Strajk

Okładka książki Strajk Eduarda Lima
Okładka książki Strajk
Eduarda Lima Wydawnictwo: Babaryba Seria: Książki ekologiczne interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
36 str. 36 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Książki ekologiczne
Babaryba
2021-04-06
2021-04-06
36 min.
Marta Tychmanowicz
zanieczyszczenie środowiska śmieci plastik ziemia ekologia zwierzęta człowiek

Okładka książki Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze Joost Elffers, Saxton Freymann
Owocoemocje, c... Joost Elffers, Saxt...
Okładka książki O fretce, która dała się porwać wiatrowi Marta Guśniowska, Marta Kurczewska
O fretce, któr... Marta Guśniowska, M...
Okładka książki Duży Wilk i Mały Wilk Nadine Brun-Cosme, Olivier Tallec
Duży Wilk i Ma... Nadine Brun-Cosme, ...

Najpierw jeden ptak przestał śpiewać, następnie ucichły kolejne zwierzęta. Milczącego porozumienie między zwierzętami nie dało się nie zauważyć. Przestały współpracować z ludźmi, umilać im czas, nie chciały nawet prowadzić dotychczasowego życia.

O tej zmianie zrobiło się głośno, zareagowały także dzieci, dołączając się do zwierzęcego strajku. Z czego on wynikał?
Z działalności człowieka!

To książka, która swoją formą odzwierciedla przekaz jaki niesie ze sobą. Okrojona kolorystyka oraz słowa współgrają z przesłaniem, którym jest ograniczenie działalności człowieka mającej negatywny wpływ na środowisko. To ekologiczny apel z mocnym i dosadnym finałem, który dosłownie zatyka, gdy już do niego dojdziemy.

To pozycja, która strona po stronie zaskakuje, niepokoi, martwi i smuci, by na koniec czytelnik mógł zrozumieć to co ma nam do przekazania.

Książka nietuzinkowa i nieszablonowa, ale wyraźna i mocna! Dająca do myślenia, skłaniająca do refleksji i zastanowienia się się nad tym, co możemy zmienić.

Z...

Kiedy słyszymy o tym, że człowiek za bardzo ingeruje w ekosystem i nadmiernie wykorzystuje zasoby ziemi, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo poważna jest to kwestia. Technologia rozwija się, a my - ludzie szalejemy i prowadzimy bardzo konsumpcyjny tryb życia kupując bez pamięci masę przedmiotów. Przyczyniamy się w ten sposób do niszczenia i zaśmiecania naszej planety, na której nie mieszkają tylko ludzie, ale również zwierzęta.

Skoro człowiek jest na tyle nieodpowiedzialny, że nie potrafi uchronić planety, bohaterowie książki pt. "Strajk" uzmysłowią każdemu w jakich tarapatach zaraz możemy się znaleźć. Są nimi zwierzęta, które zawierają milczące porozumienie, co skutkuje nie tylko brakiem wydobywania dźwięków, a przede wszystkim tym, że nie chcą już współpracować z człowiekiem, który niszczy ich świat.

Moim zdaniem ta książka powinna znaleźć się w każdej biblioteczce, ponieważ porusza bardzo ważne tematy, w bardzo ciekawy sposób. Mały czytelnik będzie zapewne poruszony, gdy zobaczy "nieme" zwierzaki, które mają już dosyć takiego traktowania ich środowiska. Otworzy to oczy na to, że nasza planeta jest tylko jedna i jeśli my o nią nie zadbamy to nikt za nas tego nie zrobi.

Pamiętajcie, że nawet jeśli nas już nie będzie, to zostaną tu nasze dzieci. Nie chciałbym by one, czy nasze wnuki musiały się wstydzić za to co zrobiliśmy z naszymi dobrami i miejscem.

PS. Jeśli wszystko zniszczymy to nie będziemy mogli przeprowadzić się w inne miejsce - choć patrząc na podejście wielu ludzi - chyba właśnie na to liczą.

Zachęcam Was do refleksji z ta książką.

„Strajk” bardzo prosto i dosadnie pokazuje jak zanieczyszczając naszą planetę (na przykładzie plastikowych zakrętek) wpływamy na świat zwierząt. Poprzez bardzo wymowne ilustracje i niewielką ilość tekstu przypomina nam, że nie możemy robić czego chcemy. Nasze działania wpływają nie tylko na nas ale również na zwierzęta. Jeśli podejście człowieka się nie zmieni a wręcz skala naszej ingerencji będzie rosła pewnego dnia możemy się obudzić w świecie gdzie panuje absolutna cisza.

Niesamowita książka! Jej prostota mnie zachwyca, a wydanie jest jak zwykle fantastyczne. Dziękuję wydawnictwu, że dbają o to aby na naszym rynku była wartościowa literatura dla dzieci

Świat ludzi i zwierząt wydaje się ściśle połączony.
Nie jest to symbioza.
Człowiek zawłaszczył sobie prawo do posiadania i wykorzystania.

