Współczesna czarownica, czyli szatańska sztuka uwodzenia

Okładka książki Współczesna czarownica, czyli szatańska sztuka uwodzenia
Anton Szandor LaVey Wydawnictwo: Okultura Seria: Transgresje ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Transgresje
The Satanic Witch
Okultura
2002-01-01
2002-01-01
8388922025
Dariusz Misiuna, Justyna Bekesińska

Szkoda czasu i pieniędzy. Nic ta książka nie wnosi. Nic nie wyjaśnia. Niczego nie uczy. Totalny bełkot o niczym.

Moim zdaniem warta uwagi. Skłoniła mnie do zwrócenia uwagi na pewne rzeczy i przemyślenia pewnych kwestii, ale zdaje sobie sprawę, że opinie na temat tej książki są bardzo skrajne. Jest sporo rzeczy, które niby każdy wie, ale jakoś na co dzień o nich zapomina i są też bardzo proste rzeczy, na które do tej pory nawet nie zwracało się uwagi, a tu się okazuję, że mają one jednak dużo większe znaczenie już się powszechnie uważa. Jednak moim zdaniem ta książka jest bardziej o psychologii i tym jak działa człowiek oraz co nim kieruje, chociaż nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę niż o magii.

Książka nie jest długa, ma tylko nieco ponad 200 stron. Jest... irytująca. Dlaczego? Już spieszę z wytłumaczeniem. Jako osoba głęboko zakochana w wydawnictwie okultury, co jakiś czas sięgam po jedną z ich pozycji. Do tej pory się nie zawiodłam, bo z każdej z książek coś wyniosłam.
Jestem sfrustrowana, ponieważ część dotycząca "zegara osobowości" była niejako fascynująca, zwłaszcza dla osób interesujących się psychologią (a ja od dziecka ją uwielbiam) - trzeba przyznać, że LaVey był świetnym obserwatorem ludzkich zachowań, a już w szczególności tych infantylnych, naiwnych kobietek, które wędrowały sobie z jednej sekty kościelnej, do drugiej (jak wiatr zawiał).
I to by było na tyle z plusów - reszta rozdziałów to po prostu esej na temat tego, że współczesna czarownica ma zachowywać się tak, jak oczekują od niej mężczyźni napaleni na najstarszy zawód świata. To nie jest "uwodzenie" a "prowokowanie", choć z zamysłem LaVey zamieniał sobie te słowa, jak tylko mu się podobało. To esej o tym, że kobieta ma być przygłupawa, bo to się podoba większości mężczyznom, zmieniać głos w zależności od tego, co lubią, być ekshibicjonistką, itd., itp. Już pomijając fakt o tych wstawkach wielkimi literami typu "rób to, co podoba się im, a nie Tobie".
Zero historii na temat czaroznawstwa, o której tak lubię czytać, zero ciekawostek, tylko "przeżycia" LaVeya-kasanowy, który uwielbiał manipulować swoimi "czarownicami", żeby wszystkie robiły to, czego tylko on chce.
Wniosek - typowy przywódca sekty szukający posłusznych dziewczynek do pykania. Ta książka powinna nosić tytuł "Współczesna prostytutka, czyli szatańska sztuka prowokowania".

Książkę przeglądałam u kolegi okultysty i po pobieżnym przekartkowaniu miałam ochotę rzucić tym "dziełem" o ścianę. Oto prawdy objawione, które raczył nam przekazać pan LaVey.
-kobieta kobiecie wrogiem
-możesz przyjaźnić się tylko z kobietami, które traktujesz jak podwładne
-mężczyźni wśród mężczyzn się rozwijają, natomiast grupy złożone z kobiet-nie
-masz nosić pończoszki, bo chopy lubio
-masz nosić szpilki, bo chopy lubio
-masz nosić kiecki dwa numery za małe, bo, uwaga, chopy lubio (sam pan w tym popylaj, panie LaVey, powodzenia!)
-samochód jest odzwierciedleniem osobowości mężczyzny (niespodzianka, ale kobiety też mają osobowości i też miewają samochody!!!)
-"odbijanie" żonatych panów to w sumie fajna zabawa, a żona gupia, bo nie zna czarodziejskich technik i sama jest sobie winna
-kłamanie, udawanie słodkiej idiotki, wykorzystywanie ludźmi i manipulacja są spoko
-jakaś baba dostała awans, gdyż miała... brudne majtki (sic!).

Zbulwersowana, spytałam właściciela tej książki:
-Co to za seksistowskie bzdury?
On zaś się roześmiał i wytłumaczył mi, że LaVey to kawalarz, który usiłuje oburzyć wszystkich i traktowanie tego dosłownie to jak podkradanie babci renty, bo tak robił Ferdek Kiepski. To nieco złagodziło moje obrzydzenie niniejszą pozycją, stąd dwie gwiazdki. Gdyby jednak nawet potraktować ten poradnik w kategoriach żartu, to i tak nie jest on śmieszny.
Jeśli jesteś kobietą i masz chociaż minimum niezależności i godności osobistej- nie sięgaj po tę książkę...

-kobieta kobiecie wrogiem
-możesz przyjaźnić się tylko z kobietami, które traktujesz jak podwładne
-mężczyźni wśród mężczyzn się rozwijają, natomiast grupy złożone z kobiet-nie
-masz nosić pończoszki,...

Naczelny satanista popkultury stworzył dzieło któremu trudno wystawić spójną notę. I tak jak książka dotyka ciekawy, ale mało przejrzyście opisany koncept zegara osobowości, celnie trafia w okryte tabu atawizmy, wyjaśnia zasadę szukania pełni w swoim przeciwieństwie, tak zawiera i dużo farmazonów z pogranicza magii dla nastolatek. Potencjalnie interesująca dla czytelniczek pracujących nad atrakcyjnym wizerunkiem, niewiele wynosząca dla tych zaś, które szukałyby w niej odpowiedzi jak zbudować wymarzony związek.

Na półkach: , , , ,

Książka ta dość dokładnie wyjaśnia przyczyny moich życiowych niepowodzeń, jednak - jeśli rzeczywiście mężczyźni są wynaturzonymi zwierzętami, które podnieca przypadkowy widok brudnych damskich majtek - to ja dziękuję, i pozostanę przy moich rurkach i trampkach.

Dodaj cytat z książki Współczesna czarownica, czyli szatańska sztuka uwodzenia