Tajemnice Dolnego Śląska. UFO i niewyjaśnione zjawiska

Okładka książki Tajemnice Dolnego Śląska. UFO i niewyjaśnione zjawiska Damian Trela
Okładka książki Tajemnice Dolnego Śląska. UFO i niewyjaśnione zjawiska
Damian Trela Wydawnictwo: Selfpublishing popularnonaukowa
popularnonaukowa
Selfpublishing
2021-01-01
2021-01-01
UFO Dolny Śląsk

Książka jest co najmniej intrygująca ale lektor (jestem w trakcie słychania audiobooka) to jest... mówiąc oględnie nieporozumienie; trzeba się wręcz zmuszać, aby nadal słuchać tego mechanicznego, bezbarwnego głosu! 😭 To naprawdę żywy człowiek czyta? 🤔

Świetny materiał, dobrze napisana książka. Dolny Śląsk pokazany od zupełnie nieznanej strony. Niektóre historię opisane w książce wręcz porażają. Pozycja napisana w przystępnym języku. Godna polecenia nie tylko dla fanów tematyki, ale tak na prawdę dla każdego, kto ma otwarty umysł na zjawiska paranormalne.

Ogromną zaletą książki jest to, że została napisana z perspektywy badacza, a nie ślepego fanatyka (patrz. serial Starożytni kosmici),którego poglądy graniczą z obłędem - całe szczęście tu tego nie ma. I choć trafiają się w niej relacje w które ciężko uwierzyć, to ich rzetelne przedstawienie sprawia, że z jej kart bije atmosfera sprzed 30-40 lat, gdy tematyka UFO była niezwykle popularna i nie tak marginalizowana jak dziś - widać tu ogrom włożonej pracy. Samo zjawisko UFO wciąż wymaga rzetelnego zbadania, lecz już nie na płaszczyźnie (pozaziemskiej) z jaką mieliśmy dotychczas styczność, lecz z czymś co być może dotyczy nas samych i czymś co jest głęboko zakorzenione w ludzkiej psychice.

Gdyby ktoś spytał mnie czy wierzę w duchy, demony, UFO lub inne nadprzyrodzone "istoty" to nie odpowiedziałabym jednoznacznie. Dlaczego? Bo gdybym powiedziała, że wierzę to bym skłamała, a gdybym wybrała opcję, że jednak nie to też było by kłamstwo. Najnormalniej w świecie nie potrafię się zdecydować co począć z materią, której arkana staram się zgłębiać cały czas. O ile jeszcze duchy i wszelkiego rodzaju demony są mi w pewien sposób "bliższe", bo sporo książek o tym miałam okazję widzieć i czytać to z UFO mam nie po drodze. A jednak staram się czytać różne artykuły i książki, więc po ujrzeniu "Tajemnic Dolnego Śląska. ..." pomyślałam, że czemu by nie? Nie dość, że polska książka to jeszcze o naszych rodzimych ziemiach i niewyjaśnionych zjawiskach.

Publikacja stanowi unikalny zbiór - w większości nigdzie niepublikowanych – autentycznych relacji ludzi, którzy osobiście zetknęli się ze zjawiskiem UFO. Relacje dokumentalne podparte bogatą kartoteką zdjęciową, ilustracjami i grafikami wraz z oryginalnymi wypowiedziami świadków wprowadzają czytelnika w świat, w którym poukładana codzienność zostaje zaburzona zjawiskiem wykraczającym daleko poza wymiar zrozumienia. Ponad 20 lat zbierania relacji o obserwacjach UFO na terenie Dolnego Śląska przez autora książki kompletnie wypacza powszechnienie znany i starannie ugruntowany w mass mediach wizerunek UFO.
Czy opisane w książce liczne przypadki obserwacji UFO w Sudetach, okolicach Legnicy i Wrocławia są dowodem na ingerencje pozaziemskich sił? Kim - lub czym - jest ukrywająca się za UFO siła, która od wieków nawiedza wiele malowniczych zakątków Dolnego Śląska?

Kiedy czytałam umieszczony na okładce blurb, byłam podekscytowana tą książką i czułam, że muszę się z nią zapoznać. Śmiałam się, że ciągnęły mnie do niej nadprzyrodzone i niewyjaśnione siły. Niestety bardzo szybko mój zapał do niej opadł, a czytanie stało się wręcz męką. A wiecie, co jest najgorsze? Że w sumie ciężko mi powiedzieć dlaczego. Język autor ma naprawdę przystępny i ludzie, którzy dopiero stykają się z ufologią, na pewno wszystko zrozumieją. Ja niestety nie poczułam nawet odrobiny mięty do tej pozycji i okazała się ona jedną z naprawdę niewielu niedokończonych książek w moim dorobku. Nie zmienia to faktu, że tytuł zostaje ze mną i będę chciała ją doczytać w wolnych chwilach, nawet jeśli zajmie mi to dużo czasu. Znalazłam się w ogromnej kropce, jeśli chodzi o wystawienie oceny, gdyż danie niskiej tylko dlatego, że nie dałam rady jej skończyć czy też nie podpasowała mi książka sama w sobie jest głupie. Szczególnie że informacje zawarte w środku wydają się ciekawe i intrygujące, a tylko ja nie umiałam się do nich odpowiednio dobrać. Stąd też ocena dziś wyśrodkowana i pamiętajcie: Ja nikogo nie zniechęcam! Sama będę chciała dokończyć "Tajemnice Dolnego ...", więc nie wahajcie się zajrzeć do tej książki! I koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami! Może inny punkt widzenia pomoże mi podejść do tej książki jeszcze raz z całkowicie otwartym umysłem!

„Tajemnice Dolnego Śląska. UFO i niewyjaśnione zjawiska”, to druga książka znanego legnickiego badacza ufologii Damiana Treli, który po sukcesie „Gniazd UFO” (Czas Tajemnic 2018) - będącej pierwszą w Polsce książką w całości poświęconą zjawisku kręgów zbożowych - powraca z kolejną monumentalną pracą, tym razem dotyczącą obserwacji UFO dokonanych w tym malowniczym zakątku południowo-zachodniej części Polski.
Książka jest owocem ponad 20-to letniej, rzetelnej działalności autora w terenie, który przez lata przeprowadził setki rozmów z wiarygodnymi świadkami obserwacji Nieznanych Obiektów Latających, dokumentując (często na „gorąco”) obserwacje w trakcie wizji lokalnych bezpośrednio na miejscu zdarzenia.
Blisko 500 stronicowa praca zawiera liczne zdjęcia, rysunki oraz grafiki ukazujące tajemnicze zjawisko, jakie od lat manifestuje się na omawianym obszarze, zaś oryginalne wypowiedzi świadków ukazują dramaturgię takich zdarzeń, w pełni oddając emocje i napięcie jakie towarzyszy świadkom w trakcie obserwacji nieznanego fenomenu.
Damian Trela na kartach książki przedstawia historyczne świadectwa świadczące, że zjawisko UFO na terenie Dolnego Śląska nie jest niczym „nowym” i pojawiało się na tym obszarze także przed „współczesną erą NOL” (została ona zapoczątkowana od słynnej obserwacji dziewięciu obiektów, dokonanych w USA 24 czerwca 1947 r). Prezentuje opisy licznych obserwacji UFO nad Sudetami, Legnicą i okolicami, Wrocławiem (i okolicami) oraz Brzegiem Dolnym, Wołowem czy Obornikami Śląskimi. Wskazuje kilka tzw „stref anomalnych”, czyli miejsc, które tajemnicze zjawisko upodobało sobie dość szczególnie. Częstotliwość występowania „nieznanego” w tych zakątkach Dolnego Śląska daje do myślenia. Ponadto autor w precyzyjny sposób przygląda się także fali obserwacji deltoidalnych obiektów, których szczyt przypadł na lata 2009-2013, dowodząc, że współcześnie z większą częstotliwością niż przed laty ten rodzaj (wygląd) obiektów nawiedza teren Dolnego Śląska, co ma także odzwierciedlenie w ogólnokrajowych statystkach występowania trójkątnych UFO z ostatnich lat. Książka zawiera także wiele nieznanych przypadków obserwacji UFO, które nie zostały nigdy wcześniej opublikowane w literaturze ufologicznej, w tym budzące najwięcej emocji przypadki Bliskich Spotkań z humanoidalną załogą obiektów UFO.
Damian Trela w swej pracy wskazuje, iż celem książki jest dostarczenie czytelnikowi niewyjaśnionych i kompletnie nieznanych informacji o manifestacjach UFO na Dolnym Śląsku oraz stara się zaprezentować te sprawy, które wnoszą najwięcej w kwestii zrozumienia, czym tak naprawdę UFO jest i co może się za nim kryć. Końcowe rozdziały książki są również próbą odpowiedzi na najbardziej problematyczne pytania związane z zagadką UFO.
Książka „Tajemnice Dolnego Śląska. UFO i niewyjaśnione zjawiska” jest obowiązkową pozycją dla wszystkich osób interesujących się omawianym fenomenem. Została napisana w sposób czytelny i bardzo przystępny, przez co osoby, które stykają z tematyką ufologiczną po raz pierwszy, nie będą miały problemu z przyswojeniem treści książki.

• Audiobooki
  • Nie mam i chcę przeczytać [Inne]