Duży Wilk i Mały Wilk

Okładka książki Duży Wilk i Mały Wilk Nadine Brun-Cosme, Olivier Tallec
Okładka książki Duży Wilk i Mały Wilk
Nadine Brun-CosmeOlivier Tallec Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Duży Wilk i Mały Wilk (tom 1) literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Duży Wilk i Mały Wilk (tom 1)
Grand Loup et Petit Loup
Dwie Siostry
2021-03-01
2021-03-01
32 min.
9788381502085
Jadwiga Jędryas

Okładka książki Duży Wilk i Mały Wilk i listek, który nie chciał spaść Nadine Brun-Cosme, Olivier Tallec
Duży Wilk i Ma... Nadine Brun-Cosme, ...
Okładka książki Tata już biegnie Nadine Brun-Cosme, Aurélie Guillerey
Tata już biegnie Nadine Brun-Cosme, ...

Okładka książki Obciachowe pomysły taty Oli Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Obciachowe pom... Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Wielka księga supermocy. Edukacja emocjonalna dziecka Rocio Bonilla, Susanna Isern
Wielka księga ... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki W tej bajce nie ma smoka Deborah Allwright, Lou Carter
W tej bajce ni... Deborah Allwright, ...
Okładka książki Preskot Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Preskot Katherine Alice App...
Okładka książki Gdybym była książką André Letria, José Jorge Letria
Gdybym była ks... André Letria, José ...

Jedna z moich ulubionych książek. Niesamowicie wzruszająca pozycja o zaskakującej przyjaźni pomiędzy małym wilkiem, który wkroczył na teren dużego wilka samotnika. Bardzo urzekł mnie sam tekst, tak prosty a jednocześnie chwytający za serce. Nie do końca podobają mi się ilustracje, ale dla samej treści warto. W pewnym okresie była ulubioną książką mojej córki, miłośniczki wszelakich historii z wilkami jako głównymi bohaterami.

Urocza. Dotykająca tego, co nam w duszy gra przy spotkaniu z drugim człowiekiem. Moje dzieci, aż zastygły czekając. Mała, rozgrzewająca od środka książka. Jedyny mankament to to, że takie to krótkie.

Książka duży wilk i mały wilk to jedna z tych, które łapią za serduszko niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku. Pokazuje nam, że relacje z innymi mogą wyglądać różnie, nie zawsze są łatwe, a każdy trochę inaczej okazuje miłość :).

Trudno nie zgodzić się z powiedzeniem mówiącym, że liczy się nie ilość, a jakość, które w bardzo trafny sposób odnosi się również do literatury. Poparciem tego stwierdzenia może być np. „Mały Książę”, „Oskar i pani Róża”, „Chłopiec w pasiastej piżamie” czy „Duży Wilk i Mały Wilk”, książki, które choć skromne rozmiarowo, zostają z czytelnikiem na zawsze.
Napisaną przez Nadine Brun-Cosme historię należy traktować bardzo symbolicznie: w realnym świecie wilki są zwierzętami stadnymi, które nie siedzą pod drzewem, nie czytają książek, nie śpią pod kołdrą z liści, nie wspinają się po drzewach i nie ćwiczą na nich, nie zrywają owoców by ułożyć je na talerzu i się nimi posilić, i nie spacerują. Wszystkie te czynności, które wcześniej Duży Wilk wykonywał sam, później w towarzystwie Małego, mają za zadanie pokazać proces powolnego przełamywania traumy, nieco wymuszonej przez okoliczności rezygnacji z samotności oraz oswajania się z obecnością kogoś obok. Większy, narysowany jako czarny osobnik był „od zawsze. Całkiem sam, pod swoim drzewem, na szczycie wzgórza” – było mu dobrze z samym sobą, nie czuł potrzeby przebywania z kimkolwiek innym. „Aż pewnego dnia zjawił się Mały Wilk. Przywędrował z daleka” i niepostrzeżenie zmienił Dużego i jego świat. Początkowo obecność narysowanej na niebiesko postaci była ledwo zauważalna, była tylko punkcikiem widocznym gdzieś na horyzoncie, później przybliżała się niosąc niepokój by pojawić się i ingerować w znaną rzeczywistość. Najpierw bohaterowie „Nie rozmawiali ze sobą. Obserwowali się chyłkiem, kątem oka, ot tak, bez złych zamiarów”, później Duży zaczął się dzielić z Małym swoim światem: koniuszkiem kołdry z liści, możliwością wspólnych ćwiczeń na drzewie czy kilkoma owocami, których „Zebrał (…) trochę więcej niż zwykle”. Niby nic wielkiego, błahego i lekko irytującego, jednak gdy niebieski nagle zniknął, okazało się, że czarny nie umie bez niego funkcjonować! Jego czas zajmują poszukiwania, wyrzuty sumienia i rozmyślania o tym, „że ktoś mały, nawet bardzo mały, może zająć tyle miejsca w sercu. Dużo, dużo miejsca” oraz czekanie zakończone jedną z najpiękniejszych scen w literaturze dziecięcej: oto ten, który lubił być sam i irytował się nagłym wtargnięciem Małego, wyznaje: „Bez Ciebie (…) jakoś mi tęskno”, siadają razem pod drzewem i jest im obu zwyczajnie dobrze. Autorka pokazała, że każdą traumę można przezwyciężyć a wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków. Całość przekazu podkreśliły fenomenalne ilustracje, które wykonał Olivier Tallec. „Duży Wilk i Mały Wilk” to książka, którą trzeba przeczytać!

