Kryzys w śniegu. Kampania zimowa 1806-1807 roku

Okładka książki Kryzys w śniegu. Kampania zimowa 1806-1807 roku James R. Arnold, R. Reinertsen Ralp
Okładka książki Kryzys w śniegu. Kampania zimowa 1806-1807 roku
James R. ArnoldR. Reinertsen Ralp Wydawnictwo: Napoleon V historia
478 str. 7 godz. 58 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
478
Czas czytania
7 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378891383
Tagi:
wojskowość powszechna wojny napoleońskie
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
16
5

Na półkach: ,

Książka opisująca zmagania armii francuskiej i rosyjskiej na przełomie 1806-07 roku. Uważam ją za dobrą pozycję. Autor przesadnie nie chwali działań cesarza i stara się przybrać krytyczną momentami postawę wobec działań francuzów. Książka jest napisana w sposób obiektywny. Zawarte są w niej plany bitewne i ruchy poszczególnych jednostek oraz wspomnienia uczestników. Książka przybliża nam również postacie drugoplanowe i nie skupia się wyłącznie na głównych dowódcach. Opisuje również działania marszałków cesarstwa np. Murata, Lannesa, Davouta czy Augereau. Godna polecenia.

Książka opisująca zmagania armii francuskiej i rosyjskiej na przełomie 1806-07 roku. Uważam ją za dobrą pozycję. Autor przesadnie nie chwali działań cesarza i stara się przybrać krytyczną momentami postawę wobec działań francuzów. Książka jest napisana w sposób obiektywny. Zawarte są w niej plany bitewne i ruchy poszczególnych jednostek oraz wspomnienia uczestników. Książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: , , ,

Działania zimą 1806/1807 to jedna z najcięższych kampanii wojen napoleońskich, warunkami atmosferycznymi przypominająca późniejszy odwrót z Rosji w 1812 roku. Wielotysięczne, wygłodzone armie ciężko brnęły wówczas przez "polskie błota", by pod Pruską Iławą wylać morze krwi. Imponująca praca amerykańskich autorów pozwala nam śledzić tytułowy kryzys w śniegu z punktu widzenia żołnierzy i oficerów obu stron.

Syntetyczny opis tej męczącej kampanii jest ciekawy, ale przy tym dość tendencyjny. Autorzy mają zabawną skłonność do przedstawiania bitew nierozstrzygniętych lub przegranych przez Rosjan jako ich zwycięstw (np. bitwa pod Pułtuskiem). Dlatego uważam, że wydarzenia z listopada i grudnia 1806 roku są lepiej opisane w książce "Manewr na Pułtusk" Georgesa Lechartiera, wydanej przez to samo wydawnictwo.

Mimo to "Kryzys w śniegu" warto przeczytać ze względu na bogaty i bardzo szczegółowy opis działań w styczniu i lutym 1807 roku, z finałem w postaci strasznej rzezi pod Pruską Iławą. Nie ma tu mitologizowania wojny, są za to drastyczne relacje z pola walki i pobojowiska, jak amputacje robione gołymi rękoma. Mnóstwo cytatów z pamiętników i relacji naocznych świadków buduje żywy, plastyczny obraz cierpień tysięcy żołnierzy.

Jeżeli nie będziemy bezrefleksyjnie polegać na wnioskach autorów, to dowiemy się wiele. Częściej niż potrzeba chwalą carskich oficerów, nie tracąc za to żadnej okazji do wytykania błędów Francuzom i Napoleonowi. Nie zawsze taka narracja ma sens i pojawia się sporo wewnętrznych sprzeczności. Widać to zwłaszcza w opisie walk odwrotowych. Według autorów Rosjanie musieli wówczas walczyć w niekorzystnym stosunku sił, a jednocześnie z przytaczanych przez nich danych wynika coś dokładnie odwrotnego - to ścigających było za każdym razem mniej niż adwersarzy i stąd wynikały ich problemy, jak np. pod Dwórznem. Takich niekonsekwencji jest tu całkiem sporo, na szczęście wiele wychwycił tłumacz. Warto przeczytać, ale pozycja raczej dla zainteresowanych epoką.

Działania zimą 1806/1807 to jedna z najcięższych kampanii wojen napoleońskich, warunkami atmosferycznymi przypominająca późniejszy odwrót z Rosji w 1812 roku. Wielotysięczne, wygłodzone armie ciężko brnęły wówczas przez "polskie błota", by pod Pruską Iławą wylać morze krwi. Imponująca praca amerykańskich autorów pozwala nam śledzić tytułowy kryzys w śniegu z punktu widzenia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    9
  • Wojny napoleońskie
    2
  • Epoka napoleońska
    2
  • Ebook
    1
  • Historia - XIX wiek
    1
  • Historia
    1
  • Ulubione
    1
  • 15 Historia: XIX w.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kryzys w śniegu. Kampania zimowa 1806-1807 roku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne