Najnowsze artykuły
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i wygraj „W głąb”, czyli najnowszą książkę Katarzyny BondyLubimyCzytać2
- ArtykułyMiędzynarodowe Targi Książki w Krakowie® już 24-27 października. Wygraj bilety! [KONKURS]LubimyCzytać0
- Artykuły10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji NarodowejLubimyCzytać3
- ArtykułyAnna z Działyńskich Potocka. Opis świata, którego już nie ma. Bez lukruRemigiusz Koziński2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Krzysztof Gerlach
10
8,6/10
Pisze książki: historia, popularnonaukowa
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,6/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
33 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Historia artylerii okrętowej w XVIII i XIX wieku
Krzysztof Gerlach
8,0 z 2 ocen
3 czytelników 1 opinia
2024
O zdobyciu Hawany w 1762 roku. "Dla wzbogacenia rodziny Keppelów"
Krzysztof Gerlach
8,0 z 1 ocen
6 czytelników 1 opinia
2024
Wojna krymska na morzu. Fakty i technikalia Tom I - II
Krzysztof Gerlach
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2023
Wojna krymska na morzu. Fakty i technikalia Tom III - IV
Krzysztof Gerlach
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2023
Rok 1810 na Oceanie Indyjskim. Zwycięstwo Francuzów w wielkiej bitwie fregat i zdobycie Ile De France przez Brytyjczyków
Krzysztof Gerlach
8,3 z 3 ocen
8 czytelników 1 opinia
2019
Studia nad rozwojem okrętów i terminologii na styku średniowiecza i nowożytności
Krzysztof Gerlach
10,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Rok 1810 na Oceanie Indyjskim. Zwycięstwo Francuzów w wielkiej bitwie fregat i zdobycie Ile De France przez Brytyjczyków Krzysztof Gerlach
8,3
Jeśli komuś się wydawało, że o epoce napoleońskiej napisano już wszystko i ten okres nie skrywa już przed czytelnikiem żadnych białych plam, to żył w błędzie, a książka Krzysztofa Gerlacha jest tego najlepszym przykładem. Autor przedstawia bowiem temat z polskiej perspektywy dosyć egzotyczny, a mianowicie brytyjski atak na Archipelag Maskarenów w 1810 roku. Przede wszystkim w pozycji widać ogromną wiedzę i pasję autora na temat marynarki wojennej omawianego okresu. Książka pełna jest informacji o okrętach, ale moim zdaniem czytelnik nawet kiepsko zorientowany w żargonie żeglarskim odnajdzie przyjemność w lekturze. Poza tym, Gerlach nie ogranicza się do opisywania tylko działań morskich, ale omawia również działania na lądzie, do których odchodziło podczas zajmowania wysp należących do Maskarenów. Widać również ogrom pracy wykonanej przy krytyce źródeł, bo autor nie bierze żadnych liczb za pewnik, lecz przedstawia i argumentuje własne wnioski na różne zagadnienia. Podkreślić należy też ładne wydanie książki, zawierające sporą liczbę ilustracji oraz map. W zasadzie jedyną łyżką dziegciu jest dosyć charakterystyczny styl autora, który określam jako lekko nadęty, którego wielkim fanem być może nie zostanę, ale nie powinno to jednak przysłaniać korzyści z lektury tak znakomitej pracy.
Historia artylerii okrętowej w XVIII i XIX wieku Krzysztof Gerlach
8,0
„konkretna…”
Książka Krzysztofa Gerlacha to potężne źródło informacji na temat artylerii okrętowej w XVIII i XIX wieku. Nie mam wystarczającej wiedzy, aby publikację ocenić merytorycznie, więc skupię się na innych zaletach i wadach. Autor omawia rozwój artylerii chronologicznie. Nie jest to oderwany od rzeczywistości opis, gdyż ten rodzaj broni nie rozwijał się bez bodźców zewnętrznych. Są one ujęte w tekście i przedstawione. Bardzo dobrym pomysłem jest podział opisywanej broni według różnych kryteriów i osobne omawianie ważnych części składowych – lawet, zamków, pocisków i zapalników.
Na koniec każdego z rozdziałów głównych mamy charakterystykę najważniejszych przedstawicieli uzbrojenia różnych państw w tabelach.
Tekstowi głównemu towarzyszą starannie wykonane (lub powielane) rysunki. Pomagają one niejednokrotnie zrozumieć przedstawiany trudny problem lub zobrazować sobie opisywane działa.
Format A4 pozwala na duże rysunki – umożliwia to na pokaz wielu szczegółów. Oprócz rysunków mamy w książce zdjęcia. Jest ich wyraźnie mniej i są nieco gorszej jakości i wielkości.
Język autora nie jest prosty, publikacja jest przeznaczona dla osób siedzących w temacie. Przypisy jak na porządne wydawnictwo (wydanie własne) przystało, są pod tekstem.
Oprócz historii samej artylerii autor obala wiele mitów i błędów w innych publikacjach z nią związanych. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone na dobrym papierze. Tekst jest powiększony, dla mnie na plus. Wady ? Mnie wkurzały tylko wstawki autora odnoszące zdarzenie historyczne do współczesnych władz. Na szczęście jest ich niewiele.
Jak wspomniałem książka dla specjalistów, ale jako taką mogę ze swej strony polecić. Mój poziom wiedzy w temacie po przeczytaniu pozycji podniósł się mocno w górę.