Wczoraj Grünberg - dziś Zielona Góra (Ghosts of Grünberg)

Okładka książki Wczoraj Grünberg - dziś Zielona Góra (Ghosts of Grünberg) Grzegorz Biszczanik
Okładka książki Wczoraj Grünberg - dziś Zielona Góra (Ghosts of Grünberg)
Grzegorz Biszczanik Wydawnictwo: Stowarzyszenie FORUM ART popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wczoraj Grünberg - dziś Zielona Góra (Ghosts of Grünberg)
Stowarzyszenie FORUM ART
2021-03-15
2021-03-15
Michał Cierniak
zielona góra historia pocztówka fotografia miasto zmiany

Książka, która jest jednocześnie albumem przedstawiającym zmiany jakie zaszły w Zielonej Górze przez ponad 120 lat. Jest to album nietypowy, gdyż Grünberg poznajemy w nim ze starych pocztówek. Zresztą, we wstępie, Grzegorz Biszczanik przybliża czytelnikom bardzo ciekawą historię pocztówki jako takiej. Ciekawe, czy ktokolwiek wie, że autorem tej nazwy był Henryk Sienkiewicz. Gdyby nie on, moglibyśmy dziś wysyłać „otwartki”, „listewki” albo „pisanki”. Dobrze, że to jednak on wygrał konkurs.

Wracając jednak do tematu. Pocztówki z dawnych lat (od 1890 do 1945 roku) zestawione są ze współczesnym widokiem z tej samej perspektywy, by łatwiej zaobserwować różnice architektoniczne. Zdjęcia aktualne, co może potwierdzić widok ludzi w maseczkach, pewnie będą wyjątkową pamiątką za „parę lat”. Dodatkowo, pod zdjęciami znajdziemy dość zwięzły, konkretny ale rzeczowy i merytoryczny opis danej ulicy lub budynku. Autor wylicza, co się w nim mieściło na przestrzeni lat, często przytacza również znane nazwiska związane z tymi miejscami. Niektóre miejsca zniknęły w dalszej lub bliższej przeszłości całkowicie z mapy miasta. Tym większa to gratka dla lokalnych patriotów oraz turystów oczarowanych tym wyjątkowym miastem.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Piękna pozycja, kopalnia wiedzy; trochę o budynkach i ich losach, o ludziach, którzy je zamieszkiwali, a tak naprawdę poprzez nie opowiada o kolejach historii...

Fenomenalna pozycja dla każdego dumnego zielonogórzanina (którym jestem i bardzo sobie to chwalę :) ).

• Chcę kupić / dostać w prezencie

Dodaj cytat z książki Wczoraj Grünberg - dziś Zielona Góra (Ghosts of Grünberg)