Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

2011-01-01
2011-01-01
36 min.

Okładka książki Jak tata pokazał mi wszechświat Eva Eriksson, Ulf Stark
Jak tata pokaz... Eva Eriksson, Ulf S...
Okładka książki Najpiękniejszy ogródek Borsuka Marsha Diane Arnold, Ramona Kaulitzki
Najpiękniejszy... Marsha Diane Arnold...
Okładka książki Ivar i zagubiony diplodok Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Ivar i zagubio... Lisa Bjärbo, Emma G...

bardzo ciekawa książka

bardzo ciekawa książka

Ciekawa, prosta, bogato ilustrowana opowieść dla najmłodszych o gąsce, która chciała zdobyć gwiazdkę

Historia dość nietypowej wyprawy pewnej gąski w poszukiwaniu świątecznej gwiazdki zauroczyła nas totalnie. A to zasługa między innymi uroczych ilustracji utrzymanych w zimowo świątecznej atmosferze. Dodatkowym plusem tej książki jest fakt, iż jest to edycja dwujęzyczna (polsko-angielska).

Nadszedł czas prawdziwych świątecznych przygotowań.
Szykujemy kalendarze adwentowe planujemy rodzinne święta, otwieramy książki kucharskie w poszukiwaniu tradycyjnych przepisów.
Przygotowujemy także dom na ten wyjątkowy czas.
Ozdabiamy okna, wyciągamy lampki, wieńce.
Ubieramy choinkę.🌲

To ostatnie nie rzadko jest dla dzieci ogromnym wydarzeniem.
Każda kolejna powieszona ozdoba zbliża nas do tego wyczekiwanego momentu, a codzienne towarzystwo zielonego drzewka daje znać, że już niebawem zasiądziemy do wigilijnego stołu.

A jeśli na naszej choince zabraknie gwiazdy?🌟

Zapraszam się do pięknej lektury, która otwiera oczy na to, co naprawdę ważne, wspierajac jednocześnie silną wolę i zapał.

"Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka" to już kolejny dodruk kultowej opowieści, która stworzył Petr Haráček, wydanej przez @wydawnictwobabaryba poprowadzonej z niezwykłą starannością w dwóch językach rownolegle: polskim i angielskim.

Znakomite ilustracje pełne zimowych krajobrazów zapraszają czytelnika do nawiązania sympatycznego kontaktu ze zgromadzonymi w Wigilię zwierzętami, które zebrały się jak nakazuje tradycja wspólnie, przy choince.

Jej blask i kolory świątecznych ozdób zachwycają każdego z nich, jednak daje się odszukać niewielki brak...
Zuzia, mała rezolutna gąska, zauważa, że na szczycie choinki nie ma gwiazdy!🤭
Jak to się stało, tego niestety nikt nie wie.
Nie namyślając się zbyt długo bohaterka decyduje się na śmiały krok i porzuca bezpieczne, znane miejsce aby "zerwać z nieba" tą największą, która świeci najjaśniejszym światłem.

Zjeżdżając po śnieżnej skarpie usiłuje dosięgnąć gwiazd.
Bezskutecznie.
Próbuje swoich sił także skaczac z płotu i ułożonych pieńków drzew, jednak jej cel wcale się nie przybliża...

Czy choinka zalśni blaskiem najjaśniejszej gwiazdy?
Czy mała Gąska sprosta zadaniu, które sobie postawiła?

Historia naszej bohaterki to piękna opowieść o celu i próbie jego realizacji, ale także o trosce, wzajemności i przyjaźni.
Przypomina o tradycji, opiera się o realizm i znane nam zwyczaje.

Piękna, prosta i wartościowa.
Czytelna, niosąca nie tylko urok ale także możliwość zaproponowania wzbogacenia umiejętności językowych swojemu dziecku.

Nadszedł czas prawdziwych świątecznych przygotowań.
Przygotowujemy także dom na ten wyjątkowy czas.
Ozdabiamy okna, wyciągamy lampki, wieńce.
Ubieramy choinkę.🌲

To ostatnie nie rzadko jest dla dzieci ogromnym wydarzeniem.
Każda kolejna powieszona...

Jestem filologiem anglistyki 🇬🇧 i właśnie ta zawodowa część mojej natury kazała mi przystanąć nad tą pozycją nieco dłużej.

Wiecie dlaczego? Ponieważ mamy przed sobą książkę pisaną w dwóch wersjach językowych. Możemy z powodzeniem przeczytać o Gąsce Zuzi 🇵🇱, ale jeśli macie ochotę na opowieść po angielsku przeczytacie o przygodach Suzy 🇬🇧.

Tak technicznie jest to książka angielska, która została przetłumaczona na język polski. Każda rozkładówka zawiera krótki tekst po polsku, a pod spodem praktycznie to samo po angielsku (piszę praktycznie ponieważ tłumacze niekiedy minimalnie zmieniają tekst oryginalny przykładowo chcąc uniknąć kalek językowych, natomiast cały sens opowieści jest niezmieniony i większość zdań faktycznie moglibyśmy tłumaczyć słowo po słowie).

