Piętna

Novae Res
2021-05-06
2021-05-06
9788382192889
mania depresja choroba psychiczna chad

Sabina może powiedzieć o sobie, że ma wszystko. Wszystko oprócz akceptacji i miłości ze strony ojca. Gdy ten pewnego dnia postanawia porzucić rodzinę i odejść z domu, życie młodej dziewczyny zmienia się w koszmar. Zaczyna praktykować samookaleczanie, co staje się jej rytuałem rozładowującym nieustannie towarzyszący jej stres. Nasilające się z każdym dniem poczucie bezsensu życia i obezwładniająca melancholia sprawiają, że w końcu nadchodzi moment, gdy coś w niej pęka…

Pierwszy raz sama nie wiem, od czego zacząć, ani co powiedzieć, aczkolwiek na pewno nie będzie miało to pozytywnego wydźwięku.

„Piętna” poruszają naprawdę bardzo ważny temat, jakim jest depresja, jednak przedstawiają go, moim zdaniem, w wręcz stereotypowy sposób i to najbardziej bolało moje oczy podczas czytania. Wydarzenia zataczają błędne koło, depresja ukazana jest w tym najbardziej powielanym obecnie obrazie, brakuje tu jej drugiej strony. Wbrew temu, że możemy poznać myśli bohaterki, które czasem szokują, czasem wzruszają, wbrew temu, że autorka próbuje przekazać przyczyny depresji, często nieudolnie, wbrew temu, że próbuje pokazać z czym zmagają się chore osoby, wbrew temu i wielu innym aspektom, ta książka jest dużym niedociągnięciem, a temat jest usilnie kontynuowany.

Czytając, zakładam, że akcja opisana w książce jest fikcją literacką, co za tym idzie nie interesuje mnie geneza jej powstania, przeszłość, czy intencje piszącego. Liczy się tu i teraz i uważam, że „tu i teraz” autorki nie wypaliło. Czasem nawet prostota może okazać się za prosta, żeby można ją było uznać za dobrą.

Po przeczytaniu i odłożeniu tej pozycji na półkę, postanowiłam zapoznać się z opiniami innych czytelników. Znaczna większość uznała ją za edukującą i wartościową, jednak czy TA forma dydaktyczna naprawdę jest warta uwagi? Przedstawienie tak ciężkiej choroby pod postacią jednej wizji, która jest powielana schematycznie od x czasu, może wyrządzić większą krzywdę, niż się zdaje.

Droga przez mękę.
Kilkakrotnie chciałam przerwać czytanie jednak sumienie i przekonanie, że jak coś się zaczyna to trzeba to skończyć mi na to nie pozwalały. Miałam wrażenie, że w kółko, przez 250 stron mowa jest ciągle o tym samym: depresja, nowy chłopak, lepszy etap życia, znów depresja, zerwanie z chłopakiem, leczenie, lepszy etap życia, nowy chłopak i znów depresja i tak praktycznie od początku do konca.
Strata czasu.

Droga przez mękę.

,,Piętna" Urszuli Król to niezwykle przejmująca i zdecydowanie obowiązkowa lektura, która wzbudziła we mnie ogromne emocje. Poznajemy siedemnastoletnią Sabinę, która ogromnie odczuwa brak akceptacji ze strony ojca. Zawsze stara się być idealna. Gdy jej ojciec opuszcza rodzinę dziewczyna jest załamana, podobnie jak jej matka, która zaczyna tonąć w otchłani depresji. Sabina staje się opiekunką matki, podczas gdy ból i rozpacz stale się w niej rozwijają. Dziewczyna ucieka się do samookaleczania, by go uśmierzyć. W kolejnych latach jej życie staje się istnym rollercoasterem emocji, od ogromnej bezsilności, po manię i euforię.

