Kobierce tkane z pajęczyny

Okładka książki Kobierce tkane z pajęczyny
Renata Kosin Wydawnictwo: Filia Cykl: Siostry Jutrzenki (tom 4) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Siostry Jutrzenki (tom 4)
Filia
2021-03-03
2021-03-03
9788381953962
literatura polska

Nie musiałam długo czekać na czwarty tom sagi Renaty Kosin „Siostry Jutrzenki”. I całe szczęście, bo poprzednia część zakończyła się w takim momencie, że wprost nie mogłam się doczekać kontynuacji. I oto jest, a na półce czeka już ostatni tom, więc do rzeczy.
Główna bohaterka Michalina z dziewczątka stała się dorosłą kobietą, ale pasja do odkrywania rodzinnych sekretów w niej nie osłabła. I właśnie ta pasja każe jej zainteresować się utkanymi przez prababkę kobiercami, w których staruszka ukryła tajemnicze przesłania i informacje dotyczące swojej przeszłości i pochodzenia.
Jednocześnie poznajemy historię rodziny Śmiałowskich toczącą się w trudnych latach powojennych, które zmusiły bohaterów do dokonywania wyboru życiowych ścieżek. Jedni zachłysną się nowym ustrojem i uwierzą w głoszoną nachalnie powszechną szczęśliwość w państwie socjalistycznym i przyjaźń ze Związkiem Radzieckim. Inni nie dadzą się uwieść pięknym obietnicom i pozostaną wierni dawnym wartościom. Te wybory staną się przyczyną nieporozumień w rodzinie i okazją do zaprezentowania przez autorkę dylematów, przed jakimi stanęli ludzie zaraz po zakończeniu wojny. Oprócz tego przedstawia warunki, w jakich żyli i trudności z akceptacją narzucanego im modelu życia. Upaństwawianie własności prywatnej, organizowanie PGR-ów, obowiązkowe dostawy płodów rolnych, indoktrynacja w szkołach, trudności z zaopatrzeniem w sklepach składają się na obraz świata, w którym jedyną ostoją staje się rodzina, na którą zawsze można liczyć. Nie jest to jednak obraz przesłodzony. Między członkami rodu Śmiałowskich toczą się zażarte dyskusje o kształt nowego państwa i te fragmenty powieści są, według mnie, nieco zbyt patetyczne i przypominają raczej dysertacje politologiczne niż zapisy rozmów żywych ludzi. Jednak Renacie Kosin mogę to wybaczyć, bo nie da się jej odmówić umiejętności ciekawego opowiadania.
Zabieram się za kolejną część, bo znów fabuła urwała się w najbardziej emocjonującym momencie i muszę sprawdzić, co się stało z główną bohaterką i jaka tajemnica kryje się w kobiercach Arachny. Kolejna opinia za kilka dni.

Czwarta część serii Siostry Jutrzenki nieznacznie słabsza od poprzednich. Książkę w zasadzie można podzielić na dwie części - w pierwszej mamy lekki zastój, przeciąganie akcji na siłę, trochę przydługich dialogów o różnych, społecznych aspektach życia Polaków, dywagacje co Polacy po wojnie powinni robić a czego nie itd. Odniosłam wrażenie, że autorka trochę jakby zastanawiała się w którą stronę pójść dalej z historią rodziny Śmiałowskich i jak ułożyć życie bohaterów. Może to świadomy zabieg, może nie, ale druga część książki zdecydowanie wraca na swoje tory rodzinnych tajemnic, zwrotów akcji (również tych z dalekiej historii rodu), ciekawych rozwiązań i wyborów bohaterów. Chyba to pierwsza część z całej sagi, gdzie tytuł tak bardzo nawiązuje do głównego wątku książki, który został poprowadzony niemal jak taki polski Indiana Jones.
Generalnie ciągle jestem pod wrażeniem pomysłu na całą historię, ogromnej wiedzy autorki na temat obyczajowości polskiego społeczeństwa na przestrzeni ponad stu lat i sposobu pisania, od którego nie można się oderwać.
Zaklinałam się, że będę czytać wolniej aby mi na dłużej wystarczyło przyjemności, ale niestety przede mną ostatni tom sagi - szkoda, bo chciałabym aby ta przygoda trwała i trwała.
Szczerze polecam.

