Połówki księżyca

Novae Res
2021-05-06
2021-05-06
9788382193121

Bardzo dobra. Najlepsza część to dyskusja o demokracji i tyranii większości. Idealnie pasuje do naszych czasów.

Tego się nie da nie lubić. Wszystko jedno, jaką literaturę preferujesz, ta książka jest zwyczajnie ciekawa i świetnie napisana.

Dziesięć różnych osób, dziesięć róznych żyć. Kobiety i mężczyźni, nastolatki i dzieciak. Z pozoru nie ma nic, co by ich wiazało. Poza tą jedną, jedyną chwilą w której wszyscy zapragnęli znakeźć się w innym miejscu i to pragnienie się urzeczywistniło. W miejscu poza czasem siedzą przy jednym stole. Ich szyje przytwierdzone są do krzeseł magnetycznymi obrożami a głos dobiegający ze ścian informuje, że czeka ich zadanie. Muszą podjąć decyzję, która zadecyduje o życiu lub śmierci jednostki lub milionów.
"Połówki księzyca" to dziwna książka, aspirująca do miana thrillera. Jednak zdecydowanie więcej jest w niej dywagacji filozoficznych niż dreszczyku emocji. Bohaterowie, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji miast po prostu wpaść w panikę rozmawiają sobie analizując pozytywny i niegatywny wpływ ludzkości na planetę Ziemia. Troszkę mi się to powiem szczerze nie kleiło i mam co do tej historii mieszane uczucia. A szkoda, bo książka ma spory potencjał.

"Dwie połówki księżyca" to książka z gatunku kryminał.
🤔 Jest to historia 10 osób, pochodzą z różnych stron świata. W wielu aspektach są od siebie różni - jest to grono biednych i bogatych, starych i młodych oraz oprawców i ofiar.
Na pierwszy rzut oka można by rzec, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Po pewnym czasie okazuje się jak wiele ich łączy.
Zostali oni zamknięta w tajemniczym miejscu, mają obroże na szyjach i stale są kontrolowani. Nie mają pojęcia kto i dlaczego ich zamknął. Towarzyszące im emocje nie sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości. Członkowie grupy dostają niewyobrażalnie kłopotliwe zadania. Trudne wybory przed którymi zostają postawini, mogą stać się początkiem końca.
Sytuacje te wywołują w nich lęk i przerażenie - nie wiedzą czy to jakaś gra czy tylko żart.
🤔 Czy ich decyzje wiążą się z konsekwencjami? Czy będą mogli na sobie polegać?
🤔 Przyznam szczerze, że autorka doskonale przemyślała fabułę książki. Od samego początku bardzo wciąga i daje do myślenia. Czytają tę książkę, towarzyszyła mi masa emocji, a sposób w jaki autorka przedstawiła zawiłości ludzkiego umysłu budzi podziw.
Zdecydowanie polecam :)

"Dwie połówki księżyca" to książka z gatunku kryminał.
Zostali oni zamknięta...

"Zanim zaśniesz, zapamiętaj dobrze, kim jesteś. Bo gdy otworzysz oczy, świat, który znałeś, przestanie istnieć."

Poznajemy 10 bohaterów książki. Dziesięć jakże różnych od siebie ludzi, są wśród nich starzy i młodzi, ofiary i oprawcy, biedni i bogaci. Dzieli ich wiele,ale też wiele łączy. Zostali uwięzieni w tajemniczym miejscu, mają obroże na szyjach. Przez cały czas są kontrolowani. Nie mają pojęcia kto i po co ich zamknął. Czują przerażenie, niewiedzę. Dostają zadanie, muszą dokonać wyboru, który nie jest prosty. Jakie będą tego konsekwencje?

Było to moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona. Książka jest zupełnie inna, niż te, które do tej pory czytałam. Ale ta "inność" fabuły od początku wciąga i intryguje.
Autorka w bardzo prosty i przystępny sposób przedstawia rozważania nad ludzka natura. Dokonuje przeglądu moralności, psychiki i naszych problemów. Czyta się naprawdę szybko, a cała książka nakłania nas do przemyśleń i rozważań nad sobą samym.
Polecam.