Książka została napisana w piękny, choć bardzo prosty sposób. Każde zdanie trafia głęboko w serce. Jest to niezwykle przejmująca historia, pokazująca, z czym zmagają się osoby z depresją. Obrazuje wpływ choroby na życie i to, jak wiele błędów jesteśmy w stanie przez nią popełnić. W książce ukazane zostały również niektóre przyczyny depresji, ale warto zaznaczyć, że mogą być one bardzo różne, niekiedy nawet takie, które inni mogą uważać za błahe. Dlatego też nie wolno oceniać takich aspektów. Myśli Sabiny są momentami szokujące i wzruszające. Niesamowicie obrazują to, co czuje osoba znajdująca się w opisywanym stanie.

Ogromnie doceniam pracę autorki. Jej przedmowa i podziękowania niesamowicie mnie wzruszyły. Podziwiam, że była w stanie przelać swoje myśli na papier, aby inni ludzie mogli dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się w głowach osób owładniętych depresją. Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla osób, które chcą się zapoznać z tematem, a w szczególności dla tych, którzy nie mają pojęcia czym jest ta choroba, czytajcie!

"PIĘTNA" URSZULA KRÓL
Od euforii do rozpaczy i z powrotem

WOW !

Ależ to jest genialny polski debiut literacki.

Lektura, która szokuje, przeraża i powoduje, że czujemy się źle.
Wstrząsająca wizja zagubienia i samotności młodego człowieka.
Niesamowita wrażliwość i szczerość autorki wbiła mnie w fotel.
Dawno nie czytałam tak rewelacyjnej, a zarazem tak smutnej i dołującej lektury.
Mogę śmiało napisać, że czyta się ją szybko, lecz ze względu na niosącą w sobie treść i emocje bardzo trudno.
Prosty język i styl oraz genialna plastyczność obrazu powoduje, że już od pierwszych linijek zostajemy wchłonięci w wir wydarzeń i bardzo niewygodnych emocji.
Autorka poruszyła niezwykle trudne i ważne zagadnienie jakim jest odrzucenie córki przez ojca. Życie w którym cały czas jest luka emocjonalna związana z jego brakiem.

Oto Sabina, młoda dziewczyna, która ma siedemnaście lat.
Od zawsze zabiegała o względy ojca i jak każde dziecko chciała być zauważona, kochana. Jednak nigdy nie otrzymała tego co powinna. Wiedziała, że na ojca nie może liczyć.
Jej życie rozpada się zupełnie, gdy ojciec postanawia się wyprowadzić. Czuje, że została porzucona i jest niekochana.
W wieku, gdy kształtuje się jej osobowość, dorasta i staje się młodą kobietą nie otrzymuje tego co najważniejsze - poczucie bezpieczeństwa, miłość.
Matka tez nie radzi sobie z tą sytuacja i popada w depresję.
Dla Sabiny to koszmar. Próbuje po swojemu poradzić sobie z brakiem akceptacji, odrzucenia, samotności. Wpada w wir nałogów : narkotyki, alkohol , złe towarzystwo i samookaleczanie.
Dopada ją mania i depresja, z której nie potrafi wyjść.
Poczucie bezsensowności istnienia, niezrozumienia, braku miłości i akceptacji jest dla niej przytłaczające. Zupełnie nie potrafi się w tym wszystkim odnaleźć i żyć. Gdy nie ma wsparcia znikąd
Jak potoczy się dalej życie Sabiny? Czy mimo wszystko odnajdzie w sobie siłę do walki z demonami, które ją dopadły. Czy mimo wszystko będzie chciała żyć ?

Ja już wiem i zapraszam Was do zapoznania się z tą niezwykle emocjonalną historią.

Jestem przekonana, że ukazana tutaj historia na długo pozostanie w Was, bo zapewniam, że nie da się o niej zapomnieć tak szybko.

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"PIĘTNA" URSZULA KRÓL
Od euforii do rozpaczy i z powrotem

WOW !

Ależ to jest genialny polski debiut literacki.