Napisaną przez...

Są takie książki, w których nie sposób się nie zakochać, niezależnie od tego, ile masz lat. W Dużym Wilku i Małym Wilku Nadine Brun-Cosme i Oliviera Talleca zakochałam się już na etapie zapowiedzi i lektura tylko mnie w tej miłości utwierdziła. To opowieść dla najmłodszych, która i dorosłego chwyta za serce.

Bohaterem jest Duży Wilk, którego spokojne życie zakłóca niespodziewane pojawienie się Małego Wilka. Najpierw jako majaczącej w oddali kropeczki, potem już odczuwalnej obecności. Duży Wilk patrzy na Małego z nieufnością i choć dzieli się z nim tym czy owym, podejrzliwie zerka na to, co Mały wyprawia. Aż pewnego dnia Małego Wilka nie ma tam gdzie zawsze i Duży odkrywa, że wcale go to nie cieszy.

Jest to historia pozornie bardzo prosta, oszczędna w warstwie literackiej. Proste, niezbyt długie zdania, brak metafor i wyszukanych ozdobników. Tekstu jest niewiele, dlatego bez problemu książeczkę można wybrać do czytania na jeden raz, np. na wieczorne czytanie. A jednak bogactwo treści i - przede wszystkim - emocji, jakie kryje się w tej opowieści sprawiają, że jest ona naprawdę wyjątkowa.

"Duży Wilk i Mały Wilk" pozostawia odbiorcom przestrzeń do interpretacji. Na blogu (link w bio) wyjaśniam, dlaczego czytam ją jak historię o rodzącej się więzi między rodzeństwem. Znajdziecie tam też nieco ujęć pokazujących ilustracje, a te - uwierzcie mi - są nie tylko urocze, ale też doskonale oddają emocje bohaterów. W warstwie tekstowej i wizualnej ta książka to istne cudo.

Ta skierowana do najmłodszych książka stopiła moje serce jak słońce lody, a całość okazała się niezwykle poruszająca. Już wiem, że dla mnie będzie to punkt wyjściowy tegorocznych prezentów książkowych dla dzieciaków rodzinie. Myślę, że może być hitem na miarę "Co robią uczucia?".

Bohaterem jest Duży Wilk, którego spokojne życie zakłóca...

Duży Wilk od zawsze mieszkał na wzgórzu pod drzewem. Przywykł do samotności. Pewnego dnia dostrzegł na horyzoncie innego wilka, który zmierzał w kierunku jego wzgórza. Przestraszył się nieco, że przybysz może być od niego większy. Gdy jednak podróżnik stanął tuż obok Dużego Wilka okazało się, ze jest całkiem mały. Duży Wilk odetchnął z ulgą. Mimo to nadal bacznie obserwował nowego znajomego.

Gdy nastał ranek Duży Wilk znów poczuł niepokój. A co jeśli Mały Wilk okaże się równie zwinny i sprytny jak on? A może nawet będzie od niego lepszy?! Ten wkradający się w serce lęk oraz przyzwyczajenie do samotności sprawiały, ze Duży Wilk nie do końca wiedział, jak się zachować w tej nowej sytuacji. I niby dzielił się kołderką z liści, gdy Małemu było zimno oraz częstował go owocami na śniadanie, ale był w tym wszystkim dość nieporadny i niepewny. Nikt jednak nie przypuszczał, że z tych drobnych gestów, posyłanych ukradkiem spojrzeń oraz kilku spędzonych razem chwil zrodzi się między Wilkami przyjaźń. Duży przekonał się o tym, gdy po powrocie ze spaceru nie dostrzegł Małego pod drzewem. Poczuł wtedy w sercu zupełnie nowy rodzaj niepokoju. Gdzie podział się Mały Wilk? I skąd w Dużym Wilku ta dojmująca tęsknota? Przecież do tej pory samotność zupełnie mu nie przeszkadzała! Jak zakończy się ta historia? Sprawdźcie sami!

