Znaki Czasu

Okładka książki Znaki Czasu Iwona Gajda
Okładka książki Znaki Czasu
Iwona Gajda Wydawnictwo: BPC GROUP POLAND Seria: Raport Ziemia literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Raport Ziemia
BPC GROUP POLAND
2021-04-19
2021-04-19

Tym razem miejscem akcji są Stany Zjednoczone. Docieramy tam wraz z bohaterem w dobrze znane nam czasy Black Lives Matter. Prócz fali protestów w Nowym Jorku, duchowa część Neo dowiaduje się, że miastu grozi potężne trzęsienie ziemi, które może zniszczyć całą cywilizację XXI wieku. Ludzki Neo ma natomiast problemy rodzinne. Okazuje się, że jego rodzice postanawiają się nagle rozwieźć. By dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje, postanawia spotkać się z matką i z nią porozmawiać.

Kolejny raz podobało mi się w tej książce to, że cofamy się w przeszłość, by przypomnieć sobie historię - tym razem Stanów, zniesienia niewolnictwa, prezydenckich afer czy problemów z rasizmem. Do tego ponownie mieliśmy tutaj fantastyczną wstawkę, która fajnie wkomponowała się w całość lektury.

"Znaki Czasu" to drugi tom z Cyklu Raport Ziemia. Czytało się go szybko i naprawdę bardzo dobrze. Wątki fabularne, naukowe jak i fantastycznie fajnie się łączą. Język jest bardzo prosty. Książka ta jest miłą alternatywą od suchych historycznych faktów jakie poznawaliśmy siedząc na lekcjach historii w szkole. Autorka w ciekawy sposób przedstawiła problemy społeczne współczesnego świata.

Książkę w wersji elektronicznej dostałam w ramach współpracy, za co bardzo dziękuję. Widziałam, że Cykl ten dostępny jest na Legimi.

Znaki czasu" autorstwa Iwony Gajdy są drugą częścią e-booków z cyklu Raport Ziemi. Poznajemy tutaj dalsze przygody Neo, tym razem w Stanach Zjednoczonych. Chłopak próbuje powstrzymać zagładę Ziemi, aby nie doszło do ogromnego trzęsienia Ziemi. Czy mu się uda?
W tej części e-booków z cyklu Raport Ziemi Pani Iwona Gajda wprowadza sporo wydarzeń historycznych. Noe podczas swojej podróży ma szansę poznać plusy oraz minusy naszego kontynentu. Dlaczego bohater stał się ofiarą przemocy?
Tego dowiesz się z tego e-booka 🤗
Z tej książki możemy także poznać wiele kultur nas otaczających. Jest krótka, ale treściwa.
#raportziemi @sylwiacegiela #iwonagajda #seriaraportziemia #znakiczasu

"Znaki Czasu" to druga część cyklu wydanego przez Iwonę Gajdę pt. "Raport Ziemi". Akcja książki tym razem przenosi się do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagle okazuje się, że zarówno Nowemu Jorkowi, jak i całej współczesnej cywilizacji grozi ogromne trzęsienie ziemi. Neo znów wkracza do akcji, próbując powstrzymać zagładę ziemi.

Autorka w treści przemyca wiele istotnych wydarzeń historycznych, takich jak: kolonizacja Ameryki, początki niewolnictwa, marsz na Waszyngton oraz protesty przeciwko rasizmowi na ulicach Nowego Jork. Książka pełna jest wiedzy historycznej przedstawionej z perspektywy dzisiejszych czasów.

Podczas swojej wędrówki pozna niestety najczarniejsze aspekty historii kontynentu. Będąc jednocześnie wędrowcem i odkrywcą, staje się również ofiarą przemocy. Jest to nowe spojrzenie na przeszłość. Czytelnicy muszą pogodzić różne perspektywy patrzenia na to, co było i to, co jest. Książka stanowi próbę wytłumaczenia związków przyczynowo-skutkowych wydarzeń w odniesieniu do współczesności. Widać tu też echa pandemii będącą próbą wyludnienia planety, co czyni ją bardziej tu i teraz.

W "Znakach Czasu" da się zauważyć niewątpliwą erudycję autorki będącej po części historykiem i socjologiem. Niezwykły jest także język książki – przystępny, choć analityczny, fachowy, a zarazem literacki. Historia opisana w taki sposób, że wprost trudno przerwać lekturę. Gajda nie zamęcza skomplikowanymi danymi złożonymi z dat i miejsc najróżniejszych wydarzeń. Dzieli się tylko takimi informacjami, które coś wnoszą.

To książka krytyczna pod względem samej historii oraz oceny ludzkości, otwarcie pokazująca niedoskonałości ludzkich czynów. Jednocześnie stawia śmiałe tezy i zachęca do intelektualnego wysiłku. Gajda potrafi więc zmusić czytelnika do refleksji poprzez pokazanie prawdziwej strony Ameryki.

"Znak Czasu" zawiera idealny dowód na współczesność opisywanych w książce sytuacji oraz potrzebę propagowania w ten sposób wiedzy historycznej. Burzliwa historia Ameryki to odpowiedź na kryzys ludzkości prowadzący do zagłady, której Neo za wszelką cenę próbuje uniknąć.

W obliczu konfliktów oraz skomplikowanej sytuacji epidemicznej, które aktualnie wstrząsają Ameryką, książka Iwony Gajdy doskonale tłumaczy ich genezę, dając jednoczenie nadzieję na ich zażegnanie.

Mimo zawartych w książce wątków historycznych nie jest tylko nudną faktograficzną lekturą. Wręcz przeciwnie, to wciągająca i dająca do myślenia opowieść o naturze ludzkiej "Znaki Czasu" z powodzeniem definiuje współczesne dzieje historii Ameryki. To nowe, niezwykle atrakcyjne spojrzenie na przeszłość Ameryki mówiącej o kryzysie człowieka. Książka została napisana jako dyskusja o tradycyjnych wartościach USA opisywanych przez pryzmat znanej nam historii.

Autorka w treści przemyca wiele istotnych...

• Współpraca
  • EBOOK