Lektura, która szokuje, przeraża i powoduje, że czujemy się źle.
Wstrząsająca wizja zagubienia i samotności młodego człowieka.
Niesamowita wrażliwość i szczerość autorki wbiła mnie w fotel.
Dawno nie czytałam tak rewelacyjnej, a zarazem tak smutnej i dołującej...

„Jeśli sprzyjają nam okoliczności, możemy pokonać wszystkie nasze demony.”
Moja pierwsze spotkanie z Sylwią Król.
Nie potrafię stwierdzić, czy ta książka jest dobra. Po prostu nie umiem.
Mogę jedynie napisać, że bardzo mną wstrząsnęła. Nie ocenię jej nawet na ilość gwiazdek.
Sama depresji nie mam (główny motyw książki),więc nie mogę powiedzieć czy wszystko ujęte jest poprawnie, lecz łączyłam się w bólu z główną bohaterką - Sabiną już od pierwszego zdania tej książki. Już nawet w przedmowie autorka dała mi dużo do myślenia.
Rozdzierające myśli towarzyszyły mi długo po przeczytaniu książki.
Sabina przeżywa wiele wzlotów i upadków, kiedy już jest dobrze, przychodzi jej do głowy myśl, ze już nie jest chora i w końcu da radę. Oczywiście zaprzecza sama sobie i wypiera pomoc jaką chcą nieść inni.
Autorka dokładnie i rzetelnie opisywała wszystko to, co siedzi w głowie Sabiny w narracji pierwszoosobowej. - „Szukam miłości tam, gdzie dostaję jedynie okruchy ze stołu jego życia.”
Historia Sabiny zaczęła się od złych wzorców pokazanych przez jej rodziców, a w tym samotność i odrzucenie, brak wsparcia, niedocenianie.
Mimo, ze wkoło niej przewija się tyle osób, nikt nie widzi, iż dziewczyna potrzebuje pomocy.
Przeczytałam ją na jednym wdechu. Nie ma rozdziałów. To historia ciągła. Wyróżniony jest tylko epilog i przedmowa. Okładka jak i tytuł idealnie dopasowane.
Polecam każdemu, kto tylko chce, ale ostrzegam, że ta lektura bardzo zmusza do refleksji.

„Jeśli sprzyjają nam okoliczności, możemy pokonać wszystkie nasze demony.”
Moja pierwsze spotkanie z Sylwią Król.
Nie potrafię stwierdzić, czy ta książka jest dobra. Po prostu nie umiem.

‘’Piętna’’ to moim zdaniem niezwykle ważna książka, o której jest bardzo cicho. Biorąc pod uwagę to, że ostatnimi czasy można przeczytać wiele postów o leczeniu depresji czy też innych chorobach to ta książka ma bardzo mało czytelników. Dlaczego? Ta pozycja jest potrzebna.

Moją pracę licencjacką pisałam o schizofrenikach. Ale swój research na temat chorób psychologicznych musiałam zrobić. Przeczytałam wiele książek i obejrzałam mnóstwo reportaży aby zrozumieć jak się czuje osoba, która ma depresje. Co różni osoby ze schizofrenią, a osobą, która przeżywa zespół stresu pourazowego.
Dwa lata temu gdy dochodziłam do swoich wniosków i zdobywałam coraz więcej "wiedzy" na ten temat, zauważyłam, że jest bardzo mało osób interesujących się właśnie tym tematem. Każdy ignorował sobie moje pytania na temat tego jak zachowali by się znając osoby z depresją. Jedynymi odpowiedziami jakie wtedy dostawałam były ‘’przestań, o czym Ty mówisz?’’, ‘’wybrałaś sobie zły temat do pracy licencjackiej’’, ‘’takich chorób już nie ma. Jest tylko zwykłe lenistwo’’. Denerwowało mnie to. Nie rozumiałam jak można mówić coś takiego biorąc pod uwagę te wszystkie tomiszcza i rozmowy z psychiatrami i psychologami, które przeprowadziłam.

