Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze

Okładka książki Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze
Joost ElffersSaxton Freymann Wydawnictwo: Babaryba interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
44 str. 44 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
How are you peeling?
Babaryba
2021-04-19
2021-04-19
44 min.
Katarzyna Huzar-Czub
emocje nastroje Radość smutek zadowolenie złość niepewność szczęścia znudzenie oczekiwanie nieśmiałość wesołość zmartwienie poczucie bezpieczeństwa

Okładka książki Powiedz to inaczej. 17 zasad rozwiązywania konfliktów Dana Caspersen, Joost Elffers
Ocena 6,7
Powiedz to ina... Dana Caspersen, Joo...

Jesteście w stanie wyobrazić sobie książkę o emocjach ilustrowaną zdjęciami owoców i warzyw?

Nie? To zapraszam na dzisiejszy post, w którym poznacie
,,Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze" od @wydawnictwobabaryba!

Zabawna książka o emocjach z krótkimi i rytmicznymi RYMOWANYMI tekstami.
,,Kto twym emocjom się przyjrzy z troską?
Masz przyjaciela! I już jest bosko!"

Jak podkreślają sami autorzy, przeszukali wszystkie warzywniaki w Nowym Jorku, aby znaleźć najbardziej ekspresyjne owoce i warzywa do tej książki. Każde z nich zostało wyrzeźbione przy użyciu skalpela oraz podmalowane i ozdobione naturalnymi materiałami.

Zdjęcia moim zdaniem wyszły fantastycznie i czasami mam wrażenie, że te owoce i warzywa są ŻYWE!

Bardzo fajny pomysł, aby przy wykorzystaniu takich ilustracji wprowadzać dzieci w świat emocji i uczuć.

Z łatwością rozpoznacie tu zmęczenie, złość, odwagę czy zaskoczenie..

Mam nadzieję, że się Wam spodobają :)

Nie? To zapraszam na dzisiejszy post, w którym poznacie
,,Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze" od @wydawnictwobabaryba!

Zabawna książka o emocjach z krótkimi i rytmicznymi RYMOWANYMI tekstami.
,,Kto twym emocjom się przyjrzy z troską?
Masz przyjaciela! I już jest...

Jak się czujesz w swojej skórze?

Całkiem bezpiecznie?
Czy niekoniecznie?

Czy emocje swoje znasz?
Co wyraża twoja twarz?

Jest to wspaniała książka dla dzieci, okazująca uczucia, m. in. radość, smutek, zazdrość, złość, strach na zdjęciach owoców i warzyw.

Dzięki książce dzieci poznają, bądź utrwalą uczucia. My nawilismy się wspaniale. Trzylatek i sześciolatek zgadywali uczucia owoców i warzyw.

Bardzo interesujące jest to,.co piszą autorzy o książce:
"W poszukiwaniu najbardziej ekspresyjnych owoców i warzyw przeszukaliśmy swszystkie warzywniaki w Nowym Jorku. Znalezione okazy rzeźbiliśmy za pomocą prostego skalpela modelarskiego, zdobiąc je naturalnymi materiałami jak groch czarnooki (na oczy) i sok z buraka (do pokolorowania ust). W końcu nasze roślinne rzeźby sfotografowaliśmy na gładkim, jednokolorowym tle, aby osiągnąć jak najlepszy efekt i nastrój."

Podziwiamy autorów za wyobraźnię. Serdecznie polecamy książkę.

Jak się czujesz w swojej skórze?

Całkiem bezpiecznie?
Czy niekoniecznie?

Czy emocje swoje znasz?
Co wyraża twoja twarz?

Zabawna, rozbrajająca, niebywale trafna, zapadająca w pamięć i silnie angażująca! Właśnie taka jest książka "Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?”. Pomysł na jej aranżację jest naprawdę wyjątkowy, bez wątpienia, nikt nie pozostanie wobec niej obojętny.
Samo powstawanie książki również jest nietuzinkowe. Autorzy w poszukiwaniu najbardziej ekspresyjnych owoców i warzyw przeszukali wszystkie warzywniaki w Nowym Jorku. Znalezione okazy rzeźbili za pomocą prostego skalpela modelarskiego, zdobiąc je naturalnymi materiałami. Na końcu roślinne rzeźby sfotografowali na gładkim, jednokolorowym tle. Efekt tych działań jest niesamowity, wręcz powalający na kolana, nie będzie przesadą, gdy napiszę, że autorzy popełnili emocjonalno-fotograficzne mistrzostwo, które już na zawsze zmieni nasze postrzeganie owoców i warzyw.
Na stronach znajdziemy całą paletę ludzkich emocji, uświadomimy sobie, jak wiele uczuć ukazuje nasze ciało, jak reagujemy w kryzysowych momentach, a także, jak rozpoznać te stany emocjonalne u innych. To doskonały, nieszablonowy sposób na oswojenie dziecka z jakże złożonym światem emocji, które towarzyszą nam nieustannie. Pozycja nie tylko pomaga nazwać wszelkie uczucia, ale także zachęca do refleksyjnej rozmowy, szukania sposobów na łagodzenie złych emocji. Może także stać się pretekstem do rozpoczęcia dyskusji na trudniejsze tematy, do których dotąd nie wiedzieliśmy jak się odpowiednio zabrać.
Cudowna, nietuzinkowa forma, sugestywne fotografie angażujące wszystkie zmysły, ogromna gama ludzkich emocji, a wszystko to dopieszczone wspaniałym humorem i dystansem. Fascynująca, zaskakująca, inspirująca do zabaw, a przede wszystkim refleksyjna i oswajająca niełatwy temat skomplikowanych uczuć. Gwarantuję, że ta nietuzinkowa pozycja skradnie wasze serca i będzie wam towarzyszyć niemal każdego dnia!

Ależ to jest szalona, fajna i zupełnie nowatorska książka... I to na dodatek o emocjach! Czyli temat u nas na topie, sporo emocji buzuje w młodym człowieku i staramy się nauczyć Go jak je wyrażać i przede wszystkim nazywać. I tu naprzeciw oczekiwaniom wychodzi z taką nieszablonową pozycją.

Przyznam szczerze, że gdy po raz pierwszy spojrzałam na te ilustracje, a w zasadzie zdjęcia to pomyślałam sobie, że są odrobinę... hm.... "creepy"? Ale szybko okazało się, że mojemu Skrzatowi bardzo się spodobały i teraz nawet ja uważam, że sa całkiem urocze, a na pewno zabawne.

Mój Syn lubi przeglądać tą książkę i nazywać emocje, jakie wyrażają owoce i warzywa, a później sam pokazuje miny i gramy w "jaka to emocja". Dodatkowym atutem tej książki jest to, że z młodszymi dziećmi można trenować nazwy warzyw i owoców, a nawet ćwiczyć nazewnictwo kolorów.
Niezwykle barwna, totalnie niesztampowa z krótkim rymowanym tekstem jest naprawdę fajną propozycją by uczyć ale także bawić małego czytelnika. My polecamy.

Emocje, ach te emocje... - tak bardzo ważne, potrzebne w codziennym życiu, ale też i nie zawsze najłatwiejsze w zrozumieniu. Cóż, z tą ostatnią kwestią mamy kłopoty nawet my dorośli, a cóż dopiero dzieci...? Na szczęście kolejny raz możemy liczyć na pomoc niezawodnego Wydawnictwa Babaryba, które oddało w nasze ręce wspaniałą i niezwykle pomysłową książkę dla dzieci pt. „Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze”! Zapraszam do poznania recenzji tego tytułu.

Na czym polega wspominana pomysłowość tej książeczki...? Otóż na ukazywaniu rozmaitych ludzkich emocji na przykładach warzyw i owoców, których tradycyjnej postaci dopełniają takie elementy, jak uśmiech, oczy i nos. I to właśnie połączenie tych ludzkich detali twarzy z naturalnym kształtem warzyw i owoców, ukazuje radość, smutek, złość, wstyd, czy też wielką przyjemność... Prawda, że to niezwykle interesujący i znakomity pomysł...?

Joost Elffers i Saxton Freymann - autorzy tej pozycji, dokonali tu rzeczy naprawdę wielkiej. Otóż przemierzyli oni setki sklepów, wyszukali najciekawsze kształty warzyw i owoców, dokonali ich małych przeobrażeń za pomocą nożyka i fragmentów innych roślin w celu nadania im emocjonalnych twarzy, a następnie sfotografowali finalny efekt swojej pracy. A potem.., a potem każde warzywo i każdy owoc opatrzyli zabawnym i prostym tekstem w postaci krótkiego wierszyka, który idealnie oddaje charakter danej emocji. To tyle i aż tyle!

Nie sposób nie docenić obu walorów tej lektury - zabawy i edukacji. Za zabawę odpowiadają oczywiście śmieszne i piękne zdjęcia warzyw i owoców, jak i również nie mniej wesołe teksty, jakie ich sobą dopełniają. Co zaś do kwestii edukacyjno-wychowawczej, to ta łączy się oczywiście z ciepłym, niezwykle prostym i tym samym przystępnym ukazywaniem dzieciom tego, czym są nasze emocje, jakie mogą one być i jak wielką odgrywają one rolę w naszym życiu. To również cenna lekcja o tym, że każdym z nas ma swoje rozmaite emocje, nad którymi czasami warto mieć kontrolę - choćby po to, by nikogo nimi nie urazić.

Całości pozytywnego efektu dopełnia piękne, ilustracyjne wydanie tej książeczki. To przede wszystkim wspominane już zdjęcia warzyw i owoców, idealnie wtopione w wielokolorowe tło stron, ale też i duży format, twarda oprawa oraz przejrzysty układ treści. To wszystko czyni to czytelnicze spotkanie jeszcze przyjemniejszym, radośniejszym i ciekawszym - tak dla najmłodszych, jak i ich rodziców.

W mej opinii tę piękną, warzywno-owocową i jakże emocjonalną pozycję, powinno poznać absolutnie każde dziecko. Poznać w domowym zaciszu przy wspólnej lekturze z rodzicami, dziadkami lub starszym rodzeństwem…, ale też i chociażby w przedszkolnej sali i szkolnej klasie, gdzie to książka ta może stać się znakomitym pomysłem na ciekawe, ważne i wesołe zajęcia. Co istotne, mogą sięgnąć po nią także i te dzieci, które jeszcze nie opanowały umiejętności czytania, gdyż już same piękne obrazki mówią tu sobą absolutnie wszystko.

„Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze” to znakomita propozycja dla każdego dziecka, która niesie wspaniałą zabawę i zarazem piękną, jak i też cenną lekcję życia. To właśnie za sprawą tej pozycji najmłodsi czytelnicy poznają świat ludzkich emocji, a i przy okazji być może przekonają się do kulinarnego uwielbienia dla zdrowych warzyw i owoców, co również wydaje się mieć wielką wartość. Polecam i zachęcam was gorąco do sięgnięcia po ten tytuł - naprawdę warto!

Autorzy książki Owocoemocje Saxton Freymann i Joost Elffers w przezabawny sposób pokazują na mimice owoców i warzyw różne emocje. Od złości, smutku, poprzez radość czy zdziwienie. To doskonała forma nauki poprzez zabawę.

Jestem zauroczona tą pozycją. Jej formą przekazu oraz pięknym wydaniem. Książka nie tylko w łatwy sposób obrazuje różnorodność emocji, ale również dzięki realistycznym fotografią zachęca najmłodszych do nauki rozpoznawania warzyw, owoców, a nawet kolorów. Dzięki czemu lektura może być dedykowana już od najmłodszych lat i towarzyszyć małemu czytelnikowi przez kilka lat. W książce nie znajdziemy tradycyjnego opowiadania. Książka napisana jest prostym rymem.

Bardzo polecam książkę Owocoemocje. To doskonała forma nauki oraz świetny pomysł na prezent już dla najmłodszych. Książkę pokochają nie tylko dzieci, ale również rodzice.

Nietypowa książka dla najmłodszych o emocjach. Dzieci zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że w życiu codziennym mogą spotkać się z różnymi uczuciami. Są to na przykład: smutek radość, złość, frustracja, bezpieczeństwo, uczucie szczęścia. To właśnie owoce i warzywa są przewodnikami po świecie uczuć: pomarańcze, truskawki, kiwi, papryki, pory, melony. Oczka, usta, naturalna faktura owoców pomagają najmłodszym zrozumieć, co oznaczają poszczególne nazwy emocji. Zazwyczaj dzieci od samego początku znają radość, smutek, szczęście. Jednak są tutaj też emocje, które mogą być czymś nowym dla małego dziecka: zagubienie, frustracja, zaskoczenie. Wszystko tutaj wygląda jak żywe. Rozzłoszczona pomarańcza, uśmiechnięta papryka, zdziwione jabłuszko, nieśmiały melon udający żółwia, wściekła papryka. Pojawiają się tu zazdrość i zawód, zmartwienie, duma, brak sił i werwy, zmęczenie. To są uczucia, które są nieobce naszym dzieciom. Książka zapoznaje najmłodszych ze słownictwem świata emocji. Dzięki owocom i warzywom tłumaczy dzieciom, o co chodzi w uczuciach. To też dowód na to, że emocje należą do naszego świata, są nieodłączną częścią życia. Czasem dorośli mówią: „Nie smuć się, nie krzycz, nie martw się”. A przecież małe dzieci mają też swoje problemy i mają też prawo do wyrażania swoich emocji, a nie tłumienia ich. Warzywa i owoce, które otrzymały tutaj twarz, posiadają oczy, robią miny, wykrzywiają twarz w różnych grymasach, pokazują dzieciom że to jest całkiem normalne. Jednego dnia wstajemy i czujemy się świetnie. Moglibyśmy góry przenosić. Kolejny dzień to pasmo mniejszych i większych nieszczęść, z którymi trzeba sobie poradzić. I wcale nie chodzi o to, żeby tłumić te emocje w sobie. Warto mówić o tym, co się czuje. Ważną rolę w tej książce odgrywają warzywne i owocowe ilustracje. Uzupełnieniem ich są krótkie teksty, które odnoszą się do emocji i dziecięcych uczuć. Czasem pojawiają się pytania: „Jak się dziś czujesz w swojej skórze? Kto twym emocjom się przyjrzy z troską? Kogo kochasz? Czy czujesz wstyd?” Ta książka może być zatem punktem wyjścia do ważnych rozmów z dzieckiem na temat jego samopoczucia.