Brzmi nieco okrutnie prawda?

Czy zwracasz uwagę na kierunek w którym zmierza ten świat?
Wyniszczenie środowiska naturalnego, katastrofy ekologiczne, pożary aż w końcu śmieci. Wszelkiego rodzaju, gabarytu i składu.

Dziś chciałabym przedstawić Wam książkę, która jest niczym niemy apel o zmianę.
"Strajk" autorstwa Eduardy Lima, od @wydawnictwobabaryba to picturebook bez stereotypów i ograniczonego postrzegania.
W prostej formie stwarza okazję do nowych pytań, rozwiązań problemów i dostrzegania tego co ukryte- bo stało się już normą.

Tematem jest niewątpliwie apel świata zwierząt w formie wycofania ze współdziałania i poddawania się woli człowieka.
Jak może przebiec taki strajk?
Ciszą.
Wszechobecną i wszechogarniającą, rozciągniętą na cały świat i wszystkie gatunki.

Książka jest niesamowicie kontrastowa.
Kolory przenikają się i rozdzielają. Tworzą abstrakcyjne ubarwienia zwierząt i świata.
Jasno dają do zrozumienia, że nic nie jest czarnobiałe ani takie jak nam się do tej pory wydawało. Grube karty sprzyjają dziecięcym rączkom i dają się doskonale poznać przez ograniczony tekst i rozbudowaną grafikę.

Styl wypowiedzi jest prosty ale wprowadza melancholijny nastrój i skłania do analizy.

Do tej pory nie spotkałam chyba tak świetnego sposobu na przekaz istotnego tematu. W końcu dotyczy każdego z nas, i będzie dotykał kolejne pokolenia.

To od nas zależy jak będzie wyglądał za jakiś czas.
Czy klimat zmieni się na cieplejszy, czy nadal będziemy wyniszczać środowiska do życia i małych organizmów.

Czasem wystarczą małe kroki.
Masz ochotę na swój, w stronę pozytywnej zmiany?

Świat ludzi i zwierząt wydaje się ściśle połączony.
Nie jest to symbioza.
Człowiek zawłaszczył sobie prawo do posiadania i wykorzystania.

Brzmi nieco okrutnie prawda?

Czy zwracasz uwagę na kierunek w którym zmierza ten świat?

Dziś chciałabym...

Ta niepozorna książka mająca zaledwie kilkanaście stron zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Głównym przekazem jest rysunek, ale jak się okazuje jest zupełnie wystarczającym, aby przekazać główne sedno publikacji...

"Strajk" Eduarda Lima to ponadczasowy picturebook z niezwykle ważnym i potrzebnym morałem. Na szczególną uwagę zasługują ilustracje i ich kolorystyka i oczywiście piękne wydanie przez Wydawnictwo Babaryba.

A wszystko zaczęło się od tego, że pewien ptak przestał śpiewać, a potem dołączyły do niego inne ptaki i zwierzęta. Ta zmowa milczenia dosięgła również dzieci...Krótko mówiąc rozpoczął się strajk!

Jak możecie się domyśleć książka to w bardzo wymowny sposób porusza temat ekologii, w szczególności produkcję plastiku i śmieci.

Milczenie to tak naprawdę metaforyczne powolne wymieranie gatunków zwierząt spowodowane nadprodukcją plastiku, zanieczyszczeniami, jak i również zbyt intensywnym rozwojem ludzkości. Gatunki zwierząt wymierają zdecydowanie szybciej niż to działo się do tej pory. Te wszystkie działania człowieka doprowadzają do zaburzenia równowagi w środowisku. Warto więc, poruszać taką tematykę na zajęciach, a prezentowana książka może być jedną z wielu pomocy przy rozmowach edukacyjnych z dziećmi.

Książka przyda się na zajęcia edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, jak i również sprawdzi się w domowej biblioteczce.

Zwierzęta na całym świecie przestały wydawać dźwięki, odzywać się, nawet dzieci przestały się bawić.

Nastąpił Strajk!

Jak myślicie dlaczego?

Współpraca z człowiekiem i tym, jak traktuje planetę się nie układa. Na kuli ziemskiej nastała zupełna cisza.
Może ta cisza, cicha, acz wymowna da nam ludziom zaczątek i pomysł do przemyślenia. Może ta cisza wskaże kierunek działania.

Niezwykle krótka, prosta w formie i słowie, ale wymowna opowieść o tym kiedy dość, znaczy dość i więcej już nie można.

Koncerny, plastik, skażenia, smog.. Człowiek jest największym zagrożeniem naszej planety.

Eko nauka o tym, co ważne. Naszym ekosystemie, który jest w kiepskim stanie. Dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń rozpocznijmy Strajk!

Let's do this!

Weź własne torby, oszczędzaj wodę, segreguj śmieci, zadbaj o zwierzęta, oszczędzaj prąd i ogrzewanie.. Co jeszcze?
Nic cię tu nie ogranicza..
@zaczytanapsychomama

Nastąpił Strajk!

Jak myślicie dlaczego?

"Strajk" to książka niezwykle ważna i wymowna, po przeczytaniu której, zabraknie ci słów, by ją opisać. To książka, która dotyka poważnego problemu, a robi to w sposób tak prosty, że przecierasz oczy ze zdumienia. To książka, która szokuje swą dosadnością i prawdziwością.

Pewnego dnia na świecie zapanowała zupełna cisza. Wszystko zaczęło się od ptaka, który przestał śpiewać. W ślad za nim poszły inne zwierzęta. Krowy przestały dawać mleko, kury nie znosiły jajek, zamilkły koty, nie słychać było nawet bzyczących owadów. Do tej ciszy dołączyły również dzieci, a niektóre z nich przestały chodzić do szkoły.

Dlaczego cały świat zaczął strajkować, a zwierzęta zaprzestały współpracować z ludźmi?

"Strajk" jest książką oszczędną w tekst. Prym wiodą tu ilustracje. Poruszające, utrzymane w odcieniach czerwonego i niebieskiego, wzmagają przekaz, podkreślają niemy krzyk zwierząt i jednocześnie obnażają naszą ludzką naturę. Krzyk, manifest, którego sens odkrywa scena finałowa.

Krzyk i sprzeciw na zaśmiecanie naszej planety i ingerowanie w naturę.

Bo "Strajk" to książka ekologiczna. Oparta na prostocie i emocjach, otwiera głowy nie tylko dzieciom. To publikacja, która powstała z troski o naszą planetę. Jest odpowiedzią na potrzebę edukacji ekologicznej. Uświadamia, czym jest nie tylko zaśmiecanie ziemi, ale również ingerowanie w naturę, które powoli doprowadza do degradacji środowiska.

Ten cichy manifest jest jest ostrzeżeniem
dla nas i zaproszeniem do dyskusji - co ty możesz zrobić, by nasze planecie oddychało się lżej?

jesli nie zadbamy o planetę i rozsądne gospodarowanie odpadami, wkrótce wszystkie organizmy na ziemi wyginą.

Zaczęło się od tego, że pewnien ptak przestałaś śpiewać. Szybko dołączyły do niego kolejne ptaki i wiele innych zwierząt. Do strajku przyłączyły się także dzieci, przestały się bawić i chodzić do szkoły.
Co jest przyczyną strajku?

Bardzo mądra książka. Porusza ważny problem zanieczyszczenia środowiska.

Serdecznie polecamy książkę. Nasze dzieci zachwycone. Wspólnie ustaliliśmy, co możemy zrobić dla środowiska.

Co jest przyczyną strajku?

Bardzo mądra książka. Porusza ważny problem zanieczyszczenia środowiska.

Serdecznie polecamy książkę. Nasze dzieci zachwycone. Wspólnie...

Ta książeczka niesie bardzo mocny i jednocześnie ważny przekaz. Pokazuje nieodpowiedzialne skutki działalności człowieka. Co się stanie gdy pewien ptak zadławi się plastikową zakrętką?

Zwierzęta na całym świecie zawarły milczące porozumienie: nie tylko przestały się odzywać, ale także współpracować z człowiekiem! Świat pogrążył się w ciszy. Ptaki przestały śpiewać, koty przestały miauczeć, nawet owady przestały bzyczeć. Z dnia na dzień kury przestały znosić jaja, krowy nie dawały więcej mleka. Dzikie zwierzęta schowały się przed wzrokiem ludzi w gęstej dżungli. Rozpoczął się strajk zwierząt! Tak właśnie zareagowały na szkodliwą działalność człowieka.

W tej książce postawiono na minimalizm. Nie ma tu wielu słów, a te które są, stanowią bardzo wymowne przesłanie. Autorka pokazala małemum czytelnikowi, jak mogłyby zareagować zwierzęta na to, co obecnie dzieje się na świecie. W bardzo ciekawy i nieszablonowy sposób w książce poruszono tematy ekologi, ziemi i naszej przyszłości, uświadamiając przy tym czytelnikom jak ważne jest dbanie o środowisko w którym żyjemy. Lektura jest w pewnym sensie apelem wystosowany do nas, ludzi, w końcu nasza szkodliwa działalność doczekała się odpowiedzi ze strony zwierząt. Myślę, że wiek przedszkolny jest jak najbardziej odpowiedni do lektury oraz do uświadamiania o problemach środowiska, nadmiarze produkcji plastiku i śmieci. Wbrew wszystkiemu to właśnie najmłodsi łapią dobre nawyki najszybciej :)

To kolejna już propozycja od wydawnictwa @wydawnictwobabaryba obok której nie można przejść obojętnie.

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Biblioteka 2021 Martyna
  • Dla najmłodszych i nie tylko
  • Cudowne ilustracje

Dodaj cytat z książki Strajk