Skrzydlata wojna

Okładka książki Skrzydlata wojna William Avery "Billy" Bishop
Okładka książki Skrzydlata wojna
William Avery "Billy" Bishop Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika biografia, autobiografia, pamiętnik
Winger Warfare
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2019-01-01
2019-01-01
Olga Wesołowska

... Manfred von Richthofen (Czerwony Baron),René Fonck, William Bishop, Edward Mannock i wielu innych zapisało się złotymi zgłoskami w historii lotnictwa, a nierzadko przeszło do legendy.
Jak to w czasie Wielkiej wojny bywało najlepiej opowiadają jej bohaterowie, tak jak to uczynił brytyjski pilot Kanadyjczyk z pochodzenia, William Bishop w swoich wspomnieniach „Skrzydlata wojna”. Tekst jest opisem działań bojowych i towarzyszących im emocji z poziomu szeregowego lotnika, który do lotnictwa trafił z kawalerii, co w owym czasie było praktyką dość powszechną. W lotnictwie okazał się pojętnym uczniem, doskonałym pilotem i dowódcą, którego konto zwycięstw rosło w błyskawicznym tempie. Jak to na wojnie bywa seria sukcesów przeplatana była niepowodzeniami, zwycięstwa stratami współtowarzyszy, ciężka praca w powietrzu wypoczynkiem i zabawą. Pojęcie ile w tym było rycerstwa, ile profesjonalizmu, a ile lotniczego szczęścia przynosi ta niewątpliwie ciekawa lektura.
Jako, że wspomnienia te wydane zostały zaraz po wojnie, są doskonałym świadectwem tamtych dni, którego nie przyprószył „kurz niepamięci odległych wydarzeń”. Znaczący wpływ wywarła natomiast nań cenzura lub podejście Autora, w wyniku czego tekst został „wykastrowany” praktycznie ze wszystkich nazwisk, nazw jednostek, typów samolotów itp. przez co stał się trochę spłycony, wręcz płaski. Z lotniczego punktu widzenia opisy lotów oraz stosowana terminologia niw są, delikatnie mówiąc, najwyższych lotów. Trudno jest stwierdzić, czy wynika to z opisanych już wyżej powodów, czy bardziej z braku profesjonalizmu tłumacza. Osobiście skłaniam się za drugą opcją.
...
Pomimo tych oczywistych niedoróbek, po założeniu filtra „wyrozumiałości”, tekst jest zdatny do czytania, a zawarte w nim treści pokazują jak wyglądała skrzydlata wojna widziana z kabiny myśliwca, oczami asa przestworzy.
Więcej na: https://lot-nisko.blogspot.com/2022/01/skrzydlata-wojna-wspomnienia-z-kabiny.html

Kanadyjczyk William Bishop jest jednym z największych asów myśliwskich okresu I Wojny Światowej. Jego wspomnienia obejmują służbę w Brytyjskim Królewskim Korpusie Lotniczym w 1917 roku, kiedy to lotnik brał udział między innymi w bitwie pod Arras. Książka odznaczonego Krzyżem Wiktorii majora Bishopa jest o tyle ciekawa, że w dużej mierze koncentruje się na walkach powietrznych. W jego wspomnieniach nie znajdziemy raczej opisów życia codziennego lotników, tego co robili w Londynie na urlopie, chociaż trochę miejsca poświęcono zabawom lotników ze zwierzętami czy ceremonii przyznania orderów przez króla Jerzego V. Autor opisuje swoje emocje podczas pojedynków, omawia taktykę jaką stosował podczas poszczególnych starć, wspomina o problemach ze sprzętem - zacinających się karabinach, przestających pracować silnikach. Przy okazji Bishop burzy trochę romantyczny obraz walk powietrznych w czasie I wojny światowej. Swoje loty traktuje jak podniebny sport, odczuwa radość z płonących niemieckich samolotów, a każde kolejne zwycięstwo sprawia mu dużą przyjemność. Poza zwycięstwami nad niemieckimi lotnikami Bishopowi udało się odnieść przede wszystkim jeden triumf - przeżył wojnę.

• I wojna światowa
  • Literatura lotnicza
  • Pamiętniki
  • Lotnictwo

Dodaj cytat z książki Skrzydlata wojna