Stargate

Okładka książki Stargate Dean Devlin, Roland Emmerich
Okładka książki Stargate
Dean DevlinRoland Emmerich Wydawnictwo: Penguin Viking Cykl: Stargate Books fantasy, science fiction
Stargate Books
Stargate
Penguin Viking
1994-11-01
1994-11-01
stargate

Okładka książki Independence Day: Omnibus Dean Devlin, Roland Emmerich, Stephen Molstad
Independence D... Dean Devlin, Roland...
Okładka książki Independence Day: War in the Desert Dean Devlin, Roland Emmerich, Stephen Molstad
Independence D... Dean Devlin, Roland...
Okładka książki Strefa Ciszy Dean Devlin, Roland Emmerich, Stephen Molstad
Strefa Ciszy Dean Devlin, Roland...
Okładka książki Dzień Niepodległości Dean Devlin, Roland Emmerich, Stephen Molstad
Dzień Niepodle... Dean Devlin, Roland...

Nowelizacja filmu pod tym samym tytułem. Jednak nie jest to napisana na kolanie szybka adaptacja. Już od samego początku widać, że książka ta stanowi doskonałe rozwinięcie filmu. Poznajemy wiele szczegółów, które działy się przed lub po danych scenach. Poznajemy przemyślenia bohaterów. Czyta się to z zainteresowaniem. Niektóre rzeczy są poprowadzone inaczej, ale są to niewelkie różnice, które zapewne zmieniono w trakcie realizacji filmu. Na przykład:
- rozmowa Daniela z Catherine nie odbywa się w aucie, ale w jego mieszkaniu, które wynajmuje od jakiegoś Rosjanina,
- Daniel wpada na trop konstelacji nie dzięki gazecie strażnika, tylko włamuje się do biura O’Neila i tam spostrzega mapę gwiazd,
- dowiadujemy się, że O’Neil był wcześniej zabójcą działającym na zlecenie rządu, poznajemy historię jego małżeństwa i jego dzieciaka.
- Ra używa statku, aby przemieszczać się pomiędzy odległymi kopalniami kwarcu na różnych planetach w tym zakątku wszechświata, przybył akurat aby sprawdzić dlaczego transport kwarcu nie został wykonany na czas.
- zemsta za współpracę plemienia z Ziemianami jest bardziej krwawa, strażnicy Ra dokonują masakry na mieszkańcach na lądzie, nie z powietrza - Kasuf - przywódca plemienia jest torturowany i zostaje zawieszony w powietrzu przy symbolu Ra.
- jest też spory opis początków Ra na Ziemi, budowa piramidy, podporządkowywanie ludności, narastający strach i w końcu bunt.
- Ra podczas szamotaniny z Danielem traci rękę (film ogladalem wiele razy ale tego nie zauwazylem, jednak jest to tez subtelnie pokazane, bardziej dosadnie pokazana jest utrata głowy Anubisa).
- Nabeh - przyjaciel Skaary w książce przeżył,
- gdy na pokład piramidy przybywa bomba, w druga stronę wyruszają wszystkie dzieci niewolnicy Ra (zostają uratowane).
Moim zdaniem bardzo dobra adaptacja, szkoda że nie została wydana po polsku.

• English

Dodaj cytat z książki Stargate