‘’Piętna’’ to książka, której nie czyta się łatwo, ani z wielkim uśmiechem na buzi. To historia, która boli. To doświadczenia, przez które może przejść każdy z nas nie zwracając na to zbytnio większej uwagi. To historia ukazująca nie tylko problemy naszego społeczeństwa ale także co powinnismy zrobić jeśli ktoś prosi nas o pomoc.

Sabina to siedemnastoletnia bohaterka książki Urszuli Król, pt. Piętna. Od euforii do rozpaczy i z powrotem. Nie może narzekać na brak środków do życia, ponieważ ma dom i rodziców, którzy dbają o kwestie finansowe. Sabina nie ma najlepszych relacji z ojcem, ponieważ nigdy nie jest z niej zadowolony. Stara się jak może, ale nie usłyszy dobrego słowa ze strony ojca.
Pewnego dnia jej świat runie, ponieważ dowie się, że jej mama jest ciężko chora. Będzie w jednej chwili stać się dorosłą osobą, która będzie odpowiedzialna za siebie, jak i za mamę. Czy młoda dziewczyna udźwignie ten ciężar?

Książkę można podporządkować do literatury obyczajowej. Autorka za pośrednictwem Sabiny porusza problem choroby psychicznej, o której każdy słyszał - depresja. Główna bohaterka pomimo, że jest jeszcze dzieckiem musi stać się dorosłą i odpowiedzialną kobietą. Stara się spełniać chore ambicje ojca, by wreszcie ją zauważył i pokochał. Choć Sabina długo nie chciała się do tego przyznać, ale brak miłości ze strony ojca ją zabijał, i odbierał chęć do życia. Wydawałoby się, że już fala nieszczęść zostaje przerwana, ale ciężka choroba matki i późniejsza depresja znów uderza w Sabinę. Stara się pomóc swojej mamie. Musi być głową rodziny, gdyż ojciec postanowił rozwieść się z jej mamą, i założyć nową rodzinę. Jej mama nie może się po tym podnieść i popada w depresję. Niestety, ale Sabina w pewnym momencie wie, że nie radzi sobie ze swoimi emocjami i dokonuje samookaleczeń.

Piętna, to książka, którą można przeczytać w jeden wieczór. Fabuła wciąga od pierwszej strony. Historia książki jest spójna i łatwa w przekazie, pomimo tego, że nie jest ona łatwa. Czytelnik w czasie lektury może odczuwać takie wrażenie, że sam jest główną bohaterką, ponieważ dotyka najgłębszych schowanych ran z przeszłości.

Moim zdaniem książkę powinien przeczytać każdy. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o depresji, ale tak naprawdę mało kto jest wstanie sobie wyobrazić, co przeżywa osoba chora na depresję. Ich codzienność to jest walka, o każdy dzień normalnego życia. Choroba nie bierze się znikąd. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. złe dzieciństwo, brak akceptacji, brak poczucia bezpieczeństwa. Depresja to nie tylko zaburzenie występujące u dorosłych, ale również u dzieci. Dbajmy o siebie, jak i swoje pociechy. Nie bójmy się terapii, ani porady psychologicznej. Jest to droga do tego, by móc znowu poczuć szczęście w swoim życiu, i zabliźnić rany z przeszłości. Bez tego nie możemy iść dalej przez życie.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl
Opinia pojawiła się na blogu: www.wksiazkizaklete.wordpress.com

Pewnego...

Depresja - jak mało o niej wiemy, jak łatwo zbagatelizować ją słowami "co się martwisz, inni mają gorzej". Książka którą przeczytałam powinna być lekturą obowiązkową, bo zdecydowanie otwiera oczy na głębię problemu.

Ojciec Sabiny postanawia odejść z domu, świat dziewczyny właśnie się rozpada. Dotąd starała się być idealną córką by zdobyć uznanie ojca, teraz będzie musiała robić to na odległość by otrzymać choć odrobinę akceptacji. Matka Sabiny załamuje się zupełnie, wpada w rozpacz i traci kontrolę n,ad swoim życiem. Nastolatka musi przyjąć rolę którą narzuciło jej życie, musi być uczennicą, gospodyniami domową, opiekunką i wszystkie czynność wykonywać na najwyższym poziomie.

Sabina pozwala sobie na chwilę oddechu rzucając się w wir imprez i przelotnych znajomości. Może się to dla niej skończyć tragicznie. Gdy wchodzi w zawiązek z Filipem z tyłu głowy kołacze się jej myśl, że nie przeżyje rozstania. Filip jednak zrywa z dziewczyną...

Poczucie własnej wartości u Sabiny równa się zero. Dziewczyna odczuwa wielki ból po stracie chłopaka, a jednocześnie musi udźwignąć ból matki zmagającej się z nowotworem. Ucieczką od bólu psychicznego staje się ból fizyczny, a najlepszą przyjaciółką Sabiny zostaje żyletka.

Od euforii do rozpaczy i z powrotem. życie Sabiny to sinusoida, depresja nie pozwala jej ruszyć się z łóżka, mania dodaje skrzydeł i niespożytej energii. Narracja w pierwszej osobie jest bardzo przejmująca, zaglądamy w najmroczniejszy i najbardziej smutny zakamarek duszy bohaterki. Sabina potrzebuje terapii i leków, czy kilka lat walki z chorobą zakończy się sukcesem?

"Nie muszę być akceptowana w stu procentach przez każdego? Mogę mieć wady i z nimi żyć? Nie muszę bać się odrzucenia, bo jest ono niezależne ode mnie? Czyżby to wszystko było aż takie proste?"
Historia została przedstawiona w bardzo realny sposób. Dla autorki to bardzo osobista powieść o zmaganiu się z chorobą psychiczną.

Wyznania Sabiny budzą emocje. Przebieg terapii, rozmowy z psychologiem zostały tutaj przedstawione szczegółowo - ta książka pokazuje prawdziwy obraz depresji, nie ma tutaj owijania w bawełnę.

Jak dążenie do perfekcji i szukanie akceptacji u innym może być destrukcyjne przeczytacie w "Piętnach". Książce którą bardzo polecam!

„Piętna” to historia o bólu istnienia, o braku wsparcia i zrozumienia, o spadaniu w ciemność, ale również o walce, o podnoszeniu się i powrocie do życia, o porażkach i próbach zaczynania od nowa.

Świat siedemnastoletniej Sabiny się rozpada, kiedy ojciec odchodzi od matki. Mimo, że w całym swoim dotychczasowym życiu nie mogła liczyć na jego pomoc i wsparcie, czuje, że traci coś bezpowrotnie. Wydarzenie to negatywnie wpływa na jej matkę, która pogrąża się w depresji i to właśnie młoda dziewczyna otacza nad nią swoją opiekę, co prowadzi do chęci odreagowania. Sabina szuka sposobu na ukojenie bólu w spotkaniach towarzyskich, alkoholu, narkotykach oraz samookaleczaniu. Dość szybko jednak poczucie bezsensu życia powoduje że dziewczyna pogrąża się w depresji, która atakuje ją na zmianę z maniami. Czy Sabinie uda się pokonać chorobę, czy jednak zabraknie jej sił na walkę o swoje zdrowie i życie?

Czytanie tej historii to podróż w najbardziej niezgłębione zakamarki ludzkiego umysłu. Przede wszystkim ukazuje chorobę, jaką jest depresja i jak trudno z nią walczyć bez wsparcia najbliższych. Depresja atakuje znienacka i niszczy wszystko, co spotyka na swojej drodze: życie zawodowe, relacje rodzinne, nas samych. A najgorsze w tej chorobie jest to, że bardzo trudno jest zrozumieć ją osobom, które nigdy jej nie doświadczyły.