Książki Renaty Kosin przypadkowo znalazłam na bibliotecznej półce. Początkowo miałam mnóstwo obaw. Muszę się Wam przyznać, że z dużym strachem podchodzę do autorek, których nie znam. Zawsze boję się, czy dana książka porwie mnie od pierwszej chwili. Do twórczości Renaty Kosin mam jeden, duży zarzut, ale o tym później.

Na cykl Siostry Jutrzenki składa się 5 tomów. Mi udało się wypożyczyć tom 2, 3 i 4. Zdecydowałam, że nie będę ich opisywać osobno, bo stanowią bardzo spójną całość.

W cyklu prowadzone są dwie linie czasowe: wydarzenia od połowy XIX wieku oraz czasy współczesne (od lat 90. XX wieku). Historie opowiadane są naprzemiennie i jest to bardzo ciekawy zabieg. Poznajemy historię szlacheckiej rodziny Śmiałowskich, jej marzeń, wyborów, problemów, dylematów. Stajemy się świadkami wielu tragicznych i radosnych wydarzeń. W czasach współczesnych Michalina bada historię swojej rodziny, a głównym łącznikiem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością jest pamiętnik dziadka Antoniego. Losy Michaliny są splecione nierozerwalną nicią z losami przodków, a kolejne odkrywane tajemnice w pewnym momencie pozwolą Michalinie na otrząśnięcie się z tragicznych wydarzeń.

Warsztat pisarski Renaty Kosin jest niezwykły. Dawno nie weszłam w opowiadanie tak głęboko. Dawno nie przeżywałam tak mocno opisanej historii. Nie mogłam oderwać się od książek. Nie chciałam czytać książek innych autorów!

Cykl Siostry Jutrzenki zapamiętam na długi czas i na pewno sięgnę po brakujące tomy. Ba! Myślę, że są to książki, które chcę posiadać na własność! I wracam tu do mojego zarzutu dla twórczości Renaty Kosin: dlaczego jest tylko 5 tomów?! Dlaczego?!

Polecam z całego serducha!

Na cykl Siostry Jutrzenki składa się 5 tomów. Mi udało...

Kolejny tom sagi, która pozostaje na długo w pamięci. Poprzednie tomy czytałam dosyć dawno temu ale błyskawicznie " wskoczyłam" w życie bohaterów i historia potoczyła się dalej jakby to było wczoraj.
Rodzina Śmiałowskich rozrasta się. Pojawiają się nowi członkowie, rodzą potomkowie i... odchodzą nestorzy rodu. Historia opowiadana dwutorowo- w czasach obecnych i retrospekcyjnie uchyla rąbka wielu tajemnic. Niestety wiele zagadek też musi pozostać nierozwikłanych. Dzięki pasji najmłodszych potomkiń Arachny, okazuje się, że przechowywane od pokoleń kobierce kryją wiele ekscytujących zagadek. Niestety, zagadki te pragnie poznać ktoś jeszcze, nie do końca wiadomo czy w dobrych zamiarach.
Cudowna seria ,wijąca się jak srebrna nić prządki urzeka i wciąga. Wierzenia i tradycje słowiańskie przeplatają się z codziennością, tradycjami wiejskimi i pozbawionymi magii czasami socjalizmu. Kobierzec historii opowiedzianej przez autorkę nabiera ostatecznego blasku, a czytelnik zapomina, że wszystko to jest tylko wytworem wyobraźni. Tak jak w poprzednich tomach, tutaj także nie zawsze jest słodko i sielsko. Bohaterowie obdarzeni pełną paletą cech charakteru zmuszają często do zastanowienia: co ja zrobiłabym na ich miejscu. Nie brakuje na szczęście magicznego pierwiastka, bo przecież zgodnie z przepowiednią, co jakiś czas rodzi się dziewczynka obdarzona niezwykłymi zdolnościami. Ot, taki spadek po tajemniczej prababce.
Jak zakończy się historia?? Przyznam, że czekam z niecierpliwością, bo powieść doskonale wpisuje się gatunkowo w część mojej biblioteczki pod tytułem " ulubione".

