Manewr na Pułtusk. Kampania jesienna w Polsce 1806 roku

Okładka książki Manewr na Pułtusk. Kampania jesienna w Polsce 1806 roku Georges Lechartier
Okładka książki Manewr na Pułtusk. Kampania jesienna w Polsce 1806 roku
Georges Lechartier Wydawnictwo: Napoleon V historia
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
La manoeuvre de Pultusk
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378892649
Tłumacz:
Anna Haberko
Tagi:
wojskowość powszechna wojny napoleońskie
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
296
101

Na półkach:

Pozycja bardzo ciekawa, acz leciwa i pełna anachronizmów. Kilkukrotnie autor wspomina o wojnie 1870/1871 w kontekście opisywanych wydarzeń co mniej-więcej pokazuje kiedy ją spisano. Nie jest to więc lektura oparta na aktualnym stanie wiedzy. Jest w niej też kilka kwiatków jak informacja o wkroczeniu Napoleona do Wielkiego Księstwa Poznańskiego (utworzonego w 1815 r.) albo mylenie imienia królowej Prus Luizy z Ludwiką.
Sam opis kampanii jest wzorcowy, autor gdzie może sięga do wspomnień dowódców rosyjskich, widać też polemikę z ustaleniami niemieckich historyków. Duży plus dla wydawnictwa za dodanie kilkunastu mapek, które pomagają w śledzeniu ruchów wojsk.
Ogółem jest to pozycja przede wszystkim dla miłośników epoki.

Pozycja bardzo ciekawa, acz leciwa i pełna anachronizmów. Kilkukrotnie autor wspomina o wojnie 1870/1871 w kontekście opisywanych wydarzeń co mniej-więcej pokazuje kiedy ją spisano. Nie jest to więc lektura oparta na aktualnym stanie wiedzy. Jest w niej też kilka kwiatków jak informacja o wkroczeniu Napoleona do Wielkiego Księstwa Poznańskiego (utworzonego w 1815 r.) albo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: , , ,

Szczegółowy zapis wypadków z listopada i grudnia 1806 roku, od wkroczenia Wielkiej Armii na tereny dawnej Rzeczypospolitej, po bitwy pod Gołyminem i Pułtuskiem. Oprócz śledzenia typowo sztabowej relacji z pozycji wojsk, które trzeba prześledzić na dołączonych mapach, naprawdę bogato zarysowany został tutaj kontekst polityczny. Nie zabrakło nawet ciekawostek na temat tego, kto zainspirował cesarza do ogłoszenia blokady kontynentalnej. Wielką zaletą tej pracy jest jej dokładność i obiektywizm. Choć autorem jest francuski oficer, bez ogródek przedstawia dwulicową grę Napoleona "w sprawie polskiej" i wytyka błędy marszałków.

Minusem jest przede wszystkim fatalne tłumaczenie, z takimi kwiatkami, jak "porucznik-pułkownik" (po polsku podpułkownik) albo "dywizja kirasjerów hiszpańskich" (chodzi o dywizję kirasjerów francuskich pod dowództwem gen. d'Espagne). Ponoć w kolejnym wydaniu z 2014 roku tłumaczenie poprawiono, ale czytałem wersję z 2011 roku. Lektury nie ułatwia też sam autor, który dosyć chaotycznie przedstawia marsz znad Odry nad Wisłę, często wybiegając w przyszłość, by potem nagle cofnąć się kilka tygodni spod Warszawy do Berlina. Pozycja wartościowa, ale raczej dla zdeklarowanych fanów epoki.

Szczegółowy zapis wypadków z listopada i grudnia 1806 roku, od wkroczenia Wielkiej Armii na tereny dawnej Rzeczypospolitej, po bitwy pod Gołyminem i Pułtuskiem. Oprócz śledzenia typowo sztabowej relacji z pozycji wojsk, które trzeba prześledzić na dołączonych mapach, naprawdę bogato zarysowany został tutaj kontekst polityczny. Nie zabrakło nawet ciekawostek na temat tego,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    3
  • Wojskowość powszechna
    1
  • 15 Historia: XIX w.
    1
  • 14 Historia: Napoleon
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Manewr na Pułtusk. Kampania jesienna w Polsce 1806 roku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne