrótce wszystkie organizmy na ziemi wyginą.

Dodaj cytat z książki Strajk