To już przedostatnia część serii „Siostry Jutrzenki”. Serii, o której według mnie jest zdecydowanie za cicho. Serii, która jest fenomenalna, fantastyczna i ma świetnie wykreowanych bohaterów. Mogę tak bez końca. Uwielbiam ją całym sercem. Czuję się zaczarowana i mam nadzieję, że czytający podzielą to zdanie.

Teraźniejszość.
Michalina wciąż interesuje się losami swoich przodków. Puzzle, które układa z zasłyszanych bądź wyczytanych słów, tworzą coraz obszerniejszą układankę. Kolejnym przystankiem w drodze do pełnego rodzinnego obrazu stają się kobierce utkane przez Arachnę stanowiące nie lada zagadkę. Wydaje się jasne, że są trzy. Jeden dla Balbiny, jeden dla Klary, jeden dla Rozalii. Wychodzi jednak na to, iż swój otrzymała jeszcze jedna osoba. Co kobieta chciała zostawić córkom i nie tylko im? Oprócz tego Michalina nie jest już pewna swojego prywatnego życia, a praca nad książką nie idzie tak, jakby sobie tego życzyła. Więcej pytań niż odpowiedzi? Tak to bywa...

Przeszłość. Czasy powojenne.
Dzieci Klary, Balbiny i Rozalii odnajdują swoje miejsca w życiu niekoniecznie blisko rodzinnego domu. Ich wybory nie zawsze spotykają się z aprobatą ze strony bliskich. Katarzyna Lipka pozostaje wolna i niezależna, ale jej serce jest gotowe pokochać oraz otoczyć opieką pewną dziewczynkę. Na drodze do ich wspólnego życia jednak staje coś, co trudno jest przeskoczyć. Brat, po którym kobieta spodziewa się pomocy, nie udziela jej będąc przekonanym, że postępuje odpowiednio.

Powieść po raz kolejny przedstawia nam losy rodu Śmiałowskich. Rodzina ta jest liczna i barwna, przez co ich życie nie ma w sobie choćby cienia nudy i my ani przez chwilę nie mamy ochoty odłożyć książki na bok. Na oczach czytelnika kolejne osoby osiągają pełnoletność albo dojrzałość, wybierają swoją drogę i stawiają na niej pierwsze kroki, czas zabiera seniorów a daje zupełnie nowych ludzi, którzy przez kilkanaście pierwszych lat są wielką zagadką. Obserwujemy też zmieniającą się Polskę. I tylko to ostatnie zawsze będzie opisywane w taki sam sposób. Cała reszta fabuły jest zaskakująca niemal na każdym kroku. Świetna historia, która zapada w serce bardzo, bardzo głęboko.

Dziękuję Wydawnictwu Filia za książkę do recenzji.

Teraźniejszość.
Michalina wciąż interesuje się losami swoich...

Kolejny tom sagi wyjaśnia dalsze tajemnice rodzinne w tym pochodzenie Arachny ,której duch i przesłanie nadal jest nad Przytuliskiem.Ile kobierców utkała i co chciała w nich przekazać swoim córkom?Michalina zaś nie przestaje układać skomplikowanych losów rodziny w jedna całość.Wszystko na tle powojennej historii Polski i lat współczesnych.Rewelacyjna lektura

Kolejna część Sióstr Jutrzenki toczy się w latach po II wojnie światowej w czasach PRL i w latach 2006 - 2009. Kolejne losy potomków Arachny jednak z miłym powrotem do przeszłości. Odnajdywanie się w powieści znacznie ułatwia drzewo genealogiczne umieszczone na końcu tomu. Polecam!

