Halo! Tu kreatywność

publicystyka literacka, eseje
Hasztag Kreatywność
2021-04-21
2021-04-21

Wydaje się, że kreatywność to coś, z czym się trzeba urodzić, tego nie da się „wytrenować”, tak, jak nie da się wytrenować dobrego słuchu muzycznego czy też talentu aktorskiego. To iskra twórcza, którą albo się ma, albo nie. Niemniej sama z siebie żadna „iskra twórcza” nikogo do niczego nie doprowadziła. Tę iskrę, tę - właśnie - kreatywność, trzeba umiejętnie podsycać, rozwijać, zarządzać nią.

O sposobach zarządzania własną kreatywnością, o ryzykach, przeszkodach, metodach ich pokonywania, pisze zajmująco i z pasją Kuba Łuka w swej książce. Autor, sam od zawsze zaangażowany w procesy kreatywne, pisze prosto i bezpośrednio. Pisze też wyjątkowo przekonywująco, dlatego, że zamiast udawać guru od zarządzania osobowością, ryzyka i wyzwania stojące w procesie kreatywnym opisuje opierając się na własnych przykładach.

Niskie poczucie wartości i nadmierna skromność, strach przed porażką, przed krytyką, mit doskonałości w końcu klasyczna, zwykła prokrastynacja - te problemy poznał KAŻDY, który podjął się jakiegokolwiek procesu kreatywnego.
Może trudno na pierwszy rzut oka nazwać książkę Kuby Łuki „poradnikiem” czy „przewodnikiem”, niemniej właśnie taką rolę potrafi ona spełniać z dużym powodzeniem.

Czytam powoli, wracam do podkreślonych fragmentów, a świadomość, że piętrzące się przede mną przeszkody (nawet w napisaniu tej krótkiej notki - to przecież też proces kreatywny!) są powszechne i można sobie z nimi radzić, bardzo pomaga.

Gorąco polecam , przede wszystkim tym, którzy procesem tworzenia zajmują się na codzień. „Halo, Tu Kreatywnoś” jest zaskakująco mądra i zaskakująco pomocna.

O czym jest książka Halo! tu kreatywność?
Książka tłumaczy, a raczej autor w książce 😉 tłumaczy, czym jest przede wszystkim ta cała kreatywność. Myślę, że w książce zostało ujęte to bardzo fajnie. Uważam, że teraz kreatywność jest modna, że każdy chce być kreatywny, a i tak tylko niewielu osobom się to udaje. Dla mnie kreatywność jest sposobem na życie. To co sobie wymyślę, chcę mieć. To co sobie zaplanuję, chcę zrobić. To co sobie wymarzę, chcę osiągnąć. Nie chcę leżeć i nic nie robić, przeraża mnie taka wizja. Uwielbiam się rozwijać, uwielbiam dużą ilość obowiązków. Czy to czyni mnie kreatywną? No ba!

W książce "Halo! tu kreatywność" znajdziecie również fajne przykłady z życia, co i jak z tą kreatywnością. Jednak jeśli nie jesteś osobą kreatywną książka może wydać Ci się takim... mówcą motywacyjnym, który nic Ci nie da. Kreatywność to nie coś co można kupić. Ją trzeba zrozumieć, poczuć, chcieć ją mieć w życiu, a później można stopniowo ją poznawać i wdrażać niczym program (o! jak czipy w szczepionce). Kreatywność zaboli, bo ludzie nijacy jej nie zrozumieją. Będą wytykać palcami Twoje działania, obgadywać Cię za plecami. Tylko... słowo klucz "za plecami", oni będą gdzieś w tyle, gdy Ty będziesz iść na szczyt.

Cała recenzja: http://thediize.pl/recenzje/halo-tu-kreatywnosc-kuba-luka/

O czym jest książka Halo! tu kreatywność?

👋,,Halo! Tu kreatywność" Kuba Łuka

,,Kreatywni to tacy, którzy nie tylko wymyślają, ale potrafią wcielić dany pomysł w życie."

Kreatywność w tej książce nie odnosi się tylko do typowych artystów, 👨‍🎨 ponieważ kreatywni jesteśmy w wielu sferach życia. Często wartościowe pomysły zostają schowane przed światem, 🌍 z powodu blokad i różnych przeszkód, które mogą stanąć nam na drodze do ich realizacji. Jest to np.: niskie poczucie wartości, wewnętrzny krytyk, perfekcjonizm czy strach przed porażką. Kto z nas czasami tego nie doświadcza? 😉 Autor porusza dużą ilość takich tematów i doradza, jak można sobie z nimi poradzić. 👍 Na końcu książki znajdziecie dodatek z ciekawymi ćwiczeniami, które pomogą pokonać przeszkody. Ponadto pod koniec zamiast tradycyjnej bibliografii, umieszczone są tytuły innych ciekawych książek na ten temat. 📖

Książka mnie zaskoczyła, bo jej tematyka porusza wiele obszarów dotyczących rozwoju osobistego. 😊 Nie tylko osoby interesujące się kreatywnością, znajdą tutaj przydatną wiedzę. Myślę, że wszyscy ci, którzy lubią się rozwijać, powinni ją przeczytać. 👏 Nie da się odmówić autorowi autentyczności, jego wypowiedzi są momentami humorystycznie, ale również przemyślane. Bez kreatywności byłoby nudno i ponuro, więc ja uważam, że trzeba ją rozwijać i będzie to, o wiele łatwiejsze z tą książką. 😁

👋,,Halo! Tu kreatywność" Kuba Łuka

Książka skierowana jest do osób, które na co dzień korzystają z kreatywności i chcą wydajniej jej używać. Autor przedstawia blokady kreatywności oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Pokazuje, że kreatywność nie łączy się jedynie z działaniami artystycznymi, ale ramy, które obejmuje, są znacznie szersze.

Kuba Łuka jest autorem, twórcą i doktorem nauk o kulturze. "Halo! tu kreatywność" nie jest obszernym dziełem, ale nie miałam poczucia, że czegoś w nim brakuje. Wydaje mi się, że autor zawarł w tej książce dokładnie tyle ile chciał, bez dokładania zbędnych informacji, jedynie po to, aby zapełnić strony. W trakcie lektury jest to odczuwalne i uważam to za wielki plus.

Podobał mi się również styl autora, nie myślałam, że czytając książkę tego typu się uśmiechnę, a parę razy to mi się zdarzyło. Porady autora nie są nachalne, a na końcu książki znajdziecie parę ćwiczeń na blokadę kreatywności. Ja już z jednego skorzystałam! Zupełnie nieplanowo przed lekturą tej książki czytałam "Intuicja. Wewnętrzny głos", myślę, że te dwie pozycje dobrze się uzupełniają. Jedną z blokad, o której wspomina Kuba Łuka są głosy w głowie. Psycholog Ethan Kross w swojej książce pisze o "trajkocie" i radzi jak go uciszyć, dlatego proponuje sięgać po te książki w pakiecie.

Książka jest treściwa, napisana przystępny językiem. Myślę, że jest wielu kreatywnych ludzi, którzy czasami spotykają się z blokadą. Jeśli tak jest, to w "Halo! tu kreatywność" na pewno znajdziecie garść informacji jak uwolnić i w pełni wykorzystać drzemiące w Was pokłady kreatywności.

@zaczytana.polka

Kuba Łuka jest autorem, twórcą i doktorem nauk o kulturze. "Halo! tu...

• Popularnonaukowe, na faktach
  • Rozwój duchowy