Książka o Dużym i Małym Wilku jest bardzo poruszająca. Jest to historia przyjaźni, która jest zaskoczeniem dla głównego bohatera tej opowieści. Duży Wilk, który był samotnikiem, zupełnie nie wie, jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Obserwując jego zmagania, mali czytelnicy zobaczą, jak trudno czasem zmienić swoje przyzwyczajenia. Lęk przed zmianą, strach przed tym, co nieznane i obawa, że zostaniemy zranieni – są to uczucia, które wcale nie tak rzadko nam towarzyszą. Bywa, że są one przyczyną pewnej nieufności i ostrożności w nawiązywaniu nowych znajomości. I nie ma w tym nic złego. Duży Wilk pokaże jednak, że warto otworzyć serce, by nie przegapić czegoś pięknego. Czegoś co potrafi odmienić życie – PRZYJAŹNI!

Historia, której autorką jest Nadine Brun-Cosme pełna jest emocji. Dzieci znajdą tu całą paletę uczuć, od obawy i nieufności, poprzez ciekawość, aż do tęsknoty i troski. Co ciekawe, „Duży Wilk i Mały Wilk” to nie tylko historia pewnej znajomości, która zrodziła się w nieoczekiwany sposób. To także opowieść o tym, że przyjaciółmi można zostać nawet pomimo wielu różnic. Trudno wyobrazić sobie bardziej kontrastowe postaci niż Duży i Mały Wilk. Duży lubi samotność, jest zwinny, zaradny i nieufny. Mały jest niepozorny, odrobinę niezdarny, a mimo to nie boi się nowych doświadczeń i szuka bliskości. Jak dwóm tak różnym osobowościom uda się zaprzyjaźnić? No cóż, w książkach, jak i w życiu wszystko jest przecież możliwe!

Tej pięknej i wzruszającej opowieści towarzyszą cudowne ilustracje, które stworzył Olivier Tallec. Całostronicowe obrazki, na których ujrzycie zarówno pociągnięcia pędzla jak i kreski kredki (lub węgla?) są bardzo miłe dla oka. Piękne, soczyste kolory utworzyły wspaniały krajobraz, który stał się tłem dla historii Dużego i Małego Wilka. Oczywiście na ilustracjach nie mogło zabraknąć emocji. Obserwując przedstawione na nich sceny można odnieść wrażenie, że przyroda dostosowuje się do tego, co czuje Duży Wilk. Gdy w jego sercu pojawia się przywiązanie i sympatia do małego towarzysza, niebo staje się jakby bardziej błękitne, a trawa bardziej zielona. Jednak gdy Mały Wilk znika, a w serce Dużego wkradają się tęsknota i lęk, wszystko zdaje się usychać. Przychodzi zima, a po niej wiosna, a wtedy… No cóż, o tym musicie przeczytać sami!

Gorąco polecam książkę „Duży Wilk i Mały Wilk” dzieciom od 3. roku życia.
Czytelnicze Podwórko

Jeżeli uważnie czytacie mojego bloga, z pewnością, zauważyliście, że od jakiegoś czasu dużo u mnie literatury dziecięcej. Wszystko przez to, iż zaczęłam wychodzić z założenia, że najmłodsi czytelnicy również zasługują na polecajki dostosowane do ich potrzeb, wiec oto jestem! Dziś opowiem o książce, która w swej niezwykłej prostocie jest naprawdę pouczająca, wzruszająca (dla wrażliwców) oraz po prostu piękna. Ciekawi? Zapraszam do dalszej części wpisu.

Duży Wilk lubił przesiadywać pod drzewem. W samotności. Pewnego dnia jednak na horyzoncie pojawił się mały punkcik, który okazał się Małym Wilczkiem. Kiedy dosiadł się on do Dużego Wilka, wszystko się zmieniło. Od tamtej chwili pod drzewem siedzieli razem. Czy może to oznaczać początek pięknej przyjaźni? Być może.