Autorka stworzyła dość nietuzinkową powieść, której zakończenie zostawia ogromne pole do popisu samemu czytelnikowi. To my sami możemy wybrać idealne dla nas zakończenie, aczkolwiek moim zdaniem nie ma takiego, które było by satysfakcjonujące. Tak czy inaczej, podążając głównym tokiem rozumowania bohaterów, najbardziej nieprawdopodobne wyjaśnienie wydaje się być tym najsensowniejszym.
Fabuła jest dość prosta i przewidywalna, także nie spodziewajcie się ekscytujących i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Tak naprawdę wszystko rozgrywa się w przeciągu kilku godzin, a cała dziesiątka znajduje się w jednym miejscu. Śledzimy ludzkie zachowanie w momencie zagrożenia, ich debatę o sytuacji politycznej, kulturowej i religijnej, oraz to jak każdy z nich stara się za wszelką cenę bronić swoich racji. Książkę czyta się bardzo szybko głównie ze względu na to, że składa się ona przede wszystkim z dialogów. I w tym momencie troszkę pomarudzę, ponieważ wprowadzenie bardziej szczegółowych opisów mogło by w tym wypadku wpłynąć na plus. Bez tego ciężko jest się wczuć w klimat czy wyobrazić sobie miejsce w którym znajdują się Ci ludzie, a to by bez wątpienia ułatwiło odbiór książki.
Podsumowując, zakończenie wprowadziło mnie w konsternację, przez co sama nie widziałam co mam myśleć o tej książce. Bardzo w tym wypadku pomogła mi rozmowa z autorką, której bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Wstępem do książki jest krótkie zapoznanie czytelnika z każdym z głównych bohaterów. Dziesięć osób, z różnych stron świata ma tu odegrać swoją rolę. Zamknięci w niewiadomym miejscu będą musieli podjąć decyzję, która może zaważyć na życiu zarówno ich jak i całej ludzkości. Jak zachowa się ludzki umysł w momencie zagrożenia? Czy w takiej sytuacji można liczyć na współpracę?...

Gdyby zostało Tobie postawione pytanie "Ty lub cała ludzkość?", jaka byłaby Twoja odpowiedź?
Pierwsza część tej książki, to dziesięć krótkich historii, a w każdej z nich bohaterem jest inna osoba. Każdy z tych bohaterów pochodzi z innej grupy społecznej, jest w innym wieku i ma za sobą zupełnie inne doświadczenia. Wydawać by się mogło, że nic ich nie łączy, ale czy napewno?
Pewnego dnia dziesięć kompletnie obcych sobie osób budzi się w jednym pomieszczeniu, gdzie wszyscy są uwięzieni i kontrolowani, a każda oznaka braku podporządkowania się jest srogo karana.
Bohaterowie są wystraszeni i zdezorientowani, a dodatkowo panika i lęk sprawiają, że "grupa" nie może się dogadać. Na domiar złego, wkrótce wspólnie będą musieli podjąć decyzję, której konsekwencje będą niewyobrażalne.
Dawno nie czytałam książki, która tak pozytywnie mnie zaskoczyła. Po opisie od wydawcy zbierałam się za nią z ociąganiem, lecz bardzo szybko powieść mnie wciągnęła.
Autorka w bardzo sprytny sposób poruszyła wiele tematów, które są tak powszechne we współczesnym świecie i na przykładzie dziesięciora bohaterów pokazała, jakie mamy poglądy na te tematy.
"Połówki księżyca" to książka, która skłania do refleksji i zastanowienia się nad wieloma punktami widzenia naszego życia. Ta krótka powieść bardzo mną poruszyła i z pewnością długo o niej nie zapomnę. Moja ocena to 9/10.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję @wydawnictwo_novaeres 🖤

"POŁÓWKI KSIĘŻYCA" RENATA DEUSING CHACZKO
Ten wybór stanie się ich koszmarem

Ostatnio mam szczęście do ciekawych i wartych przeczytania polskich debiutów literackich.
Cieszę się, że przeczytałam tę powieść, absolutnie było warto.
Zakończenie mnie zupełnie zaskoczyło, absolutnie go nie przewidziałam.

Ot, niby taki prosty pomysł na fabułę, jednak to co odkrywamy na kolejnych stronach budzi całą masę emocji. Strach, lęk, bezsilność.
We mnie wzbudziło zwątpienie w dobro, w ludzkość. Zaczęłam się zastanawiać jakie ja decyzje podjęłabym w takiej sytuacji.
Prosty język i styl, bardzo realistyczni bohaterowie z tym wszystkim co nasze, ludzkie.
Jest bardzo klimatycznie, niepewnie, ciekawie. Czułam, że w każdej chwili coś się może wydarzyć, jednak nie przewidziałam, że nasi bohaterowie dostana takie zadania na wykonania.
A ich decyzje mogą skutkować początkiem końca, czy po prostu zagładą ludzkości.

Autorka przedstawiła nam w sposób bardzo naturalny i prosty zawiłość ludzkiego umysłu, wartości jakie mamy, co nas rusza, porusza, co nas złości i czego nie jesteśmy w stanie nigdy wybaczyć.
Tak, to przeraża i pokazuje, jak bardzo jesteśmy czasem egoistyczni, okrutni czy niespodziewanie romantyczni.
Bo, zdradzę, że pojawi się też wątek miłości i co jesteśmy w stanie zrobić dla niej.

Dziesięć osób zostaje złapanych i zamkniętych w miejscu, którego nie znają.
Zupełnie nie mają pojęcia dlaczego i po co się tu znaleźli. Czy to jakaś gry, ukryta kamera czy kiepski żart ? A może porwało ich UFO ?
Zostali złapani i uwięzieni w jednym pomieszczeniu.
Pochodzą z różnych krajów, mają różne statusy społeczne, inne wartości i inne morale. Są młodzi i starzy, bogaci i biedni, są oprawcami lub ofiarami.
Jak więc widać różni ich prawie wszystko. No właśnie, prawie. Jest jednak coś co ich łączy.

Będą musieli podjąć niezwykle ważne i trudne decyzje, od tego zależy ich życie i życie innych.
Jednak nie zawsze decyzja jest oczywista, ba nie zawsze jest zgodna z pierwszą myślą jaka się w nas pojawi. Gdy człowiek się bardziej nad tym zastanowi, zaczyna mieć wątpliwości.

Po przeczytaniu tej powieści nasuwają mi się trzy pytania :
Czy bez problemu jesteśmy w stanie wskazać kogoś, kogo trzeba zabić, aby uratować siebie ?
Czy jesteśmy gotowi poświęcić się dla innych ?
Czy jesteśmy w stanie wybaczyć i zapomnieć o wyrządzonych nam krzywdach, gdy ważą się losy istnienia ludzkości ?

Przyznacie, że nie są to łatwe pytania i sądzę, że odpowiedzi też nie są oczywiste.

Autorka przytacza przykłady eksperymentów medycznych i przykładów moralnych dzięki czemu powieść zyskuje dodatkowy atut.

ABSOLUTNIE P O L E C A M :)
Przeczytacie ją na jednym wdechu, pochłonie Was w swój wir, a gdy wypluje nie wszystko będzie takie samo.

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"POŁÓWKI KSIĘŻYCA" RENATA DEUSING CHACZKO
Ten wybór stanie się ich koszmarem

Cieszę się, że przeczytałam tę powieść, absolutnie było warto.
Zakończenie mnie zupełnie zaskoczyło, absolutnie go nie przewidziałam.

Ot, niby taki prosty pomysł na fabułę, jednak to co odkrywamy na...

Stajesz przed wyborem: Ty czy ludzkość?
Co wybierasz?

Właśnie na takie pytanie musieli odpowiedzieć bohaterowie tej książki. Ale po kolei... Dziesięć osób, pochodzących z różnych stron świata budzi się w zamkniętym pomieszczeniu. Nie wiedzą jak się tam znaleźli. Czy to jakaś gra? Nieśmieszny żart? A może Obcy? Na to pytanie nie potrafią odpowiedzieć. Ale wiedzą jedno, przed nimi czekają trudne wybory.

Sięgając po tę książkę nie przypuszczałam, że ona aż tak bardzo mnie zaintryguje. Dialogi przeprowadzane między bohaterami były tak przemyślane i dotykały naprawdę ważnych tematów, że aż mnie skłoniły do swoich własnych przemyśleń.

Pomysł na fabułę genialny! Bardzo interesujący i trzymający w napięciu. Całą książkę przeczytałam jednym tchem. Polecam!

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Stajesz przed wyborem: Ty czy ludzkość?
Co wybierasz?

Książka dla fanów filmu CUBE! Uwielbiam takie filmy i pierwszy raz miałam możliwość przeczytania książki o takiej tematyce.
⭐️Co to była za fantastyczna książka!⭐️
Dosłownie połknęłam ją w jeden dzień. Niezwykle ciekawa pod kątem moralnym i psychologicznym.
Co było gdyby nas zamknięto w pomieszczeniu z obcymi osobami i kazano wybierać kto ma żyć dalej a kto ma umrzeć? Czy samych siebie byśmy skazali na smierć?
Zadaje pytania moralne i trudne, do czego byśmy się posunęli by ratować samych siebie, gdzie są granice etyki, moralności i człowieczeństwa, i czy w ogóle takie granice istnieją?
Pojawia się tutaj bardzo ciekawy dylemat wagonika / zwrotnicy wprowadzony przez Philippę Foot ale nie tylko… eksperyment Lucyfera Philipa Zimbardo, przykład z książki / filmu Wybór Zofii…
Książka zawiera masę takich przykładów moralnych z życia czy literatury a także eksperymentów medycznych. Jest wręcz w tej tematyce kopalnią wiedzy!
Och! Jak ja uwielbiam takie tematy! Trudne, dające do myślenia, takie na jakie nie ma dobrej odpowiedzi…
🔥OCZYWIŚCIE POLECAM!🔥

⭐️Co to była za fantastyczna książka!⭐️