Stargate: Retaliation

Okładka książki Stargate: Retaliation Bill McCay
Okładka książki Stargate: Retaliation
Bill McCay Wydawnictwo: Roc Books Cykl: Stargate Books (tom 2) fantasy, science fiction
Stargate Books (tom 2)
Stargate: Retaliation
Roc Books
1996-09-01
1996-09-01
stargate

Okładka książki Stargate Dean Devlin, Roland Emmerich
Stargate Dean Devlin, Roland...

Druga (z pięciu) część cyklu sequeli filmu StarGate (zanim powstał serial). Od razu na początku dochodzi do ataku przez StarGate przez Khonsu, strażnika Horusa i kilku innych. Strażnicy ci, dokonują masakry na poziomach piramidy, a następnie wydostają się na zewnątrz i wtapiają się w tłum, ruszając w stronę miasta. O’Neill i Skaara przeczesują razem pokłady w poszukiwaniu szpiegów, jednak dochodzą do wniosku że ci udali się do Nagady. Jackson przybywa i dołącza do inspekcji, oznajmia, że znaleźli coś w stylu tabletów, które zawierają informacje na temat bóstw. Generał West spotyka się ze starszyzną i negocjuje z nimi, by zażegnać konflikt z poprzedniej części. Udaje mu się chwilowo przekonać starszyznę. Daniel wraca do domu, gdzie później przychodzi Sha’uri, coraz częściej się kłócą, ta robi awanturę o to, że musi mu gotować <!>. Bawi też rozmowa o pelerynkach (prezerwatywach),żona czyni mu wyrzuty, czemu nie chce mieć dziecka. Daniel zwiewa od zrzędzącej żony i spacerując ulicami Nagady natyka się na zamieszki, rolnicy protestują przed halą Starszyzny. Do akcji wkracza milicja – oddziały Skaary, która rozpędza zgromadzenie.
Na planecie są dwie grupy: górników i rolników, zaczyna dochodzić między nimi do scysji. Nakeer – przywódca Starszyzny plemion rolników – narzeka na pojawienie się Ziemian i ich wpływ na ekonomię i równowagę na planecie. Ziemianie sprowadzili walutę i wszystko zostało destabilizowane.
Na planetę przybywa też Barbara Shore – astrofizyk (brała udział w pierwszym otwarciu Gwiezdnych Wrót w filmie). Została sprowadzona w celu zbadania statku piramidy. Kobieta szybko zaprzyjaźnia się z Sha’uri, która jest jej tłumaczką. Ekipa ekspertów liczy 15 osób, jest wśród nich znany z filmu Gary Meyers.
Wśród mieszkańców istnieje też rynek odzyskanej broni z bitwy z poprzedniej części. Zajmuje się tym m.in. Gerekh.
Daniel uczy grupę z rolniczej części i zaprzyjaźnia się z Faizah pewną pojętną uczennica, co nie podoba się Sha’uri. Faizah zabiera Daniela na wycieczkę do swojej enklawy rolniczej - Ezer. Poznajemy inny obszar planety, który jest całkowicie zielonym krajobrazem. Okazuje się, że rolnicy przejmują obszary, gdzie kopalnie zostają wyczerpane. Gdy wracają zostają zaatakowani przez grupę napastników. Na szczęście z opresji ratuje ich oddział marines, który ma za zadanie pilnować porządku.
Daniel przez to wydarzenie postanawia coś zmienić, namawia Kasufa do zapoznania się z konstytucją Stanów – dokumentem, który mógłby stanowić podstawę do stworzenia reguł na Abydos. Podczas rozmów ktoś zabija Nakeera i Kasufa, podejrzenia padają na Daniela. W Nagadzie wybuchają zamieszki. Daniel skrywa się w kryjówce Faizah – jednak okazuje się ze Faizah to Hathor! Hathor odkrywa medalion Daniela, okazuje się ze jest to specjalny klucz do Gwiezdnych Wrót, który zawiera jakieś tajne współrzędne. Hathor dawno temu to kiedyś podejrzała, gdy Ra używał tego medalionu.
W Gwiezdnych Wrotach pojawia się więcej sług Horusa. Sha’uri i Barbara walczą u boku marines z jastrzębiogłowymi. O’Neal dowodzi oddziałami i próbuje pokonać przeciwników.
Hathor nie zabija Daniela, wyjawia mu skąd ma tylu pomocników – z Tuat, świata tronowego Ra. Zabiera go do Gwiezdnych Wrót i używa medalionu do ich uruchomienia. Wyrusza razem z nim do nieznanego. Wita ich jakiś hologram głowy obcego, którym był Ra, gdy zawładnął ciałem ludzkiego chłopca. Znajdują się na latającymi pałacu Ra, który dryfuje w przestrzeni kosmicznej, niedaleko (stounkowo) Abydos. Na pokładzie znajdują się setki futrzastych bestii, które są odpowiednikiem boga Seta. Są to pierwotni słudzy Ra, mieszkańcy Tuat – to oni prawdopodobnie stworzyli Gwiezdne Wrota.
Jack O’Neil wraz z mieszkańcami ukrywają się w kopalni. Na szczęście zorganizował tam wcześniej magazyn na amunicję, żywność i środki medyczne. Udaje mu się utrzymać, rozwala udajeety za pomocą wyrzutni rakiet.
Przez GW przybywa z odsieczą Kawalsky i Feretti z Ziemi, odbijają oni pokład. Potem docierają do kopalni, gdzie w ostatnim momencie pomagają okupowanemu O’Neilowi.
Skaara powiadamia Sha’uri, że Daniel zniknął z Faizah.
Daniel pozostawiony przez Hathor na pokładzie statku sam rozgryza adres Gwiezdnych Wrót na Abydos i przechodzi przez wrota. Jednak jest zatrzymany w zamknięciu jako potencjalny sprawca zamachu. Nie wiadomo czy mu wierzyć w sprawie Hathor i jej statku.
Na Abydos sytuacja uspokaja się, niedobitki Horusów toczą partyzantkę z pustyni, w mieście trwają czasem walki przestępcze, ale ogólnie sytuacja wraca do normy.
Naukowcy wciąż próbują rozgryźć technologię statku. Udaje im się uruchomić czujniki statku, na mapie holograficznej pojawia się olbrzymi statek Hathor.
Statek Hathor nadlatuje i robi sieczkę z helikopterów, broń naziemna nie jest w stanie dolecieć do jej statku. Ze względu na rozmiary nie może on poruszać się sprawnie w atmosferze, nie ma też precyzyjnego eliminowania wroga, jednak udaje jej się pokonać grupę przy kopalniach. Horusy przejmują tam dowodzenie.
Danielowi udaje się wydostać. Wraca do płonącej Nagady, gdzie Skaara jeszcze próbuje utrzymać porządek. Kasuf się przebudza ze śpiączki i potwierdza, że to nie Daniel jest odpowiedzialny za zamach tylko jeden ze strażników Horusa. Daniel ze Skaarą wyruszają w stronę kopalni, aby walczyć z Horusami. Odbijają więźniów, Danielowi udaje się nawet zestrzelić jednego udajeeta. Z opresji uwalnia go O’Neil.
Grupa mieszkańców jak i całe wojsko zaczynają ewakuować się przez GW na Ziemię.
Jeden z naukowców przypadkiem uszkadza jakiś obwód na statku Oka Ra i systemy budzą się do życia. Jeden z żołnierzy postanawia wykorzystać działające systemy obronne i zaczyna ostrzał statku Hathor. Jednak automatyczne systemy obronne statku Hathor oddają strzały i niszcząc górne pokłady Oka Ra, a następnie całą resztę. Dochodzi do ogromnych zniszczeń. Gwiezdne Wrota przestają istnieć. Planeta również zostaje spopielona.
Na Ziemi Daniel dochodzi do wniosku że GW na Abydos zostały zniszczone. Jednak przekonuje generała Westa, że to nie koniec. Hathor jest w stanie tym statkiem dotrzeć na Ziemię w przeciągu roku. Lepiej żeby Ziemia była na to gotowa!
Książka ponownie jest nudna - przez większość czasu mamy lokalne problemy ludności, niewiele się dzieje, żadnych nowinek na temat Gwiezdnych Wrót etc... Bohaterowie snują się z miejsca w miejsce i niewiele się dzieje... Dopiero gdy pojawiają się słudzy Horusa akcja nabiera tempa... no i znów mamy ciekawą końcówkę. Sprawia to, że jesteśmy ciekawi co będzie dalej...

• English