Zacznę od zachwytów na temat samego wydania. Piękne ilustracje, stworzone przez Oliviera Tallec przykuwają wzrok, a dzięki temu, że są tak kolorowe i dokładne, mogą pomóc najmłodszym odbiorcom w wyobrażeniu sobie we własnych główkach opisywanych wydarzeń. Ponadto, według mnie taka oprawa graficzna może również zachęcić do czytania – w końcu dzieciaczki, widząc coś kolorowego, z większą ochotą do tego lgną. Same plusy! Twarda oprawa sprawia, że książka jest trwalsza, a dodatkowo będzie pięknie wyglądać na półce – wiecie, to takie moje spostrzeżenie, jako okładkowa Sroka.

O głównych bohaterach za wiele nie mogę napisać, poza tym, że ich relacja odrobinę przypominała mi tę łączącą Małego Księcia i Lisa. Brak rozmowy, ale za to niema akceptacja i powolne oswajanie się ze sobą i swoją obecnością nawzajem. Było to na swój sposób urocze i pokazuje, że jeśli dobrze nam się z kimś milczy, to nie może być zła relacja. Przyjaźń, która zaczęła tworzyć się między Dużym a Małym Wilkiem przedstawia też to, że polubić kogoś można bez względu na to, jak wygląda i jak bardzo różni się od nas samych.

Ta opowieść jest słodka, ale w pewnym momencie zasmuca czytelnika, pozostawiając go w niepewności. Dopiero później wszystko się wyjaśnia. Jednak nie będę ukrywać, że ta krótka historyjka mnie urzekła całkowicie, podbiła moje serce i wzruszyła. Jest piękna w swojej prostocie. Dla najmłodszych ta pozycja będzie czymś idealnym, zwłaszcza dla tych młodych czytelników, którzy zaczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem.

Duży Wilk i Mały Wilk to książka pięknie wydana, zawierająca piękną historię i przekaz. Jeżeli szukacie czegoś na przykład dla swoich młodszych członków rodziny, serdecznie polecam Waszej uwadze właśnie ten tytuł. Zdecydowanie na to zasługuje.

Zwierzęta, podobnie jak i ludzie nie znoszą konkurencji. Jednak czasem warto wziąć pod uwagę, iż nasz konkurent może stać się najlepszym przyjacielem. Doskonałym przykładem na to, a równocześnie piękną historią rodzącej się przyjaźni jest książka “Duży wilk i mały wilk” Nadine Brun-Cosme oraz Oliviera Talleca, która ukazała się nakładem Dwie Siostry 24 marca. Czyli w zasadzie stosunkowo niedawno!

Głównym bohaterem tej przecudnej, kolorowej, optymistycznej książki dla dzieci jest Duży Wilk, mający swoje stałe miejsce pod drzewem, które rzadko kiedy opuszcza. Duży Wilk ma również swój rytm dnia, dobrze mu się żyje w samotności i uważa, że niczego mu nie brakuje. Pewnego dnia widzi, że do jego drzewa zbliża się Mały Wilk. Od początku Duży Wilk szczerze okazuje swoje niezadowolenie, uważa, że Mały Wilk jest kłopotem. A to wszystko do pewnego momentu - do chwili, kiedy Mały Wilk znika, a Duży Wilk pozostaje całkiem sam

“Duży wilk i Mały wilk” to fantastyczna, przesympatyczna książka, która pokazuje, że samotność dobra jest tylko wtedy, kiedy nie zazna się bliskości drugiego. Później już nic nie może równać się z tym cudownym uczuciem, kiedy ma się z kim spędzić czas, do kogo odezwać, podzielić swoimi przemyśleniami, swoim czasem lub tym, co się ma. Historia Dużego Wilka napawa optymizmem, pokazuje, że czasem nawet najbardziej zatwardziałe serce może zmienić się pod wpływem drugiego Wilka. Jest to rewelacyjna lektura, od której nie można się oderwać. Te trzydzieści kilka stron sprawiają, że serce rozpływa się z nadmiaru pozytywnych uczuć. Dodatkiem, który czyni tę książkę nieodkładalną są rewelacyjne ilustracje, wszechobecny kolor wręcz wylewający się spomiędzy kartek. Polecam - standardowo!

Krótka bajka do przeczytania malutkim. W morałem.

Krótka bajka do przeczytania malutkim. W morałem.

Piękna, krótka historia, która daje do myślenia.

Piękna, krótka historia, która daje do myślenia.

• Dla dzieci
  • Dziecięce