W książce przedstawione są konkretne sytuacje wywołujące trudne emocje. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie rozmowy z dzieckiem, np. w kontekście nasze odczucia, kiedy ktoś się spóźnia, ktoś nas atakuje czy w sytuacji współodczuwania emocji innych. Tutaj warto wspomnieć o normalizowaniu różnych emocji - wstydu, lęku czy złości, które są nam równie potrzebne jak radość czy ekscytacja. W książce podkreślone jest to, jak ważne jest umiejętne rozpoznawania emocji w celu adekwatnego reagowania, by np. udzielić wsparcia czy pomocy.

Natomiast zdecydowanie lepiej wspomoże naukę o emocjach u dzieci bez trudności rozwojowych, jak np. w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Dla dzieci mających duże trudności w rozpoznawaniu emocji obrazki owoców i warzyw mogą być nie do końca zrozumiałe i dlatego u nich zalecane byłoby korzystanie z pomocy opartych na obrazkach twarzy ludzkich. Niemniej jednak - serdecznie polecamy!

Psychotka Daria Kaźmierczyk - Romańczyk
psycholog, biblioterapeuta i bajkoterapeuta

“Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?” to cieniutka, jednak bardzo wartościowa książka autorstwa Saxton Freymann oraz Joost Elffers, która ukazała się dzięki wydawnictwu Babaryba. Jest to bardzo nietypowa książka dla dzieci, której głównymi bohaterami są owoce i warzywa wraz z emocjami. Ilustracje są doprawdy nietypowe, jak sami możecie zobaczyć na zdjęciach. Występują na nich zarówno owoce, jak i warzywa , których mimika wynika z natury, jednak dodane oczy sprawiają, że wyglądają jak twarze ludzi. Jednak najważniejszą kwestią poruszaną przez autorów są emocje. W książce znajdziemy wiele pytań odnoszących się do uczuć. Rozważane są przeróżne sytuacje, w których możemy odczuwać złość, smutek, strach, znudzenie. Jest to bardzo dobra pozycja dla dzieci. Moja córka jest idealnym przykładem na to, że te zabawne warzywa i owoce z oczami potrafią skraść serca najmłodszych.

"Wzrok masz spuszczony czy nos w górze? Jak się dziś czujesz w swojej skórze?"
Ta książka wzbudza skrajne emocje, od zachwytu, po ciekawość i na końcu obrzydzenie. Podoba mi się tak rozmaita reakcja, bo pokazuje, jak różnymi ludźmi jesteśmy- to jest fajne!
Przejdźmy jednak do książki.

Emocje zostały w niej przedstawione poprzez warzywa i owoce. Jest to dość oryginalny sposób na zapoznanie dzieci z tym, co czują. Często maluchy nie potrafią określić danej emocji, więc ta książka będzie dla nich pomocna. Znajdziemy w niej cały wachlarz uczuć! Radosne cytryny, wściekłą pomarańczę, odważną rzodkiewkę, zazdrosnego pomidora oraz dumną paprykę, a to tylko garść bohaterów, którzy odzwierciedlają nas samych. Ich twarze doskonale ukazują uczucia, te grymasy i szerokie uśmiechy są fenomenalne, chociaż trzeba przyznać, że niektóre są dość creepy!
Krótka rymowana treść umili nam czas z książką i sprowokuje do rozmów o emocjach. W tekście nie bez przyczyny pojawiają się pytania, one pomogą małym czytelnikom zrozumieć siebie oraz swe uczucia.
Choć okładka mnie nie porwała i miałam ogromne obawy, to do wnętrza dosyć szybko się przekonałam. W tym przypadku idealnie sprawdza się powiedzenie, by nie oceniać książki po okładce!
Im częściej do niej zaglądam, tym bardziej się zachwycam i doceniam pomysłowość. Całość jest bardzo przejrzysta, a bohaterowie celowo umieszczeni zostali na jednokolorowym gładkim tle.

Jako ciekawostkę napiszę Wam, że autorki w poszukiwaniu najbardziej ekspresyjnych modeli odwiedziły sporo warzywniaków w Nowym Jorku, w końcu musiały być to egzemplarze wyjątkowe! Później skalpel poszedł w ruch, a jako dodatki przydały się groch czarnooki oraz sok z buraka i tak stworzeni zostali bohaterowie książki. Czy udało im się osiągnąć zamierzony efekt? Uważam, że tak!

"Wzrok masz spuszczony czy nos w górze? Jak się dziś czujesz w swojej skórze?"
Przejdźmy jednak do książki.

Dodaj cytat z książki Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze