Stary kuferek

Okładka książki Stary kuferek
Grażyna Jeromin-Gałuszka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dwieście wiosen (tom 5) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Dwieście wiosen (tom 5)
Prószyński i S-ka
2020-11-19
2020-11-19
literatura polska

Cały cykl „Dwieście wiosen” to wspaniała, ciepła i bardzo klimatyczna opowieść pełna skomplikowanych relacji rodzinnych, o wspieraniu się w najcięższych momentach, o pogmatwanych losach ludzkich, o ludzkiej solidarności .
Autorka od pierwszego tomu, stworzyła ciekawą, poruszająca , pełną wzruszeń opowieść, w sposób niezwykły przedstawia - zresztą jak to w Jej...

wg mnie, niestety najsłabsza książka z całej serii.

Ostatnie spotkanie z rodziną Konarskich i ich krewnych... Kolejne radości, tragedie, rozwiązane tajemnice. Książka, którą dobrze się czyta w jesienne wieczory.

1. Serię trzeba było zakończyć i tak też się stało - tom właściwie nic nie wnosi, kończy pewne wątki, do innych wraca.
2. Bohaterki współczesne niestety dużo mniej ciekawe niż w poprzednich częściach - może czasy mniej wymagające to i jakoś mniej aktywności.
3. Historia mało wciągająca, wydaje się, że tom powstał z konieczności dotknięcia serii.
4. Cała seria umiarkowanie...

Dobre zakończenie sagi, aczkolwiek ten tom nie wywołał już u mnie takiego zachwytu, jak poprzednie. Autorka snując opowieść o dalszych dziejach mieszkańców doliny, dotarła do czasów współczesnych, więc siłą rzeczy nie ma już tutaj tego klimatu, tego ducha dawnych epok, którymi zachwycałam się przy lekturze wcześniejszych części. Brakowało mi tego, jak również brakowało...

Chyba najsłabsza z wszystkich części cyklu. I tak "na szybkiego", jakby terminy Autorkę mocno goniły....

Niestety ostatni już tom sagi "Dwieście wiosen" opowiadający o niezwykłych kobietach z rodziny Konarskich i Bogdanowiczów.
Adela seniorka rodu musi zmierzyć się z licznymi zmianami jakie przynosi XXI wiek,w dodatku jej ukochana Osada ma zostać zalana a na jej miejscu ma powstać zbiornik retencyjny.Starsza pani nie poddaje się jednak przeciwnościom losu,może liczyć na pomoc...

Ocena dotyczy całej serii.
Pierwsze trzy tomy były rewelacyjne. Akcja toczyła się wartko, ale nie za szybko. Tło historyczne było pięknie przedstawione, bez uproszczeń. Dlatego niecierpliwie czekałam na dwa kolejne tomy. Troszkę się jednak zawiodłam. Wydarzenia przypominają rozpedzoną karuzelę- dużo postaci, dużo zdarzeń, tło historyczne blade. Brakowało mi skupienia na...

Jak dla mnie, tom zdecydowanie odstaje od pozostałych. Tak jakby autorka na siłę chciała zamknąć cykl w pięciu częściach.

Dobre zakończenie serii. Autorka w ostatnim tomie wszystko nam wyjaśnia. Polecam.

• 2021
  • Przeczytane 2021
  • Audiobooki
  • Przeczytane w 2021
  • Z biblioteki

Dodaj cytat z książki Stary kuferek