Inaczej niż zwykle

2021-03-01
2021-03-01
2019-03-05
Marta Faber

Miłość to niesamowite uczucie, a zwłaszcza taka, która dopiero co rozkwita i sprawia, że widzimy świat w jaśniejszych kolorach. Jesteśmy w stanie dla ukochanej osoby poświęcić naprawdę bardzo wiele, nawet swoje dotychczasowe poukładane życie, czy też długoletnią przyjaźń. Tak naprawdę trudno jest dokonywać odpowiednich wyborów, satysfakcjonujących wszystkich z naszego otoczenia. Czy gdybyśmy mieli możliwość powrotu do przeszłości i jej zmienienia w taki sposób, by konkretna osoba nie ucierpiała, skończyłoby się to dobrze dla pozostałych? Nasza rzeczywistość nie jest idealna, nic w niej nie jest idealne i nigdy nie będzie. Co takiego wydarzyło się w powieści zatytułowanej Inaczej niż zwykle, że o tym piszę? Otóż jej bohater dostaje wiele szans na uratowanie swojej ukochanej, ale za każdym razem jego wybory ranią kogoś mu bliskiego. Ta powieść ma piękne przesłanie i jest skarbnicą niezwykłych cytatów o szczęściu, podejmowaniu decyzji i po prostu o życiu.

Uwielbiam czytać dobrze napisane książki dla młodzieży. Tak naprawdę już od wielu lat nie należę do tej grupy odbiorców literatury, ale świetnie się odnajduję w lekturze takich właśnie książek. Zwłaszcza jeśli są tak dobrze napisane, jak Inaczej niż zwykle. Jest to powieść z oryginalnym pomysłem na fabułę, bardzo życiowa, poruszająca, wartościowa, a do tego momentami zabawna i na tak zwanym luzie. Znajdujemy w niej wszystko, czego możemy oczekiwać od opowieści o miłości dla nastolatków. Przygotujcie się także na to, że w pewnych chwilach podczas czytania poczujecie ogromne wzruszenie, niemal takie wyciskające łzy spod powiek. Jestem pod dużym wrażeniem tej powieści. Jeśli lubicie lub znacie kogoś, kto lubi refleksyjne historie o miłości, koniecznie sami po nią sięgnijcie lub polećcie takiej osobie właśnie tą.

"(...) Tak naprawdę te najmniejsze decyzje znaczą najwięcej. Pozornie nic nieznaczące codzienne wybory. Bycie szczerym wobec ukochanych osób, wobec siebie samego. Odpuszczenie tego, czego nie możemy kontrolować, i docenienie tego, na co mamy wpływ.
Czasem trudno jest dostrzec, jak wielkie te rzeczy mają znacznie.
One się jednak sumują.
I znaczą wszystko."

Justin A. Reynolds, "Inaczej niż zwykle", s. 403

Z pewnością jesteście ciekawi z jakimi problemami będą musieli zmierzyć się bohaterowie tej powieści. Narratorem jest tu nastoletni Jack King, który ma dwójkę wspaniałych przyjaciół, a więc Jillian i Franny'ego. Pewnego dnia chłopak poznaje Kate - dziewczynę odmieniającą jego codzienność i wnoszącą do życia wiele radości. Niestety ukochana Jacka umiera, ale... on powraca do przeszłości, by móc ją uratować. I tak kilka razy. Czy w końcu uda mu się zmienić przeznaczenie Kate i ocalić ją przed śmiercią? Oczywiście stawiam to pytanie jako retoryczne, gdyż zakończenie tej opowieści musicie poznać sami i dowiedzieć się, co autor za jej pomocą chciał przekazać swoim czytelnikom. Jak już wspomniałam wcześniej, książkę ta ma nietypową fabułę, gdyż protagonista niejednokrotnie powraca do przeszłości. Przyznam, że trochę obawiałam się możliwością - związanej z tym pomysłem - monotematyczności. Jednak niepotrzebnie, bowiem poza pewnymi stałymi elementami przeszłości za każdym razem działo się coś innego, nieprzewidywalnego. Jest to zatem nietypowa, ale zarazem świetna w odbiorze powieść, naprawdę warta przeczytania.

Książka została podzielona na kilka części, które są związane z powrotami głównego bohatera do przeszłości. Wszystkie rozdziały noszą tytuły i wiele z nich autor podzielił na mniejsze fragmenty. Cały tekst składa się z dużej liczby dialogów, które są płynne i pozbawione zbędnych opisów. Styl Reynolds'a jest przyjemny w odbiorze. Jego powieść czyta się szybko, chociaż nie jest ona pozbawiona bardziej skomplikowanych treści, przesiąkniętych dylematami i prawdami egzystencjalnymi. Jednak są one przedstawione w naprawdę swojski sposób i mimo niejakiej patetyczności są zrozumiałe, a nawet przesiąknięte romantyzmem i sformułowaniami, które na długo zapadają w pamięć. Co tu więcej pisać - po prostu przeczytajcie.

"Inaczej niż zwykle" to powieść napisana... inaczej niż zwykle. Historia Jacka i jego przyjaciół opowiada o wielkiej miłości, problemach życia i niesprawiedliwości losu. Stawia przed nami wiele pytań o doskonałość tego świata i nas samych. Dowodzi, że owa doskonałość jest wokół nas, codziennie, cały czas, warto tylko dobrze jej wypatrywać, nawet w najzwyczajniejszych rzeczach.

Pozwólcie, że skomentuję to jednym z moich ulubionych powiedzeń: było ok, ale dupy nie urywa.

Jasne, czytało się dość przyjemnie, głównie przez krótkie rozdziały i dość... potoczny, chyba tak to mogę ująć, styl. Ale fabuła mnie nie porwała, nie potrafiłam się w to wczuć. Nie przejmowałam się zbytnio losami postaci. Zirytował mnie też wątek związany z jego przyjaciółką, już nie wspominając o niej samej.
Wydaje mi się, że mało skupiono się na postaciach drugoplanowych. Teoretycznie się gdzieś one przewijały, ale nie mieliśmy okazji faktycznie ich poznać. Na przykład, jeśli chodzi o rodziców głównego bohatera, wyniosłam tyle, że są na siebie napaleni i że boją się, że każda nieodpowiednia rzecz, którą zrobi ich syn, zaważy na jego przyszłości. Po prostu zabrakło mi jakiejś większej głębi w postaciach

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Na tę książkę trafiłam zupełnie przypadkowo podczas jednej z moich wizyt w bibliotece. Bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam i chciałabym, aby więcej osób się o tej książce dowiedziało.
„Inaczej niż zwykle” to historia Jacka Kinga, który jest zakochany w swojej najlepszej przyjaciółce Jillian. Dziewczyna jest jednak w szczęśliwym związku z ich wspólnym przyjacielem. Jack nie chce rujnować ich szczęścia, więc w konsekwencji cierpi w samotności. Ale do czasu. Pewnego wieczoru na imprezie poznaje Kate. Chłopak szybko traci dla niej głowę. Jednak Kate umiera. A Jack w tej chwili przenosi się w czasie do ich pierwszego spotkania. Tym razem chłopak zrobi wszystko, co w jego mocy, aby ocalić Kate.
To była niesamowicie fascynująca i prowokująca do myślenia lektura. Autor stworzył historię o miłości, przyjaźni i o tym, co jesteśmy w stanie zrobić dla tych, których kochamy. Motyw podróży w czasie nie należy do moich ulubionych, ale tutaj został bardzo dobrze ograny.
Napisać dobrą książkę dla młodzieży wcale nie jest łatwo. Wiele tematów zostało już poruszonych, konkurencja jest ogromna, a odbiorca niezwykle wymagający. Ale Justinowi A. Reynoldsowi się to udało. To była niesamowicie szczera opowieść, która mam nadzieję, znajdzie jak najwięcej odbiorców.

Świetna książka. Jedyne czego żałuje, to to, że zdecydowałam się sięgnąć po nią tak późno. Ciekawe dialogi, przy których można sie uśmiać, fajnie napisana relacja pomiędzy głównymi bohaterami. Zdecydowanie polecam każdemu!

Uwielbiam motyw z Dnia Świstaka, a tu właśnie ta tematyka w młodzieżowym ujęciu. Jestem bardzo, bardzo zadowolona z lektury i chciałabym, by więcej osób po nią sięgnęło. Jest mi strasznie przykro, kiedy na naprawdę ciekawe tytuły nie ma takiego hype'u, jak na niektóre średniaczki

Naprawdę dobry debiut. Jak w chyba każdej młodzieżówce najmocniejsza strona tej książki to świetnie napisane dialogi- są zabawne i urocze. Głównemu bohaterowi od początku bardzo kibicowałam, choć mniej więcej w połowie książki niektóre jego wybory były według mnie nielogiczne i trochę mnie irytowały.
Bardzo podoba mi się też ostateczne przesłanie, płynące z tej historii, która pokazuje, że nie nad wszystkim możemy mieć kontrolę i to jest całkowicie w porządku. Tak jak w porządku jest nie bycie we wszystkim najlepszym.

Bardzo podoba mi się też ostateczne przesłanie, płynące z tej historii,...

