Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Okładka książki Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku Sara Gay-Forden
Logo Lubimyczytac Patronat
Gucci moda ekranizacja

Wyróżniona opinia i

Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

przeczytanych książek 499 napisanych opinii 445

Dom Gucci nie należy co prawda do literatury dla mnie typowej, jednak wyjazd do Mediolanu zainspirował mnie do zapoznania się z historią tej marki. Marki… Bardziej rodziny Gucci!
Czułam się troszkę zrażona do lektury i podchodziłam do niej jak do przysłowiowego jeża. Przeczytałam bowiem, że książka jest nie dość, że nudna, to jeszcze napisana trudnym językiem. W skrócie podobno źle się ją czyta.
Nie zgodzę się! Jak zawsze postanowiłam zweryfikować czyjeś opinie i moja jest odmienna.
Nie jest to co prawda lektura wielce porywająca, ale fragmentami byłam niesamowicie zaintrygowana.
Końcówka, historia zlecenia morderstwa Maurizia Gucci – mega ciekawe.
Generalnie całą historia rodziny, od samych początków ze wszystkimi wielkimi sukcesami i upadkami jak dla mnie jest bardzo porywająca. Trudo oczekiwać, by lektura opowiadająca taki kawał historii nasycony pod koniec wszystkimi układami inwestycyjnymi mógł porywać i być uznawany za super lekką lekturę.
Książka zainspirowała mnie dalej do obejrzenia sławetnej ekranizacji. Ciekawa jestem, jak to przedstawiono w wersji kinowej…

Książka poniżej oczekiwań. Historia rodziny Gucci nadaje się na niezły kryminał, gdyby ktoś zechciał opisać ją w sposób ciekawy. Natomiast u Pani Forden często wiało nudą. Ciężko czyta się o zdarzeniach, które autorka plącze ze sobą w chaotyczny sposób.

Historia Domu Guccich to prawdziwa opowieść o rodzinie, która dzięki swoim talentom, wyczuciu gustu klientów oraz oryginalnemu stylowi toreb i ubrań doszła na sam szczyt w branży modowej. Jednakże choć marka uchodziła za wzorcową, to kolejne pokolenia na skutek wzajemnych konfliktów, walk o wpływy oraz porachunków między członkami rodu zaczęła tracić wpływy, aż w końcu znalazła się na skraju upadku.

W 1995 r. światowymi mediami wstrząsnęła straszliwa wieść. Maurizio Gucci został zamordowany przez tajemniczego mężczyznę tuż przed schodami swojego biura. Okazuje się, że padł on ofiarą zemsty ze strony byłej żony Patrizii Reggiani Martinelli. Kobieta nie mogła pogodzić się z rozwodem oraz utratą wpływów, a także była chorobliwie zazdrosna o nową partnerkę Gucciego - Paolę Franchi.

Czytając książkę Sary Gay Forden czułem się dosłownie, jakbym oglądał film z wątkiem gangsterskim w tle. Z obrazu tej biografii wyłania się obraz Guccich jako rodziny, którą zgubiły własne ambicje, chciwość, zawiść, brak zaufania oraz szacunku do spuścizny swoich przodków. Skandale oraz procesy sądowe jakie wzajemnie wytaczali sobie członkowie rodu były gorączkowo i szczegółowo relacjonowane przez prasę, co odbijało się na marce Gucci i doprowadziło do utraty zainteresowania jej wyrobami wśród klientów.

Książka ta zaciekawiła mnie swoją tematyką oraz podejściem autorki do opisywanych w niej sytuacji. Mimo ogromu szczegółów oraz nazwisk czytało mi się ją dobrze, zaś sama biografia opatrzona jest zdjęciami oraz listą osób z którymi Sara Gay Forden przeprowadziła szereg rozmów odtwarzając historię dojścia marki Gucci na sam szczyt branży modowej oraz jej stopniowego i nagłego upadku. Reasumując. Uważam, że jest to całkiem przyzwoita książka.

Książka z całą pewnością ciekawie podsumowuje spuściznę Guccich, jednakże miałam z nią problem natury takiej, że... Niekiedy ciężko było przebrnąć. Bardzo dużo nazwisk, miejsc, nazw firm - dla laika takiego jak ja bywało to momentami przytłaczające. Niemniej jednak ogólny jej odbiór pozostaje dla mnie pozytywny, choć nie była to z całą pewnością "lekka lektura na wieczór".

Ciekawa historia, szybko się czyta.

Ciekawa historia, szybko się czyta.

Czytanie tej książki to była dla mnie męczarnia. Historia rodziny Guccich może i była ciekawa, ale sposób napisania książki okropny: język zawiły, za dużo szczegółów. Pomieszanie z poplątaniem -nie polecam.