Historia jest prosta, zrozumiała dla dziecka i po prostu urocza. Gąska bardzo chciała udekorować choinkę gwiazdką z nieba i z całych sił próbowała tej gwiazdki dosięgnąć. Była bardzo wytrwała jednak nie wszystko szło po jej myśli. Ostatecznie przekonała się, że najważniejsi są jej przyjaciele i dom, a gwiazdka chociaż piękna zeszła na drugi plan.

Tak technicznie jest to książka...

Prześliczna świąteczna ,pełna magii książeczka dla maluszków i ogarniętych sentymentem rodziców.

Akcja książki toczy się w wieczór wigilijny , koło zagrody dla zwierząt gospodarskich. Zwierzątka takie jak krówka, świnka, osiołek, stadko gęsi spotykają się wokół choinki i bardzo chcą świętować we własnym gronie.
Mają już pięknie udekorowaną choinkę różnokolorowymi bombkami.
Przy drzewku najbardziej kręci się gąska Zuzia, coś jej nie pasuje w tym wszystkim.
Odkrywa ,że na wierzchołku choinki brak gwiazdy, która powinna być centralną dekoracją choinki.
Postanawia ją sama zdobyć i umieścić na czubku.
Dostrzega całe morze gwiazd na niebie i bardzo chce zdobyć jedną z nich do dekoracji.
Dwoi się i troi ,podskakuje, robi lotne próby skoków z płotka, ze stosu narąbanego drzewa, ale zawsze ląduje w zaspie.
Robi się coraz bardziej późno, wiatr wzmaga się. Śnieg sypie nieustannie, że w tej zadymce i zawiei nasza Zuzia się gubi.
Nie wie już gdzie się znajduje ,gdyż topi się w śnieżnej pierzynce. Ogarnia ją tęsknota i smutek.

Jak zakończy się przygoda małej gąski?
Czy znajdzie mimo wszystko drogę do domu?
Czy ktoś jej w tym pomoże?
I przede wszystkim czy na choince będzie w końcu gwiazda czy też nie?

O tym kochani przeczytacie i obejrzycie sami kolorowe obrazki.
Książeczka jest dwujęzyczna , polsko - angielska. Skorzystają z tego dzieci rodzin mieszanych małżeństw narodowościowych jak również te ,które uczą się angielskiego w przedszkolu czy na dodatkowych lektoratach.
W książeczce użyte są wyrazy dźwiękonaśladowcze jak odgłosy zwierzątek, czy brzmienie upadku w śnieg
po prostu :Bach!

A teraz chociaż pada deszcz pójdziemy pospacerować i może spotkamy gdzieś gąskę Zuzię .Znając jej zwyczaje to może błądzi gdzieś i szuka śniegu dla dzieci na ferie, którego jak na lekarstwo w tym roku.

Mają już pięknie udekorowaną choinkę różnokolorowymi...

„ Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” - jest wigilijny wieczór, gąska wraz zw swoimi przyjaciółmi podziwia piękną choinkę, niestety coś jej brakuje. Gwiazdy… dlatego Zuzia wpadła na znakomity pomysł, aby ją zdobyć z nieba. Wspina się, skacze, turbuje jednak gwiazdki nie może zdobyć. Wyrusza wiec przed siebie zostawiając przyjaciół, nie zawężając na nic. Gdy tak idzie dopada ją chłód i zmęczenie. Biedna z tego wszystkiego gubi się. Jednak słyszy z oddali głos swoich przyjaciół, którzy ratują ją z opresji… a gwiazda ? Jak myślicie ? Czy w końcu przyozdobiła choinkę ? 🎄

Piękna historia, opowiadająca o mocy przyjaźni oraz o tym, że niw warto zatracać się w marzeniach skoro mamy przy sobie to czego nam potrzeba.

Książka ma napisy również w języku angielskim, super sprawa można czytać również po angielsku i tym samym uczyć nasze dzieci.

Są takie książki, które gdy nawet się z nich wyrośnie, to we wspomnieniach (dzieci i rodziców) zostaną na zawsze. Bo były pierwszymi historiami świątecznymi, bo czytało się je przy choince, bo Twój maluszek tak głośno się śmiał, gdy udawałaś odgłosy gąski i świnki. I właśnie jedną z takich książek, które budują piękne wspomnienia wspólnego czytania, może być dla Ciebie i Twojego dziecka "Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka".

To prosta i chwytająca za serce historia, w której nikt nie wyobraża sobie świąt bez gwiazdki na czubku choinki. Ani świnka, ani krowa, a na pewno nie gąska o imieniu Zuzia. Ta odważna gęś w jednej chwili postanawia zdobyć gwiazdkę z nieba, a w drugiej już próbuje wzbić się w powietrze. Robi to na wiele różnych sposobów, które z pewnością rozbawią maluszków. Okaże się jednak, że zdobycie wymarzonej gwiazdy nie jest takie proste. Zuzia nie tylko nie dosięgnie nieba, ale też zgubi się w śnieżnej zadymce. Czy odnajdzie przyjaciół? A może to oni odnajdą ją? I czy choinka będzie miała gwiazdkę?

"Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka" to książka z niepowtarzalnym wdziękiem. Wzruszy, wywoła uśmiech, a może i ekscytację u najmłodszych czytelników. A to wszystko nie tylko przez uroczą historię, ale również dzięki nieskomplikowanej konstrukcji, krótkim zdaniom i onomatopejom. Na pewno wiesz, jak zabawne jest dla dwulatka gęganie, kwikanie i muczenie. A jeśli czytając, zrobisz jeszcze teatralne - Bach! - to Twoje dziecko na pewno pokocha tę opowieść. Dodatkowo jej tekst jest także w języku angielskim (idealna książka dla rodzin dwujęzycznych).

Wyjątkowy nastrój tworzą również ilustracje. Postaci zwierząt mają ołówkowe kontury, jakby ktoś przed chwilą je namalował, wyciął i przykleił na kolejnych stronach. Widać również pociągnięcia pędzlem, który białą farbą stworzył śnieżne rozbryzgi i zamiecie. A gwiazdka z nieba jest tak pięknie nieidealna, że inna po prostu nie mogłaby być.

"Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka" to książka, która w mig wyczaruje świąteczny nastrój. A ja polecam mieć ją za towarzyszkę, podczas wypatrywania pierwszej gwiazdki w Wigilię. To właśnie takie momenty budują wspomnienia.

Nie da się ukryć, że choinka pełni rolę magicznego symbolu świąt. Udekorowana w kolorowe ozdoby, migoczącą blaskiem światełek, a całość wieńczy gwiazdka na samym jej szczycie. Chociaż to nie choinka jest najważniejsza w czasie świąt, o czym przekona się również bohaterka tej książki, to zanim to jednak nastąpi będzie musiała pokonać wiele trudności.

Gąska Zuzia wraz z przyjaciółmi podziwiała choinkę, jednak jej zdaniem czegoś na niej brakowało. Chodziło oczywiście o gwiazdkę🌟. Piękna choinka powinna mieć piękną gwiazdkę, taką prosto z nieba. Zuzia postanowiła, zdobyć taką właśnie gwiazdkę i umieścić ją na choince.

Jak się domyślacie, zadanie to okazało się niezwykle trudne. Gąska próbowała wzbijać się w niebo, wspinać się, skakać, ale te zmagania nie przybliżyły jej do gwiazdki.
Zagubiona i zmęczona podążała w śnieżnych zaspach, odczuwając rozczarowanie i samotność, na myśl o spędzeniu Wigilii bez przyjaciół.

Ta historia jednak tak się nie kończy, bo finał tej wyprawy zaskoczy zarówno gąskę jak i czytelników.

Zamknięta w zimowych ilustracjach opowieść o próbie dążenia do celu i wytrwałości. Pomimo śnieżnej i chłodniej scenerii oraz niewielkiej ilości tekstu nie zabraknie tu ciepłych uczuć, wartości i ważnego przesłania.

Jeśli zobaczyliście już ilustracje z pewnością zauważyliście, że jest to książka polsko-angielski, cała jej treść została przedstawiona w tych dwóch językach. Dzięki temu, poza uroczą, zimowo świąteczną opowieścią będziecie mogli w przyjemny sposób obcować z językiem obcym.

Gąska Zuzia wraz z...

Jest to lektura, która przenosi nas do pewnego leśnego zakątka, gdzie nastał właśnie długo wyczekiwany wieczór wigilijny. Grupka przyjaciół spotyka się z tej okazji przy choince. Drzewko nie ma jednak gwiazdy na czubku czym martwi się szczególnie gąska Zuzia. Bez zastanowienia postanawia więc ją zdobyć. Gąska wyrusza w samotną wędrówkę. Niestety w wyniku śnieżnej zamieci gubi drogę. Czy uda jej się zdobyć wymarzoną gwiazdkę i jakie niezwykłe przygody przeżyje w trakcie swej podróży?

Lektura przypomina dzieciom o tym jak wielka jest siła przyjaźni i jak niezwykła magia kryje się w świętach Bożego Narodzenia. W tym szczególnym czasie dobra materialne schodzą na drugi plan. Najważniejsze staje się to, czego nie kupimy za żadne pieniądze.

Książka jest przepięknie ilustrowana. Ilustracje wysuwają się wręcz na pierwszy plan, skupiają uwagę i wyostrzają wyobraźnię małego czytelnika. Atutem lektury jest też dwujęzyczna wersja bajki. Równolegle z tekstem w języku polskim znajduje się tekst w języku angielskim.

Jest to króciutka opowiastka co sprawia, że z powodzeniem można przeczytać ją młodszym, kilkuletnim dzieciom nie obawiając się, że nie dotrwają one do jej sedna. Fajne są przy tym powtarzające się odgłosy zwierząt, które lubi chyba każdy maluch. Starszaki mogą natomiast poćwiczyć z wersją angielską. Na pewno będzie to dla nich ciekawe i bardzo pouczające doświadczenie.

"Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka" to bardzo fajny pomysł na pierwszą świąteczną lekturę dla maluszka, która nie szybko mu się z nudzi i po którą z ochotą sięgnie wiele wiele razy. ;)

• Dla dzieci
  • Świąteczne