Jack jest szczesliwym nastolatkiem. Ma kochanych rodziców, dwójkę przyjaciół, na których może liczyć w potrzebie, właśnie kończy szkole średnia i wybiera się nam studia. I właśnie poznaje Kate- dziewczynę swoich marzeń... Wszystko układa się swietnie, gdy nagle okazuje się, ze Kate jest śmiertelnie chora i umiera... Dla Jacka świat jakby się skończył. Jednak okazuje się, ze dawnym zbiegiem okoliczności Jack może powrócić do momentu, w którym poznał Kate- podróżuje w czasie. Ale może tak właśnie się stało, żeby mógł uratować Kate? Cz mu się to uda i ile szans dostanie od losu, żeby wszystko naprawić?

Całkiem niedawno czytałam książkę o podobnej tematyce- tam również główny bohater cofnął się w czasie. Co czekało mnie tym razem? Książka jest zajmująca, jednak powroty w czasie mogą nieco nużyć. Jeden raz, czy dwa można to jeszcze przyjąć, ale po kilku razach, zaczyna być to męczące. Bohater tak wiele działa, jednak losu nie udaje się zmienić. Ale dzięki tym powrotom w czasie przekonuje się o wartości rodziny i przyjaźni. Sama nie wiem, czy tę książkę polecić, jest napisana ciekawie, z zacięciem, jednak moim zdaniem zabrakło w niej odpowiedniego zakończenia.
Zapraszamy:

INACZEJ NIŻ ZWYKLE to książka,która porusza niezwykle ważne tematy.Jednakże jej główny wątek skupiony jest przed wszystkim na młodzieńczej miłości i przyjaźni.Ta lektura z pewnością przypadnie do gustu młodszym odbiorcom.Bowiem historia pełna jest ciepła,subtelnego uroku i nostalgii.
6/10
Muszę przyznać,że początek tej opowieści mocno mnie zaintrygował i sprawił,że miałam lekką gulę w gardle,gdyż zapowiadała się iście romantyczna i wzruszająca historia.Byłam niezmiernie ciekawa dalszych losów nastoletnich bohaterów.Ale niestety,im dalej starałam się odkryć zachęcające walory tej powieści,tym miejscami odnosiłam wrażenie,że stawała się ona dla mnie lekko nużąca i monotonna.Miałam także wrażenie,że fabuła wciąż kręci się wokół tego samego tematu.Wglądało to tak,jakby nagle,tak po prostu akcja stanęła w miejscu.
Kiedy Jack spotka Kate na imprezie,jego los odmienia się o 180 stopni.Dziewczyna wnosi do jego życia cudowny promyk uśmiechu i nadziei.Ale zanim tych dwojga ma możliwość dobrze się poznać,Kate umiera.I tutaj ta historia powinna się zakończy.A jednak!A jednak śmierć Kate odsyła Jacka z powrotem do samego początku.A dokładniej do momentu,w którym spotykają się po raz pierwszy.Jakie decyzje podejmie Jack,by ocalić tych,który kocha.
INACZEJ NIŻ ZWYKLE to przykład klasycznej literatury dla młodzieży,która zawiera w sobie mądre przesłanie.Przesłanie ukazujące,że każdy podjęty przez nas wybór ponosi nieodwracalne konsekwencje.Bowiem wybory,których dokonujemy nie da się już cofnąć.Z pewnością w tej książce drzemał ogromny potencjał,jednak mam wrażenie,że przez zbyt rozwleczoną akcję historia ta straciła wiele na swoim szerszym zaintersowaniu.Może jako film czy serial opowieść ta sprawdziłaby się doskonale.I odniosła by zdecydowanie lepszy wydźwięk.
@zysk_wydawnictwo

6/10
Muszę przyznać,że początek tej opowieści mocno mnie zaintrygował i...

Kurczę znowu nastawiłam się na coś super. Skusiłam
się przez taką fajną kolorową okładkę i nie spodziewałam się że to będzie kolejna historia o nastolatkach. Trzeba dodać: o czarnych nastolatkach - bo autor na każdym kroku podkreśla tę ich czarność (to tylko dwa przykłady z samego końca):
"- Przestań. Przez ciebie się czerwienię. (...)
- Osoby czarnoskóre się nie rumienią." (s. 404)
"- Wiesz, co uwielbiam w zakończeniach czarnych filmów familijnych?" (s. 405)
Kate choruje na chorobę, która jest najpopularniejsza wśród czarnych, nie liczyłam ile razy jest wzmianka o ich afro.
Słabe to takie trochę, w moim odczuciu wszystko na siłę. Rozumiem, że oni są w usa dyskryminowani, ale no sorry...
Sama opowieść ani zabawna, ani wzruszająca - jak zapowiada opis. Bohaterów nie polubiłam, totalnie nijacy, a treść bardzo monotonna, bez większych emocji. Parę razy mialam ochotę ją porzucić i szkoda, że tego nie zrobiłam - niewiele bym straciła.

Kurczę znowu nastawiłam się na coś super. Skusiłam
"- Przestań. Przez ciebie się czerwienię. (...)
- Osoby czarnoskóre się nie...

• Przeczytane w 2021
  • Po angielsku