Po "Dom Gucci" sięgnęłam z czystej ciekawości. Przyznam, że mocno mnie zaskoczyła, dawno, nie czytałam (w moim przypadku słuchałam) tak zawiłej historii, która aż pękała w szwach od intryg, przekrętów i prób zwojowania świata.

Cała historia rodziny Gucci to wielka telenowela, naprawdę. Były momenty, w których gubiłam sie w wydarzeniach, czy bohaterach tej biograficznej powieści.
Historia rodu, firmy, ich wzloty i upadki są fascynujące. Postaci, które przewinęły się przez świat kreowany przez Gucci-ch były dla mnie zaskoczeniem, ale też w duże mierze ciekawostką: powstanie drinka Negroni, Tom Ford i jego początki, działania późniejsze i niesamowity sukces, zabójstwo Maurizia i intrygi, które się za nim kryły. To jak bardzo odmienny rynek panował w Europie od tego jak działały i funkcjonowały firmy w Stanach, to zderzenie światów, ale też epok jest poruszające. Nazwiska przewijające się w powieści, a co za tym idzie w całej firmie były dla mnie zaskoczeniem, a pozwy sądowe z każdą strona stawały się nieodłącznym elementem życia tej włoskiej rodziny.

Sama powieść prowadzona jest lekko monotonnym stylem, pozbawionym emocji, które mogłyby ożywić całą historię. Jeszcze bardziej zaciekawić czytelnika, przede wszystkim takiego, dla którego nazwisko Gucci jest totalnie nieznane. Możliwość poznania genezy marki, jej losów to świetna przygoda, tym bardziej, że poznajemy ją od środka, możemy poznać każdego członka rodziny. Autorka przytacza chronologicznie wydarzenia, pokazując powstanie, rozwój i masę upadków, które tylko czaiły się na rodzinną firmę.

"Dom Gucci" to świetna pozycja dla osoby, która żyje w świecie mody, ale też dla każdej innej, która chciałaby poznać dzieje modowej dynastii.

Historia firmy Gucci.Na początku ciekawie się czytało.Książka napisana nudnym monotonnym językiem.Nie polecam!

Cześć!

Dzisiaj chcemy podzielić się z Wami książką, którą niedawno przeczytał Kamil.

Jest to "Dom Gucci" Sary Gay Forden. 👜
Książka w 2021 roku przeżyła swój renesans za sprawą bardzo dobrej ekranizacji w gwiazdorskiej obsadzie.
Książka to kompendium wiedzy o historii ogromnego domu mody Gucci, którego historia sięga aż do roku 1921, kiedy to Guccio Gucci założył swój pierwszy niewielki sklep ze skórzanymi walizkami we Florencji. Rodzinna firma z czasem rozrosła się do niewiarygodnych rozmiarów, a rozpoznawalność marki wykroczyła daleko poza rodzime Włochy.🇮🇹

Dowiadujemy się o tym, jakie są blaski i cienie prowadzenia firmy przez rodzinę, zwłaszcza taką, której członkowie mają tak wybuchowe charaktery jak ci z linii Guccich. Prawdziwa włoska krew! Rodzinne spory i waśnie mają miejsce w całej historii firmy, mimo to jesteśmy świadkami walki o to, by ogromny i dochodowy biznes pozostawał w rękach rodziny, co nie jest takie proste, gdy w grę wchodzą niebagatelne pieniądze i tysiące pracowników.
👢
Polecamy zwłaszcza tym, którzy lubią czytać o historii wielkich ludzi i biznesów. Dla niezainteresowanych tematem może to być jednak trudna lektura, bo opowieść może się wydać nużąca i zbyt długa (to ponad 450 stron) - na pewno łatwiej się jej słucha, niż ją czyta. Natłok faktów, zawiłość koneksji rodzinnych i setki postaci mogą przytłoczyć, jednak jest to rzetelny i porządny tekst, uzupełniony kilkoma ciekawymi zdjęciami z rodzinnych archiwów.

Czytanie takich historii jest bardzo inspirujące, choć wiemy też, jak sukces i pieniądze mogą doprowadzić do tragedii. W tym przypadku przede wszystkim do morderstwa na Mauriziu Guccim (wnuku założyciela),którego dopuściła się jego żona Patrizia. We Włoszech była to bardzo głośna sprawa i to ta historia stanowi oś filmu, a w książce jest jednym z najważniejszych wątków. To niewątpliwie dodaje kryminalnego smaczku, co bardzo lubimy 😜.

Cześć!

Dzisiaj chcemy podzielić się z Wami książką, którą niedawno przeczytał Kamil.

Jest to "Dom Gucci" Sary Gay Forden. 👜

Bardzo dobrze zbilansowana opowieść o sadze rodzinnej przetykana historią marki, która doświadczała gwałtownego rozwoju, kryzysów ekonomicznych oraz zmiany podejścia do produktów luksusowych.

• Biografia

Sara Gay-Forden Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku Zobacz więcej