Potwór

Maciej Studencki, Kaja Makowska

Wyróżniona opinia i

Potwór

przeczytanych książek 3124 napisanych opinii 1157

Rozumiem, że celem tej książki było faktycznie ukazanie niewinności naszego głównego bohatera, jednak raczej nie udało się to autorowi, przynajmniej ja w to nie uwierzyłam. Było wiele sprzeczności, które mnie irytowały podczas czytania, a dokładnie takich, które mocno świadczyły przeciwko naszemu oskarżonemu. Jego wcześniejsze rozmowy z innymi podejrzanymi, które były wplecione między poszczególnymi etapami sprawy sądowej, dawały mi w bardzo dużym stopniu do zrozumienia, że Steve jest winny i kłamie. Więc trochę nie rozumiem tego zabiegu. Brakuje mi tu logiki w tym wszystkim.

Początkowo trudno mi było się wgryźć przez formę, ale w końcu gdy jakoś się przyzwyczaiłam, historia naprawdę mnie zaciekawiła. Od początku kibicowałam bardzo głównemu bohaterowi. Ta książka pokazuje coś więcej niż opis sprawy sądowej... pokazuje niesprawiedliwość, stereotypy, błędy systemu. Dlatego ostatecznie tak bardzo mi się spodobała.

Szybko się czyta, ale to raczej jedna z tych historii, która nie zostaje w pamięci na dłużej.

Fajne w tej książce jest to, że nie wiemy do końca co faktycznie się wydarzyło 22 grudnia w dniu napadu na sklep i poznajemy sytuację z perspektywy toczącego się procesu. W pewnym sensie sami zasiadamy na ławie przysięgłych i możemy zabawić się w wydanie wyroku.
Stwarza to trochę problem w nienaturalność rozmów pomiędzy np oskarżonymi. Główny oskarżony nie rozmawia z naszym „potworem” na temat wydarzenia pomimo że maja ku temu okazje. Ba jeden o drugim nie wspomina nawet podczas zeznań w sądzie. Jest to dla mnie pewien zgrzyt ale i tak dobrze się bawiłem i cieszę się ze przeczytałem.

W ciekawy sposób napisana, bo jak scenariusz do filmu, jednak byłam tak bardzo nudna. To było coś okropnego. Liczyłam na coś co mną wstrząs śnie, a tak się nie stało. Jedyne co mi się podobało to te listy pisane przez chłopaka jak opowiadał co się działo. Nawet wynik rozprawy mnie nie zaskoczył.

Do przeczytania w godzinkę, idealna na zastój czytelniczy. Polecam!

Do przeczytania w godzinkę, idealna na zastój czytelniczy. Polecam!

"Potwór" ~ Walter Dean Myers.

Historia opowiada o Steve Harmonie. Nastolatku który został oskarżony o morderstwo ale czy oby na pewno jest winny?

Bardzo przyjemnie się czytało, książka napisana w postaci scenariuszu, gdzie główny bohater Steve opisuje swój proces sądowy. Obejrzałam także film. I jak zarówno książka i film doprowadziły mnie do łez.

Uwielbiam, moja ocena 9,5/10

Buziaczki I do zobaczenia w następnych recenzjach❤️‍🔥

"Potwór" ~ Walter Dean Myers.

Uwielbiam, moja ocena...

Czy kiedykolwiek byliście posądzeni o coś czego nie zrobiliście? Czy znaleźliście się w złym miejscu i w złym czasie? Ja w pracy zostałam przez koleżankę posądzona o obgadywanie mimo, że tego nie robiłam i nie robię. Po prostu byłam na zmianie z osobami, które jej zdaniem z tego "słyną" i mi również ta łatka została przyklejona. Często ludzie "wiedzą lepiej" od nas samych co zrobiliśmy, a czego nie...
Steve Harmon, czarnoskóry bohater książki "Potwór" zostaje posądzony o jedną z najgorszych z możliwych zbrodni. Współudział w zabójstwie.
Cały proces jest opisany w książce w formie scenariusza filmowego, który przeplatany jest zapiskami Steve'a co sprawia, że historię czyta się bardzo szybko, ale na pewno nie łatwo.
Czy Steve jest winny czy niewinny? Odpowiedzi w tej książce nie dostaniecie. Oczywiście bohater zapewnia, że nic nie zrobił, a Sąd wydaje werdykt. Ja jako czytelnik czułam się jak jeden z członków ławy przysięgłych. Zakończenie dało mi dużo do myślenia i tak na prawdę nadal nie jestem pewna czy moja "decyzja" jest słuszna.
Zachęcam Was do zapoznania się z tą historią. Myślę, że jest ona warta przeczytania biorąc pod uwagę jej oryginalną formę i sposób przekazu.

1991

Świetna trzymająca w napięciu do końca. Bardzo mnie zaintrygowała, chociaż na końcu pozostaje niepewność czy aby wyrok był słuszny...

To jedna z tych książek, które zostawiają czytelnika z pytaniami, zamiast z odpowiedziami. Na pierwszy rzut oka widzimy historię opowiedzianą oczami oskarżonego o współudział w morderstwie, ale tak naprawdę widzimy to co napisał w scenariuszu na film (bo właśnie taką formę przyjęła ta książka),więc nie mamy dostępu do jego prawdziwych przemyśleń. "Potwór" przybliża też trochę obraz sądownictwa w USA i pokazuje, jakie batalie manipulacyjne zachodzą w trakcie rozpraw. Na koniec dodam, że nie wiem kto się zgodził wydać tę książkę w Polsce w taki sposób, w jaki została wydana, masa tłustego druku, trochę kursywy i prawie wcale normalnego tekstu, to się po prostu źle czyta i niesamowicie mnie to frustrowało.

• Literatura młodzieżowa
  • Pożyczone