Bardzo lubię serię książek Siostry jutrzenki. W tej części sagi wyjaśnione zostają niektóre tylko tajemnice rodzinne. Natomiast u Michaliny wszystko dobrze, do czasu...Otwarte zakończenie każdej z części sagi powoduje, że czekam na kolejny tom z dużą niecierpliwością.

Doskonały czwarty tom, z którego dowiadujemy się jakie tajemnice kryje jeszcze rodzina Śmiałowskich. Michalina dalej śledzi losy swoich przodków i próbuje je sklecić w całość. W międzyczasie poznajemy losy bohaterów sprzed dziesiątków lat, mamy tutaj okres PRL-u, który dzieli rodzinę. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom. Polecam.

„Kobierce tkane z pajęczyny” to czwarta część cyklu „Siostry Jutrzenki”. Renata Kosin ponownie zaprasza nas do poznania historii rodu Śmiałkowskich.
Tę część sagi rozpoczynamy od wydarzeń z 1946 roku. Podczas poznawania tej historii również i nam udziela się Duch Arachny, który czuwa nad całą rodziną. Autorka poprzez wyjątkowość stylu oraz tajemniczy klimat wprawia czytelnika w zaciekawienie co do dalszych losów bohaterów, których poznaliśmy we wcześniejszych częściach tej sagi. Powieść ta, zresztą jak cała saga uświadamiają nam, jak ważne jest to, aby człowiek żył w poczuciu „posiadania” swojego miejsca na ziemi. I nie mam tu na myśli „posiadania” sensu stricto. Ważne jest to, aby znaleźć swój kawałek ziemi, w którym możemy w pełni cieszyć się z życia. A czytając „Kobierce tkane z pajęczyny” możemy cieszyć się z przyjemności odkrywania dalszej historii rodziny Śmiałkowskich.
Dzieci Klary, Rozalii i Balbiny osadzają się w różnych zakątkach świata. Jednak w tej części losy całego pokolenia scalają się. Autorka trzyma czytelnika w ciągłym napięciu, intryguje, a także wzrusza. Do głębi porusza nas również historia Michaliny, która poszukuje nie tylko miejsca na ziemi, lecz miłości swojego życia. Z ogromnym zainteresowaniem śledziłem usiłowania kobiety w odkrywaniu rodzinnych dziejów. Dzięki odzyskanym pamiątkom jest coraz bliżej ułożenia tej historii w jedną całość, co pozwoli poznać najbardziej skrywaną rodzinną tajemnicę.
Miłośnicy powieści obyczajowych z pokoleniową historią w tle w tej książce jak i w trzech pozostałych odnajdą to wszystko, za co pokochali ten gatunek literacki. Renata Kosin ciekawie splata rodzinne losy, ukazuje ludzkie dylematy oraz dążenia do szczęścia, do odnalezienia miłości i znalezienia swojego miejsca na świecie. Zatem jeśli szukacie poruszającej historii, to seria „Siostry Jutrzenki” jest tą, która spełni Wasze oczekiwania.
A ja z utęsknieniem wyczekuję piątej, niestety ostatniej już część, w której będę mógł ponownie spotkać się z rodziną Śmiałkowskich. Jeśli nie mieliście jeszcze tej przyjemności, to śmiało sięgnijcie po wcześniejsze książki. „Nić Arachny”, „Słowiański amulet”, „Szpulki losów” „Kobierce tkane z pajęczyny” to wyjątkowa saga, która skradnie Wasze czytelnicze serca. Zdecydowanie polecam!
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia http://www.wydawnictwofilia.pl/

Dodaj cytat z książki Kobierce tkane z pajęczyny