Autorka pisząc tę powieść wykonała kawał dobrej roboty. Nie dość, że w merytoryczny sposób podeszła do zagadnień depresji i manii, to jeszcze ubrała je w angażującą czytelnika historię, którą mogło napisać samo życie.

Bohaterka bardzo ujęła mnie za serce, od samego początku odczuwałam z nią więź i miałam świadomość targających nią emocji. Moją uwagę szczególnie zwróciła jej relacja z mężczyznami i próby budowania związków. Żaden z partnerów nie był w stanie zrozumieć choroby, z którą borykała się Sabina i po pewnym czasie zostawiał ją samej sobie.

W książce przedstawiony został również przebieg terapii, którą musiała przejść główna bohaterka, aby w miarę samodzielnie stanąć na nogi. Nie zawsze jednak terapia skuteczna jest od razu. Czasami pacjenci muszą przejść ją wielokrotnie aby mówić o wyzdrowieniu. Ukończenie terapii nie jest jednak równoznaczne z tym, że dana osoba już nigdy więcej nie zachoruje.

Bardzo polecam tę książkę. Nie dość, że była to wciągająca opowieść to jeszcze dostarczyła mi dużą dawkę wiedzy.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.

,,Pierwsze cięcie szczypie. Nieśmiała stróżka płynie po skórze, powstaje na niej czerwona, pulsująca pręga(...) przy kolejnym razie pojawia się uczucie podniecenia i nieograniczonej wolności".

Nawet nie potrafię powiedzieć jak bardzo ta książka mną wstrząsnęła. Jak ja bardzo współczułam nastolatce, kiedy całkiem zdana na siebie, musiała opiekować się chorą matką. Co jakiś czas wspominała swoje dzieciństwo i próbowała wyobrazić sobie momenty, kiedy cała ich rodzina była szczęśliwa. Bardzo brakuje jej ojca, który porzucił ich w najmniej odpowiednim momencie. Jej matka nie może znieść, że ich zostawił, przez co popada w coraz większą depresję, a czasem i nawet agresję. Całą swoją złość wyładowuje na córce, która przecież nie jest niczemu winna. Gnębi ją psychicznie, przez co doprowadza do momentu, że dziewczyna traci swoją godność. Każdego dnia stacza się coraz bardziej, popadając w krótkie i uwłaczające romanse, byleby tylko nie myśleć o tym, co dzieje się w domu. Jednak, kiedy i to nie pomaga, nasza bohaterka odkrywa pewien sposób na ulżenie sobie w cierpieniu, czego przykład macie w cytacie. Chciałabym wam powiedzieć, że dalej będzie już lepiej, jednak nie chcę zdradzać zakończenia. Wciąż miałam tylko wrażenie, że jej ból uczepił się jak rzep psiego ogona...
Książkę czyta się naprawdę lekko, choć treść naprawdę przeraża. Sponiewiera nasze nerwy i obrzuci błotem cierpliwość. Wystawi na ogromna próbę wytrzymałość naszej psychiki...
Autorka każdą emocję opisała z taka dokładnością i precyzją. Ukazała nam czas sprzed pełnoletności, który płynął wraz z historią i ten po. Z biegiem lat niewiele się w jej życiu zmienia, gdyż wciąż schodzi w dół, a my niewiele możemy na to poradzić. W końcu na jej drodze pojawia się pewien chłopak. Czy zatem jej życie odbije się od dna? Cz przestanie zadawać ciału ból? Czy ktoś naprostuje ją na tyle, że ujrzy inne barwy niż tylko czerń?
Polecam książkę, gdyż ukazuje nie tylko problemy naszego społeczeństwa, ale także momenty, kiedy ktoś wzrokiem prosi o pomoc. Dlatego patrz, nie tylko słuchaj...

• Psychologia
  • Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia