Tao zdrowia, seksu i długowieczności

Okładka książki Tao zdrowia, seksu i długowieczności Daniel Reid
Okładka książki Tao zdrowia, seksu i długowieczności
Daniel Reid Wydawnictwo: Rebis Seria: Wschód Zachodowi poradniki
poradniki
Wschód Zachodowi
The Tao of Health, Sex and Longevity
Rebis
2021-02-23
2021-02-23
Tomasz Sikora
styl życia harmonia taoizm żywienie ćwiczenia zdrowie seks długowieczność poradnik tao

Mam problem z tą książką. O ile zdrowa dieta, ćwiczenia oddechowe, unikanie stresów mają niezaprzeczalny sens to ciężko jest brać na poważnie coś, gdzie przekonują, że raka leczy się winogronami, schizofrenię głodowką, a guzy odpowiednim oddychaniem 8 godzin dziennie.
Do tego książka była pisana pod koniec lat osiemdziesiątych - brakuje mi uaktualnienia w oparciu o dzisiejszą wiedzę.

TAO zdrowia, seksu i długowieczności nie jest co prawda książką psychologiczną, ale jest książką o tym jak zadbać o swój dobrostan psychologiczny metodami wykorzystywanymi od 5000lat w chińskiej medycynie. Książka jest bardzo bogata w treści dotyczące wielu dziedzin życia i układów organizmu. Od diety, oddychania, ruchu, leczenia po hormony i seks, a także sposoby na długowieczność. Przeczytamy w niej o tak wielu rzeczach, że nie sposób przytoczyć wszystkie. W książce przeczytamy o tym jak znaleźć harmonię w życiu, ciele i umyśle. To są metody na dobre życie. Nie jest to jednak banalny poradnik, a bardzo ciekawa książka zawierająca wiele bardzo dużo wnoszących informacji.
Książkę można kupić na stronie Dom Wydawniczy REBIS

Przyjemnie napisana książka. Bez zbędnego mistycyzmu i zawiłości. Daje ciekawe spojrzenie na praktyki nieco odmienne i kontrowersyjne w naszej kulturze. Zawiera zarys historyczny taoizmu, zasady zachowania zdrowia na lata, opisy ćwiczeń oddechowych i fizycznych, reguły żywieniowe i sposoby wykorzystywania wewnętrznej energii. W książce przytaczane są fragmenty artykułów i wypowiedzi naukowców, które mają potwierdzać, iż reguły taoistycznych ćwiczeń i wierzeń mają oparcie w badaniach i faktycznie istniejących mechanizmach biologicznych i fizycznych. Dane te jednak są już dość stare, niektóre sięgają lat 50-tych. Pod koniec autor uderza w dość abstrakcyjne tony, co może nieco odrzucić. Ogółem jeśli jest się zainteresowanym filozofią Dalekiego Wchodu, trochę innym spojrzeniem na świat i szuka się ciekawych alternatyw na poprawę zdrowia to książka może okazać się ciekawą pozycją. O ile nie jest się zamkniętym na odmienne systemy wierzeń. Osobiście książka mi się podobała i mam zamiar wdrożyć część przedstawionych w niej zasad.

• Kindle
  • » zdrowie&uroda
  • Joga&ajurweda
  • Mindfulness
  • Biblioteczka

Dodaj cytat z książki Tao zdrowia, seksu i długowieczności